Neler yeni

Vize uygulamasının kalktığı ülke sayısı 71 oldu

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,141
Beğeniler
7,281
Konum
ALMANYA
#1
Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapabileceği ülke sayısı 71'e ulaştı. İşte vize almadan seyahat edilebilinecek ülkeler listesi...

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün yayınladığı verilere göre, Türkiye son dönemde peş peşe yaptığı vize anlaşmalarıyla dünyaya açılmaya devam ediyor. Vize uygulamasının kalktığı ülkelere her ay yenisi eklenirken, son olarak Ukrayna ile 22 Aralık 2011’de yapılan anlaşma ile Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısı 71’e ulaştı.
Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan verilere göre, umuma mahsus pasaport sahipleri 60 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor, 11 ülkede ise sınır kapılarında ücret karşılığı vize alabiliyor. Bunun yanı sıra, 16 Aralık 2011 tarihinde yapılan iki anlaşma ile diplomatik pasaport sahipleri Nijerya ve Etiyopya’ya vizesiz seyahat edebiliyor.

VİZESİZ GİRİLEN ÜLKELER
Tüm pasaport sahiplerinin vizeden muaf olduğu ülkeler şunlar:
Antigua-Barbuda
Arjantin
Arnavutluk
Bahamalar
Barbados
Belize
Bolivya
Bosna-Hersek
Brezilya
Ekvador
El Salvador
Fas
Fiji
Filipinler
Guatemala
Gürcistan
Haiti
Hırvatistan
Honduras
Hong Kong
İran
Jamaika
Japonya
Karadağ
Kazakistan
Kırgızistan
KKTC
Kolombiya
Güney Kore
Kosova
Kosta Rika
Libya
Lübnan
Makau Özel Bölgesi
Makedonya
Maldivler
Malezya
Mauritius
Nikaragua,
Pakistan (İş adamları vizeden muaf)
Palau Cumhuriyeti
Paraguay
Rusya
Seyşeller
St. Lucia
St. Vincent-Grenadines
Sırbistan
Singapur
Solomon Adaları
Sri Lanka
Suriye
Svaziland
Şili
Tayland
Trinidad-Tobago
Tunus
Tuvalu
Uruguay
Ürdün
Venezuela

Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler ise "Bahreyn, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Katar, Kenya, Sudan, Ukrayna, Umman ve Zambiya" olarak sıralanıyor.
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,141
Beğeniler
7,281
Konum
ALMANYA
#2
Brunei ile vizeler kalktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Brunei yatırım ajansının birçok ülkede çok güçlü yatırımları vardır. İnanıyoruz ki Türkiye'yi de yatırım yapacakları ülkeler listesine alacaklardır" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Brunei Darüsselam Sultanı Hasan El-Bulkiye Muiziddin Va’dulah Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Heyetler arasında yapılan görüşmeler sonrasında düzenlenen basın toplantısında iki ülke arasında işbirliği ve ilişkileri artırması planlanan ikili anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye ile Brunei arasında ekonomik, ticaret ve teknik işbirliği öngören anlaşma ile iki ülke arasındaki vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma Gül ve El-Bulkiye’nin huzurunda imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül, imzaların atılmasının ardından yaptığı konuşmada, ziyaretin Brunei’den Türkiye’ye yapılan ilk ziyaret olduğuna dikkati çekerek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İki ülke arasında gayet güçlü bir sayfa açılmıştır" dedi. Gül, Brunei’nin dünyanın en müreffeh ve en zengin ülkelerinden birisi olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "Türkiye ile mesafe olarak biraz uzaklık vardır ama iki ülkenin halkları birbirlerine daima ilgi göstermişlerdir ve büyük bir sempati duymuşlardır. Şimdi uzaktan duyduğumuz bu sempatiyi artık işbirliğine çevirmenin zamanını yaşıyoruz. O bakımdan bu ziyaret, çok güzel gelişmelere vesile olacaktır. Ticaretimizi geliştirme, ekonomik işbirliğimizi geliştirme, savunma sanayimizdeki işbirliğimizi geliştirme anlamlarında, değerli bakanlar kendi aralarında çok güzel görüşmeler yapmışlardır."

Brunei Darüsselam Hasan El-Bulkiye ile gerek İstanbul’da, gerek Ankara’da ve gerekse heyetler arasında yapılan görüşmelerde ilişkileri daha da geliştirmek için gereken her türlü adımı atma kararı aldıklarını kaydeden Gül, "Burada size duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyarız ki her iki ülke de artık daimi temsilcilikler açacaktır, başkentlerinde. Bu kararı aldık" dedi.
Gül, vize muafiyeti ve ekonomik işbirliği alanında geniş bir anlaşma imzalandığını vurgulayarak, savunma sanayindeki işbirliği ile ilgili olarak da bir deklarasyon yayınlanacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Bunlar şunu gösteriyor ki artık aramızda bulunan potansiyeli harekete geçirmeye başlamış vaziyetteyiz. Brunei, zengin bir ülke olduğu için ve kendi ülkesinde zenginliğini tamamen değerlendirme imkanı tabii az. Bunu yurt dışında yatırım yaparak, değerlendirmektedir. Brunei yatırım ajansının birçok ülkede çok güçlü yatırımları vardır. İnanıyoruz ki Türkiye’yi de yatırım yapacakları ülkeler listesine alacaklardır. Zaten Türk özel sektörü ile Brunei yatırım ajansının çok güzel bir işbirliği vardır. Burada bazı yatırımları vardır. Gerek turizm gerekse imalat sektöründe. Ayrıca enerji konusunda Türkiye ile Brunei arasındaki işbirliğini genişleteceğiz. Gaz konusunda, LNG konusunda Brunei dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir."

Enerji konusunda bakanlıklar arasında görüşmelerin başladığını dile getiren Gül, "Tabii eğitim ve kültürel alandaki işbirliğimize de önem veriyoruz" Gül, görüşmede, gerek Türkiye çevresi olan Ortadoğu’daki gelişmeler ve gerekse Brunei’nin içinde bulunduğu Uzak Asya bölgesi ile ilgili gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.

ASEAN’ın Türkiye’nin çok önem verdiği büyük bir organizasyon olduğuna işaret eden Gül, "ASEAN’ın 2013 yılındaki toplantıları Brunei’de yapılacaktır ve ev sahipliği yapacaktır. Bizim de ASEAN ile ilişkilerimizi geliştirme konusunda çok büyük bir arzumuz vardır. Brunei bu konularda bize destek verecektir. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi adaylığımızla ilgili verdikleri destek için de kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.