Neler yeni

iTunes ile iOS Güncelleme, IPSW Dosyası Kurma ve Temiz Kurulum

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#1

Apple cihazınızı en son iOS sürümüne iTunes üzerinden nasıl güncelleyebileceğinizi ya da iPhone, iPad ya da iPod’unuza nasıl temiz kurulum yapabileceğinizi ve IPSW dosyalarını nasıl kullacağınızı bu yazımızda anlattık.
BAŞLAMADAN ÖNCE:


  • iTunes’ın son sürümünü indirip kurmalı, kuruluysa güncellemelisiniz. İndirmek için tıklayın.
  • İnternet bağlantınız olmalı.
  • Cihazınızın şarjı mümkünse dolu olmalı.
  • Cihazınızda Ayarlar->iCloud->iPhone’umu Bul (ya da iPad’imi bul, iPod’umu bul vs.) yoluna giderek iPhone’umu bul özelliğini kapatın. Bu özelliği kapatmak için Apple ID’nizin şifresi sorulacaktır. Bu özellik kapatıldığında hesap sahibine e-posta ile bilgilendirme gönderilir. Cihazınız servise göndereceksiniz bu özellik kapalı olarak göndermelisiniz.


Reklam


GENEL BİLGİLER
KURTARMA MODU:
Aşağıdaki durumlarda kurtarma modunu kullanarak yükleme yapabilirsiniz:


  • Temiz kurulum yapmak istiyorsanız ve mevcut sürümde cihazınızda yazılımsa problemler varsa.
  • Cihazınıza geri yükleme yapamıyor veya yazılım güncelleyemiyorsanız.
  • Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek ve modifikasyonları silmek istiyorsanız.
  • Cihazınızı servise gönderecekseniz.
  • Beta sürüm kullanıyorsanız ve stabil (kararlı) sürüme geri dönmek istiyorsanız.

Eğer verilerinizi korumak istiyorsanız ve yukarıdaki durumlardan birini yaşamıyorsanız cihazınızı normal olarak iTunes’ bağlayın.
Apple iOS cihazlarda nasıl kurtarma moduna girilir?
Cihazınıza bilgisayarınıza bağlayın.
Uyku/Uyanma ve Ana Ekran düğmelerini aynı anda en az 10 saniye süreyle basılı tutun ve Apple logosunu gördüğünüzde serbest bırakmayın. Kurtarma modu ekranını görünceye kadar basılı tutmaya devam edin.


Yukarıdaki ileti kutusu çıktığında İptal ile iletişim kutusunu kapatabilirsiniz. (Diğer seçenekleri de gözden geçirebilirsiniz)
iOS IPSW DOSYASI NEDİR? NE İŞE YARAR?
.ipsw uzantılı dosyalar, bir iOS sürümünün sıkıştırılmış halidir ve uyumlu cihazlara yüklemek için kullanılabilirler. Eğer birden fazla cihaza güncelleme yapacaksanız ya da temiz kurulum yapmak ve iTunes üzerinden her seferinden güncelleme indirmek istemiyorsanız kurulum yapmak istediğiniz iOS sürümüne ait IPSW dosyasını bulabilirsiniz. IPSW dosyalarıyla Beta sürümler de kurulabilmekte. Ancak indirdiğiniz dosyanın Apple tarafından hazırlanmış olduğundan emin olun. iTunes, yükleme işleminden önce güvenlik sebebiyle yüklenecek dosyayı Apple sunucularından kontrol etmektedir.
iOS YAZILIM GÜNCELLEME iTUNES ÜZERİNDEN NASIL YAPILIR?

Normal Yollarla iOS Yazılım Güncelleme İşlemi
iTunes’i açın ve üst kısımdan cihazınızı seçin. Yazılım güncelleme butonuna basın. Eğer uygun yeni bir yazılım varsa yeni iOS sürümü indirilip kurulacaktır. Ekranda aksi belirtilmediği sürece verileriniz silinmeyecektir.

IPSW Dosyası Kullanarak iOS Yazılım Güncelleme İşlemi
Aynı şekilde iTunes’i açın ve cihazını seçin. Klavyedeki Shift tuşuna basılı tutarak Yazılım Güncelleme butonuna basın. IPSW dosyasını seçin ve işlemi başlatın.
iOS TEMİZ KURULUM iTUNES ÜZERİNDEN NASIL YAPILIR?
Cihazınızda herhangi bir sorun varsa ya da daha iyi performans için büyük yazılım güncellemelerinden sonra temiz kurulum yapmayı tercih edebilirsiniz. Temiz kurulum yapacaksanız yukarıda anlatıldığı şekilde cihazınızı kurtarma (recovery) moduna alabilirsiniz. Özellikle Beta sürümden normal süreme dönecekseniz veya destekleniyorsa eski bir iOS sürümüne dönecekseniz kurtarma modunda bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Normal Yollarla iOS Temiz Kurulum İşlemi

Normal yollarla kurulum yapmak için iPad’e Geri Yükle, iPhone’a Geri Yükle ya da iPod’a Geri Yükle seçeneğini seçin.
IPSW Dosyasıyla iOS Temiz Kurulum İşlemi
Temiz kurulum yapmak için klavyedeki Shift tuşuna basılı tutarak iPad’e Geri Yükle, iPhone’a Geri Yükle ya da iPod’a Geri Yükle seçeneğini seçin. Açılan dosya seçim kutusundan indirdiğiniz IPSW uzantılı yazılım dosyasını seçin.
YÜKLEMEDEN SONRA

Yükleme bittikten sonra iTunes size eski bir yedekten geri yükleme yapıp yapmak istemediğinizi soracaktır.
Cihazınıza temiz kurulum yapmak istiyorsanız Yeni bir iPhone olarak ayarla (ya da iPad, iPod) seçeneğini seçebilirsiniz. Ardından cihazınız üzerinden cihazınızı aldığınız ilk günkü gibi devam edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#2
Apple için dün itibariyle bütün iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac kullanıcıları için güncellemeler yayınladı. MacOS Sierra 10.12.3, İOS 10.2.1, watchOS 3.1.3 ve tvOS 10.1.1 yazılım güncellemelerini takiben iTunes 12.5.5 sürümü de yayınlanmış oldu.
Hata düzeltmelerine yönelik

Apple'ın dün yayınladığı bütün güncellemeler bir önceki büyük yazılım güncellemesinin hatalarını düzeltme ve performans geliştirme amaçlı. iTunes 12.5.5 ile ilgili sürüm notlarında ne gibi yenilikler getirdiği ile ilgili bilgi bulunmuyor. Bu sebeple bu güncellemede performans iyileştirmelerine dayalı bir güncelleme olmuş.

ITunes 12.5.5, Mac App Store'dan "Yazılım Güncelleme" bölümünden indirilebilir Windows sürümü ise iTunes'da yardım menüsünde bulunan "Güncellemeleri Denetle" özelliği kullanarak indirilebilir. iTunes'u Apple'ın kendi sitesi üzerinden iTunes bölümünden de indirebilirsiniz.