Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Çanakta Türksat Sinyalini Yükseltemiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

korkusuzmaraz

New member
Üye
13 Ara 2023
6
0
1
bndktfh.jpg

mjr0zue.jpg

n80hvx4.jpg

hxtp8gm.jpg

9rf0xv5.jpg

Arkadaşlar herkese kolay gelsin resimdeki çanak antenimin bir türlü Turksat sinyalini yükseltemiyorum. Şu anda %76 sinyal alıyorum. En fazla gördüğüm sinyal %82 %83 sırf bu işten dolayı lnb yi değiştim resimdeki next lnb yi aldım taktım yine değişen birşey yok. Çanak çapraz şekilde güneybatı yönüne bakıyor. Onun haricinde lnb de tam düz değil de hafif aşağı doğru eğimli ve resimlerde çok belli olmuyor ama çanak da tam düz değil de biraz bize göre sağ tarafa doğru yatık vaziyette duruyor ve de geçenlerde burada baya şiddetli rüzgar esti evlerin çatıları falan uçtu çanağında yan çubuklarından biri eğrildi. Acaba bunlar sinyal almama etki eder mi? Sinyal bulucu olarak kullandığım cihaz sathero sh 100 hd. Cihazda sinyal aradığım tp ise Fre(Longitude) 420, SymbolRate(LocalFre1) 9750, Polar(LocalFre2) 10600 şeklinde tp listesini de linkteki siteden indirdiğim tp list excel dosyası ile güncelledim. Herhalde uydu bulucu da herhangi bir yanlışlık yoktur.

SatHero

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Sevgili kardeşim maalesef yayın izlemek istediğiniz çanak resimlerden anlaşıldığı kadar yamuk yani gönyesi kaymış durumda.Bu işi becerebilirmisiniz bilmiyorum çok ince şekilde çanağı gönyesine getirtmek gerekiyor.

korkusuzmaraz

New member
Üye
13 Ara 2023
6
0
1
Sevgili kardeşim maalesef yayın izlemek istediğiniz çanak resimlerden anlaşıldığı kadar yamuk yani gönyesi kaymış durumda.Bu işi becerebilirmisiniz bilmiyorum çok ince şekilde çanağı gönyesine getirtmek gerekiyor.
tfnm5le.jpg

hvezbon.jpg

80lcxkl.jpg

6xekhsp.jpg

4ep22o9.jpg

f8stih0.jpg

ctfjplx.jpg

5ipn1oi.jpg

81hch0h.jpg

a3mf6e7.jpg

77dm4su.jpg

o2m3rdp.jpg

3wp7ier.jpg

rzlcuo4.jpg

Hocam evet ilk resimdeki gibi ok yönünde biraz eğimli çanak evet sinyal düşmesi ondan mı kaynaklı. Ben de şüphelenmiştim ondan. Onun haricinde son iki resimde de gözüken çanaktan söktüğüm lnb yi yanlışlıkla bir tarafını kırmıştım. Acaba lnb ileride lazım olursa tekrar kullanılabilir mi* Normalde sorunsuz çalışıyordu. Kırılan kısım pas tutar mı? Bir de lnb nin öndeki çanağa bakan yuvarlak kısımdaki kapağı da çıkmıştı. Ayar konusunda ise problem değil evde bana yardım edebilecek birileri. var. Onun haricinde rüzgar esmeden önce çanak dümdüz güneye doğru bakıyordu diye hatırlıyorum. Şimdilerde sinyale güneybatıya doğru çevirerek buldum. Acaba 42 derece Türksat 4A yerine 50 derece Türksat 4B yi bulmam mümkün mü? Çanağı 42 derece yerine 50 dereceye mi çevirdim diye de merak ediyorum. Son olarak çanağa taktığım lnb nin açısı doğru mu? Bana biraz sanki çanağa doğru eğimli gibi geldi? Yain onun dümdüz olması gerekmez miydi? Bundan ötürü sinyal kaybı olur mu çanakta diye düşünüyorum ama çanaktan her zaman aldığım sinyali yine aldım.

korkusuzmaraz

New member
Üye
13 Ara 2023
6
0
1
Hocam cok pardon gönye kelimesini yanlış mı anladım gönyesi k derken çanağın lnb sinin bağlı olduğu uzun demirden mi bahsediyorsunuz.

korkusuzmaraz

New member
Üye
13 Ara 2023
6
0
1
Sanirim canagin yamuk monte edilmesinden cok videodaki gibi canagin yamuldugundan bahsediyorsunuzm

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Hocam cok pardon gönye kelimesini yanlış mı anladım gönyesi k derken çanağın lnb sinin bağlı olduğu uzun demirden mi bahsediyorsunuz.

Evet orası olabilir çanağın oval kısmında olan bir yamukluktan olabilir hassas tp lerde dikkatle ayar yapılması gereklidir.12380 V 27500 Beyaz tv ve 11053 H 8000 Habertürk Sd parametrelerinin sinyal kaliteleri ile çanağı düzeltebilirsiniz.! Lnb konumu çok hasastır her lnb de farklılık göstermektedir yukarda yazmış olduğum tp lerin o tip çanakta olması gereken değerleri 12380= 100/87 11053= 100/82 den aşağı olmamalıdırki problemsiz bir şekilde yayın izleyebilmeniz için ona göre ayar yapmanız gereklidir.

NOT 1: Ben zaten kolay kolay bu şekilde olan hiç bir çanağı çöpe atmam kullanılabilecek ise muhakkak düzeltir işimi hallederim sonuçta 23 yıllık birikime sahip bir uyducuyum.Lnb deki kırık yerin bir problem yaratmaması için çok basit bir tüyo vereyim. Kırık olan yere banyolarda sızdırmazlık için kullanılan silikonlar varya işte oraya sıkarsanız kuruduğunda bir problem yaratmaz merak etmeyin.Hatta sıcak silikonda olabilir mükemmel koruma sağlar.

NOT 2: Videoda çanağı söküp gönyeye getirmeye çalışıyorlarya işte ben bu işlemi çanağı sökmeden yukarda yazdığım değerlerde düzeltip yapıyorum.Bir kullanıcı bu işlemi anlatıldığı şekilde yapmaya kalksa zaten bir daha yerine oturtamaz yani her halikarda mecburen bir uyducu usta çağırmak zorunda kalınacaktır.! Aklıllarınca millete bir şey yaptırmaya çalışıyorlar ama öte yandan kendilerine iş çıkarıyorlar.Eğer millete bir iyilik yapacaklarsa o cihaz takılı halde (SF-5 ) çanağın etrafı ile oynayarak çanağı nasıl gönyeye getirilir onu anlatsınlar.

NOT 3: Kullanılan çanak çapı küçüldükçe ve saç kalitesine göre alınan sinyal kaliteside düşmektedir.

Son düzenleme:

korkusuzmaraz

New member
Üye
13 Ara 2023
6
0
1
Evet orası olabilir çanağın oval kısmında olan bir yamukluktan olabilir hassas tp lerde dikkatle ayar yapılması gereklidir.12380 V 27500 Beyaz tv ve 11053 H 8000 Habertürk Sd parametrelerinin sinyal kaliteleri ile çanağı düzeltebilirsiniz.! Lnb konumu çok hasastır her lnb de farklılık göstermektedir yukarda yazmış olduğum tp lerin o tip çanakta olması gereken değerleri 12380= 100/87 11053= 100/82 den aşağı olmamalıdırki problemsiz bir şekilde yayın izleyebilmeniz için ona göre ayar yapmanız gereklidir.

NOT 1: Ben zaten kolay kolay bu şekilde olan hiç bir çanağı çöpe atmam kullanılabilecek ise muhakkak düzeltir işimi hallederim sonuçta 23 yıllık birikime sahip bir uyducuyum.Lnb deki kırık yerin bir problem yaratmaması için çok basit bir tüyo vereyim. Kırık olan yere banyolarda sızdırmazlık için kullanılan silikonlar varya işte oraya sıkarsanız kuruduğunda bir problem yaratmaz merak etmeyin.Hatta sıcak silikonda olabilir mükemmel koruma sağlar.

NOT 2: Videoda çanağı söküp gönyeye getirmeye çalışıyorlarya işte ben bu işlemi çanağı sökmeden yukarda yazdığım değerlerde düzeltip yapıyorum.Bir kullanıcı bu işlemi anlatıldığı şekilde yapmaya kalksa zaten bir daha yerine oturtamaz yani her halikarda mecburen bir uyducu usta çağırmak zorunda kalınacaktır.! Aklıllarınca millete bir şey yaptırmaya çalışıyorlar ama öte yandan kendilerine iş çıkarıyorlar.Eğer millete bir iyilik yapacaklarsa o cihaz takılı halde (SF-5 ) çanağın etrafı ile oynayarak çanağı nasıl gönyeye getirilir onu anlatsınlar.

NOT 3: Kullanılan çanak çapı küçüldükçe ve saç kalitesine göre alınan sinyal kaliteside düşmektedir.
tfnm5le.jpg

mesajınızı şimdi gördüm ya aslında şöyle diyebilirim mesaj attığımdan beri hiç çanakla uğraşmadım. Çanağın yamukluğunu kontrol ettim pek birşey göremedim. Yaa bence çanakta bir göçük falan yok. Olsa olsa en fazla ya çanağı resimdeki ok yönünde yamuk montaj etmemizden veya aşırı fırtınada lnb yi tutan demirin aşırı fırtınadan ötürü hafif kaymasından ötürü sinyal kaybı olabilir bence. Onun haricinde lnb yi değiştirmeden önce değiniz gibi beyaz tv zor çeken kanallardandı. Lnb yi değiştirdim şimdi beyaz tv iyi çekiyor krt tv, tv100, trtbelgesel, trt2 falan sinyali düşük. Anlamadım lnb açısımı farklı falan. Ama uydu bulucu da gelen sinyal yine aynı. Neyse güzel havalarda bütün kanallar çekiyor yağmur yağdığında az önce bahsettiğim kanallarda sinyal olmuyor tuhaf yani. Uydu bulucu ile sinyal aradığm frekans yukarıda da bahsettim 9750 Vertical 10600. Neyse fırsat olunca tekrar uğraşıp buraya yazarım sonucu.

korkusuzmaraz

New member
Üye
13 Ara 2023
6
0
1
Herkese çok teşekkürler sorunu çözdüm. Meğer çanağın yeşil kablosuna ek yaptığım beyaz kablo sorunluydu. Onu değiştirip yenisini takınca sorun düzeldi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...