Neler yeni

GSM Operatörlerindeki son gelişmeler

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#21
TİB Kapatıldı!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yani TİB, bugün yayınlanan kararname ile kapatılarak BTK'ya devredildi. Peki, TİB'in kapatılması internet kullanıcılarını nasıl etkileyecek?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz gecesi yaşanan üzücü olayların ardından alınan tedbirler kapsamındaTelekomünikasyon İletişim Başkanlığı yani TİB’in kapatılacağını açıklamıştı.

Sizlerle paylaştığımız bu haberin üzerinden iki hafta geçti ve bugün 670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin getirdiği değişikliklerden birisi de, TİB'in kapatılması oldu.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Kapatıldı!

23.07.2005 tarihli Resmi Gazete kararı ile yürürlüğe giren ve özellikle internet sitelerine uygulanan erişim engellerinden sorumlu olması nedeniyle kullanıcılardan bolca eleştiri alan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, bugün yayınlanan kararname ile tamamen kapatıldı.

Kapatma kararı ile birlikte TİB'in tüm yetkileri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na devredildi.
Ayrıca, yasal dinleme ve iletişimin tespiti sürecini yöneten Bilgi Sistemleri Dairesi başta olmak üzere, alınan kararların hukuki yönetimini yürüten Hukuk Dairesi, network ve donanım altyapısını hazırlayan ve işleten Teknik İşletme Dairesi, internette işlenen belirli suçlarla mücadele işlemlerinin yapıldığı İnternet Daire Başkanlığı ve tüm bu iş ve işlemlerin destek hizmetlerini, evrak ve arşiv sistemini yöneten İdari Daire Başkanlığının,doğrudan BTK Başkanı'na bağlı olarak görev yapacağı açıklandı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#22
Kota Dolunca Hızınız Artacak

Adil Kullanım Kotası AKK limitlerini yükseltmek isteyen BTK, kota limitlerini ilk aşamada yükseltemezse, aşım sonrası düşürülen hızın yükseltilmesi noktasında çalışmalara başladı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, Adil Kullanım KotasıAKKüzerinde çalışmalarını devam ettiriyor.
Adil Kullanım Kotası nedir? diye soracak olursanız hemen hatırlatalım. Sınırsız diye satılan bir internet paketinin, hız ve kullanım açısından sınırsız olmaması ve bir kotaya bağlı olması durumu diyebilir
Örneğin; 50 GB AKK tanımlı bir internet hizmeti kullanıyorsanız ve hızınız da 20 Mbps ise, 50 GB'lık kullanımı aştıktan sonra hızınız 3 Mbpsseviyesine düşürülüyor. Buna Adil Kullanım Kotası diyoruz.
AKK hızı yükseltilecek

BTK'nın yeni düzenlemede en azından düşürülen hızı 2 Mbps artırarak, 3seviyesinden 5 Mbps'e çıkarması bekleniyor. Kotalarda ilk aşamada pek değişiklik görmeyebiliriz ama hızlarda az da olsa iyileştirmeler görülecek gibi.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, bu konuda bir düzenleme yapacaklarını belirterek, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri, hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” dedi.
AKK kalkmayacak, optimize edilecek

Sayan, operatörlerin uygulamaya temkinli yaklaştığını ve sınırı artırmak istemediklerini belirtti. Sektör yetkilileri de uygulamanın yeni yatırım anlamına geldiğini ve hız artışının sıkıntı doğurabileceğini savundu.
Tüketici talepleri ve altyapıya uyumlu düzenleme yaparak kamuoyu görüşüne açacaklarını kaydeden Sayan, kotanın kaldırılmasının şimdilik mümkün olmadığını söyledi.
Bakalım AKK, hafif esnetmelerle daha kaç yıl hayatımızdaki yerini almaya devam edecek? Merakla gelişmeleri bekliyoruz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#24
Sonunda Adil Kullanım Kotası Kalkıyor!

[h=1]Sonunda Adil Kullanım Kotası Kalkıyor![/h][h=2]Adil kullanım kotası ile ilgili BTK tarafından detaylı bir rapor yayınlandı.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye’de internet hizmeti veren firmalar tarafından uygulanan adil kullanım kotası, mercek altına alındı. Uzun zamandan beri Türkiye’de çeşitli sorunlara yol açan ve tartışmaların yaşandığı adil kullanım kotası için firma içinde özel bir kurul oluşturulurken, adil kullanım kotası için talepler ve diğer internet sağlayıcıları tarafından verilen hizmetler göz önünde bulunduruldu.
Hız Çok Düşünüyordu
Kurum tarafından yapılacak incelemeler sonucunda kota sonrasındaki düşürülen hızın daha da arttırılması beklenirken, BTK raporunda oldukça kapsamlı değişikliklere gidileceği görüldü. Raporda internet hızlarının ve altyapılarının gelişmesine rağmen adil kullanım kotası ile birlikte kullanıcıların uygun olmayan bir yaptırıma maruz kaldığı tespit edilirken, bu doğrultuda adil kullanım kotasının kaldırılmasına karar verildi.
AKK Kalkıyor
Adil kullanım kotası konusunda verilen karar, bu uygulamanın kalkmasına yönelik olurken, geçiş için internet sağlayıcılarına süre tanınmış durumda. Buna göre ilgili düzenleme 2019’un 1 Ocak tarihi itibari ile yürürlükte olacak. Bu açıdan 2019 yılına kadar adil kullanım kotası hala devam ettirilecek. Bu tarih sonrasında AKK kalkması nedeniyle internet sağlayıcıların 2019 yılında farklı fiyatlar üzerinden hizmet vermesi de bekleniyor. Kurul tarafında alınan diğer kararlar ise şöyle;
AKK kalkana değin, AKK ile ilgili yeni düzenlemeler de yapılırken, tanıtımlarda ve hizmet sağlarken, kişilerin AKK konusunda kesin ve net bir şekilde bilgilendirilmesi,
AKK ile ilgili durumdan sürekli kullanıcının haberdar edilmesi
AKK sonrasında hızda yüzde 50 oranında bir artışın yapılması
[/FONT]