Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

TSMC’nin 3 nm mimarisi çalışmaları sekteye uğradı

kaptan-8

0
Moderator
10 Ocak 2018
7,636
22,618
113
Adana
Dünyanın önde gelen mobil işlemci üreticilerinden Tayvan menşeili TSMC, kısa süre önce 3 nm mimarisi ile üretilen işlemciler için 2023 yılını işaret etti. Ancak firmanın planlarını bozan gelişmeler yaşandı. Şirketin üretim tesislerindeki mevcut çalışmalara bakıldığında, 3 nm mimarisine geçiş beklenenden zor olacak

1610283113291.png
TSMC tarafından hedeflenen 3 nm’ye geçiş tarihi ertelenebilir
TSMC’nin üretim tesislerinde, atölyeler belirlenen programın gerisinde kaldı. Digitimes tarafından açıklanan rapora göre; bu gecikmeler sıradan aksamalar değil ve 3 nm’ye geçiş için ortaya çıkan zorluklar beklentinin üzerinde oldu.

2020 yılının son ayında TSMC tarafından 3 nm mimarisi için işaret edilen 2023 tarihi de bu gelişmelerden dolayı değişebilir. Dolayısıyla, mevcut durumda kullanılan, 5 nm üretim sürecinden çıkan işlemcilerin kullanım ömrü beklenenden uzun olacak.

tsmcnin-3-nm-mimarisi-calismalari-sekteye-ugradi-1.jpg

Bu habere sevinecek taraf ise TSMC’nin rakibi Intel olacak. TSMC tarafında yaşanan bu aksaklıklar nedeniyle Intel, rakibinden geride kaldığı Asya pazarında bir fırsat yakalamak isteyecektir.

TSMC’nin hedeflediği 3 nm işlemcili akıllı telefonlar tarafından kullanıcılara sağlanacak avantajlara bakalım. Nanometre ile ifade edilen mimari, işlemcideki transistörlerin arasındaki mesafeleri ifade eder. Bu mesafe ne kadar azalırsa işlemciye o kadar fazla transistör yerleştirilebilir ve transistörlere giden enerjinin kat ettiği mesafe azalır. Bu durum da cihazlardaki ısınma ve güç tüketimi gibi konuları olumlu yönde etkiler.

shiftdelete.net