Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Hotbird Lnb Yönü Nasıl Olmalı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Lnb yi sağa sola çevirip sinyal alıma baktım sinyal yok kablo uçları da sağlam kontrol ettim sorun lnb de veya çanak ayarında mıdır?

7ApPLv.jpg

PQABWN.jpg

Sevgili kardeşim acaba siz sadece lnb konumunu döndürerekmi yayın almaya çalıştınız.! Yalnız bir hususu kesin olarak aydınlatmanız gerekiyor o resimde görülen çanak acaba bir başka uyduya çevrili olabilirmi.? Örn: 7*E yani DT olabilir.! Siz önce bu çanağın hangi uyduya dönük olduğunu tam ve kesin olarak bir öğrenin gerekirse buradan ona göre yardımcı olmaya çalışırız...

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,946
15,652
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
Abim sanırım arkadaşımız dishpointeri farklı anladı işaret ve çizgiyi.

Arkadaşım yan tarafta sanırım türbe var ordan hareketle arka sokaktaki evlerin cephesi güneş görüyor yani güney doğu gibi ve o cephede anten yok diğer cephede antenler.siz çatıya çıkınca antenin lnb çubuğu (yüzünüzü)HAYMANA yönünde olsun.sırtınızı pursaklara dönün ,

Girginöz abimiz sana batı dedi dün sen LNB çevirdin Lnb ni 7,5 al sabitle.Anteni çevir

Ekli dosyalar

• images.jpg
    images.jpg
    163.6 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

f12

0
Özel Üye
21 Eki 2015
1,014
266
83
Hotbird uydusu olduğunu biliyorum çünkü daha önceleri sinyal alıyorduk el ile lnb çeviri yaparak sinyal almaya çalıştım hem saga hem sola doğru çeviri yaptım çanak ayarı ile oynamadım sinyal oranı %30 kalite %10 lnb yi çevirmem de de sinyal ve kalite gelmedi ayrıca lnbnin takılı olduğu yönde böyleydi

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Hotbird uydusu olduğunu biliyorum çünkü daha önceleri sinyal alıyorduk el ile lnb çeviri yaparak sinyal almaya çalıştım hem saga hem sola doğru çeviri yaptım çanak ayarı ile oynamadım sinyal oranı %30 kalite %10 lnb yi çevirmem de de sinyal ve kalite gelmedi

İşte benim size yardımcı olabilmem için bu testi nasıl yaptınız diye sormam gerekiyor.?

1.Santral portlarından alınan vede dayzek ayarı ona uygun bir cihazlamı yani receiverlamı.?
2.Yoksa lnb den rastgele bir f konnektörü söküp cihaza takarakmı.?

Siz bana sorduğum soru üzerine cevap verinki olayı çok daha hızlı sonlandıralım.

f12

0
Özel Üye
21 Eki 2015
1,014
266
83
Receiverla evdeki tv açıktı oradan kontrol ettirerek sinyal almaya çalıştım lnbnin uçlarındaki kabloları kontrol ettim sağlam mı diye sağlamdı ayrıca lnbnin takılı olduğu yönde resimdeki gibiydi gevşetip sağa sola çevirerek sinyal almaya çalıştım.

PQABWN.jpg

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Receiverla evdeki tv açıktı oradan kontrol ettirerek sinyal almaya çalıştım lnbnin uçlarındaki kabloları kontrol ettim sağlam mı diye sağlamdı ayrıca lnb nin takılı olduğu yönde resimdeki gibiydi gevşetip sağa sola çevirerek sinyal almaya çalıştım.

Güzel şimdi bir adım daha ilerledik madem çanağın HOTBİRD odaklı olduğuna eminsiniz o halde geriye kalan seçenekleri yazalım.

1.Lnb arızalı olabilir.! ( Olayı şöyle çözeriz yukarı bir ara kablo küçük bir tv ve tabiikide receiver çıkarırız o lnb yi kabloları hiç çıkarmadan lnb tutucudan çıkarırız.Akabinde normal bir lnb takarız aynı açıyı verip lnb yi çeviririz ve yayının receivere gelip gelmediğine bakarız.Aslında bir seçenek daha var eğer sizin daireye gelen kablo belli ise o halde o kabloyu santralin portlarından çıkarıp bir ara kablo takıp çanağa çıkarırız .Sonra aynen yazdığım gibi o lnb yi çıkarıp normal lnb ile F ara vasıtası ile birleştiririz. Ve aşağıda duruma bakarız haa eğer hala hotbird kanallarında sinyal gelmez ise o halde ya çanak yönü kaçıktır.Yada bir başka uyduya bakıyor olabilir daha önce yazdığım gibi.! )
2.Lnb den santrale giden kablolar zamanla eskiyip arızalanmış olabilir.
3.Santralde bu uydudun takılı olduğu port girişleri kısa devre olup arızalanmış olabilir.Bu olayı anlamanın en kolay yolu 1 nolu seçenektir şimdi bu yazdıklarımı sizin bu derece olayı takip ettiğiniz için yazıyorum.Eğer merak varsa ben bu işi çözerim diyorsanız buradan elimden ne geliyorsa yardıma her an hazırım.Yeterki siz pes etmeyin olayı çözeceğim deyin...

f12

0
Özel Üye
21 Eki 2015
1,014
266
83
Üstadım ilğiniz ve alakanız için teşekkür ederim hotbird olduğuna %100 eminim TÜRKSAT güzel çalışıyor 2 tane çanak takılmış daha önceleri de izliyorduk kimse yeltenmedi yaptırmaya kaç kere söyledim bende düşündüm çanak yukarıda boşuna duruyor ayarlayayım lnb yön falan kaymışsa çevirerek bulurum diye çatıya çıktım uydunun hangisi olduğunu burada arkadaşların verdiği bilgilere dayanarak çözdüm yinede kontrol için diğer uydunun TÜRKSAT olduğunu anlamak için lnbnin üzerindeki kabloları söktüm hemen başıma üşüşmeye başladılar sinyaller gitti diye takıp çıkarmam 1 dk bile sürmedi insanlar çok aksi oraya tespit için çıktığımı biliyorlar ama söz anlat deneyeceğim daha yöntem vardı mutiswicht portlarında arıza var mı diye multiswitchden TÜRKSATla hotbirdin yerini değiştirip değiştirerek deneyecektim uydudan da port 2 olan hotbirdi 1 yapıp ama imkan vermeden başımıza üşüştüler sinyal gitti diye yani anlayacağınız insanlar keyiflerinin bozulmasını istemiyorlar normalde sizin tecrübelerinizle uğraşıp yapmak istedim sonuca ulaşırdık bozulana kadar izlemeye devam edecek ayrıca kimse hotbird uydusunun olduğunu bile bilmiyor ilginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim.

powermaxxx

0
Üye
12 Ara 2015
6
0
1
Üstadım ilğiniz ve alakanız için teşekkür ederim hotbird olduğuna %100 eminim TÜRKSAT güzel çalışıyor 2 tane çanak takılmış daha önceleri de izliyorduk kimse yeltenmedi yaptırmaya kaç kere söyledim bende düşündüm çanak yukarıda boşuna duruyor ayarlayayım lnb yön falan kaymışsa çevirerek bulurum diye çatıya çıktım uydunun hangisi olduğunu burada arkadaşların verdiği bilgilere dayanarak çözdüm yinede kontrol için diğer uydunun TÜRKSAT olduğunu anlamak için lnbnin üzerindeki kabloları söktüm hemen başıma üşüşmeye başladılar sinyaller gitti diye takıp çıkarmam 1 dk bile sürmedi insanlar çok aksi oraya tespit için çıktığımı biliyorlar ama söz anlat deneyeceğim daha yöntem vardı mutiswicht portlarında arıza var mı diye multiswitchden TÜRKSATla hotbirdin yerini değiştirip değiştirerek deneyecektim uydudan da port 2 olan hotbirdi 1 yapıp ama imkan vermeden başımıza üşüştüler sinyal gitti diye yani anlayacağınız insanlar keyiflerinin bozulmasını istemiyorlar normalde sizin tecrübelerinizle uğraşıp yapmak istedim sonuca ulaşırdık bozulana kadar izlemeye devam edecek ayrıca kimse hotbird uydusunun olduğunu bile bilmiyor ilginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim.
Merhaba arkadaşım inanılmaz birşey ama anlattıklarının hemen hemen benzeri bizim apartmandada var çatı ve lnb çanak hatta bizimkine benziyor hatta o derece benzerki Allah Allah ben bu mesajı ne zaman yazdım yahu dedim o derece yanineyse dedigin gibi apartmandakiler hotbirdden bi haber yöneticiyede diyesim gelmiyo daha once birisi 7 dereceye cevirmis tekrar hotbirde cevirdiler yonetici mırın kırın etcek bende cıktım catıya ama fazla oynamadım lnb yönü hafif sola dönük bizde 7-8 transporderde dedigin gibi sinyal 30 kalite 10 yani sinyal yok bicogundada sinyal 90 kalite 10-2o degisiyo bicogunda sinyal 90 kalite 60-70 ben mecburen cagıracağım canakçıyı artık yönetici ne der bilmiyorum dedigin gibi apartmanda bir ben ilgileniyorum bu hotbirdle sağlıcakla kal.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...