Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Görüntü Kalitesi nasıl düzelir...

kadzer07

0
Üye
24 Ara 2012
7
0
1
Samsung 40C650 LCD televizyonumda şimdiye kadar 2005 te aldığım farklı bir markanın eski modelini kullanıyordum... görüntü kalitesi harikaydı.. SD yayınlar süperdi... nerdeyse HD kalitesindeydi... sonra tüm elektromarketlerde övülen ve yerlere göklere sığdırılamayan bu modeli alırsam televizyonda zaten güzel olan görüntümü dahada süper hale getireceğimi düşündüm... ve Teknosadan Next Minix HD pembe olanını aldım... eve geldim taktım ve tam bir fiyasko.... berbat... benim eski uydunun SD yayındaki kalitesinin yanından bile geçemez.. bu kadar övülen markada bu olmaz... hatta eğer teknosadan almasam bana sahtesini itelediler diye düşünürdüm... ama maalesef durum bu... sd yayınlarda insanların yüzleri bulanık netlik yok gibi... Şimdi ustalardan yardım istiyorum... Ne yapmam lazım eski alıcımı değiştirdiğime pişman olmamam için???.... Ayrıca bende TP-Link WN722N Koblosuz USB Adaptor var bu cihazda wifi ile modeme bağlanmada kullanabilirmiyim.???..

Son düzenleme:

kadzer07

0
Üye
24 Ara 2012
7
0
1
Arkadaşlar... mesajı yazdıktan sonra televizyonun karşısına geçtim ve biraz karıştırdım... sonra aşağıda belirtiğim değişiklikleri yapınca görüntü kalitesi bayağı değişti....

1- son yazılım 3015 yükledim.. (samsung TV yazılımı)
2- Tv sistemi...... Kaynaktan çoğaltma olarak değiştirdim.. (uydu alıcı )

Son düzenleme:

kadzer07

0
Üye
24 Ara 2012
7
0
1
Bizlerin yapması gereken basit görüntü ayarlarında kullanılan test videoları var. Bunlarda iç içe 10 tane gri tonda daire olur. Siz kontrast veya parklaklığı 0 yapar sonra yavaş yavaş attırırsınız. 9. daireden 10. dairenin belli olmaya başladığı ilk yer doğru ayar noktasıdır. Tabiki hiçbir zaman sihirli şekilde her vye uyacak ayar olmaz , çünkü yayın kaynakları ve tv panelleri standart ve aynı değil. Paralı yayın paketleri bile 2-3 tane uydu alıcısı kullandıkları için bunlarda bile aynı değerler işe yaramaz ama yinede bazı değerlerin yanlış ve doğru ayarları vardır.

Ayarlarınızı :

Modu : Standart <<<daha gerçek renk tonunda görüntü verir , Dinamik modda tv izlenmez !
Arka ışık : 6-8 <<<<6 değeri çoğu durumda yeterlidir. Fazlası gözünüze zarar verir. 10 üzerinden verilmiş değerdir. Eğer maksimum ayarınız daha fazla ise kendiniz değişiklik yapın.
Kontrast : 80-90 <<< Bu aradaki ayarları test sonucu söylemiştim
Parlaklık : 40-50<<< Çok arttırırsanız açılı bakınca sonuç daha da kötü olur. Yandan bakınca ekran daha fazla rahatsız edecek şekilde gri oluyor.
Netlik : 0-20<<<<<Çok yüksek yaparsanız çok daha kötü oluyor. İnsanların yüzünde ve elbiselerinde titreme görürsünüz.
Renk : 40-50 <<<<<Bu aranın üstüne çıkarsanız insanların ten rengi turuncu olur. Eğer böyle olması size garip gelmiyorsa sorun yok ama yanlış ayardır.
Ton (G/R) : Y50/K50 <<<< Eğer tvden aldığınız renk herhangi bir tona kaymışsa bunu ayarlayarak düzeltebilirsiniz. G yeşili , R kırmızıyı ifade ediyor.

Gelişmiş ayarlar

Siyah tonu : Kapalı <<<<<açık tutarsanız tv siyah tonlarının hepsini siyah gösterir bu ise pastel bir siyah verir ve detay kaybına yol açar.
D. Kontrast : Kapalı <<<<< yukarıda kontrastı ayarladık , abartılı ve gerçek dışı görüntü almamak için kapalı tutun
Gamma : -1 0 +1 gibi ayaralara bakarak daha doğru rengi yakalamaya çalışın.
Renk Alanı : Auto <<<< daha gerçek renk veriyor.
Beyaz dengesi : Tümü 25 <<<< eğer renk tonlarında aşırılık yoksa değiştirmeye gerek yok
Kenar geliştirme : Kapalı <<<<genelde kapalı durumda daha iyi sonuç veriyor
Mpeg gürültü -parazit vs. azaltma <<<kapalı durumunda kalması daha iyi

Uydu alıcının ayaralarından RGB veya CVBS skart çıkışını aktif edip hangisinde daha iyi görüntü aldığınıza bakabilirsiniz . Ayrıca tvnin farklı scart girişlerini yani AV ve RGB girişlerinden hangisinde daha iyi sonuç aldığınıza bakabilirsiniz. Yayın kaynağından veya cihazdan dolayı sorun çıkaranları tabiki kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Maçlarda futbol sahasının çim rengi ayaç yeşili oluyor fakat normalde çim sarı-yeşil bir renktedir. Bunu bir ölçüde gerçeğe yakın ayarlamak için beyaz dengesine girip :

Abartılı Ayar :
Kırmızı : 30
Yeşil : 20
Mavi : 22 yapın. Yeşil tonunu bu değerlerde oynayarak gerçeğe yakınlaştırın.

Normal Ayar:
Kırmızı : 28
Yeşil: 22
Mavi : 23 gibi değerleri deneyebilirsiniz.

bu ayarın tek sıkıntısı yeşil rengi düzelirken sarı rengi biraz ton olrak bozuluyor ve beyaz zemin çok hafif kırmızıya kaçıyor. Maçtan sonra eski değerlere alabilirsiniz.

kadzer07

0
Üye
24 Ara 2012
7
0
1
TP-Link WN722N Koblosuz USB Adaptor var bu cihazda wifi ile modeme bağlanmada kullanabilirmiyim...

Sn yönetici cevap lütfen

smt21

0
Üye
4 Ocak 2013
2
0
1
arkadaşlar bende hd black serisi aldım ayarlarını nasıl yapacagımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,176
2,422
113
Genelde en iyi görüntüyü Görüntü ayarlarından ''Kaynaktan Kontrol'' seçtiğinizde sağlıyorsunuz,bu seçim sonucunda her kanalda farklı görüntü ayarı yaptığından kanal değiştirirken zaman uzuyor..

kadzer07

0
Üye
24 Ara 2012
7
0
1
Yok arkadaş bu görüntü beni rahatsız etmeye başladı... HD görüntüler harika ancak diğerleri çok değişken genelide kötü... inanın televizyondan soğudum... Benim televizyondamı bir sorun var anlıyamadım... eski uydu alıcıda harikaydı...televizyon girişi olarak HDMI/DVI girişini kullanıyorum... acaba bundan dolayımı görüntü böyle....yoksa recivere gelen kabloyumu değiştirsem... yarın ilk işim kabloyu değiştirmek olacak... bakalım sonuç ne olacak...

webmaster

Administrator
Yönetici
Administrator
17 Eyl 2011
1,830
373
113
İstanbul
www.next.web.tr
Cihazı doğrudan HDMI ile TV nize bağlamıyorsanız, görüntü sinyallarinde kayıp olur ve çözünürlük desteklerinde farklılıklar oluşur..

Kaynaktan kontrolde kanal arası geçişler yavaşladığından ve benim tv de görüntü kalitesini düşürdüğünden genelde '' TV den Kontrol '' seçeneğiyle kullanıyorum..

marcodemir

0
Üye
7 May 2012
48
3
8
Yok arkadaş bu görüntü beni rahatsız etmeye başladı... HD görüntüler harika ancak diğerleri çok değişken genelide kötü... inanın televizyondan soğudum... Benim televizyondamı bir sorun var anlıyamadım... eski uydu alıcıda harikaydı...televizyon girişi olarak HDMI/DVI girişini kullanıyorum... acaba bundan dolayımı görüntü böyle....yoksa recivere gelen kabloyumu değiştirsem... yarın ilk işim kabloyu değiştirmek olacak... bakalım sonuç ne olacak...

selamlar bende de 40C653 samsung lcd var bende aynı senin gibi next minix hd kullanıyorum sd yayınlar dediğin gibi berbat ki bunlar genelde gariban yerel kanallarda var
ama ntv cnbc gibi ağır abi kanallar güzel ama hd dersen nerdeyse ağır abi kanallar gibi gösteriyor ayrıca bende kablo tv var ve bazen karşılaştırma yapıyorum mesela trt hd kanalını kablo tv deki yayın cam gibi ama minix hd deki daha kalitesi düşük yani iş cihazda hadi yerli kanallarda neyse dedim yabancı uydudan karşılaştırma yaptım onada bbc hd kanalına baktım kablo tv de anlatamayacağım çözünürlükte yayın ama minix te aynısı değil bağlantım hdmı bağlantısı

kadzer07

0
Üye
24 Ara 2012
7
0
1
Arkadaşlar alıcıya gelen kabloyu değiştirdim...biraz kısalttım ve aşağıda belirttiğim gibi uçları yeniledim görüntü daha güzel oldu.... anladığım kadarıyla sorun cihazda değil bağlantılarda... çünkü kapı kamşumuzdada mavisi varmış... baktım görüntü harika o zaman düşündümki benim bağlantılarda sorun var...

Uydu Kablosuna F Konnektör Takmak(Resimli Anlatım)

F konnektörlerin hatalı takılması ciddi sorun yaratabilir.
Uydu alıcı sistemlerinde yaşanan teknik sorunların en önemli yüzdesinin hatalı takılmış F konnektörler yüzünden olduğu ortaya çıkmıştır.
O nedenle doğru yöntemi adım adım inceleyelim.

Kabloyu ucundan yaklaşık 25mm soyun. Özel koaks kablo soyma aleti veya bir maket bıçağı kullanabilirsiniz. Ancak eğer maket bıçağı ile keserseniz bıçağın içerideki bakır ekran blendajını da kesmemesi için dikkat etmelisiniz. Dış kılıfı kestikten sonra çekip çıkarın. Ekran ve blendajı ayırıp resimdeki gibi ayrı ayrı bükünüz.

Aluminyum ekranlamayı kesip atın. Bakır örgü blendaj kalsın. Şimdi içteki şeffaf yalıtıcıyı da yaklaşık 3 mm açıkta kalacak şekilde kesip çıkartınız. Bu mesafe iç iletken ile blendaj arasında kısa devre oluşmaması için gereklidir.
Kalın iç bakır iletken yaklaşık 2cm çıplak olarak kaldı.

Şimdi size bir kolaylık !
Kablonun ucunu bu halde iken vazelin'e batırır iseniz hem konnektör takılırken daha rahat döner, hem de ilerde konnektörün içine nem sızmasını engellemiş olursunuz!

Şimdi blendajı geriye doğru kıvırıp bir 'F' konnektörü
üstüne gidebildiği kadar gidecek şekilde vidalayınız. "F" konnektörü daha iyi tutmak için bir bez kullanabilirsiniz. Ağız kısmına bakarak iç iletken ile blendajın birbirinden olabildiğince uzak olmasına dikkat ediniz. Blendajın artan kısmını kesiniz.

İç bakır iletkenin boyunu sadece 3mm kadar dışarıya sarkacak şekilde(resimdeki gibi) yan keski ile kesiniz. Kesmeyi ucun sivri olması için 45 derece açıyla yapınız. Ucun sivri olması takılacağı yer bakımından avantajlıdır.

Bu bilgiler alıntıdır linki;
http://www.next.web.tr/showthread.php?t=225

Son düzenleme: