Neler yeni

Neden Ubuntu Linux Kullanmalıyım?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#1  • Ubuntu, kullanıcı dostudur!


Birçok bilgisayar kullanıcısı, Linux tabanlı sistemlerin kullanımı zor ve geliştiriciler için yapıldığını düşünür. Ubuntu Linux‘u kurmak çok kolay ve bilgisayar bilgisi olan herhangi bir kişi kendi sistemini kurabilir. Şaşırtıcıdır ki, birçok kişi Ubuntu‘yu Windows‘a kıyasla daha kolay kullanmaktadır.


  • Ubuntu ücretsizdir!

Ubuntu Linux’u indirmek, kurmak ve kullanmak ücretsizdir. Ayrıca, yazılımların çoğu da ücretsizdir.


  • Ubuntu ile güvendesiniz! Anti-virüs kullanmanıza gerek yok!

Dahili Güvenlik Duvarı ve virüs koruma yöntemi mevcuttur.


  • Yüksek özelleştirilebilirlik!

Sisteminizi kişiselleştirme özgürlüğü, Linux tabanlı bir işletim sistemi ile sağlanan en büyük avantajlardan biridir. Herhangi bir masaüstü ortamını sevmiyorsanız, yenisiyle değiştirin. Sadece masaüstü ortamını rahatsız edici buluyorsanız, yeni bir şey denemekten çekinmeyin.

Yeni kullanıcılar, GNOME tabanlı (Unity) Ubuntu‘dan ayrı olarak birçok başka Ubuntutürü olduğunu bilmeyebilir. Kullanıcıların belirli ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli Ubuntuvaryantları vardır. Modern ve şık görünümlü KDEmasaüstü ortamını denemek isterseniz, Kubuntu var. Düşük konfigürasyonlu sistemler için Lubuntu ve Xubuntumevcuttur. Bunların dışında, Ubuntu GNOME ve Ubuntu MATE kullanım alışkanlıklarınıza hitap eden 2farklı Ubuntu türüdür. Edubuntu, okullara ve eğitim kurumlarına odaklanmıştır. Görüldüğü üzere, her türden ve seviyeden kullanıcı grubuna hitap eden Ubuntu türü var.  • Yazılım Merkezi ile sunulan ücretsiz yazılımlar


Ubuntu Linux‘te ilginizi çeken yazılımları bulmak çok kolay. Ubuntu Yazılım Merkezi’ni açıp, tüm kullanışlı yazılımları bulabilirsiniz. Sadece kurulum düğmesine tıklayın ve paket yüklenir. Alternatif olarak, birkaç basit komut ile de birçok yazılımı yükleyebilirsiniz. Temel kullanım için Ubuntu Linux’te Gimp, Chromium, VLC ve Firefox gibi birçok yazılıma önceden yüklenmiş olarak gelir.


--------------------

Ubuntu Kullanmanız İçin 10 NedenUbuntu kullanmanız için illa nedenler olacaktır.


Windows XP’den sıkılmaya başladım.Kurduğunuzda başta iyi de sonradan kabak tadı vermeye başlıyor Xp.İşte Ubuntu'nun neden en iyi seçim olduğunu gösteren 10 neden.(Ubuntuyu kullanıpta ekleyecek birşeyleri olan yorum kısmına bırakabilir.)

1. Kullanıcılar ondan hoşlanıyor

Ubuntu, kullanım kolaylığını öncelikleri arasında tutuyor. Terminal komutlarını kullanmakta zorluk çeken kullanıcılar yüzünden işletmelerde Linux masaüstünü konuşlandırmaya çetin bir iş gözüyle bakılıyordu. Ubuntu, Linux masaüstü deneyimine taze ama tanıdık bir GUI ortamı getiriyor. Standart uygulamaları, kolay web ve kablosuz erişimi, makul kaynak gereksinimleri ile Ubuntu, kullanıcılar için tipik görevleri zorlanmadan, sezgileriyle gerçekleştirebilecekleri bir deneyim sağlıyor.

2. Platform kusursuz bir desteğe sahip
Ticari destek isteyenler için Canonical 7/24, sabah 8'den akşam 5'e sunucu ve masaüstleri için destek sözleşmeleri sunuyor. Aynı zamanda Ubuntu ile çalışan, global bir çözüm sağlayıcılar ekosistemi mevcut. Oldukça büyük bir geliştirici topluluğu ve hayran kitlesi problemlerin çözümüne online olarak yardımcı oluyor; hem de ücretsiz.

3. Maliyet tasarrufları
Birçok CIO, UNIX'in yerine maliyet-verimli bir çözüm olarak çoktan Linux'u konuşlandırmış durumda. Fakat Ubuntu, per-seat lisans maliyetlerini hem masaüstünde hem de sunucuda tamamen ortadan kaldırarak daha ileri gidiyor. Ayrıca işletmelerin geliştirici işistasyonları ve üretim sunucuları üzerinde özdeş kodları, hiçbir lisans hesaplaması olmadan konuşlandırmalarına müsaade ediyor. Firmalar, SLA-tabanlı desteğe erişim istedikleri makineler için destek sözleşmeleri satın alabiliyor. Bu sayede ihtiyacından bağımsız olarak her bir makine için per-seat maliyetini karşılamaya zorlanmıyorlar.

4. En iyi güvenlik rekoru
Güvenlik Ubuntu için en temel önceliklerden biri. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda güvenlik güncelleme kalitesi ve yanıt vermede 1. numara olarak değerlendirildi. Güvenlik güncellemeleri tüm Ubuntu kullanıcıları için ücretsiz ve bunun için herhangi bir üyeliğe ihtiyaç duyulmuyor. Ubuntu aynı zamanda güncellemelerde tutucu; işletim sisteminde gerçekleştirilen tüm değişiklikler ya da temel uygulamalar güvenlik için tek tek inceleniyor. Ve elbette, bir açık kaynak platformu olarak Ubuntu, Linux'un genel pozitif güvenlik karakteristiğini sergiliyor.

5. Zahmetsiz konuşlandırma
İster masaüstü, ister sunucu ya da thin client üzerinde olsun, Ubuntu'yu konuşlandırmak inanılmaz derecede kolay. Tek bir diskle yarım saat içinde fonksiyonel bir sistemin konuşlandırılması, hiçbir gecikme ve kullanıcıların çalışmaya başlamasında herhangi bir zorluk yaşanmaması anlamına geliyor. Ayrıca herhangi bir lisans ücreti bulunmadığından geliştirme ve üretimi test etmek için farklı ortamlara sahip olmak için bir neden yok. Bununla birlikte işletmeler yeni altyapıyı çok daha verimli bir biçimde yerleştirebileceklerini fark ediyor.

6. Devasa uygulama ve araç arşivi
Şu anda Ubuntu kullanıcıları için 20,000'den daha fazla paket bulunuyor. Bunlar arasında çok sayıda açık kaynak araçlar ve listesi her geçen gün kabaran özel çözümler yer alıyor. Ubuntu ile organizasyonunuz için mantıklı gözüken paketleri seçebilir ve firmanıza has özel bir sistem kurabilirsiniz. Ubuntu herkese uyan tek ölçülü bir öneri değil; firmalar rutin olarak kendi sistem görüntülerini geliştiriyor. Bunlara kendi ağlarına entegrasyon için uygun olan ekstra araç ve konfigürasyonlar dahil. Elbette varsayılan Ubuntu kurulumu çoğu sistem yöneticisinin ve ofis çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılayan, aklıselim bir başlangıç noktası.

7. Thin-client keyfi
Thin-client konuşlandırmaları, geleneksel işistasyonu tarzı yazılım konuşlandırmalarına göre TCO'yu önemli ölçüde düşürüyor. Ubuntu, diğer tüm kurumsal Linux sürümlerinden daha fazla thin-client mimarisini destekleyerekthin-client teknolojisini lideri konumunda. Web browser'ların hızlı bir biçimde kurum içi uygulamalarda fiili standart arayüz haline gelmesiyle, thin-client konuşlandırmaları yeni ofisler kuran firmalara önemli ölçüde avantajlar sağlıyor. Aynı web tabanlı kayıt uygulamasına konuşan, birden fazla istasyonlu bir call center ortamını düşünün. Ubuntu ile merkezi bir sunucu 30 kullanıcıya kadar masaüstü ortamını çalıştırabilir, tek bir sunucu veya cluster yönetircesine upgrade ve bakım gerçekleştirebilir.

8. IT Yeteneğinizi açığa çıkartın
Açık kaynak ve ücretsiz yazılımlar birlikte çalışmayla, topluluk ve işbirliği ile geliştiriliyor. Ubuntu ile IT ekibinizin, işletim sisteminin arkasındaki tasarım ve mühendisliği sıra dışı bir görme kabiliyeti var. Ayrıca bu mimariyi sizin ihtiyaçlarınıza daha iyi uyacak şekilde yeniden şekillendirme imkanına sahipsiniz. Giderek artan bir şekilde, Ubuntu gibi ücretsiz yazılımları kullanan işletmeler, IT çalışanlarını doğrudan kullandıkları araçların geliştiricileriyle beraber çalışmaları yönünde cesaretlendiriyor. Bu ekiplerinize sunabileceğiniz en iyi yetkilendirme seçeneği. Ayrıca organizasyonunuz dahilinde daha iyi yazılım üretilmesini sağlayacağı gibi çalışanların daha iyi motive edilmesi ve yetenek düzeylerinin gelişmesine de olanak sağlar.

9. Yepyeni yetenek havuzuna erişim
Google gibi firmalar yoğun olarak ücretsiz yazılımları kullanıyor ve aynı zamanda ücretsiz yazılım topluluğundan yetenekleri işe alıyor. En iyi IT mezunlarının çoğu, işveren tercihinde ücretsiz yazılımla çalışma yeteneğini önemli bir faktör olarak listeliyor. Ücretsiz yazılım dünyasının içini iyi gören ve Linux'u uygun yollarla kullanan firmalar her zaman için bu mezunları daha iyi cezp ederek onlara daha üretken bir çalışma ortamı sağlar.

10. Öngörülebilir sürümlerUbuntu her altı ayda bir yeni bir sürüm çıkartır. Bunlar en son donanım ve ücretsiz yazılım uygulamalarına tam destek verir. Bu yeni sürümlere 18 ay boyunda ücretsiz güvenlik güncellemesi desteği verilir. Her iki ya da üç yılda bir Ubuntu, masaüstüler için üç yıl, sunucular için beş yıl destek sağlayan, bir Long Term Support (uzun vadeli destek) sunar. Bir sürümden diğerine upgrade'ler eksiksiz olarak desteklenir ve otomatikleştirilebilir. Organizasyonlar kendi ihtiyaçları için en güncel ve uzun vadeli sürümlerin optimal bir karışımını seçme özgürlüğüne sahiptir.