Neler yeni

Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da!

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
5,791
Beğeniler
5,491
Konum
Adana
#1
Özellikle salgından sonra pek çok kişi grip aşısında umut buluyor. Haliyle yoğun talebe karşılık, yetkililer grip aşısınının yapılacağı öncelikli insanların listesini e-Nabız sistemine ekledi. Peki, grip aşısı kimlere yapılabilecek?
Koronavirüsü salgını ortaya çıktığından beri insanlar pek çok yönteme başvuruyor. Gerek sosyal mesafe kurallarına uyan kişiler, gerekse, maske ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlarla dışarı çıkıyor. Bunların yanında el temizliği de oldukça önemli ancak kış mevsimine doğru girerken pek çok kişi grip aşısı için beklemedeydi.
1603419446478.png

Grip aşısı kimlere yapılabilecek: Liste e-Nabız sistemine yüklendi!
Normalde grip aşısı olmak isteyen kişiler eczaneye isimlerini yazdırıyor ve bu şekilde listeye giriyordu ancak bu yıl bu sistem değişti. Artık grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek.
e-Nabız sistemine girildiğinde ana sayfada bir bildirim bulunuyor. Bu bildirime göre eğer öncelikli değilseniz karşınızda İnfluenza(Mevsimsel Grip) Bilgilendirme adlı bir bildirim oluyor, orada ise : ”İnfluenza açısından 1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir.” deniyor.

Öncelikli risk grubunun ise neye göre belirlendiği bilinmiyor zira kronik hastalığı olan kişilerde de, ”1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz” mesajı çıkabiliyor. Renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü, denilse de kronik rahatsızlığı olan kişilerde de yukarıdaki bildirim çıkabiliyor. Öte yandan ilk grip aşıları ise bugün depolara indi.
Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz’ın haberinde yer verdiği söz konusu Charlson Risk Skoru, taslak algoritmaya göre kişiler: “Yüksek, orta ve çok düşük riskli” olarak aile hekimleri tarafından puanlandırılacak. Risk skorunda yer alan hastalıklardan hiçbirine girmeyen kişilere “0” puan verilerek “risksiz” statüsü kazandırılıyorken; 1-2 puan verilen kişiler ise “çok düşük riskli” kabul edilecek. Bu kişilere grip aşısı yapılmayacak.

3-4 puana sahip olan kişiler ise “orta riskli” kabul edilecek ancak bu kişiler aşı için ikinci fazı beklemek zorunda kalacak. Skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olanlar ise “yüksek riskli” kabul edilecek. Bu kişiler aile hekiminin skoru belirlemesinin ardından reçeteyle eczaneden ilacını alacak ardından tekrar aile hekimine giderek aşısını yaptırabilecek.
Grip aşısının kimlere yapılabileceği sorusunun cevabını ise e-Nabız sistemine giriş yaptığınızda ana sayfadaki bilgilendirme kutucuğu vermiş oluyor. Zira önceki yıllardaki gibi isteyen grip aşısını gidip yaptıramayacak.
Girip aşısının fiyatı değişmeyerek 72,64 TL olarak kaldı.

shiftdelete.net