Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Intel yeni yol haritası ile şaşırttı

kaptan-8

0
Moderator
10 Ocak 2018
7,554
22,584
113
Adana
Son aylarda işlemci üretimi konusunda başı dertte olan Intel, farklı hedeflerinin olduğunu söylemişti. AMD Ryzen işlemcilerin yükselişi karşısında pazar payı kaybeden şirket, bu kaybın kendileri için önemli olmadığını ve pazar payı endişelerini bir kenara ittiklerini söylemişti. Bazı yanlış hesaplamalar ve alınan projeler sonucu 10 nm işlemci üretiminden vazgeçen Intel, işlemciler için yol haritasını açıkladı.

1576452401004.png

Geçtiğimiz yıllarda işlemci pazarının yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğunu elinde bulunduran Intel, son zamanlarda Ryzen işlemcilerin yükselmesi sebebiyle kan kaybediyor. Rakibi AMD, 41 dolarlık hisse senedi fiyatıyla son yıllardaki en büyük artışı yaşıyor. Ancak, Intel’e göre pazar payı her şey değil. Yeni yol haritasına göre, Intel 10 yıllık bir plan belirlemiş durumda.
intel-islemciler-icin-1-4-nm-hedefliyor-3.jpg

Bazı yanlış hesaplamalar ve alınan projeler sebebiyle Intel, 10 nm işlemci üretimini durdurduğunu açıklamıştı. 10 nm yerine direkt 7 nm üretime geçmeyi planlayan firma, 2020 yılında 14 nm+++ işlemciler ile karşımıza çıkacak. Intel’in planına göre, 2029 yılında 1.4 nm üretime geçilmesi hedefleniyor. 2021 yılında 7 nm üretimden sonra 2023 yılında 5 nm, 2025 yılında 3 nm ve 2027 yılında da 2 nm üretime geçilmesi planlanıyor. Bu tabloya göre firma, iki yılda bir üretim teknolojisi geliştirmeyi düşünüyor.
intel-islemciler-icin-1-4-nm-hedefliyor-1.jpg

Tabloya göre, belirtilen yıllarda üretim teknolojileri geliştirmeye başlanacak. Her üretim teknolojisi, + ve ++ olmak üzere iki farklı versiyona sahip olacak. Ancak Intel’in daha önceki tablolarına bakarsak, 2017 yılında 10 nm üretim teknolojisine geçileceği planlanmıştı. Bu yıl yaşanan aksaklıkların ileri ki yıllarda tekrar etmesi, bu tablonun gecikmesine neden olabilir.
intel-islemciler-icin-1-4-nm-hedefliyor-2.jpg

Tablo çoğu şeyi gösterse de, firmanın nasıl bir yol izleyeceği hala kafaları karıştıran bir durum. Düğüm yıllarında yeni üretime mi geçilecek yoksa optimize edilmiş sürüm mü kullanılacak henüz bilinmiyor. Örnek vermek gerekirse, 2023 yılında direkt 5 nm üretime de geçilebilir veya 7 nm++ ile devam edilebilir.

2018 ve 2019 yılında yapılan yanlış hesaplamalar, firmanın düzenini bozmuş durumda. Sıkışık bir durumda bir yandan 14 nm+++ gelişimini sürdüren ve bir yandan da 7 nm üretime hazırlanan Intel’in planları, herhangi bir gecikme sonrası tekrar bozulabilir.

shiftdelete.net