Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Trisquel Mini 8.0 LTS "Flidas" İncelemesi

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Trisquel GNU/Linux, asıl amacı ev ve ofis kullanıcıları, eğitim kurumları, multimedya iş istasyonları gibi farklı kitlelerin kullanabileceği, Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Projeye bağımsız geliştiriciler ve bağışçılar tarafından destek sağlanıyor.

Trisquel’in Kaç Farklı Sürümü Var?

Trisquel: Ev ve ofis için geliştirildi. Yaratıcılık, eğlence, ağ ve daha fazlası için kullanıma hazırdır. GNOME’un özelleştirilmiş bir sürümünü kullanıyor.

Mini Trisquel: Netbooklar ve eski bilgisayarlar için geliştirildi. LXDE’nin özelleştirilmiş bir sürümünü kullanıyor.

Trisquel NetInstall: Serverlar ve küçük sistemler için daha uygundur. Kurulum için küçük bir dosyayı indirip yazı modu kurulumu veya komut satırı arayüzü ve internet bağlantısı gerekiyor.

Trisquel Sugar TOAST: Çocuklar ve öğretmenler için eğitim amacıyla geliştirildi.

Her sürümün Intel ve AMD uyumlu 32-bit ve 64-bit sürümü mevcut.

Not: Trisquel’i kurduktan sonra Yazılım Güncelleştirici sizi karşılıyor. Yazılım ve Güncelleştirmelerpenceresinden güncelleştirmeler için sizin izin vermenizi istiyor. Siz izin vermediğiniz sürece güncelleme yapmıyor.

Trisquel GNU/Linux [İlk İzlenim]

Trisquel GNU/Linux’u anlatmak için tek cümle yeterli aslında. Trisquel, saf Android’li bir telefon kullanıyormuş hissi uyandırıyor.

Varsayılan olarak kurulu gelen yazılımların sayısı çok az. Richard Stallman’ı tanıyanlar, “Free as in Freedom” olayını biliyorlardır. Yazılımların bu denli az olmasının nedeni bu. Zaten Trisquel’in websitesindeki FAQ sayfasında da belirtiliyor.

GNU.ORG sitesindeki Özgür GNU/Linux Dağıtımları listesinde de Trisquel’in yer aldığını görebilirsiniz.

Trisquel GNU/Linux [Türkçe Dil Desteği]

Türkçe dil desteği konusunda hiçbir sıkıntısını görmedim. Kurulumdan sonra herhangi bir ayar yapmadan Türkçe olarak kullanmaya başlıyorsunuz.

Trisquel GNU/Linux [Donanım Desteği]

Kurulumunu yaptığım cihazda Ethernet girişi olmadığı için benim için en önemli şey kablosuz olarak internetin düzgün çalışması. O konuda bir problem olmadıktan sonra genelde donanım konusunda çok fazla endişe etmeye gerek yok. Yani bir sıkıntı yaşamadım.

Trisquel GNU/Linux’u Tavsiye Eder Miyim?

Her ne kadar Linux dağıtımları genel olarak birbirine benzese de farklı bir Linux dağıtımı kullanmak istiyorsanız Trisquel GNU/Linux’u tavsiye ederim. Hele ki sadece Özgür Yazılımlardan oluşan bir dağıtım arıyorsanız hoşunuza gidecektir. Bende Trisquel’i kendime göre özelleştirip kullanma isteği yarattı diyebilirim.