Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Machina Uydu Tp Listesi Güncelleme

millerr

0
Üye
9 Mar 2015
24
0
1
Tekirdağ
Selamlar, Next machina 3d cihazımda, yaklaşık 3-5 ay önce kendi hazırladığım motorlu listemi, her yazılımdan sonra kullanıyorum. Ancak son günlerde farkettim ki tp listesi güncel değil. Arada yaptığım uydu taramalarından sonra kanal sayısı azalıyor. Kanal ilave etmek istediğimde de aradığım tp'nin listede olmadığını görüp kendim ekliyorum ve kanalı yüksek sinyal seviyesi ile bulabiliyorum.

Sormak istediğim Next Machina da bu uydu tp listesini http://satellites-xml.eu/ gibi bir siteden indirip, usb ile cihazda güncelleme yapabilir miyim? Cihazın menüsünde de tp güncelleme olduğunu biliyorum ama son yazılımda bile tp'ler eksik olunca pek güvenemedim açıkçası.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Selamlar, Next machina 3d cihazımda, yaklaşık 3-5 ay önce kendi hazırladığım motorlu listemi, her yazılımdan sonra kullanıyorum. Ancak son günlerde farkettim ki tp listesi güncel değil. Arada yaptığım uydu taramalarından sonra kanal sayısı azalıyor. Kanal ilave etmek istediğimde de aradığım tp'nin listede olmadığını görüp kendim ekliyorum ve kanalı yüksek sinyal seviyesi ile bulabiliyorum.

Sormak istediğim Next Machina da bu uydu tp listesini http://satellites-xml.eu/ gibi bir siteden indirip, usb ile cihazda güncelleme yapabilir miyim? Cihazın menüsünde de tp güncelleme olduğunu biliyorum ama son yazılımda bile tp'ler eksik olunca pek güvenemedim açıkçası.

Selamlar cihazın internet destek menüsünde böyle bir güncelleme şansı var ancak onlarda ne kadar günceldir işte orası muamma.! Eğer olsa bile cihazda uyumsuz data uyarısı verip tüm kanallarınız silinebilir.Ama eğer işiniz yoksa yani boş zamanınız varsa FLYSAT sitesinden en güncel bir şekilde derecesine göre tp leri güncelleyip kullanabilirsiniz...

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,176
2,420
113
Selamlar internet destek - güncellemeler - tp günceleme bölümündeki güncellemelerde datayı auto olarak lyng sat üzaerinden almaktadır, o site ne kadar güncellenirse internet destek kısmındaki bölümde o kadar güncel olur yani.
Dediğiniz adrestende satellites dosyası hazırlanıp cihaza yükleme yapılabiliyor ama bu şekilde yapılan yüklemelerde cihaz üzerindeki key alt yapıları uydu komutları, PIP, freeshare vb bir sürü yer ile etkileşimde olduğundan bu özelliklerin kullanımında sorun çıkabiliyor..

Özellikle şunu da ifade edeyim, hem satellites.xml dosyası yüklenirken, hemde cihaz üzerinden internet destek güncellemeler tp güncelleme adımından güncelleme yapıldığında kanal listeleriniz silinir.. cihazınızda hangi uyduya ait tarama yapacaksınız o uyduyu tarana yaparken NIT Tarama açık olarak tarama yapmak yada cihazın diğer bir özelliği olan kör taramayı yapmak daha sağlıklı,sitelerde olmayan frekansları ve feed yayınlarını bile bu şekilde kanal listeniz silinmeden bulmanız mümkün

millerr

0
Üye
9 Mar 2015
24
0
1
Tekirdağ
Öncelikle sayın @haydar1966 ve @Karbon ustalara cevapları için teşekkür ederim.

@Karbon ustam, cihaz menüsünden güncelleme yaptığımda, key altyapısı, pip yada freeshare gibi kısımlarda herhangi bir sorun çıkmaz değil mi?

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,176
2,420
113

@Karbon ustam, cihaz menüsünden güncelleme yaptığımda, key altyapısı, pip yada freeshare gibi kısımlarda herhangi bir sorun çıkmaz değil mi?

Çıkmaz ama kanal listeniz silinir!

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul

Tekrar selamlar kardeşim siz destek menüsünden güncellemenizi yapın sonra tekrar destek menüsünden key+softcam indirin.Ayrıca GİRİŞLER menüsünden giriş tercihlerini OK leyin en alttaki satır yani FREE-S kısmı AÇIK ise mesele yoktur.Yok eğer kapalı ise o takdirde tekrar AÇIK yapın ve kırmızı tuş ile kaydedin. PİP olayına gelince o zaten kanallar taratıldıktan sonra çalışacak olan kısım olduğu için kendiliğinden sorunsuz olarak çalışır.Eğer sorularınız olursa BİZLER buralardayız çekinmeyin yazın...

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,176
2,420
113
Linux cihazlarda satellites.xml dosyaları kullanmak zorunluluktur tabiki ama machinada bu dosyaları kullanmanın zorunluluğu yoktur, çünkü linux cihazların aksine bu cihazlarda çok gelişmiş kanal arama özellikleri vardır ve arama sonunda bulunan yeni frekanslar data altyapısına otomatik eklenir, ayrıca fec değerleri ile uğraşmaya yada modulasyon seçmeye de gerek yoktur, tek başına kanal tarama her kullanıcıya fazlasıyla yeterlidir.

girginoz

0
Üye
4 Mar 2015
193
13
18
İzmir/Çeşme
Sorunum, 28.2 ve 28.5 doğu uydularının tek bir uydu gibi pozisyonlanması. Sinyal zayıf olunca
motorun 3-4 adımlık oynaması birinin sinyalini güçlendirirken diğerini zayıflatıyor.
Notepad++ ile editleyip frekansların bir kısmı için yeni bir uydu açıyorum, farklı pozisyona kaydediyorum.
Çare tükenmez, olmazsa cihazda manuel olarak eklemeye çalışırım.
(xml üzerinden düzenlenince yeni uydu açısal sırasına geliyor ama machina nın usersat ları ayarlanınca yerinde kalıyor ve kanalları da uydu sırasında değil, uydu listesinin en sonunda oluyor)
Bunun da çaresi varmış: C-Band Arabsat 30.5E Ku band Astra 2E 28.5E oldu

Son düzenleme:

millerr

0
Üye
9 Mar 2015
24
0
1
Tekirdağ
Tekrar selamlar kardeşim siz destek menüsünden güncellemenizi yapın sonra tekrar destek menüsünden key+softcam indirin.Ayrıca GİRİŞLER menüsünden giriş tercihlerini OK leyin en alttaki satır yani FREE-S kısmı AÇIK ise mesele yoktur.Yok eğer kapalı ise o takdirde tekrar AÇIK yapın ve kırmızı tuş ile kaydedin. PİP olayına gelince o zaten kanallar taratıldıktan sonra çalışacak olan kısım olduğu için kendiliğinden sorunsuz olarak çalışır.Eğer sorularınız olursa BİZLER buralardayız çekinmeyin yazın...
Tekrar teşekkürler @haydar1966 hocam. Sizlerin yardımları ile cihazımızı daha iyi tanıyıp, daha randımanlı kullanabiliyoruz.

millerr

0
Üye
9 Mar 2015
24
0
1
Tekirdağ
Linux cihazlarda satellites.xml dosyaları kullanmak zorunluluktur tabiki ama machinada bu dosyaları kullanmanın zorunluluğu yoktur, çünkü linux cihazların aksine bu cihazlarda çok gelişmiş kanal arama özellikleri vardır ve arama sonunda bulunan yeni frekanslar data altyapısına otomatik eklenir, ayrıca fec değerleri ile uğraşmaya yada modulasyon seçmeye de gerek yoktur, tek başına kanal tarama her kullanıcıya fazlasıyla yeterlidir.

@Karbon hocam çok doğru yazmışsınız. Zaten bu cihazın bu kadar sevilmesinin sebebi de bu. Hem kullanması kolay, hem de desteği çok iyi. Tangberg kanalları enigma 2 cihazlarımda bulurken 3 kez arama yaptığımı hatırlıyorum fec değerini doğru seçmediğim için :) oysa machinada hemen bulmuştum. İnşallah cihazlarımızın desteği kesilmez de uzun süre daha machinalarımızı kullanmaya devam ederiz.

kadifeli

0
Özel Üye
20 May 2015
704
685
93
@Karbon hocam çok doğru yazmışsınız. Zaten bu cihazın bu kadar sevilmesinin sebebi de bu. Hem kullanması kolay, hem de desteği çok iyi. Tangberg kanalları enigma 2 cihazlarımda bulurken 3 kez arama yaptığımı hatırlıyorum fec değerini doğru seçmediğim için :) oysa machinada hemen bulmuştum. İnşallah cihazlarımızın desteği kesilmez de uzun süre daha machinalarımızı kullanmaya devam ederiz.

bu cihaz gerçekten hakkını veren bir cihaz emeği geçen bütün arkadaslara buradan teşekkür ederim
sayın miller motorlu anten kullanıyorsanız bence en güzeli heruydunun frekanslarını silin sonrada kör tarama yaptırın ve kaydedin
tüm uyduları bu şekilde arattıktan sonra da kanal sıralamanızı yapın ve bunu hem usb ye vede hem de sd kartınız varsa ona kaydedin
daha sonrada ara ara kör tarama yapıp güncelleme yapın

millerr

0
Üye
9 Mar 2015
24
0
1
Tekirdağ
bu cihaz gerçekten hakkını veren bir cihaz emeği geçen bütün arkadaslara buradan teşekkür ederim
sayın miller motorlu anten kullanıyorsanız bence en güzeli heruydunun frekanslarını silin sonrada kör tarama yaptırın ve kaydedin
tüm uyduları bu şekilde arattıktan sonra da kanal sıralamanızı yapın ve bunu hem usb ye vede hem de sd kartınız varsa ona kaydedin
daha sonrada ara ara kör tarama yapıp güncelleme yapın

Sayın @kadifeli hocam, tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bizim cihazların özelliklerini incelediğimde, donanım destekli kör tarama özelliği yazıyordu diye hatırlıyorum. En güzeli de sizin dediğiniz gibi yapmak olacak. Vakit bulduğumda hem cihazdan tp listesini güncelleyerek, hem de sizin dediğiniz şekilde kör tarama yaparak bulduğu kanalları karşılaştıracağım.

kadifeli

0
Özel Üye
20 May 2015
704
685
93
Sayın @kadifeli hocam, tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bizim cihazların özelliklerini incelediğimde, donanım destekli kör tarama özelliği yazıyordu diye hatırlıyorum. En güzeli de sizin dediğiniz gibi yapmak olacak. Vakit bulduğumda hem cihazdan tp listesini güncelleyerek, hem de sizin dediğiniz şekilde kör tarama yaparak bulduğu kanalları karşılaştıracağım.

sayın mıller
mac3d çift tuner ve 150 lik kollu motor tuner1 d ++ 10 uydu da tuner 2 de kullanmaktayım
bu iş biraz zaman ve sabır ister ama inanın cihazınızın kanal sıralamanızı yaptıktan sonra bu keyf hiçbirşeye değişilmez
ben 64gb hem usb hemde sd hafıza kartı takılı olarak cihazı kullanmaktayım
her zaman birer yedeğini hem bunlara hemde bilgisayara yedeklemekteyim
cihazın çökmesi ve ya kanalların yok olması ve bunları tekrardan ayarlamak nedir iyi bilirim
bunun içindirki yedeklemek her zaman kurtarıcı olmuştur
saygılarımla

millerr

0
Üye
9 Mar 2015
24
0
1
Tekirdağ
@kadifeli hocam, iş yerindeki Machinamda, bir boş zamanımda hotbird uydusunda kör tarama yaptım. Tahminimden daha kısa sürede tamamladı. Daha önce Atlanta hd box cihazımda yaptığım kör taramadan çok daha hızlı oldu. Machinada daha önce hiç kör tarama yapmamıştım, bayağı da kanal buldu. Cevap yazarak yardım eden tüm ustalarıma teşekkür ederim. Bu arada yedekleme konusunda çok haklısınız. Evdeki cihazımda kendi hatamdan bir kez başıma gelmişti, yedeklemenin faydasını o zaman görmüştüm.
Saygılar.

doomstime

0
Üye
3 Ocak 2013
43
18
8
Selam ustalar bu cihazda kör tarama mevcut söyleniyor ortalama kaç dakika sürüyor Turksat tüm radyo tv kanal teşekkürler.