Neler yeni

SSD Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılır, Nasıl Kullanılır?

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,107
Beğeniler
7,006
Konum
ALMANYA
#1
Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda veri depoloma birimi bulunmaktadır. Verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan saklama birimi HDD yani hard disk olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda HDD’nin yanı sıra SSD adı verilen, sabit disklere göre daha avatajlı olduğu söylenen diskler de piyasada bulunmaktadır. Açılımı Solid-State Disk olan ve Türkçe olarak ” Katı Hal Sürücüsü ” anlamına gelen SDD’ler sağladığı birçok avantaj yönünden dikkat çekmektedir.

Teknoloji alanında sürekli meydana gelen değişimlere ayak uydurmak için SSD kullanımı hakkında gerekli olan detayları bilmekte fayda vardır.

SSD Nedir?
Normal bir hard diskten 100 kat daha hızlı çalışan bir elektronik depolama birimine verilen isimdir. SDD’lerin mekanik sabit disklerin daha hızlı bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu hard disk sayesinde kullandığınız masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulamaları daha hızlı yükleyebilir ve cihazınızı daha hızlı kapatabilirsiniz. SSD kullandığınız zaman dosyalarınızı ve işletim sisteminizi çok kısa sürede kopyalama imkanı bulabilirsiniz.


Sabit disklerde bulunan motor ve manyetik kafa gibi hareketli parçaların yerine SSD’lerde epromlar bulunur. Yani bu hard disklerde veriler elektriksel olarak kaydedilir. İçerisinde diskler ve motor olmaması nedeni ile düşme ve sarsma gibi durumlara karşı da oldukça dayanıklıdır. Bu sayede verilerin zarar görme riski de ortadan kalkmaktadır. İçerisinde hareketli parçalar bulunmaması nedeni ile sabit diskten daha hızlı ve sessiz çalışır. SSD disk daha az yer kaplaması ve hafif olması nedeni ile de bir adım öne çıkmaktadır.

SSD Ne İşe Yarar?
SDD’yi ilk kez duyanlar bunun ne işe yaradığını merak edebilirler.


Dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardaki verileri depolamaya yarar.

Özellikleri nedeni ile bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlar.

İşletim sistemi Hard Disk yerine SSD ile kurulduğu zaman bilgisayarın açılış, kapanış ve veri işleme süresi oldukça kısalır.
Bu tür diskler tercih edildiği zaman normalde bilgisayar çalışırken gelen sesler de ortadan kalkar.
Kısacası bilgisayarı hızlandırmaya yarar.


SSD Nasıl Takılır?
Dizüstü bilgisayarınıza takmak istiyorsanız bunun nasıl yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz.


Öncelikle, dizüstü bilgisayarlarda kullanılan SSD’lerin çoğunlukla 2,5 boyutunda üretildiğini söyleyelim. SSD hard disk alacağınız zaman bu boyutta olmasına dikkat etmelisiniz.

İlk önce bilgisayarınızda bulunan sabit diski çıkarmanız gerekmektedir. Bunun yeri bilgisayara göre farklılık gösterse de genelde arkadaki büyük olan kapağın altındadır.

Bataryayı çıkardıktan sonra sabit diski koruyan kapağın vidalarını dikkatli bir şekilde çıkarın. Bu disk genelde sabit durmasını sağlamak için vidalarla tutturulmuş olur.
Bu vidaları söktükten sonra altında bulunan kızak üzerinde hareket ettirerek sabit diski yerinden çıkarın.
Sabit disk bir çerçevenin içinde bulunmaktadır.


Bu çerçeve SSD’yi oturtmak için de lazım olacağından diski çerçeveden çıkarın.

Sonrasında SATA bağlantı noktalarına dikkat ederek SSD hard diski bu çerçeveye yerleştirin.

Bu aşamadan sonra sabit diski çıkardığınız kızağa oturtun ve arka kapağı kapatarak format işlemine geçin.

Masaüstü bilgisayara takarken farklı bir yol izlenir.

Masaüstü bilgisayarda 2,5 boyutunda bir giriş yeri bulunmamaktadır. Bu nedenle 3,5 boyutunda bir aparata ihtiyacınız olacaktır.
Genelde SSD’ler bu aparat ile birlikte gelmektedir.

İlk olarak SSD’yi bu aparatın üzerine monte etmeli ve sonrasında sabit diski taktığınız şekilde bunu da yerine takmalısınız. Bunun dışında başka bir işlem yapmanız gerekmemektedir.


SSD Nasıl Kullanılır?
Kullanmak için bunu bilgisayarınıza takmanız gerekmektedir.


İhtiyacınıza göre 250 GB, 960 GB, 4 TB ve 120 Gb SSD alabilirsiniz.

Alacağınız SSD hard disk’i verimli bir şekilde kullanmak isterseniz güvendiğiniz markaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Fiyatları normal hard disklere oranla biraz pahalı olsa da sağladığı avantajlar ve güç tasarrufu nedeni ile SSD günümüzde çoğu kişinin tercihidir.