Neler yeni

Şaka Değil Gerçek '''Çanak antensiz ve internetsiz' uydu cihazı ürettiler'''

astra

Active member
Üye
Katılım
16 Haz 2015
Mesajlar
1,334
Beğeniler
0
#1
[video=youtube;ZFXX3zGYze0]https://www.youtube.com/watch?v=ZFXX3zGYze0[/video]Şaka Değil Gerçek '''Çanak antensiz ve internetsiz' uydu cihazı ürettiler'''
İznik'te bir elektronikçi ile arkadaşı tarafından üretilen uydu cihazı, çanak anten, LNB, kablo ve internete gereksinim duyulmadan, tüm televizyon kanallarının izlenmesine imkan sağlıyor.
Bursa'nın İznik ilçesinde, elektronik işiyle uğraşan bir esnaf ve arkadaşı tarafından çanak anten, LNB, internet bağlantısı olmadan üretilenuydu cihazı sayesinde, kanalları izleyebilmek için sadece televizyon ve elektrik bulunması yeterli oluyor.
Elektronikçi Mehmet Mert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 yıl ilçedeki başka şirketlerde, aynı alanda çalıştıktan sonra geçen sene kendi işyerini açtığını söyledi.
Çanak antensiz, LNB'siz, kablosuz, internetsiz bir cihaz için geçen yıldan bu yana bir arkadaşıyla sürekli denemeler yaptığını ve sonuçta başarılı olduğunu belirten Mert, "Öncelikle kablosuz bir uydu olarak, çanak ile LNB arasındaki kabloyu kaldırdık. Sonrasında daha da uğraşarak cihazı bu durumlara getirdik. Yaptığımız bu buluşla artık LNB ve çanak anteni ortadan kaldırarak, direkt olarak yayın alabileceğimiz bir cihaz oluşturduk" ifadesini kullandı.
Mert bu cihazın, HD olarak adlandırılan yüksek çözünürlüklü yayınları da alabildiğini dile getirdi.
Bunun her yerde kullanılabileceğini vurgulayan Mert, şunları kaydetti:
"Diyelim ki insanlar kampa gitti ve çadır kurdu. Daha sonrasında jeneratör sistemiyle elektriklerini alıp oradan yayın alabilecekler. Cihazımız, çalışma prensibiyle örnek verecek olursak GPS mantığına benzer bir çalışma sistemiyle, direkt uydu üzerinden bağlantı sağlıyor. İçinde çanağın görevini görecek bazı ayarlamalar ve düzenlemeler de yapılıyor. Bu cihazın içinde çanak, LNB kablosu gibi gereken her şey mevcut. Sadece elektrik prizi ve görüntü için çıkış mevcut. Cihazın üzerinde çanak anten takmak için giriş bulunmuyor. Bunun için kendimiz bir yazılım geliştirdik. Yerli ve yabancı tüm kanallar izlenebiliyor. Çevremizdekilere konudan bahsettiğimiz zaman şaşırıp kalıyorlar. 'Böyle bir şey olmaz' diyorlar ama oluyor. Yaptık ve böyle bir şey oluyormuş, gördük."
Patentini alıp seri üretime geçecekler
Mert, söz konusu cihazı görenlerden bazılarının, bunu internetle çalışan uydu sistemleriyle karıştırdığını anlattı.
Kesinlikle internete bağlı bir cihaz olmadığını ifade eden Mert, "Cihazımız tamamen kendi geliştirdiğimiz değişik bir yöntemle çalışıyor. Buna benzer bir ürün şu ana kadar üretilmedi. Ayrıca çok düşük maliyetlerle üretebileceğimizin araştırmasını da yaptık. Bu ürünün patent anlaşması başvurusunda bulunduk. Yakında patenti çıkacak ve sonrasında seri üretime geçeceğiz" diye konuştu.
Mehmet Mert, seri üretime başladıktan sonra bu cihazı televizyonun içine monte etme ya da kalem pil boyutunda küçültme gibi projelerinin de bulunduğunu, satış fiyatının ise 150-200 lira olabileceğini sözlerine ekledi.(KAYNAK ANADOLU AJANSI)
 
Son düzenleme:

haydar1966

Co-Administrator
Yönetici
Co-Admin
Katılım
5 Şub 2015
Mesajlar
5,390
Beğeniler
1,798
Konum
İstanbul
#2
Bu iş benim kafama pek yatmadı...Hadi sen bunu yaptın ama peki UYDULARDA bunu çalıştıracak bir sistemmi varkide bu şekilde çalışıyormuş.
 

cafi

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
5 Kas 2013
Mesajlar
4,389
Beğeniler
8,966
Konum
izmir çamdibi
#3
bana en ilginci bu geldi
Bu cihazın içinde çanak, LNB kablosu gibi gereken her şey mevcut. Sadece elektrik prizi ve görüntü için çıkış mevcut

çanak lnb kulanmadan aldıkları bir kaç kanalın resmini payşalar değişik uydulardan örneğin TÜRKSAT astra hotbird bir kaç kanal