Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

WINE 3.0 İle DirectX11 Oyunları Oynanabilecek

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63

[h=2]WINE 3.0 ile güncel oyunları oynamak için gereken DirectX 11 desteği de geldi.[/h]Linux ve MacOS kullanıcıları, işletim sistemlerini destekleyen oyun sayısının az olması sebebiyle Windows yüklemek durumunda kalabiliyorlar. Sadece oyun oynamak için Windows yüklemek depolama alanı israfına sebep olurken, işletim sistemini kapatıp Windows’u başlatmak da vakit kaybına sebep oluyor.
WINE projesi ise Linux ve MacOS platformlarında Windows yazılımlarının çalışmasına imkan sağlıyor. 3.0 sürümü yayınlanan yazılım, bu sürümle birlikte DirectX 10 ve DirectX 11 API’lerini desteklemeye başladı. Böylece güncel pek çok oyun, Linux ve MacOS işletim sistemlerinde de oynanabilecek.
Güncelleme DirectWrite ve Direct2D desteğini geliştirerek 2D oyunların da performansını artırıyor. Bu büyük güncellemenin, eski sürümlerde hatalı çalışan oyunları da düzgün hale getirdiği belirtiliyor. Dolayısıyla WINE kullanıcılarının güncellemeyi acilen gerçekleştirmeleri öneriliyor.
Desteklenen oyunlar arasında Starcraft, Starcraft 2, Elder Scrolls 4: Oblivion, Half-Life 2, World of WarCraft, Fallout 3 ve Civilization 4 göze çarpıyor. Ayrıca Overwatch da WINE 3.0 ile çalışabiliyor.