Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Eurovision birincisi Türkçe sözlü şarkı ile Ukrayna oldu

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,581
57,698
113
izmir çamdibi
[video=youtube_share;B-rnM-MwRHY]https://youtu.be/B-rnM-MwRHY[/video]
Bu yıl İsveç'in başkenti Stockholm'de 61.'si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın kazananı belli oldu.

Yarışmayı, Kırım Türkleri'ne yapılan etnik temizliği anlatan Ukrayna'nın '1944' isimli parçası birinci oldu.

Jamala (Cemile) adını kullanan, asıl adı Susan Cemiloğlu olan 32 yaşındaki caz şarkıcısı tüm ülkelerden en çok puanı toplayarak yarışmayı birinci tamamlandı. Şarkı 534 puan aldı.

Yarışma Dünya genelinde Avrupa, Çin, Kazakistan, Avustralya,Yeni Zelanda ve ilk defa ABD'de canlı olarak yayınlandı. Geçen yıl dünyanın dört bir yanından 200 milyon kişi yarışmayı canlı olarak takip etmişti.

Öte yandan yarışmada ikinciliği 511 puanla Avustralya alırken, yarışmanın favorilerinden Rusya 491 puanla üçüncü oldu.

İkinci video'da basın toplantısını izlerseniz, toplantıda Türkçe konuşulduğunu göreceksiniz. Kırım Türklerinin, Türkçesinin bize mesela Azerilerden daha yakın olduğunu da. Ancak ilerleyen dakikalarda Türkiye'den katılan bir gazetecinin, "Jüpiter burcunuzdaymış, o nedenle kazandığınızı söyledi bir Türk astrolog Twitter'da, ne diyorsunuz" sorusu hem Cemile, hem toplantının idarecisi tarafından saçma ve yersiz bir soru olarak tepki gördü. Bileğinin hakkıyla kazandığı vurgulandı. Eurovision tarihinde ilk kez içinde Türkçe sözler olan bir şarkı yarışmayı 1. olarak tamamlıyor, ama Türkçe konuşan bir gazeteci "burç" sorarak saçmalıyor.
Şarkının sözleri:

1944

When strangers are coming,
They come to your house
They kill you all and say
We're not guilty, not guilty

Where is your mind, humanity cries
You think you are gods, but everyone dies
Don't swallow my soul, our souls

Gençliğime doyamadım
Ben bu yerde yaşamadım
Gençliğime doyamadım
Ben bu yerde yaşamadım

We could build a future,
Where people are free to live and love,
The happiest time our time

Where is your heart, humanity rise.
You think you are gods, ha, but everyone dies.
Don't swallow my soul, our souls

Gençliğime doyamadım
Ben bu yerde yaşamadım
Aman, aman, aman...
Gençliğime doyamadım
Ben bu yerde yaşamadım
Gençliğime doyamadım
Ben bu yerde yaşamadım
Vatanıma doyamadım