Neler yeni

Yerli WhatsApp geliyor (PTT Messenger)

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,231
Beğeniler
7,610
Konum
ALMANYA
#1
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın PTT Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir haberleşme sistemi hakkında bilgi verdiğini belirten Bozdağ, 'Yerli haberleşme platformu yaptık.

İLK TESTİ BİNALİ YILDIRIM YAPTI

Yerli WhatsApp gibi düşünülebilir. Bu platform gözetleme-dinleme yapmamaktadır. Uygulamanın ilk testini Başbakan Yıldırım, Hatay'daki Zeytin Dalı Harekat Merkezi'ne bağlanarak yapmıştır.


Bilgi güvenliği çerçevesinde milli bir çözüm olan güvenli iletişim konusunda dışa bağımlılığı gideren, milli mühendislik imkanlarıyla geliştirilen anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, konum ve dosya paylaşımı tek bir platformda güvenli bir altyapı sağlayan yeni bir haberleşme sisteminin tanıtımı yapıldı.

YÜZDE YÜZ YERLİ BİR YAZILIM

Yüzde yüz yerli ve yeni bir yazılım. Herhangi bir veri, sunucuda depolanmadığı için bu verilere ulaşmak mümkün olmayacaktır. WhatsApp'tan daha güvenli bir sistem geliştirildi. Kamu kurumları bunu kullanacak daha sonra vatandaşların kullanımına açılacak.

Sonra vatandaşların kullanımına da açılacak. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla konuşmuş, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi almıştır. Önemli bir değişim, gelişme' dedi.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,231
Beğeniler
7,610
Konum
ALMANYA
#3
PttMessenger'ın Şimdiden Onlarca Sahtesi Üretildi!

Sahte PttMessenger APK’larının ortaya çıkmasına bir de PttMessenger’ın kopya bir uygulama olduğu, milli ve yerli olma kriterlerini karşılamadığı eklenince PTT, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı. PttMessenger’ın herhangi bir APK dosyası bulunmadığını belirten PTT, Zebrachat’in PttMessenger'ın geliştirme aşamasında kullanılan proje ve ürün adı olduğunu söyledi.

PTT A.Ş.‏

Kullanıcıların doğrudan indirebileceği bir uygulama (apk) dosyası bulunmamaktadır. Çeşitli internet sitelerinde sunulan PttMessenger adlı dosyaların, PTT A.Ş’nin kurumsal anlık mesajlaşma ve haberleşme çözümü olan PttMessenger ile ilgisi bulunmamaktadır.
 

haydar1966

Co-Administrator
Yönetici
Co-Admin
Katılım
5 Şub 2015
Mesajlar
5,441
Beğeniler
1,856
Konum
İstanbul
#4
Hey Allah'ım yarabbim utanmadan-sıkılmadan birde ballandıra ballandıra anlatmıyorlarmı 100/100 yerli yazılım diye,en sonunda yine balon gümledi.!
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,231
Beğeniler
7,610
Konum
ALMANYA
#5
Hükümet Sözcüsü, Yerli WhatsApp Olarak Tanımladığı PttMessenger'ın Özelliklerini Açık

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, basın mensuplarına yaptığı açıklamada PttMessenger'ın %100 yerli ve milli bir yazılım olduğunu söylerken 'bir nevi WhatsApp'ın yerli ve milli olanı' ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu sonrasında basın mensuplarının karşısına geçen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, gündemdeki konulara dair bazı açıklamalarda bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın açıkladığı PTTMessenger hakkında da konuşan Bozdağ, Bu, bir nevi WhatsApp'ın yerli ve milli olanıdır dedi.

PTT, Milli Mesajlaşma Uygulaması PttMessengerı Yayınladı!

PTTMessenger ın öncelikle kamu kurumlarında kullanılacağını, daha sonra ise tüm vatandaşların kullanımına sunulacağını belirten Bozdağ, "%100 yerli ve milli bir yazılım. Herhangi bir veri sunucuda depolanmadığı için bu verilere ulaşmak mümkün olmayacaktır. WhatsApp'tan daha güvenli bir sistem geliştirildi." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ın da uygulamayı denediğini belirten Bekir Bozdağ, Sayın Başbakanımız, Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla PTTMessenger üzerinden görüntülü olarak konuştu, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler hakkında bilgi aldı, Mehmetçiğimize ve komutanlarımıza başarılar diledi. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Önemli bir değişim, önemli bir gelişme dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, daha önce yaptığı açıklamada PTTMessenger “bilgi güvenliği kapsamında milli çözüm olan, güvenli iletişim konusunda dışa bağımlılığı gideren, milli mühendislik imkanlarıyla geliştirilen, anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, fotoğraf, video, konum ve dosya paylaşımı uygulaması olarak tarif
etmişti.--------------------

Hürriyet’in Doğu Ekspresi’nde ‘yakaladığı’ Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bilgilerinin kesinlikle izlenmeyeceğini ve depolanmayacağını ileri sürdüğü yerli WhatsApp’la ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turistlerin, son dönemde memleketi olan Kars’a ilgisini ölçmek ve artık bilet bulmakta dahi zorlanılan Doğu Ekspresi’nin yolcularıyla sohbet edip isteklerini yerinde dinlemek isteyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 24 saatlik Ankara-Kars yolculuğunun bir bölümüne katıldı.

Çoğunluğu genç olan yolcularla sohbet edip sorulan soruları yanıtlayan Arslan, son günlerde sıklıkla konuşulan yerli WhatsApp ve e-posta ile ilgili görüşlerini dile getirdi:

“Yerli whatsApp’ın güvenliği konusunda çok iddialıyız. Biz bu sistemi öyle bir kriptolojiyle hazırlıyoruz ki, sadece gönderici ve alıcıyı irtibatlıyoruz. Bu irtibatlandırmadaki bilgiler, hiçbir şekilde depolanamaz. Hiçbir şekilde sisteme müdahale etme şansı yok. Vatandaşı buna inandıracağız. Önce kurumlar kullanacak. Kurumların yaptığı işlemler ve yazışmalar için. Sonra özel şirketlerin talepleri doğrultusunda hizmet vereceğiz. 6 ay sonra da bireysel hizmet başlayacak.”

Sistemin yapısı gereği dinlenmesi, kayıt edilmesi ya da depolanmasının mümkün olmadığını söyleyen Arslan, “Yazılımımızı test edenler de bunu görüyor. Tam tersine bazı kuruluşlar diyor ki; ‘Ben bunu aynı zamanda bir yerde kaydedeyim-depolayayım’ Biz de onlara ‘bu yazılımla bunu yapamazsınız. Ama isterseniz size başka bir yazılım yaparız’ diyoruz. Yazılımı yapan da haberleşmeye ulaşamaz, sistem buna engel. Kriptoloji ve yazılım buna engel. Yazıyorum, kuruyorum, çıkıyorum. Sistem sizin cihazınızda oluyor. Çünkü biz sadece uçları irtibatlandırıyoruz. Arada hiçbir şekilde hiçbir kimsenin, dinleme, kaydetme, kesme durumu yok” şeklinde konuştu.

Facebook dahil hiçbir kişi ya da kurumun ‘yazışmalar hizmet verici tarafından depolanmıyor’ diyemediğini belirten Arslan, “Ama biz, burada teknik olarak, dinlenemez, kaydedilemez, aradaki sunucu buna erişemez diyoruz. Hackerler da dahil birçok kişiye güvenlik, sızma testleri yaptırdık. Özellikle de biz bu projeyi açıkladığımız andan itibaren, dünyanın her yerinden olağanüstü saldırılar oldu, kırmak için. Şu ana kadar hiçbir şekilde kırılmış değil ve arkadaşlarımız çok iddialı bu konuda.” dedi.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,231
Beğeniler
7,610
Konum
ALMANYA
#7
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "PTT Messenger, Testleri Başarıyla Geçti!"

Uzunca süredir geliştirme süreci devam eden ve kapalı test sürecinde olan PTT Messenger, yapılan testlerden alnının akıyla çıkmayı başardı.

Ahmet Arslan, PTT ve Türk Telekom Vakfı 24. Olağan Genel Kurulunun açılışı vesilesiyle PTT Messenger hakkında açıklamalar yaptı. %100 yerli ve milli üretim olan yazılımın testlerden başarıyla çıktığını ve alanında dünya devi yazılımlardan biri olacağını belirtti.

PTT Messenger hakkında gelen kötü yorumlara ve yaklaşımlara da değinen Arslan şunları söyledi: "Birileri, 'PTT'nin ne işi var da PTT Messenger'a girdi, PTT'nin ne işi var yazılım yapıyor, PTT'nin ne işi var 'Ben dünya devleriyle yarışacağım.' diyor. Bizim hedeflerimiz var, biz büyüyen, gelişen ve ülkemizi geleceğe taşıyan bir PTT'den bahsediyoruz. Bundan bahsediyorsak da bunun gereğini yapacağız."

Geçtiğimiz ay içerisinde Başbakan Binali Yıldırım da PTT Messenger uygulaması aracılığı ile Zeytin Dalı Harekat Merkezine bağlanarak görüşme gerçekleştirmişti.

[video=youtube_share;G72sYNyN-oY]https://youtu.be/G72sYNyN-oY[/video]

Testleri başarıyla sonuçlanan PTT Messenger'ın ne zaman tam sürüm olarak yayınlanacağı ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.