Neler yeni

Telefonun Kamerası Neden Bulanık Çeker Ve Çözümü Nedir?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
130
#1

telefonun kamerası bulanık çekiyor ( çözüm yöntemleri )
Akıllı telefonlar artık herkesin kullanmayı tercih ettiği telefonlardır. Bazı telefonlarda kameranın çözünürlüğü ve kalitesi iyi olmadığı için çekilen resimler bulanık ve kötü çıkmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların çoğu telefonun kamerası bulanık çekiyor ( çözüm yöntemleri ) nedeni ile çözüm yolları aramaktadır. Bu sorunun nedenleri farklı olabilmektedir.

Yakın Çekim
Akıllı telefonlar ile yakın çekim yapmak istendiği zaman telefonda auto focus özelliğinin mutlaka yer alması gerekmektedir. Bu özellik akıllı telefonlarda yer almadığı zaman telefonun kamerası bulanık çekerek resimlerin kalitesini düşürmektedir.

Az Işık
Eğer fotoğrafın çekildiği alanda ışık etkisi az ise çekilen fotoğraflar bulanık olmaktadır. Gün ışığının çok olduğu saatlerde çekilen resimler kaliteli ve net çıkmaktadır. Buna karşın havanın kararmaya başladığı ve ışığın az olduğu saatlerde net fotoğraf çekmek zordur. Bu nedenle ışıkta yüksek performanslı olan telefonların tercih edilmesi gerekir. Buna ek olarak Xenon flaş özelliği olan telefonlarda çekilen fotoğraflar daha net ve kalitelidir.

Şuan elinizde olan telefonun bulanık çekimini önlemek için öncelikle çekim yaparken telefonun sabit tutulması gerekir. Bunu sağlamak için telefon bir yere sabitlenerek çekimler yapılabilir. Ayrınca gece modu bulunan telefonların tercih edilmesi, fotoğrafların kalitesini artırmaktadır. Çünkü gece modu özelliği olan telefonlar ışığı daha fazla toplamaktadır. Bu modun kullanılması için telefonun mutlaka bir yere sabitlenmesi gerekmektedir. Bu moda ulaşmak için menü kısmından çekim modlarına gidilerek gece modunun seçilmesi gerekir.