Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

tp frakansı calişmıyormu

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
arkadaşlar konuyu yanlış yeremi actım öyleyse özür dileri bugun uydu ayarına gittim ama 10970 vl 30000 calişmıyor eve geldim evdeki santraldede sinyal yok diyer cıkışlarda sorun yok bu frakans yerine hangi frakansı ekleyeyim yardımcı olursanız memnun olurum uydu bulucum satfider3 hd cihazım calişmayan frakans 10970 vl 30000 bu hangi yayın oldugunu bilmedim daha önceleri sorun yoktu santral lnb sini cıkışları tek tek kontrol aderek arıza buluyordum akşamda muşteriye gittim 4 teki vl cıkışından sinyal alamayınca cıkış yanmış dedim yarın lnb yi deyiştirecektim ama evede sinyale bakınca bendede vl sinyal vermeyince frakansın kapandıgını düşündüm uzun yazdım anlatmak ve daha iyi tesbit yaparsınız diye saygılarımla cevabınızı bekleyecem şimdiden teşekkür ederim

f12

0
Özel Üye
21 Eki 2015
1,014
266
83
Kontrol ettim Türksat doğan pakette belirttiğiniz tp'de sinyal yok

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
arkadaşlar konuyu yanlış yeremi actım öyleyse özür dileri bugun uydu ayarına gittim ama 10970 vl 30000 calişmıyor eve geldim evdeki santraldede sinyal yok diyer cıkışlarda sorun yok bu frakans yerine hangi frakansı ekleyeyim yardımcı olursanız memnun olurum uydu bulucum satfider3 hd cihazım calişmayan frakans 10970 vl 30000 bu hangi yayın oldugunu bilmedim daha önceleri sorun yoktu santral lnb sini cıkışları tek tek kontrol aderek arıza buluyordum akşamda muşteriye gittim 4 teki vl cıkışından sinyal alamayınca cıkış yanmış dedim yarın lnb yi deyiştirecektim ama evede sinyale bakınca bendede vl sinyal vermeyince frakansın kapandıgını düşündüm uzun yazdım anlatmak ve daha iyi tesbit yaparsınız diye saygılarımla cevabınızı bekleyecem şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar Güven bey söz konusu TP daha D-smart sd frekansları terkedip HD yayınlara geçer geçmez aynen geçerliliğini yitirmiştir.! Türksat uydusu için size yazacağım tp değerlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz...

11054 Frekans
30000 Symbol-rate.
Polarite V
yani=L-V ( Önemli not: Bu TP değeri Türksat için EN ÖNEMLİ değerlerden biridir bu değer ne kadar yüksek olursa ayar o kadar iyi demektir.)

11558 Frekans
30000 Symbol-rate
Polarite V
yani=L-V

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
cok teşekkür ederim yardımlarınızdan dolay hatdar bey diyer cevap yazan arkadaşa teşekkür ederim saygılarımla tp ekledim

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
haydar bey özür dileyerek kafama takılan tp var haydar bey satfinder 3hd uydu alıcım ar yazmıştım 1234 1 HH 2 HL 3 V H 4 VL bunlar tamam gayet güzel calışıyorlar
haydar bey kafama takılan 16 tp yazılan yer var ben 5 HH 6 HL 7 VH 8 VL 9 HH 10 HL 11 VH 12 VL 13 HH 14 HL 15 VH 16 VL yapmak istiyorum her kanalda 3 tp olsun ama bu frakans alcakbant yüksek bant olayını cözemedim örnek ben k dyi HH YAPTIM 11977 H 27500 bunu 5 kaydetim 6 ya bir türlü HL yapamıyorum nasıl yapmam lazım şu anda ayarlamaya ugraşıyorum ama hl yapamadım saygılarımla

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
haydar bey özür dileyerek kafama takılan tp var haydar bey satfinder 3hd uydu alıcım ar yazmıştım 1234 1 HH 2 HL 3 V H 4 VL bunlar tamam gayet güzel calışıyorlar
haydar bey kafama takılan 16 tp yazılan yer var ben 5 HH 6 HL 7 VH 8 VL 9 HH 10 HL 11 VH 12 VL 13 HH 14 HL 15 VH 16 VL yapmak istiyorum her kanalda 3 tp olsun ama bu frakans alcakbant yüksek bant olayını cözemedim örnek ben k dyi HH YAPTIM 11977 H 27500 bunu 5 kaydetim 6 ya bir türlü HL yapamıyorum nasıl yapmam lazım şu anda ayarlamaya ugraşıyorum ama hl yapamadım saygılarımla

Güven bey selamlar size bu yazacaklarım biraz garip gelecek ama bakın ben nasıl bu işi yapıyorum.! Öncelikle arızaya yada montaja gittiğim zaman benim aklımda 3 tp vardır. 11958 olanı yani TRT Sd gurup ile önce yayına bakarım yada çanak montajı için ilk ayarladığım frekans budur.Sonrada ince ayar için 11054 ü yani TRT HD frekansını vede 11053 H 8000 parametresi ile ayarlanabilecek en yük değerde bırakıp kolaya son noktayı koyarım...Sizede tavsiyem fazla TP lere bakıp takılmayın herbirinin değeri çok farklıdır.Ve sadece kafa karıştırmaya yararlar...

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
teşekkür ederim haydar bey kafama takmıyorum hani frakanslar gidiyorlarya bügünkü gibi LV sinyal alamadıgım gibi lnb cıkışı arızalı sandım diyer tp lerde LV calışmayınca bende cıkış arızalı dedim oysa frakans calışmıyormuş bende diyerleri boş duracagına hepsinden 3 adet calışan olsun dedim bir calışmasa diyerleri ile kontrol yaparım demiştim ama dediginiz dogru ilk 4 teki lerde yeter tekrar tekrar cok teşekkür ederim saglıkla kalın

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
merhaba haydar bey bugün uyduya gittim verdiginiz tp uydu bulucuya yükledim müşteriye gittim satral LNB 4 cikışta calişıyordu fakat beni cagıran kişinin evinden santral kontrolu yaptım 4 tp lerede cevap vermiyordu sadece 5 saniye ara ile ses veriyordu kesiliyordu hiç sinyal alamadım ama ATV star clişıyordu sohw mozaikliydi atv de yanlamasına kırılmalar oluyordu tv bozuk olmasın dedim daireler böyle dedi catıya cıkıp LNB uclarımda sorun görünmüyordu ama ben genede LNB deyiştirip öyle deneyeyim dedim fakat eski LNB yanlarında işaretler yoktu hani H H gibi bende eski LNB takıp her bir ucları ıydu bulucuya bakarak işaretledim HH HL bibi yeni LNB taktım kabloları taktım ama LNB söktügüm gibi uclar uymadı eski LNB HH soldaydı yenisinde HH sagdaydı tabi hiç sinyal alamadım benim yapmam gereken santralla LNB arasındaki dogrulamayı bulmaktı fakat bina sakini sorun cıkardı o yüzden kontrol edemedim sizden ögrenmek istedigim LNB lerde yazılar silikse hangisini HH VL oldugunu ögrenmenin kısa yolu varmı yoksa santraldenmi ögrenecez bagzı bina sakinleri izin vermiyorlarda NOT eski LNB cıkışına göre HH HL kablolara işaretledim yenisinide kablolara gore taktım hiç sinyal alamadım haliyle sonuç sıfır ama cayma yok sayenizde bu tip sorunları yazarak cözerim

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
merhaba haydar bey bugün uyduya gittim verdiginiz tp uydu bulucuya yükledim müşteriye gittim satral LNB 4 cikışta calişıyordu fakat beni cagıran kişinin evinden santral kontrolu yaptım 4 tp lerede cevap vermiyordu sadece 5 saniye ara ile ses veriyordu kesiliyordu hiç sinyal alamadım ama ATV star clişıyordu sohw mozaikliydi atv de yanlamasına kırılmalar oluyordu tv bozuk olmasın dedim daireler böyle dedi catıya cıkıp LNB uclarımda sorun görünmüyordu ama ben genede LNB deyiştirip öyle deneyeyim dedim fakat eski LNB yanlarında işaretler yoktu hani H H gibi bende eski LNB takıp her bir ucları ıydu bulucuya bakarak işaretledim HH HL bibi yeni LNB taktım kabloları taktım ama LNB söktügüm gibi uclar uymadı eski LNB HH soldaydı yenisinde HH sagdaydı tabi hiç sinyal alamadım benim yapmam gereken santralla LNB arasındaki dogrulamayı bulmaktı fakat bina sakini sorun cıkardı o yüzden kontrol edemedim sizden ögrenmek istedigim LNB lerde yazılar silikse hangisini HH VL oldugunu ögrenmenin kısa yolu varmı yoksa santraldenmi ögrenecez bagzı bina sakinleri izin vermiyorlarda NOT eski LNB cıkışına göre HH HL kablolara işaretledim yenisinide kablolara gore taktım hiç sinyal alamadım haliyle sonuç sıfır ama cayma yok sayenizde bu tip sorunları yazarak cözerim

Selamlar güven bey şahsen benim başıma buna benzer çok olay geldi ama malum bu işler benim için sıkıntı yaratmıyor.Yukarda lnb ye ne takarsanız takın inin santral girişlerinin olduğu yere olayı bitirin.

1.L-V için =11054 V 30000 ( TRT-HD )
2.L-H için =11053 H 08000 ( HABERTÜRK-SD)
3.H-V için =12345 V 30000 ( EM-TV )
4.H-H için = 12329 H 06666 ( FOX-TV HD )

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
teşekkür ederim cevaba son bir şey LNB yanları silik olanları bulmak icin ne önere bilirsiniz bugünkü gibi silinmiş hiç bir işaret yoktu ne önere bilirsiniz LNB yerleri bulmak icin

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
teşekkür ederim cevaba son bir şey LNB yanları silik olanları bulmak icin ne önere bilirsiniz bugünkü gibi silinmiş hiç bir işaret yoktu ne önere bilirsiniz LNB yerleri bulmak icin

Güven bey ben zaten size gerekli olan bilgileri verdim illede o şekil yapmak isterseniz bunun için bir kişi daha gereklidir.! Bir kişi çanağın başında durur siz önce LV den başlarsınız ölçmeye.Çanak başında duran kişiye söylersiniz kablolardan önce birini çıkarır eğer çıkardığı ise o zaman hem yerine takarsınız hemde giriş yerini hani çok zor çıkan yazı kalemleri varya adına asetat kalem denen işte onunla polaritesini yazarsınız.Birincide olmazsa zaten en kötü ihtimalle 4 cü kablonun girdiği yer zaten LV dir.Diğer polariteleride bu şekilde yaparsınız olur biter...

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
teşekkür ederim haydar bey tamam ögrenmem gereken buydu zaten bende öyle düşündüm ama kısa yolu varsa daha iyi olur dedim kısa yolu olmadıgı icin bundan sonrakileri böyle yaparım zaten başka yol görünmüyor kusura bakmayın biraz uzubca yazdım artık idare edin malum konuyu tam yazmam lazımki anlatayım derdim hayırlı akşamlar saygılarımla