Neler yeni

[Uygulamaı] Android'li telefonlardan yüksek performans almanın yolları!

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#1
Android'li telefonlardan yüksek performans almanın yolları!

Android işletim sistemli telefonlar veri kaybına uğramadan nasıl hızlandırılır?


Yüksek miktarda ücret ödeyip satın aldığınız Android'li telefonunuzda bir süre sonra yavaşlama hatta kasmaların meydana geldiğini görürsünüz. Harika bir telefona sahibim dediğiniz anda ortaya çıkan bu sorunlardan dolayı bazen cihazınızı kırmak isteği bile içinizden geçmiştir. Birçok Android kullanıcısının yaşadığı bu sorunlardan kurtulmanın bir yolu yokmudur peki? Telefonunuza hızlı menü geçişleri ve yüksek performans kazandırmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.
Özellikle Android 5.0 Lollipop güncellemesinden ne beklediğinizi biliyorum. Android Lollipop'un daha önceki sürümlere göre daha hızlı olması gerekiyordu. Google'ın sistem optimizasyonları ve yeni ART desteği ile cihazlarımızın maximum performansa ulaşması gerekirdi. Ancak işler yolunda gitmedi gibi görünüyor. Google'ın veya diğer firmaların yayınladığı güncellemeler uygulamalar üzerindeki her olası bileşeni test edemez, ve sonuç olarak güncellemeler performansın düşmesine hatta sorunları neden olabilir. Bu nedenle son kullanıcı olarak bizlerin cihazlarımıza manuel olarak mudahale etmemiz gerekebilir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.


Telefonun Önbelleğini temizleyin
Cihazınızda 2 adet bellek bulunur. Bunlar(uygulamalar için) uygulama önbelleği ve (Android işletim sistemi) sistem önbelleği olarak sıralanır. Cihazınız yavaşlamaya başladığında bu iki belleği temizlemek iyi bir fikirdir. Telefonunuzun performansının düşmesinde bu belleklerin etkisi olabilir. Bu işlem sizin kişisel ayarlarınızı veya herhangi bir verinizi etkilemez ancak her zaman için yedekleme yapmanızda fayda var.
Uygulama önbelleğini temizleme

●Ayarlar/Uygulamalar/Tüm Uygulamalar.Önbelleğini silmek istediğiniz uygulamanın üzerine dokunun.
●Şimdi seçeneklerin ve bilgilerin olduğu bir ekran göreceksiniz.
●Seçtiğiniz bu uygulama önbellek kullanıyorsa (Önbelleği temizle) butonuna dokunun. Bu işlem eğer uygulama içinde kullanıcı adları, şifreleri, oyun ilerleme gibi verileri sileceğinden buna onay vereceğinizi unutmayın.
Sistem önbelleği temizleme


●Burada yapmanız gereken Ayarlar/Depolama/Önbelleğe alınan veriler sekmesini seçerek sistem önbelleğini temizlemektir.
Animasyonları hızlandırın

İşletim sistemlerinde gördüğünüz Animasyonlu geçişler Androidde de mevcut. Bunun için Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri gitmeniz ve(eğer seçenek açık değilse açın) Pencere Animasyon Ölçeği/Geçiş Animasyon Ölçeği ve Animatör Süre Ölçeği sekmelerini seçip animasyonları tamamen devre dışı bırakmak yerine 0.5x ölçeğini seçin. Bu işlem Android cihazınızda uygulama ve menüler arası geçişlerde hız artışı sağlar. İşlemleri yaptıktan sonra herhangi bir değişiklik fark etmediyseniz telefonunuzu yeniden başlatın.
Telefonunuzu sıfırlayın

Bu işlem her zaman en son seçeneğiniz olsun. Eğer telefonunuz bu hatalar ve sorunlar yüzünden kullanılamaz hale geldiğinde bu işleme başvurmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde verilerinizi yedekleseniz bile birçok veri kaybı yaşayabilirsiniz. Bu işlemi yapmaya karar verdiyseniz telefonunuzdan Ayarlar/Yedekle ve sıfırla butonuna basın. Ardından açılan menüde (Verilerimi yedekle ve Otomatik geri yükle) seçeneklerinin aktif olduğundan emin olduktan sonra "Fabrika verilerine sıfırla" butonuna basarak cihazınızı ilk aldığınız günkü haline döndürebilirsiniz.