Neler yeni

[VR Oyun] Sanal Gerçeklik hayatımızdaki yeri nedir

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#1

Sanal Gerçeklik Nedir? Nereler de kullanılır?

Sanal gerçeklik son yıllarda adından bolca söz edilen bir teknoloji. Firmalar arka arkaya sanal gerçeklik gözlüklerini tanıtmaya başladılar. Gelecek yazılarımda bu gözlükleri teker teker inceleyeceğiz. Sanal gerçeklik nedir ?
Sanal gerçeklik, gerçek hayattaki ortamların bilgisayarlar aracılığı ile taklit edilmesine denir. Sanal gerçeklikte esas amaçlanan nokta, sanal gerçeklik kaskını taktığımızda kaskta (yada gözlükte) bulunan ortama adapte olup gerçekte bulunduğumuz ortamı unutmaktır. Sanal gerçeklik ortamları genelde kafanıza taktığınız bir kask yada gözlük ile oluşturulur.
Bazı durumlarda sanal gerçeklik gözlüğünü destekleyici aksesuarlar da olabilir.
Sanal gerçeklik hissini artıran ortamlar.Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi durduğunuz konumun algılanmasını sağlayan bir platform, sizi başka bir ortama adapte eden bir gözlük ve bulunduğunuz ortamda ateş etmenizi sağlayan bir silah. Böylece sanal gerçeklik hissi artırılmış oluyor. Sizi kaskta gördüğünüz ortama daha çok adapte etmek için her şey kullanılabilir. Ateş ettiğiniz zaman ortama bir barut kokusunun salgılanması da sanal gerçekliği artıracak.
Bu pazara yatırım yapan firmalar, kullanıcıların sanal gerçekliğe nasıl daha kolay ulaşacağını hedefliyorlar. Bu nedenle gözlükler ile kullanıcılara maksimum his verilmek isteniyor.
Hayatın Her Yerinde Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekliğin gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması bekleniyor. Şu anda bir çok similasyon ortamında sanal gerçeklik kaskları kullanılıyor.


  • Sağlık: Henüz tecrübe sahibi olmayan bir doktorun sanal gerçeklik ortamında sanal hastayı ameliyat ettiğini düşünün.
  • Sehayat: Yaz tatiliniz için plan yapacaksınız. Gideceğiniz oteli 360 derece gezmeye ne dersiniz?
  • Endüstri: Pilot değilsiniz ancak neyiniz eksik ? Kokpitte sanal olarak uçtuğunuzu düşünün.
  • Eğitim: Büyük bir topluluğa sunum yapacaksınız. Sanal olarak oluşturulmuş ortama sunum yaparak stres atamayı istemez miydiniz?
  • Oyun: Oynadığınız oyundaki karaktere artık daha yakınsınız. Sizi kovalayan bir canavarı kafanızı arakaya çevirdiğiniz de görüyorsunuz.

Yukarıda saydığım örneklerin bir çoğu bir sanal gerçeklik kaskı ile mümkün oluyor.
Firmalar Sanal Gerçekliğe Odaklandı

Bu geniş pastadan herkes nasibini almak istiyor. Bana göre Facebook’un, sanal gerçeklik sektörünün başarılı oyuncularından Oculus’u satın alması ile teknoloji dünyası sanal gerçekliğe daha çok önem vermeye başladı.


Firmalar çok ciddi ürünler üzerinde çalışıyor. Henüz piyasaya çıkmamış ancak yayınlanan videolar ile kullanıcıları heveslendiren Microsoft HoloLens ise sanal gerçekliği bir adım öteye taşımış durumda. Piyasada bulunan popüler gözlükler de bulunduğunuz sanal ortamdaki nesneleri hareket ettirmeniz için çeşitli aksesuarlar kullanılır iken, HoloLens parmaklarınızı aksesuar kullanmadan algılamayı vaat ediyor.
En Gerçek 3D Ses Teknolojisi

[FONT=open_sansregular]İçine girdiğiniz oyun dünyasında performansınızı doğrudan etkileyecek en önemli şeylerden biri, seslerin tam olarak nereden geldiğini anlayabilmektir. PlayStation VR, tüm seslerin yönünü ve mesafesini doğru bir şekilde iletiyor. Kulaklarınızdan gelen seslerle birlikte yepyeni bir boyut keşfedeceksiniz. Ayrıca çevrimiçi oyunlarınızda arkadaşlarınızla iletişim kurmak da VR ile çok kolay çünkü gözlüğe entegre bir mikrofon var. Bu mikrofonla etrafınızda gördüğünüz sanal gerçeklik algısı güç kazanacak![/FONT][FONT=open_sansregular]
[/FONT]
Sanal VR Oyun Dünyasında ne kadar kourkuyoruz


Dün piyasaya çıkan Resident Evil 7’nin PSVR uyumluluğu nedeniyle saatlere sanal gerçeklik üzerinden RE7 oynayan binlerce kişi hasta oldu!
2017 ve sonrasında en popüler teknoloji olması beklenen sanal gerçeklik, merakla beklenen korku oyunu Resident Evil 7’nin çıkmasıyla bir anda tekrar popülarite kazandı. Binlerce PlayStation VR sahibi PS4 üzerinden bu oyunu sanal gerçeklik ortamında oynamaya başlamasına rağmen hala gelişmekte olan teknolojinin yan etkileri sebebiyle uzun süreli oyun deneyimi yaşayamayan kullanıcılar, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi şikayetler ile oyunu yarıda bırakmak zorunda kalıyor.

Tabii bu sorun şu anda direkt olarak Resident Evil 7 ya da PlayStation VR’ın kötü olması kaynaklı değil. Bu durum tamamen gördükleriniz ile vücudunuzun durumu arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanıyor. Şöyle ki; oyunda siz kendinizi hareket ediyor gibi görmektesiniz ya da yaratıklardan kaçıyorsunuz. Ancak bunu sanal gerçeklik ortamında oynadığınız için beyniniz gerçekten o dünyada olduğunuzu hissederek tepki vermeye başlıyor. Sonuç olarak siz kendinizi yürüyor, koşuyor gibi görürken vücudunuz hareketsiz bir biçimde oturuyor olduğu için bir süre sonra vücut “Noluyor oğlum?!” diyerek mide bulantısı ve baş dönmesi tepkisi veriyor.Korku Tutkunları Sanal Gerçeklik Ile Gerçekten Korkuyor

 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#2
Samsung Gear Vr Uyumlu Oyunlar Ve Telefonlar Nedir?

Samsung Gear Vr uyumlu telefonumuz da en iyi oynanabilecek oyunlar şunlardır:


1-) Oculus Arcede

2-) Atop the Wizard Tower

3-) Viral

4-) Ocean Rift

5-) Bazaar

6-) Faceted Flight

7-) Bandit Six Salvo

:cool: Mortal Blitz

9-) Smash Hit

10-) Dead Secret

11-) Eve - Gunjack

12-) Lands End

Bu oyunlar Samsung Gear Vr uyumlu telefonlarda oynayabileceğimiz oyunlardan sadece bir kaç tanesidir. Yukarıda yazan on iki oyun günümüzde sıkça indirilen oynanma oranı fazla olan oyunlardır. Gerek içerik olarak gerekçe uygulama büyüklüğü indirme süresi bakımından kolay ve tercih edilen oyunlardır. Yukarıda ki oyunların içeriğine baktığımızda birbirinden farklı zevklere göre hazırlanmış oyunlar yer aldığını görmekteyiz.

Bunda ki farklılıklara yol açan en önemli etmenlerden birisi ise kişiden kişiye değişen oyun zevkidir. İnsanların oynadığı oyunlar zevklerine göre değişebilmektedir. Kimisi savaş oyunlarını oynayıp zevk alırken kimisi barbie bebek giydirme oyunlarından zevk alabilir. Urda ki farklılığın bir sebebi ise cinsiyet farkı olabilir. Kız ve erkeklere göre oyun çeşitleri değişmektedir. Fakat bu şu demek değildir ki kız ve erkek çocuklarının oynayabileceği ortak oyunlar yoktur. Her iki tarafın da oynayabileceği ortak oyunlar bulunmaktadır.

Samsung Gear VR Uyumlu Oyunlar aşağıda ki telefonlarda daha kolay oynanabilmektedir. Çünkü bu telefonlara yukarıda ki oyunlardan herhangi birini indirdiğimizde telefon kasmaz ve oyun kolayca oynanabilir.Samsung Gear VR Uyumlu Oyunları En iyi Kaldırabilen Telefon Modelleri:

1-) Samsung Galaxy S6

2-) Samsung Galaxy S6 Edge

3-) Samsung Galaxy S6 Edge +

4-) Samsung Galaxy Note 5

5-) Samsung Galaxy S7

6-) Samsung Galaxy S7 Edge


Gelişen teknolojiyle birlikte insan hayatın da her geçen gün değişmektedir. Samsung Gear VR Uyumlu Oyunlar Ve Telefonlar sayesinde çocuklar, gençler daha doğrusu her yaştan insan grubu bilgisayar oyunu oynayabilmektedir. Eski cağların aksine günümüzde cep telefonlarında dâhi istediğimiz oyunları oynayabiliyoruz. Bu oyunları telefonumuzda ki alışveriş merkezinden bedavaya veya ücretli olarak indirebiliyoruz. Yanı sıra günümüz teknolojisine uygun bir diğer icat ise Samsung Gear VR oyun gözlükleridir. Bu gözlüğün özellikleri şu şekilde belirtilebilir.

Sanal gözlükleri Samsung Gear VR Uyumlu telefon alırken yanında indirimli veya indirimsiz bir şekilde belirli bir miktarda para vererek alabiliriz. Bu gözlüğe oyunları bir usb kullanarak telefonumuzdan aktarabiliriz. Gözlüğü taktığımızda tıpkı oyunun içinde gibi hissederek oyunlarımızı keyifli bir şekilde oynayabiliriz. Cep telefonunun ve bilgisayar oyunlarının icadı çok eski bir zamana dayanmaktadır. Fakat Samsung Gear VR uyumlu telefonlar, oyunlar ve gözlükler günümüz teknolojisine uygundur. Sizde bir Samsung Gear VR uyumlu telefon alarak oyunların tadına varın.