Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Machina 3d & next motor

star

0
Üye
14 Mar 2015
4
0
1
Next machina 3d yi NEXT motor ile kullanıyorum machinayı kapattımmı en son uydudan değilde başka uydudan açılıyor fikri olan varmı arkadaşlar?

fruehling

0
Üye
1 Mar 2015
125
1
18
Acaba açılış kanalını o başka uydu dediğiniz kanala mı ayarladınız? Ben de kullanıyorum aynı şekilde bu türlü bir sorun olmuyor ama tabii açılış kanalı ayarlayıp mesela turksat trt1 yaparsam 7 dereceyi izlerken o uyduya geri dönüyor haliyle. Açılış kanalınızı bir kontrol edin isterseniz.

girginoz

0
Üye
4 Mar 2015
193
13
18
İzmir/Çeşme
Bende bu uydu yok ama benzer sorun şöyle oluyor:
Bir uyduda tarama yaptıktan sonra başka bir uyduya geçip cihazın elektriğini kesersem açılışta tarama yaptığım uyduya dönüyor.
Cihazı kapamayla ilgili bir sorun. Kullanım kılavuzunuza bakın. Cihazı en tasarruflu modda kumanda ile kapayın. Tamamen kapanınca fişi çekebilirsiniz ama çekmeseniz de 1 watt civarı düşük sarfiyat yapar.

star

0
Üye
14 Mar 2015
4
0
1
Teşekkürler arkadaşlar fişten kapatıyordumda o yüzden oluyordu. kumandadan kapatınca halloldu.

agurkan

0
Üye
14 Şub 2013
158
63
28
Denizli
Next Mini-x A/V uydu alıcısı ile kullandığım 2600 diseqc motordan 19 - 16 - 13 - 9 - 5 derecedeki uyduları izleyebiliyor iken kabloyu söküp machina 3D 'ye bağlayınca neden izleyemiyorum sizce?. Mini-x de uydu seçimini değiştirince çanak otomatik olarak dönüyor ve sinyal geliyor fakat Machina 3D de ne yaptıysam birden fazla uydudan sinyal alamadım. Sinyal alamadım derken "Çanak dönüyor" diyor geri sayıma geçiyor fakat diğer uydudan sinyal gelmiyor. Machina 3D yazılımı ile alakalı bir durum mu acaba?

Son düzenleme:

denizci56

0
Özel Üye
15 Şub 2013
1,533
451
83
Ege
Next Mini-x A/V uydu alıcısı ile kullandığım 2600 diseqc motordan 19 - 16 - 13 - 9 - 5 derecedeki uyduları izleyebiliyor iken kabloyu söküp machina 3D 'ye bağlayınca neden izleyemiyorum sizce?. Mini-x de uydu seçimini değiştirince çanak otomatik olarak dönüyor ve sinyal geliyor fakat Machina 3D de ne yaptıysam birden fazla uydudan sinyal alamadım. Sinyal alamadım derken "Çanak dönüyor" diyor geri sayıma geçiyor fakat diğer uydudan sinyal gelmiyor. Machina 3D yazılımı ile alakalı bir durum mu acaba?

Motor ayarını disegc modunda kullanıyorsanız dönmez aynı işlemi machina 3D de yapmanız lazım.Yada motor ayarını USALS Motor modunda ayarlayın,ozaman sorun çıkmaz. Kolay gelsin.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,011
12,251
113
ALMANYA

Öncelik le Machine de usals moduna secip Nex Mini ye girilmis olan enlem ve boylam mi Machine ye de girip ok leyin.
Izlemek istediginiz uydulari sectiginiz de Motor donecektir ve Kanal arama yaptirarak Kanallari ekleyin.

agurkan

0
Üye
14 Şub 2013
158
63
28
Denizli
Her şeyi denedim, diseqc modu - usals modu - enlem boylam hepsi tamam. Hatta ve hatta minide motorla çevirdiğim uyduyu, kabloyu söküp machinaya takıp kanalları tarattım, her uyduda. Pozisyonu kaydet dedi kaydettim, ama nafile. "Çanak dönüyor 6-5-4-3-2-1" sinyal yok. "Ortaya gönder" sinyal yok. 'Uyduya gönder" sinyal yok. yok yok ve de yok. Hafta sonu hava yağışlı olmaz ise en iyisi; uydu cihazını / tvyi / çanağı aynı anda görebilecek şekilde bu işin başına bir daha geçmek.

agurkan

0
Üye
14 Şub 2013
158
63
28
Denizli
Bu arada vakit ayırdığınız ve yardımlarınız için sizlere çok teşekkür ederim. İnşallah elde edeceğim iyi sonucu paylaşacağım. Zor durumda kaldığımızda birilerinin yardımımıza koşuyor olması güzel şey, iyi ki varsınız.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,011
12,251
113
ALMANYA
Her şeyi denedim, diseqc modu - usals modu - enlem boylam hepsi tamam. Hatta ve hatta minide motorla çevirdiğim uyduyu, kabloyu söküp machinaya takıp kanalları tarattım, her uyduda. Pozisyonu kaydet dedi kaydettim, ama nafile. "Çanak dönüyor 6-5-4-3-2-1" sinyal yok. "Ortaya gönder" sinyal yok. 'Uyduya gönder" sinyal yok. yok yok ve de yok. Hafta sonu hava yağışlı olmaz ise en iyisi; uydu cihazını / tvyi / çanağı aynı anda görebilecek şekilde bu işin başına bir daha geçmek.
Tuner ayarlari nasil ayarli oldugun konturl Edip anten kablosunu ona gore tuner baglayin.

Son düzenleme:

agurkan

0
Üye
14 Şub 2013
158
63
28
Denizli
Machina 3d medya portalından bulunduğum şehrin enlem ve boylamları 37.67 doğu, 29.34 kuzey olarak görünüyor. Bu değerleri mini x de belirttiğim gibi girebiliyorken bir sorun yok. Motor normal seyrinde dönebiliyor. Ancak machina 3d de bu değerler 37.6 yada 37, 7 kuzey, 29.3 yada 29.4 olarak girilebiliyor. Hal böyle olunca da machinada usals modunda 19,2 uydusundan 16 derece uydusuna otomatik dönerken sinyal bir an için geliyor ve kayboluyor. Bu durum diğer uydular için de aynı.Bence machinada usals modunda bu değerlerin düzgün girilebilmesi için xxx, xx kuzey/güney ve de xxx, xx doğu/batı şeklinde olacak şekilde, noktadan sonra çift hane olarak bir düzenleme yapılmasının daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. 37.6 mı-37.7 mi? 29.3 mü-29.4 mü? Motor hassasiyeti kendine göre algılıyor sanırsam.

agurkan

0
Üye
14 Şub 2013
158
63
28
Denizli
Merkezi sistem 42-23.5 ve 13 tuner birde, motor tuner 2'de sayın hocam. O konuda bir sıkıntı yok. Onlar ayarlı.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
5,011
12,251
113
ALMANYA
Machina 3d medya portalından bulunduğum şehrin enlem ve boylamları 37.67 doğu, 29.34 kuzey olarak görünüyor. Bu değerleri mini x de belirttiğim gibi girebiliyorken bir sorun yok. Motor normal seyrinde dönebiliyor. Ancak machina 3d de bu değerler 37.6 yada 37, 7 kuzey, 29.3 yada 29.4 olarak girilebiliyor. Hal böyle olunca da machinada usals modunda 19,2 uydusundan 16 derece uydusuna otomatik dönerken sinyal bir an için geliyor ve kayboluyor. Bu durum diğer uydular için de aynı.Bence machinada usals modunda bu değerlerin düzgün girilebilmesi için xxx, xx kuzey/güney ve de xxx, xx doğu/batı şeklinde olacak şekilde, noktadan sonra çift hane olarak bir düzenleme yapılmasının daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. 37.6 mı-37.7 mi? 29.3 mü-29.4 mü? Motor hassasiyeti kendine göre algılıyor sanırsam.

19 ve 16 dan sinyal geliyo gidiyosa girmis oldugun enlem ve boylam da kaynaklaniyo yada Motor ayarlarinda sorun var.
Degerleri degistirerek sinayal alip durana kadar degistir 37.7 yi 36.6 gibi yazarak 29.4 de 29.3 denermisin.

Ben de 19500 superior girmis oldugum ebelem boylam degerlerini machine ye girdim senin yasadigin sorunu ben de yasadim sorunu bu sekil de cozdum.

agurkan

0
Üye
14 Şub 2013
158
63
28
Denizli
Sorunun hallettim. Motoru bağladığım tuneri 2 den 1 e aldım. 5 dereceden 19,2 ya kadar sorun yok. 5 dereceden daha batısı, 19,2 den daha doğusu yan apartmanların duvarları nedeniyle zaten çekmez. Yalnız şimdiki sorunum şu; büyük bir ihtimalle 2 nci tuner arızalı. Zira, merkezi sisteme bağladığım 2 tunerde, disecq A'da 42-türksat, B'de 13-hotbird ve C'de 23,5-astra uyduları var. Türksat'ı seçip dsecq kapalı iken sinyal geliyor. disecq seçimlerinde a b c d hiçbiri fark etmiyor, hepsinde de sinyal geliyor. Tarama menüsüne geçip disecq C'de ki astra uydusunu taramaya kalkışsam da Türksat uydusunu tarıyor ve 50-60 Türksat kanalı geliyor. Aynı durum B'deki Hotbird için de geçerli. Oysa 1 nci tunerde gayet normal çalışıyor. Yetkili servisi aradım elinizde tuner var mı diye sordum. Sorunu da anlattım. Yok ama getir bakalım başka bir şey de olabilir dediler. Acaba ne olabilir?

djprens

0
Üye
8 Ocak 2017
26
2
3
Merhaba,

Next Diseqc motor kullanıyorum. Motor doğuya dönüyor fakat batıya dönmüyor. Batı kısmında kırmızı ışık yanıyor ve manuel döndürmeye çalıştığımda da içeriden tık tık ses geliyor fakat dönmüyor. Bu benim çözebileceğim bir şey midir yoksa servise mi gitmeli?

Teşekkürler

Edum55

New member
Üye
24 Haz 2023
1
0
1
Bendede aynı sorun oldu motoru açtım içinde bir soket şeklinde bir parça var o soketi yerinden çıkart ve yavaş yavaş motor çalışacak şekilde tak ben bu şekilde çözdüm şuan çalışıyor