Neler yeni

Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı!

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
5,022
Beğeniler
5,305
Konum
Adana
#1
Microsoft bildiğiniz üzere bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bilişim hizmetleri geliştirir, üretir, lisanslar ve satar.
Son zamanların gözdesi olan yapay zeka teknolojisi hayatımıza kolaylık sağladı. Bunun üzerine Microsoft yapay zeka alanına neden bu kadar çok yoğunlaştığı ortaya çıktı!
1602977743687.png

Microsoft yapay zeka sistemlerini güçlendiriyor
Microsoft, yapay zeka sistemlerini sağır ve görme engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirecek yeni bir proje duyurdu. Araştırmacılar, çoğu veri kümesinin bu insan kategorisinin özelliklerini hesaba katmadığından eminler.
Teknolojinin gelişmesi ile beraberinde gelen bir sorun, makine öğrenimi algoritmalarının öğrenmek için yeterli veriye sahip olmaması ve işitme veya görme yetilerini tam olarak kullanamayan kişiler için özel olarak tasarlanmış teknolojiler geliştirmemesidir.
Önemli projelerden biri olan: Görünmez Görüntüleme Eğitimi için Nesne Tanıma projesi, görme yetisini kaybetmiş insanlar için yeni bir genel video veri kümesi oluşturacak. Bu veriler, akıllı telefon kameraları için algoritmalar geliştirmek için kullanılacak. İnsanların günlük olarak ihtiyaç duyduğu nesneleri cüzdan, yüz maskesini tanıyabilecekler. Onun yardımıyla, cihazlar odanın neresinde olduklarını anlayabilecekler.

Microsoft ayrıca, Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalarını destekleyen bir kuruluş olan Team Gleason ile de bu proje için iş ortaklığı yapmaktadır. Bu nörodejeneratif hastalığı olan bireylerin fotoğraflarından açık bir veri seti oluşturacaklar. Algoritma, gelecekte ALS belirtileri olan kişileri daha iyi tanıyabilecektir.
Üçüncü proje ekibi çeşitli etiketleri eğitmek, doğrulamak ve test etmek için halka açık bir veri kümesi geliştiriyor. Sonuç olarak, görme engelli kişiler, akıllı telefonu tanımlayacak ve kullanıcıya seslendirecek olan metne kamerayı doğrultabilecek. Araştırmacılar, birkaç düzine fikrin hala geliştirme aşamasında olduğuna dikkat çekiyorlar. Ayrıca hepsi daha önce yapay zekanın pratikte kullanılmadığı insanların yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlıyor.
Örneğin, gelecekte otonom bir araç, tekerlekli sandalyedeki bir kişiyi tespit edecek ve duracaktır. Aynı zamanda, öngörülebilir bir işe alma sistemi, yapay zekada eğitilmiş “ideal çalışan” modelinden farklı oldukları için engelli adayların notunu düşürmez.

shiftdelete.net