Neler yeni

Çin, hayvan deneyleri için tarihi bir karar verdi

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
6,132
Beğeniler
5,528
Konum
Adana
#1
Tavşan Ralph animasyonunun yayımlanmasının ardından hayvan deneyleri yeniden gündem oldu. Ralph’in dramatik öyküsünü izleyen birçok kişi hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürünlerin listesini çıkardı bile. Hayvan hakları örgütlerinin baskıları sonucunda bazı ülkeler deneylerde geri adım atmak zorunda hissediyor. Son olarak Çin, yeni bir karar alarak bazı ürünlerin deneylerden muaf tutulacağını açıkladı.

Artık Çin’de bazı ürünlere test yapılmayacak
Hayvanlar üzerinde test edilen ürünler konusunda en acımasız ülkelerin başında Çin ve ABD geliyor desek yanlış olmaz. Özellikle Çin’de, ülke pazarında satılan ürünlerin denenmiş olması şartı var. Ülkede 20,5 milyon hayvanı ilaç ve kozmetik üreticileri deneylerde kullanıyor. Ancak Çin’de tarihi bir karar çıktı. 1 Mayıs’tan itibaren, Çin Ulusal Tıbbî Ürünler İdaresi ithal edilen “sıradan kozmetik ürünleri” hayvan testlerinden muaf tutacak. Sıradan kozmetikler şampuan, duş jeli, allık, maskara, parfüm vb. olarak açıklanıyor. Güneş kremi, saç boyaları, çil ve leke çıkarıcılar, beyazlatma ürünleri ve çocuk ürünleri gibi ürünlerin yine de hayvanlar üzerinde test edilmesi gerekecek. Böylece “cruelty-free” yani hayvan deneyleri yapmayan ürünler Çin’de satılacak.

Tavşan Ralph, hayvan deneyleri ile kozmetik ve ilaç sektörünün dramatik yönünü gösterdi.
Çin Ulusal Tıbbî Ürünler İdaresi’nin aldığı karara göre düzenleme belli şartları barındıracak. Uluslararası markalar; menşei ülkelerinden ilgili kalite sertifikalarını sağlarsa, bebek ve çocuk ürünleri değilse, Çin’in onaylı hammadde listesinde yer almayan herhangi bir hammadde içermiyorsa deneylerden muaf tutulacak.

1938’den beri hayvan deneyleri yapılıyor
1938’de ABD’de Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası imzalandı. Böylece kozmetiklerin güvenliğini sağlamak için sertifika sağlamasını şartı koştular. O zamandan beri güzellik şirketleri hayvanlar üzerinde testler yapıyor. 1944’te Draize Testi çıktı. Bu test, hayvanların gözlerini ve derisini doğrudan kimyasal maddelere maruz bırakmaya yönelik ve hâlâ geçerli. Ancak yüzyılın sonlarına doğru hayvan hakları grupları bu uygulamalara itiraz etmeye başladı. Sonuç olarak birçok ülke (İngiltere, Avrupa Birliği, Norveç, Hindistan, İsrail) hayvan testlerini tamamen yasakladı.

Hayvan deneyleri, birçok hayvan hakları örgütü tarafından uzun zamandır tepki çekiyor.
2014’te Çin artık yerel olarak üretilen “profesyonel olmayan” günlük kimyasallar ve kozmetikler için hayvanlar üzerinde test yapma zorunluluğunu kaldırdı. “Profesyonel olmayan” ürünler arasında şampuan, sabun, oje ve bazı cilt bakım ürünleri yer alıyor. İngiliz markası Bulldog, 2019’da Çin pazarına girerken bu boşluğu kullandı. Bulldog, formülü İngiltere’de hazırladı ve ardından ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine gerek kalmayacağından emin olmak için Şangay’da üretimi tamamladı. Marka, Çin’de satıldığında Leaping Bunny (hayvan testinden geçmediğini gösterir) sertifikasını hala koruyordu.

Şu anda küresel çapta 192 milyon hayvan laboratuvarlarda tutuluyor.

shiftdelete.net