Neler yeni

iOS 11 Hakkında Gelişen önemli version detayları

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1

iOS 11 Özellikleri : iOS 11 de neler görmek istiyoruz? 11, iOS için önemli bir sayı olacak mı?
iOS 10’un son haliyle kullanıcılara sunulmasının üstünden çok fazla bir zaman geçmedi, ama Apple’ın çoktan iOS 11 üzerinde sıkı çalıştığından emin olabilirsiniz. Güncellemenin 2017 yılının ortasında hazır olması bekleniyor.
Şimdiye kadar Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni versiyonu hakkında bildiklerimiz arasında birkaç dedikodusu yayılan özellik ve tabii ki görmek istediğimiz birçok yenilik var.
Bu sebeple bu haberde Apple’ın öncelikli olarak düşündüğünü umduğumuz tüm haberleri ve söylentileri bir araya derledik.
Sadede gelelim • [*=left]iOS 11 nedir? iOS’un sıradaki versiyonu
  [*=left]Ne zaman çıkacak? Muhtemelen Temmuz veya Eylül 2017’de
  [*=left]Maliyeti ne olacak? Hiçbir şey!

iOS 11 çıkış tarihi

iOS için önümüzde oldukça uzun bir yol var, Apple’ın iOS’un yeni versiyonlarını tanıttığı Temmuz 2017’deki WWDC etkinliğinde iOS 11’i tanıtma ihtimali var.
Bununla birlikte, iOS 11’in o vakte kadar bitmeme ihtimali de var, beta sürümler(kullanıcılara açık olan dahil) ile birlikte daha ileri bir tarihte kullanıcılara sunulabilir. Bu durumda final sürümü ise muhtemelen iPhone 8 ile birlikte Eylül 2017’de olacak.
Tekrar söyleyelim, bu ihtimalleri edindiğimiz bilgiler ve dedikodular ile birlikte geçmiş iOS güncellemelerinin tarihlerini göz önüne alarak söylüyoruz. Ama Apple’ın takvimini değiştirmesi için şimdilik hiçbir sebep yok.


iOS 11 Özellikleri
iOS 11 haberler ve dedikodular

iOS’tan yakın zamanda görmeyi beklediğimiz şeylerden biri “Karanlık Mod”. Bu modda arkaplan siyah olacak, bu yüzden cihazınızı karanlık veya loş ışıklı ortamlarda kullanırken gözlerinizi kısmak zorunda kalmayacaksınız.
Asıl soru ise “Karanlık Mod” özelliğinin iOS 11 ile mi yoksa iOS 10 güncellemesinin bir parçası olarak mı geleceği. Bu özellik için kaynaklar iOS 10 içerisinde bulunuyor, yani muhtemelen Apple bu özelliği yakın zamanda eklemeyi planlıyor.
Tabii bir de “Night Shift” modu var, ama bu mod biraz farklı. Bu özellik ekranı daha karanlık yapmak yerine mavi ışık miktarını azaltıyor.
Ayrıca Apple, Snapchat’e benzeyen yeni bir video paylaşma ve düzenleme uygulaması üzerinde çalışıyor. Söylenilenlere göre bu uygulama filtreler içerecek ve videolar üzerine çizim yapılabilecek. Bu uygulama kamera uygulaması için bir güncelleştirilme olarak değil, bağımsız bir uygulama olarak yayınlanacak.
Bu uygulamanın mutlaka iOS 11’in bir parçası olması gerekmiyor, ama söylenilenlere göre Apple bu uygulamayı 2017 lansmanına saklıyor, bu yüzden bu mümkün.
Apple ayrıca Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, geliştirilmiş sosyal özellikler üzerinde de çalışıyor.
Apple’ın amacı, sistem genelinde kişilerinizle birlikte paylaşım ve bağlanabilirliği artırmak ve haberleşme araçlarınızı iyileştirmek. Bu yüzden tüm SMS mesajlarınızı, e-maillerinizi ve sosyal ağ etkileşimlerinizi belli bir kişi için tek bir ekranda görebileceksiniz.
Ne görmek istiyoruz

iOS 11 hakkında henüz çok bilgi sahibi değiliz, ama ondan ne istediğimizi biliyoruz. Aşağıdaki dilek listemize bir göz atın ve gerçekten görmek istediğiniz bir özellik varsa bize iletin. 1. [*=left]Özelleştirilebilir Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi pek çok işlem yapmak için kullanışlı bir kısayol, ama özelleştirilemiyor, örneğin müzik kontrolü gibi bazı özellikler için ikinci bir sekmeye geçmek zorundasınız. Bu durum cihazında sürekli müzik dinleyen insanlar için rahatsız edici bir durum.
Daha da kötüsü, GPS gibi bazı özellikler için Kontrol Merkezi kısayolu yok bile, bu yüzden hangi seçeneklerin gösterileceğini ve bu seçeneklerin hangi sekmede gösterileceklerini özelleştirebilmeyi istiyoruz. 1. [*=left]Always-on Display

Samsung, Galaxy S7 cihazındaki gibi Always-on Display ile bizi etkiledi, bu ekranda sabit bir saat ve bildirimlerinizi görebileceğiniz bir pencere mevcut. Biz de bunun benzeri bir seçeneği iOS 11’de görmek istiyoruz.
Uyandırmak için kaldırma özelliği kilit ekranını görmemizi her zamankinden daha hızlı kılıyor, ama eğer sadece saate bakmak istiyorsak telefonu kaldırmak zorunda değiliz, Always-on Display bunun çözümü olabilir. 1. [*=left]Ana ekran widgetları

Apple’ın kilit ekranı widgetları oldukça kullanışlı ve ana ekranın karmaşık görünmesinin önüne geçiyor, ama yine de ana ekranımıza widget koyabilme özelliğini istiyoruz.
Bu sadece uygulamalara ve bilgilere çabuk ulaşabilmek için değil, örneğin ana ekranımızda özel büyük bir saat, hava durumu veya yaklaşan etkinlikleri görebilmek için cihazlarımızı özelleştirerek onları bizim yapmak ile ilgili. 1. [*=left]Daha akıllı Siri

Siri her seferinde daha da iyi oluyor, ama hala geliştirmeler gerekiyor. Özellikle Google Asistant’ın Siri’nin önüne geçtiği birkaç konuda.
Özellikle Siri’nin bağlam farkındalığı ile ilgili geliştirmeler görmeyi istiyoruz – örneğin cümlelerimizi tekrar etmemiz gerekmeden peş peşe sorulan sorulara cevap verebilmeli ve berrak bir iletişim kurabilmeliyiz. 1. [*=left]Gruplanmış bildirimler

Herkes sevilmekten hoşlanır ve kilit ekranınıza veya bildirim panelinize baktığınızda WhatsApp’tan gelmiş bir sürü mesaj görmekten daha iyisi yoktur.
Mevcut durumda, iOS aynı kişiden veya mesaj grubundan gelen mesajları gruplayamıyor. Bu yüzden asla sonu gelmeyen bir bildirim paneliniz olabiliyor.
Apple’ın en kısa zamanda “2 konuşmadan 19 yeni mesaj” görünümünü ve eğer daha fazlasını istiyorsak konuşmalara göz atabilme özelliğini getirmesini umuyoruz. 1. [*=left]Tüm arkaplan uygulamalarını temizle

Farklı uygulamalar arasında hızlıca gezinebilmek gerçekten kullanışlı, ama bazen görev panelinden uygulamaları kapatmak ve yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Şu an iOS 10’da uygulamaları bireysel olarak kapatmak için kaydırma özelliği mevcut.
iOS 11 için bütün uygulamaları tek seferde tek tuşla sonlandırabileceğimiz “tümünü kapat” seçeneğini istiyoruz. 1. [*=left]Kolay video çözünürlük değişimi

iOS çoğunlukla sezgisel ve basit bir düşüncede, ancak bazen göze batan kullanılabilirlik hataları oluyor, ve bunlardan biri de kamera uygulamasındaki video çözünürlüğünü değiştirmek.
Ana ayarlar ekranında derinlere inerek bu özellik değiştiriliyor ve çok zaman alıyor. Kullanılması hiç de kolay değil ve bazı kullanıcılar böyle bir özelliğin olduğundan bile haberdar olmayabilir.
Ancak bu sorun kolaylıkla çözülebilir, bu yüzden Apple’ın iOS 11’de kamera uygulamasına video çözünürlüğü değiştirmek için bir kısayol eklemesini umuyoruz. 1. [*=left]Geliştirilmiş mail uygulaması

Apple’ın mail uygulaması iOS 10 ile birlikte biraz beğeni topladı ancak yeni görünüm çok kaliteli görünmüyor. Bir e-mail hareketini kaydırmak hantal bir his veriyor, ve Gmail gibi rakip uygulamalar ortalama olarak daha iyi durumda.
iOS 11’de daha temiz, daha kaliteli ve daha kullanıcı dostu bir mail uygulaması görmeyi istiyoruz, ve eğer Apple Google’ın Gmail uygulamasının sunduklarından ilham almak isterse kesinlikle sızlanmayacağız.

iOS 11 hangi cihazlara yüklenebilecek?

Apple'ın iPad 4, , iPhone 5 ve iPhone 5c (kesin değil ) için iOS 11 desteği vermeyeceğini düşünüyoruz.
Aşağıdaki cihazlar muhtemelen iOS 11 güncellemesini alabilecekler.
-iPad Air 1, iPad Air 2, iPad Pro 9,7 inç, iPad Pro 12,9-inç,iPad Mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4
-iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPod touch (altıncı nesil)
-Tanıtılması muhtemel olan iPhone 7s, iPhone 7s Plus, iPhone 8 (X), Yeni iPad Pro
iOS 11 ne zaman yayınlanacak?

iOS 11, 5-9 Haziran'da düzenlenecek olan WWDC 2017'nin ilk günü olan 5 Haziran'da tanıtılacak. Aynı gün ilk betası geliştiriciler için yayınlanacak. Bir kaç hafta sonra ise halka açık betaları yayınlanmaya başlayacak.

iOS 11'in yaklaşık 3 aylık bir test süreci olacak. Eylül ayında yeni iPhone'ların tanıtımını takip eden günlerde ise iOS 11 final sürümüyayınlanacak.
iOS 11'de beklenen özellikler şunlar

Siri güncellemesi

Raporlara göre, iOS 11'de doğal ses veren bir Siri geliyor. Ayrıca Siri'nin daha akıllı olacağını söyleyebiliriz. Sanal asistanlar konusunda oldukça sıkı bir rekabet yaşandığı şu günlerde Siri'nin gelişimi rakiplere göre biraz yavaş kaldı. Bu sebeple Apple'ın Siri ile özel olarak ilgileneceği düşünülüyor.
Business Insider'ın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Apple'ın Siri için görevlendirdiği bir ekip Siri'nin daha doğal konuşması için çalışmalar yapıyor. Bu ekip Apple'ın 2015'te satın aldığı VocallQ'nun ekibi. VocallQ,bilgisayar seslerini insan sesine en yakın hale getiren bir Teknolojiye sahip. Apple'ın yapay zeka ve makina öğrenme şirketi Turi'yi satın alması da Siri üzerinde geliştirmeler yapacağına kanıt.
Dark Mode (Karanlık Mod)

iOS 10.3'te karanlık mod benzeri bir modun geleceği söylenmişti. Fakat Apple Watch için gelen tiyatro modu, iOS kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Bu modun iOS 11'de olacağını düşünüyoruz.
iOS 10'un ilk betalarında bu mod ile ilgili ipuçlarına rastlanmıştı. iOS 10'un Karanlık Mod adlı yeni bir görüntüleme moduna sahip olacağı ve geceleri gözün yorulmaması için siyah zeminlere sahip olması bekleniyordu. Fakat bu mod iOS yerine tvOS'a geldi.
FaceTime için grup sohbeti

The Verifier sitesinin yayınladığı rapora göre Apple, iOS kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri bu özelliği iOS 11 ile sunacak.Skype'deki grup sohbeti FaceTime için de beklenen bir şey.
Raporda Apple'ın Snapchat ve MSQRD gibi filtrelerle büyük başarı yakalayan uygulamalara benzer filtreler ekleyerek FaceTime'ı daha sosyal bir deneyim haline getirmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Snapchat benzeri video uygulaması

Apple'ın Snapchat benzeri video uygulaması sunacağına dair ciddi iddilar var. 2016 yılının Ağustos ayında Bloomberg'in yayınladığı bir raporda Apple'ın bir video paylaşım ve düzenleme uygulaması geliştirdiği iddia edilmişti. Bloomberg'e göre, video paylaşım uygulaması, kullanıcılara video kaydetme, filtreleri ve çizimleri medyaya uygulayabilme ve sosyal medyada paylaşabilme olanağı sunacak.
Kamera ile arttırılmış gerçeklik

İddialara göre Apple, iOS 11'de kamera uygulamasına arttırılmış gerçekliközelliği ekleyecek. Kullanıcılar kameralarını bir nesneye yönlendirdiklerinde yazılım o nesneyi tanıyacak. Örneğin bir bahçede ismini bilmediğiniz bir çiçek için kamera uygulamasını açarak çiçeğin ismini öğrenebileceksiniz.
Bütün etkileşimlerin bir arada olduğu mesajlar uygulaması

Bloomberg'in raporuna göre, Apple'ın sosyal kullanıcıları daha etkili bir şekilde kişilerle bağ kurmak için çalışmalar yapıyor. Apple, kullanıcılar arasındaki iletişimi tek bir panel üzerinden sağlamak istiyor. Örneğin, iki arkadaş tüm metin mesajlarını, e-postalarını ve birbirleriyle yaptıkları tüm sosyal ağ etkileşimlerini tek bir pencerede görebilecek.
Kişilerin durum bilgisi

Apple arkadaşlarınızın nerede olduğunu, iPhone kullanıp kullanmadığını, iPhone'unun çalışıp çalışmadığını (sessiz veya uçak modu gibi) tespit eden bir sistemi Kişiler uygulamasında sunabilir. Apple'ın konu ile ilgili bir patenti olması özelliğin gelme ihtimalini arttırıyor.

Geliştirilmiş Haritalar

Güvenilir kaynaklardan gelen raporlara göre Apple, yollardaki değişiklikleri yakalamak için drone kullanıyor. Böylece bir kaç günlük yol yapım çalışmaları bile haritaya yansıyabilecek.
Artık 32 bitlik uygulama olmayacak

Apple, iOS 10'un ilk betalarında 64 bite uyum sağlamayan uygulamalar için uygulama açılışlarında cihazınızı yavaşlatabilir diye uyarıda bulunuyordu. Aslında bu uyarı kullanıcıdan çok geliştiriciye yönelikti. Fakat bunu dikkate almayan geliştiriciler için iOS 10.3'te uyarı biraz sertleşti. Eski uygulamalar iOS'un bundan sonraki sürümlerinde çalışmayacak. Belki de App Store'dan tamamen silinecekler.

Parmak algılayan dinamik klavye

Apple, dokunmatik ekranlarda dinamik klavyenin konumlandırılmasını kapsayan bir patent aldı. Böylece tuşlar kullanıcının parmak uçlarının algılanmış konumuna göre yerleştirilerek daha kolay yazım sağlanacak. Bu özelliğin iPad'lere özel olması bekleniyor.

Özelleştirilebilir kontrol merkezi

Kontrol Merkezi, Ayarlar uygulamasını açmaya gerek kalmadan çeşitli geçişlere ve kontrollere kolay erişim sağlayan önemli bir özellik. Fakat kontrol merkezini özelleştiremiyoruz. iOS 11'de belki yine 3g, 4g gibi kısayollar gelmese bile kullanıcılar hesap makinası gibi her zaman lazım olmayan bazı simgeleri başka simgelerle değiştirme imkanına kavuşabilirler. Kontrol merkezinde 3D Touch özelliğinin kullanım alanının genişlemesi de beklentiler arasında.
Akıllı Wi-Fi

Huawei P9, Wi-Fi + (veya Wi-Fi + 2.0) adı verilen bir özelliğe sahip. Bu, daha güçlü bağlantıların öncelikli olmasını sağlayan bir özellik. Ancak akıllı WiFi özelliğinin en iyi tarafı, konumunuza göre otomatik olarak kablosuz ağı kapatması. Bilinen ağların yerlerini hatırlıyor ve onlara bağlanmak için harekete geçiyor. Ancak bölgeyi terk ettiğinizde pil tasarrufu yapmak içinWi-Fi kapanıyor. Bu özelliğin iOS 11'e gelmesi ciddi pil tasarrufu sağlayabilir
Uygulamalara şifre koyma

Şu anda Notlar uygulamasında tek tek belgeleri kilitlemek mümkün. Ancak uygulamalara şifre koyulamıyor. Bu da kullanıcı gizliliği açısından sıkıntılı bir durum. Uygulamalara izinsiz giriş olmaması kullanıcılar için önemli. iPhone, özellikle çocukların eline geçtiği zaman bazı veri kayıplarına sebep olabiliyor.
Apple'ın Cydia'da yer alan Touch ID'yi kullanarak uygulamalara şifre koyan tweaklerden esinlenerek kullanıcılara uygulama şifreleme özelliği sunması gerekiyor. Umarız bu özellik iOS 11'de gelir.
Uygulama içi video çözünürlüğü değiştirme özelliği

iPhone 6s ve 6s Plus ile birlikte iPhone'lar 30fps'de 4K çözünürlükte ve standart flaşlarda 60fps veya 30fps'de kayıt yapabilmekte. Fakat Kamera uygulaması içindeki çözünürlükler arasında kolayca geçiş yapmak mümkün değil. Değişiklik yapmak için Ayarlardan Kamera ayarlarına girmek gerekiyor. iOS 11'de buna bir çözüm geleceğini düşünüyoruz.
--------------------

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da iOS’un yeni sürümünü tanıtacak ve kullanımımıza sunacak. Apple’ın bu yıl iOS 11 ile karşımıza çıkacağını net bir şekilde biliyoruz.
Cupertino merkezli şirketin, iOS’un en büyük ve en yeni sürümlerinden birisi olacak olan iOS 11 ile hayatımıza ne gibi yenilikleri getireceğini, iOS 11’in ne zaman yayınlanacağını bu yazımızla sizlerle paylaşacağız.
iOS 11 Özellikleri


Henüz iOS 11’le ilgili büyük sızıntılar mevcut değil. Yani tam olarak ne gibi yeniliklerin geleceği belirsiz. Şimdiye kadar, kaynaklardan gelen birkaç sızıntıya bakarak Apple’ın yine genel kullanıma odaklı çalışmalar yaptığını görüyoruz diyebiliriz.
Apple’ın Sosyal Ağ Uygulaması

Bu noktada en iddialı söylenti, Apple’ın Snapchat, Facebook ve Instagram ile rekabet edebilecek bir video/fotoğraf kaydetme, düzenleme, filtreler ve çıkartmalar eklemeye olanak tanıyan bir sosyal ağ uygulaması üzerinde çalıştığı iddiası. Eğer ki böyle bir uygulama gerçekten Apple tarafından geliştiriliyorsa iOS 11 ile hayatımıza giriş yapacağını söylemek mümkün.
Artırılmış Sanal Gerçeklik

Apple’ın AR/VR ekibi ile birlikte, güçlendirilmiş sanal gerçekliği araştırdığı ve bu yönde çalışmalar yaptığını yakınen biliyoruz. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un bu konuda yaptığı onlarca açıklaması var. Yani şirketin iOS 11 ile bu yönde bir yeniliği hayatımıza dahil etmesi söz konusu. Elbetteki arttırılmış sanal gerçekliğin iOS’a nasıl dahil edileceği belirsiz ama uzmanlar, Apple’ın Fotoğraflar ve Harita uygulaması üzerine yoğunlaştığını belirtiyorlar. Örnek olarak, gelecekte iPhone’un kamerası ile artırılmış gerçekliğin bir araya getirilmesine tanık olabiliriz.
Daha Güçlü ve Daha Akıllı Siri

Her yeni iOS sürümü ile Siri’nin daha kusursuz daha güçlü ve daha akıllı olduğunu görüyoruz. Mesela iOS 10 ile Siri daha iyi hale geldi ve Mac’ler için de kullanılabilir oldu. iOS 11 ile Siri’nin daha da iyi olacağına inancımız tam. Onunla daha fazlasını yapabilmemizin önünün açılacağına inanıyoruz. En azından Apple’ın iOS 10 ile bunun altyapısını oluşturduğunu göz önümüze aldığımızda bu sonuca varabiliriz.
KAÇIRMAK İSTEMEZSİNİZ: Bir Android Kullanıcısının iPhone'a Geçmesi için 10 NedenEtkin Pil Tasarruf Modu

iOS 10 ile gelen Düşük Güç Modu’nun daha da genişletilmesini bekliyoruz. Böylece uygulamalara özgü güç seçeneklerinin kontrolü kullanıcı tarafına geçebilir. Bu sayede genel cihaz performansını sınırlandırmadan, sık sık kullanılan uygulamalar için güç kullanımı sınırlandırılabilir.
Daha Fazla Özelleştirme

iOS 10 ile Apple daha özelleştirilebilir bir sürümü kullanıma sunmuş oldu. Özellikle Bildirim Merkezi artık daha da özelleştirilebilir hale gelmiş oldu ama atlanan nokta her zamanki gibi Kontrol Merkezi olmuş oldu. Apple’ın iOS 11 ile Kontrol Merkezi ve daha fazla noktaya, daha fazla özelleştirme seçeneğini getirmesini bekliyoruz.
Elbetteki iOS 11 gibi büyük bir sürümün getireceği yenilikler bunlarla sınırlı olmayacak. Daha fazlasını göreceğiz. Ancak iOS 11’in tanıtılacağı güne kadar tam olarak neyin gerçeğe dönüşeceğini kestirmek biraz güç. Elbetteki iOS 11’in tanıtılacağı güne yaklaştıkça daha fazla somut sızıntılar elde edilecek ve bu sayede daha net konuşmaya başlayacağız.
iOS 11 Ne Zaman Yayınlanacak?


Apple, Haziran ayında gerçekleştireceği WWDC 2017‘yi duyurdu. Apple her yıl, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda en yeni işletim sistemlerinin sürümünü tanıtıyor ve öncelikli olarak geliştiriciler için kullanıma sunuyor. Akabinde ise Public Beta yani Halka Açık Beta Yazılım Programı kullanıcıları için yeni iOS sürümünü genel teste açıyor.
Tam olarak, Apple’ın iOS 11’i 5 Haziran Pazartesi günü tanıtacağını biliyoruz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#2
Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümüyle birlikte binlerce uygulama çöpe gidecek.

Apple daha iPhone 5S çıktığından beri, yazılım geliştiricilerden uygulamalarını 64-bit uyumlu hale getirmelerini istiyordu. App Store üzerindeki uygulamaların büyük kısmı zaman içinde bu isteğe uyumlu olarak değiştirildi.

Ancak yapılan son analizlere göre, tüm uygulamalar 64-bit uyumlu değil. App Store üzerindeki uygulamaların neredeyse 200.000 tanesi 32-bit olarak sunuluyor. Bu durum şimdilik bir sorun oluşturmasa da, iOS 11 ile birlikte değişecek.

Apple mobil işletim sisteminin yeni sürümüyle birlikte 32-bit uygulamaları desteklemeyi tamamen bırakacak. Bu da söz konusu 200.000 civarındaki uygulamanın çöpe gitmesi demek olacak.

iOS 11’in Beta sürümlerinde daha şimdiden uyumsuz uygulamalarla ilgili uyarı mesajları çıkmaya başlamış bile. Eğer bunlardan birini kullanıyorsanız, gerekli önlemleri şimdiden almaya başlamanızı tavsiye ederiz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#3
iPhone 8 ile ilgili dedikodular daha yakın bir tarihte tanıtılacak olan iOS 11'in geri planda kalmasına sebep oldu. Fakat tasarımcılar iOS 11 konusunda boş durmuyorlar.

Haziran ayının ilk haftasında tanıtılacak olan Apple'ın yeni mobil işletim sistemi iOS 11 ile ilgili bilgiler kısıtlı. iOS 10 ile önemli yenilikler getiren şirketin iOS 11'e ne gibi özellikler ekleyeceği merak konusu. Birchtree sitesi tarafından hazırlanan iOS 11 konsepti iOS'un kilit ekranına önemli özellikler ekliyor.
Bu günlerde, özellikle de Apple’ın WWDC 2017‘yi resmi olarak duyurması sebebiyle, iOS 11‘le ilgili konseptlerin peş peşe gelmesi kesinlikle bir sürpriz değil. Gerçekten de tasarımcılar, iOS 11 konseptleri ile ön plana çıkıyorlar ve kendi hayal dünyalarından ve ortalıkta dolaşan söylentilerden bir demek oluşturuyorlar.
Konseptlerde fütüristik iOS 11 özelliklerinin hayal edilmesi kesinlikle eğlenceli ama biz daha çok Apple’ın tasarım çizgisine yakın konseptlere odaklanmalıyız. Bu bağlamda Matt Birchler, bir adım öne çıkarak, sadece yapılabilir değil aslında son derece faydalı olabilecek iOS 11 Kilit Ekranı fikirlerini canlandırdı.

Hızlı bir örnek olmasına adına Birchler’in, Apple’ın hava durumu bilgisini daha ulaşılabilir kılması adına iOS 11’in Kilit Ekranı‘nda sol üst köşede konumlandırmış. Tasarımcı, pek çok insanın hava durumu bilgisine ulaşabilmek için ekran kilidini açtığını düşünüyor. Bu yüzden bu bilginin kullanıcılara en kısa yoldan ulaştırılması gerektiğine inanıyor.


â€‹İşte beklenen iOS 11 kilit ekranı

Birchtree tarafından yayınlanan konsept, kullanıcılara daha fazla denetimin verildiği dinamik bir yeni kilit ekranı sunuyor. Konseptte hava durumu için operatör işaretinin altında küçük bir widget eklenmiş. Apple'ın bu alanda hava durumu verilerini üçüncü parti uygulamaların görüntülemesine izin vermesi iOS 11 için beklentiler arasında.


Görsellerde aynı uygulamaya ait bildirimlerin birleştirildiğini görüyoruz. Böyle bir özellik, kilit ekranındaki dağınıklığı azaltacaktır. Belirli bir uygulamadan gelen birden fazla bildiriminiz varsa tek bir pencerede gösterilecektir. 3D Touch'ı kullanarak her bir mesajın içeriği görüntülenerek kolayca yanıtlanabilecek. Böylece kilit ekranında kullanıcılara daha derin kontrol sağlanabilecek.

Konseptin en dikkat çeken yönlerinden biri de kilit ekranına favoriuygulamaların ikonlarının eklenmesi. Yıllar önce QuickDo tweaki ile gündeme gelen bu işlev, iOS kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri bir özellik. Böyle bir kilit ekranının iOS'a gelmesi bir çok iPhone kullanıcısının beklentisi. Umarız bu konsept Apple'a ilham kaynağı olur.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
Apple'ın 5 Haziran'daki WWDC 2017'de tanıtacağı iOS 11 ile hangi yenilikleri iOS kullanıcılarının hizmetine sunacağı belli değil. Fakat bazı raporlar ve Apple'ın daha önce aldığı bazı patentler özellikler hakkında ipuçları veriyor. Bu özelliklerden bir tanesinin söylentisi bile insanları tedirgin etti.
iMessage'da ekran görüntüsü uyarısı

Bir çok insan için karşısındaki kişi ile yaptığı mesajlaşmaların (çok özel değilse) ekran görüntüsünün alınmasının bir sakıncası yok. Bu özellik şu anda Snapchat'te zaten mevcut. Fakat iMessage için böyle bir özelliğin söylentisi bile bazılarını korkutmuş görünüyor.


Vlogger Jay Way tarafından iOS 11 için ortaya atılan iMessage yazışmaları sırasında ekran görüntüsü alındığında bunun karşı tarafa bildirilmesi ile ilgili iddia, Twitter da tepki ile karşılandı. Böyle bir özelliğin iOS'a gelmesi halinde Samsung'a geçmeyi bile düşünen mevcut.


Aslında iOS 11'e böyle bir özelliğin gelmesi çok önemli değil. Kendikendine silinen içeriğe sahip bir uygulama olmadığı sürece görüşmelerin ekran görüntülerinin alındığının karşı tarafa bildirilmesi çok adilce bir şey olur. Özel hayatın gizliliğinin önemli olduğunu düşünürsek Apple'ın böyle bir özelliği getirmesi gayet doğal.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
iPhone 8'in, serinin 10. yılına özel bir cihaz olacağı ve büyük yeniliklerle geleceği bir süredir gündemde. Bugüne kadar iPhone 8 ile ilgili birçok konsept tasarımın ortaya çıkmasının ardından, iPhone 8 ile birlikte gelmesi beklenen iOS 11 ile ilgili konsept tasarımlar da ortaya çıkmaya başladı.
Tasarımcı Matt Birchler tarafından yaratılan iOS 11 konseptinde, uzun zamandır herkesin ısrarla istediği yenilikler göz önüne alınmış. Bu yüzden tasarımda ilk olarak iPhone ana ekranının daha kullanışlı bir hale getirilmesi amaçlanmış.

Geleneksek iPhone ikonları yerine, üzerinde ayrıntılı bildirimler bulundurabilen yeni iPhone ikonları tasarlanmış. Örneğin Snapchat'in ikonunda, Snap'in kimden geldiği, hatta fotoğraf mı yoksa video mu olduğu bile belirtilmiş.
Ayrıca Matt Birchler'ın iOS 11 konsept tasarımında, artık ikonlar belirli bir yerde durmak zorunda değiller. İstenilen ikon, ekranın istenilen köşesine kolayca yerleştirilebiliyor.
iOS 11 ile widget özelliği gelebilir mi?

Tasarımda, değişen ikonların yanı sıra widget özelliği de kullanılmış. Ana ekrana yerleştirilebilen widgetlar ile uygulamalar hakkında daha da ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Örneğin, uçuşunuzla ilgili bilgiler veya son dakika haberler gibi.
Birchler widgetların işleyişini "Bu konsept tasarımda, widgetların düzeni,Apple Watch'taki düzene oldukça benziyor. Kullanıcılar üç küçük widget ya da bir büyük widget arasında seçim yaparak, istediği widgetı ana ekranın üst kısmına yerleştirebiliyor." şeklinde açıklıyor.Birchler'ın konsept tasarımında Siri 2.0 ile ilgili de birkaç fikir var. Konsepte göre iOS 11'deki Siri, uygulama tavsiyelerini ve bilgilendirmeleri, sizin en çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda yapabilecek. Ayrıca Siri ile mesajlaşmak mümkün olacak.
Apple'ın laboratuvarlarında nasıl bir işletim sistemi geliştirdiğini tahmin edemediğini söyleyen Birchler, ana ekranın biraz daha işlevsellik kazanmasını istediğini, bu yüzden iOS 11'in kendi tasarımına benzemesini umduğunu söyledi
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
Kamuoyunda özellikle Apple’ın 32-bit uygulamalara olan desteğini sonlandıracağı uzun bir süredir konuşuluyordu. App Store’un önde gelen geliştiricilerinden olan Steven Troughton-Smith ise konuyla ilgili bir açıklama yaparken, bu bilginin doğru olduğunu belirtti.

2013 yılının Eylül ayında tanıtımı gerçekleştirilen iPhone 5 modeliyle birlikte 64-bit uygulamalara destek sunan Apple’ın, 2015 yılının Şubat ayından beri geliştiricilere gönderdiği bilgilendirme ile uygulamalarını 64-bit destekli güncellemelerini ve yeni uygulamalarını da bu doğrultuda geliştirmelerini istediği ortaya çıktı. Smith’e göre Apple’ın 32-bit uygulamalardan kademeli olarak desteğini çekeceği, bu sürecinde bahar aylarında tanıtılması beklenilen iOS 11’e kadar sürmesi bekleniliyor.Apple’ın bu dosya sisteminden çekeceği destekle birlikte App Store’u güncellemeyen ve oldukça eskiyen oyun ile çeşitli uygulamalardan da arındırması bekleniliyor. Geçen yılın Eylül ayından bu yana sorunlu ve terkedilmiş uygulamalar üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiren firmanın uygulama mağazasından 50.000’i aşkın uygulamayı silip kaldırdığı da belirtiliyor.App Store’da yüzbinlerce defa indirilen uygulamaların çoğuna baktığımızda 64-bit desteğinin bulunduğu gözlemlenirken, bu nedenle bu geçiş sürecinden iPhone kullanıcılarının da etkilenmemesi bekleniliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#7
iOS 11'in kontrol merkezinde yer alacak 10 başarılı özelliği sizler için listeledik. Bazıları oldukça hoş görünüyorken bazıları ise kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen özelliklerdi.
Apple’ın kısa süre önce duyurusunu yaptığı yeni işletim sistemi iOS 11 ile birlikte birçok yenilik geliyor. Telefona gelen en güzel yeniliklerden Kontrol Merkezi’nde yer alan 10 özelliği sizler için derledik.

1) Düşük Güç Modu

Kontrol Merkezi yeniliği sayesinde iOS 11'e birçok özellik eklendi. Kontrol Merkezi’nde bulunan pil simgesine tıklayarak simgeyi sarı renge getirdiğinizde, telefonu hızlı bir şekilde güç moduna almış oluyorsunuz.2) Büyütücü

iOS 10’da gizli olarak bulunan büyütücü özelliği iOS 11’le birlikte çok sağlam geliyor. Yeni özellik, kamerayı bir büyüteç haline getirmenizi ve küçük cisimleri görmek için 10 kat zoom yapmanızı sağlıyor.

3) Apple TV İçin Uzaktan Kumanda

Kontrol Merkezi’ne hızlıca ulaşmamız gereken uygulamaları taşıyan Apple, Apple TV kullanıcılarını da unutmamış. Yeni işletim sisteminde, Kontrol Merkezi’ndeki Apple TV simgesine tıklayarak telefonunuzu televizyon kumandasına çevirebilirsiniz.4) Ekranı Videoya Kaydetme

Bu özelliğin bizzat işletim sistemine gelmesi, birçok gereksiz ve yorucu programı ortadan kaldırarak video kayıtları oluşturmanızı sağlayacak. Özellikle oyun videoları çekmek için çok rahat bir seçenek olacak. Bu özelliğe de istediğiniz her an, Kontrol Merkezi üzerinden ulaşabileceksiniz.5) Kılavuzlu Erişim

Bu özellikle telefonunuzdaki erişimi kısıtlayabilirsiniz. Kılavuzlu erişimle bir uygulamayı kitleyebilir veya telefonun istediğiniz tuşlarına erişimi kapatabilirsiniz.

6) Sesli Notlar

iOS 11’le birlikte iPhone’larınıza hızlıca sesli notlar bırakabileceksiniz. Kontrol Merkezi üzerinden ulaşacağınız simgeden telefonunuza sesli notlar bırakın.7) Cüzdan

Kontrol Merkezi üzerinden hızlıca Cüzdan uygulamasını açın. Cüzdan uygulaması üzerinden bütün ücret işlemlerinizi karşılayabilirsiniz.

8) Notlar

Bazen hızlıca notlar almak isteyebiliyoruz. iOS 10’da büyük zorluklar çıkartan Notlar özelliği, iOS 11 ile birlikte Kontrol Merkezi’ne ekleniyor.9) Alarm

Yeni kontrol merkezinin yıldızlarından alarm sistemi, alarm kurmak için birçok adımdan geçeceğimize tek bir adımla işi halledebiliyor.10) Erişilebilirlik Kısayolları

Erişilebilirlik Kıyayolları, Home düğmesine 3 kez basarak oluşturulan bir özelliktir. Birçok özelliği içerisinde barındıran bu kısayol, kendisine kontrol merkezinde yer bulan özelliklerden birisi oldu.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
iOS 11 işletim sisteminin yeniliklerini sunmaya devam ediyoruz. Özellikle iOS 11 işletim sisteminin herkese açık beta sürümünün yayınlanmasının ardından yenilikler ardı ardına ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak yeni seri işletim sisteminin sadece iPhone ve iPad serilerinde yenilikler getirmediği ortaya çıktı. Yeni işletim sistemiyle beraber kullanıcılara artık AirPods yenilikleri de sunuluyor. Her ne kadar AirPods kulaklıkların yazılımları farklı olsa da iOS 11 işletim sistemiyle beraber AirPodskulaklıkların kontrol sistemleri değişiyor. Peki AirPods kulaklıklarına neler ekleniyor? Yeni işletim sistemiyle beraber kulaklıklar nasıl kontrol edilecek? Bakalım.

iOS 11 ile AirPods Kulaklıklara Gelen Yeni Özellikler

Yeni işletim sisteminin herkese açık beta sürümünde ortaya çıkan değişiklik sayesinde kulaklıkların, kontrol sistemi düzenlenebiliyor. Şöyle ki şu an için standart kullanımda kulaklıkların iki kez dokunmayla Siri sanal asistanının açıldığı, bunun dışında müzik çaları açıp kapatabiliyorsunuz. Mevcut sistemde kullanılan çift tıklama özellikleri sabit özelliklerdi. Şimdi ise yeni mobil işletim sistemi sayesinde bu sistem daha da detaylanıyor.

Artık kontrol merkezi üzerinden kulaklıkların çift tıklama ile nasıl hareketler yapabileceğini seçebiliyorsunuz. Mesela artık kulaklıklara çift tıkladığınızda sonraki şarkıya geçme, önceki şarkıya geri dönme gibi birçok işlemi de yapabiliyorsunuz. Yeni işlemlerin eklenmesiyle beraber daha işlevsel hale gelen kulaklıkların, kontrol sistemi de değiştirilebiliyor. Yani isterseniz sağ kulaklığa çift tıklama özelliğini açık konuma getirebiliyorsunuz, isterseniz bu özelliği sol kulaklığa aktarabiliyorsunuz.iPhone ve iPad cihazları üzerinde yer alan AirPods uygulamasından yapabileceğiniz ayarlamalar beraber kulaklıkları kişisel kullanımınıza göre ayarlamanız mümkün. Tüm bu özellikler bir yana artık yeni işletim sistemiyle beraber bağlantı sorunları ve benzeri sıkıntılarında önüne geçildiğini söylemek gerekiyor. Daha sağlıklı bir bağlantı ve performans iyileştirmeleri de yine yeni işletim sistemiyle beraber sunuluyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10


Apple, WWDC 2017’de iPad, iPhone ve iPod touch için iOS 11 ile gelen çok sayıda yeni özellik sergiledi. Ancak yalnızca iOS 11’in sunduğu özelliklere yüzeysel olarak bahsetti. Keşfedilecek çok sayıda gizli mücevher olduğunu belirtelim.
Geliştirilmiş Denetim Merkezi, alışveriş merkezleri ve havaalanı haritaları ve fotoğraflar ve videolar için daha iyi sıkıştırma gibi büyük özelliklerin yanı sıra iOS 11’de bir ekran kaydedici, kalıcı bildirimler gibi saklı olan özellikler var ve liste devam ediyor.

Bütün özellikleri açıklamadan önce, onlarla biraz deneyim kazanmak istiyorsanız, cihazınıza iOS 11 beta sürümünü buradan yükleyebilirsiniz.iOS 11’deki Özellikler

1. Tek Sayfalı Denetim MerkeziApple, Denetim Merkezi’ni iOS 10’daki kullanışsız iki sayfalı versiyon yerine tek bir sayfaya dönüştürdü. Her şey kendi küçük bölümüne sahip ve bu seçeneklerin çoğunu genişletmek ve etkileşimde bulunmak için 3D Touch’ı kullanabilirsiniz.

2. Denetim Merkezi Özelleştirilebilir!

Ayarlarda, istediğiniz seçenekleri ekleyebilir, kaldırabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz; ancak Apple uygulamaları ve hizmetleri ile sınırlısınız. Dolayısıyla üçüncü parti bir uygulama ekleyemiyorsunuz. Gelecekte bu özellik biraz daha gelişebilir, neden olmasın?Uçak Modu, Hücresel Veri, Wi-Fi, Bluetooth, AirDrop, Kişisel Erişim Noktası, Döndürme Kilidi, Rahatsız Etme, AirPlay ve Müzik denetimleri özelleştirilemez, yani hiçbirini kaldıramayacağınız anlamına geliyor.

3. El Feneri Bir Tane Daha Yoğunluk Seçeneğine Sahip!


Denetim Merkezi’ndeki el feneri simgesine 3D Touch ile dokunursanız, üç yoğunluk seçeneği (düşük, orta, yüksek) yerine dördüncüsünün de olduğunu farkedeceksiniz. Yoğunluk seçeneklerinin isimleri kaldırıldı, bu nedenle dördüncüsünün adının ne olduğunu tahmin etmeniz gerekecek.

4. Mac Bilgisayarınız Olmadan Ekran Kaydı Yapabilirsiniz!


Denetim Merkezi’nin özelleştirilebilir ayarlarında saklı olan yeni bir Ekran Kaydı seçeneği var. Bu, artık bilgisayarınızda QuickTime’a ya da iyi çalışmayan bazı üçüncü taraf uygulamalarına ihtiyacınız olmadığı anlamına geliyor.Denetim Merkezi’nize seçeneği ekleyin, ardından kaydı başlatmak için simgesine dokunun. Üzerine 3D Touch yaparsanız, mikrofonu da etkinleştirebilirsiniz. Aynı şekilde veya mavi durum çubuğu göstergesi aracılığıyla kapatabilirsiniz. Ardından kayıt bittiğinde tek yapmanız gereken, bildirime dokunun ve istemediğiniz şeyleri düzenleyin5. Denetim Merkezi’nden Daha Fazlası!


Denetim Merkezi’ndeki varsayılan iOS 10 seçeneklerinin yanı sıra, Hücresel Veri, Kişisel Erişim Noktası, Ekran Kaydı, Alarm, Araba Kullanırken Rahatsız Etme, Notlar, Erişilebilirlik Kısayolları, Apple TV Uzaktan Kumandası, Güdümlü Erişim, Düşük Güç Modu, Büyüteç, Kronometre , Metin Boyutu, Sesli Notlar ve Wallet.

6. Denetim Merkezi Hızlı İşlemleri için 3D Touch’a Gerek Yok!

3D Touch ile birlikte gelmeyen bir iPhone’unuz varsa, hızlı işlemler söz konusu olduğunda, öylece kalmayacaksınız. Artık 3D Touch kullanıcılarının sahip olduğu hızlı işlemleri kullanabilmek için Denetim Merkezi’ndeki hemen hemen herhangi bir simgeye uzun süre basabilirsiniz. Örnek verecek olursak, artık el feneri yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz. Ne yazık ki, eski iPhone’lar için bu uzun süreli basma özelliği yalnızca bu menüde kullanılabilir, ana ekranda veya başka bir yerde değil.

7. Artık Rahatsız Edici Ses Göstergesi Yok!


Apple, önceki iOS sürümlerindeki, olumsuz etkileri azaltmak için bazı adımlar attı. Kendi uygulamalarının bazılarında izleme keyfinizi kesen rahatsız edici ses göstergesini kaldırdı. Görünüşe göre her uygulama engelsiz ses ayarlarına sahip.Ancak şu anda sadece bir sorun var: Apple’ın varsayılan seçeneğini kullanan uygulamalar için kesinlikle bir gösterge yok, bu nedenle Netflix, Vudu ve diğer video uygulamalarının sesini değiştirirken hiçbir şey göremeyeceksiniz. Cidden – hiçbir şey.

8. Arkadaşlarınızdan Apple Pay Cash ile Nakit Para Gönderebilir ve Alabilirsiniz!


Bu henüz uygulanmamış gibi görünüyor ve en azından iOS 11’in genel beta sürümünde muhtemelen olmayacak. Mesajlar uygulaması ile arkadaşlarınıza veya ailenize banka kartınız veya kredi kartınız ile kolaylıkla para gönderebilmenizi sağlayan Apple Pay Cash adında yeni bir özellik mevcut. Para, alıcılara ulaştığında alıcılar Apple Pay satın almaları gerçekleştirebilir veya banka hesaplarına aktarabilirler. Ayrıca insanlar size para da gönderebilir, böylece siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. Mesajlar uygulaması üzerinden size para göndermelerini isteyebileceğinizi de belirtelim.

9. iMessage Uygulama Çekmecesi Daha İyi Gözüküyor!


Mesajlar uygulamasında iken, iMessage için App Store hakkında konuşalım. Alt kısmında ihtiyacınız olduğunda genişletilebilen küçük bir sıraya kadar inceltilmiş ve çok daha temiz görünüyor.

10. iMessage için Yeni Ekran Efektleri Var!


iMessage’ta Balonlar ve Konfeti efektlerini sevdiyseniz, iOS 11’de yer alan Mesajlar uygulamasında yeni Yankı ve Spot efektlerini de seveceksiniz. Çok fazla şey söylemeye gerek yok. Sadece aşağıdaki görsellere göz atmanız yeterli.

11. Mesajlar, iCloud’ta Saklanabilir!


iPhone’unuzdaki tüm iletileriniz Mac bilgisayarınızdaki iletilerinizle senkronize edilebilecek. Önceden, büyük bir karmaşa oldu ve iPhone’unuzda sildiğiniz iletiler Mac bilgisayarınızda silinmiyordu. Açıkçası, bu büyük bir gizlilik kaygısına sebep oluyordu. Bu nedenle böyle bir özellik güzel oldu, diyebiliriz.

12. App Store Büyük Bir Güncelleme Aldı!


iOS App Store, yeni tasarımıyla Apple Müzik görünümüne benziyor. Yeni uygulamalara, uygulama içi satın alma işlemlerine, hikayelere ve hatta nasıl yapılırlara ilişkin bilgilerle dolup taşan bir “Bugün” görünümü var. Uygulamalar ve oyunlar da kendi sekmelerine sahip ve derecelendirmelerin ve incelemelerin yeni öncelikleri var. Geliştiriciler şimdi incelemelerinize, iyi olsun ya da olmasın, nasıl baktığınıza bağlı olarak cevap verebilir.

13. Derecelendirmeler ve İncelemeler için Uygulama İçi İstekleri Devre Dışı Bırakabilirsiniz!


Apple, bu yeni derecelendirme ve inceleme sistemini iOS 10.3’e hazırlamışken, uygulamaların içerisindeki geri bildirim isteklerini devre dışı bırakmak için sistem çapında geçiş, yalnızca birkaç betada göründü. Şimdi, iOS 11 ile geri döndü.

14. Dosya Yöneticisi Uygulaması Var!


WWDC sırasında iPad özelliği olarak ilan edilen Apple’ın yeni dosya yöneticisi uygulaması olan Dosyalar, iPhone’da. iCloud Drive’ı bulamıyorsanız, şimdi Dosyalar uygulamasının bir parçası olduğu için. Sonunda, bu uygulamaya Google Drive ve Dropbox gibi diğer bulut depolama hesaplarınızı ekleyebileceksiniz, ancak şu anda yalnızca iCloud Drive ve iPhone’da olanlar mevcut. Bununla birlikte, “iPhone’umda” hangi dosyaların gösterileceğinden emin değiliz.


--------------------15. Kamera Uygulamasıyla Karekodları (QR Code) Tarayabilirsiniz!


Artık tüm karekod tarama uygulamalarınıza elveda deyin! Apple, kamera uygulamasına bir karekod tarayıcı yerleştirdi. Böylelikle kameranızı bir karekoda tuttuğunuzda bir linki Safari’de açmak, bir numarayı kişilerinize eklemek veya bir kablosuz ağa katılmak gibi ne yapmak istediğinizi soracaktır.16. Portre Modu OIS, HDR ve Flaş ile Çalışıyor!


Bazı nedenlerden ötürü Apple, bu seçeneklere iPhone 7 Plus’ta yer vermedi. Ancak iOS 11 bu seçeneklef için destek ekledi. Şimdi, optik görüntü sabitleme her zaman açık ve ayrıca Derinlik Efekti ile portreler çekerken, HDR (High Dynamic Range) seçeneği veya flaş kullanabilirsiniz.

17. Fotoğraflar ve Videolar için Yeni Formatlar Var!


Daha önce kamera uygulaması, fotoğrafları JPEG formatında ve videoları H.264 formatında kaydediyordu. iOS 11’de Apple, depolama alanından iki kat daha fazla kazanmanızı (iki kata kadar daha iyi sıkıştırma) sağlayan sıkıştırma formatları sunmaya başladı. yeni HEIF (High Efficiency Image Format) eski JPEG dosyaların yerini alırken videolar için ise H.265 video kodlama formatı kullanılacak. Tabi ki bunu Kamera ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz.


18. Live Photos için Hareketsiz Fotoğraf Seçebilirsiniz!


Daha önce, Live Photos’da kullanmak istediğiniz hareketsiz görüntüyü seçmenin tek yolu, Google’ın Motion Stills uygulaması gibi üçüncü taraf bir uygulamayı kullanmaktı. Android kullanan bir arkadaşınıza bir Live Photo gönderdiğinizde, aslında göstermek istediğinizi gösteremiyordunuz. Şimdi Apple bu sorunu düzeltti. Fotoğrafı açın ve alt kısımdaki Düzenle simgesine dokunun, ardından beyaz çerçeveyi kaydırıcıda istediğiniz yere sürükleyin. Ayarlamak için “Anahtar Fotoğraf Yap” seçeneğine dokunun ve “Bitti” üzerine dokunun.19. Live Photos Üzerinde Kırpma İşlemi Yapabilirsiniz!


Yukarıda bahsedilen aynı düzenleme menüsünden Live Photos üzerinde kırpma işlemi yapabilirsiniz. Kaydırıcı üzerine basıp basılı tutmaya devam edin ve isteğinize göre soldan veya sağdan kırpın. İşlemi tamamladığınızda “Bitti” üzerine dokunun. İstediğiniz zaman düzenleme menüsüne girerek yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz.20. Yeni Döngü ve Sıçramalı Live Photos Efektleri Var!


Önceki iki Live Photos özellikleri yeterli değilse Apple, Live Photos için birkaç hareket efekti ekledi: Döngü ve Sıçramalı. İlki normal bir GIF’in yaptığı gibi bir döngü, diğeri ise videoyu sonsuza kadar ileri geri atan sıçramalı efekti.


21. Uzun Pozlama Var!


Pekala, bu Kamera uygulamasındaki uzun pozlama özelliği değil. Ancak yine de işe yarar. Sadece uzun pozlamak istediğiniz sahnenizi ayarlayın ve Live Photo etkin bir şekilde çekim yapın. Sonra Döngü ve Sıçramalı Live Photo efektlerinde olduğu gibi Uzun Pozlama seçeneğini seçin.

22. Android Kullanıcılarına “Bazı” Live Photos Gönderebilirsiniz!


Bir iPhone’dan MMS ile normal bir Live Photo göndermek Android kullanıcıları için hala hareketsiz fotoğraf ile sonuçlanıyor. Döngü veya Sıçramalı efektlere sahip Live Photos, MP4 dosyası olarak gönderilecektir. Şimdilik bu, rahatsız edici gibi gözükse de iyi bir şeylerin başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz.

23. Live Photo Özellikli Fotoğraflarınızı GIF’lere Dönüştürün!


Yukarıdaki ipucu gibi, Mail uygulaması üzerinden bir Döngü veya Sıçramalı efekt içeren bir Live Photo gönderirseniz, alıcının görebilmesi için otomatik olarak bir GIF dosyasına dönüştürülür. Şu anda Mail uygulaması yoluyla gönderilen Live Photo özellikli fotoğrafların JPEG formatında hareketsiz bir fotoğraf olacağını belirtelim.

24. Ekran Görüntülerine Hızlı Bir Şekilde İşaret Ekleyebilirsiniz!


Apple, ekran görüntüsü çeken çoğu insanın bunları hemen düzenlemek isteyeceklerini düşündüğünden, ekran görüntüleri için hızlı bir işaret ekledi. Bir ekran görüntüsü çekin ve sol alttaki küçük resme dokunun. Böylelikle düzenleme sayfasına gidecek ve çok sayıda aracı kullanarak çizim yapabileceksiniz. Birden fazla ekran görüntüsü çektiyseniz, düzenleme sayfasında bunları görebilir ve sağdan sola doğru kaydırarak geçebilirsiniz.

25. PDF Olarak Kaydetmek ve İşaretleme Yapmak Daha Kolay!

Daha önce web sayfalarını, notları, fotoğrafları ve diğer dosyaları PDF dosyaları olarak kaydedip daha sonra işaretleme yapabiliyordunuz. Ancak biraz uğraştırıcı olduğunu söyleyebiliriz. iOS 11 bunu paylaş bölümünde yer alan “Markup as PDF” seçeneği ile daha da basitleştirdi.

26. Karanlık Mod Geldi… Tabi Bir Bakıma


Bu tam olarak Karanlık Mod değil ancak işe yarar. Ekran Kolaylıkları’na gidin ve Akıllı Tersine Çevir seçeneğini etkinleştirin.

27. Bildirimleri Kalıcı Olacak Şekilde Ayarlayabilirsiniz!


Bu özelliği etkinleştirmeyi kimlerin isteyeceğinden emin değiliz, ancak başlık (banner) bildirimlerinin siz kapatana kadar gözükmesinin iyi olacağı bazı durumlar olduğunu düşünüyoruz. İstediğiniz bir şey gibiyse, başlıkları destekleyen uygulamalar için Bildirim ayarlarından değişiklik yapabilirsiniz.

28. 32-Bit Uygulamalar Artık Çalışmayacak!


Bu, sizin için olumsuz olabilir, ancak artık çalışmayan uygulamalardan kurtulmanın bir sebebi var. 64 bit olarak güncellenmeye çoğu uygulamanın eskisi gibi çalışmadığını belirtelim.

29. Alışveriş Merkezleri ve Havalimanları için İç Mekan Haritaları Mevcut!


Bir alışveriş merkezinde veya havalimanında bir tuvalet bulma konusunda şimdiye kadar sıkıntı yaşadıysanız, bu özellik işinize yarayacaktır. Apple Harita artık alışveriş merkezlerinin ve havalimanlarının kat planlarını içeren kapalı haritalara sahip. Hatta farklı katlarda da çalışıyor. Çevremizde bunu destekleyen bir yer görmedik ancak ilerleyen zamanlarda olacağını düşünüyoruz.


--------------------
30. Harita Artık Şerit Takibine ve Hız Göstergesine Sahip!


Apple bir dahaki sefere çıkışı kaçırmadığınızdan veya geride bıraktığınız hız limiti tabelasını kaçırıp aşırı hız cezası yemediğinizden emin olmak istiyor. Hız sınırı göstergeleri yalnızca bazı yollarda geçerli, ancak iyi bir başlangıç diyebiliriz.

31. Araba Kullanırken Rahatsız Etme

Belki de iOS 11’de Harita’nın en büyük yeniliği “Araba Kullanırken Rahatsız Etme” modudur. Otomobilinizi Bluetooth’una ve hareket ettiğinizde otomatik olarak devreye giriyor. Ancak şu an beta sürümünde bazı sorunları var. Neyseki yeni Denetim Merkezi simgesi aracılığıyla etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Favoriler listenizdeki herkes, araç kullandığınızı bilmelerini sağlayan bir mesaj alacak ve metin olarak “acil” yazarak bu engeli geçebilecekler.

32. Harita’da Parmağınızla Yakınlaştırma veya Uzaklaştırma Yapabilirsiniz!


Harita’da parmağınızla iki kez hafifçe dokunarak yakınlaştırma yapabilme özelliği çok iyi olmuştu. Ancak uzaklaştırma zor kısım olup bunu tek bir parmakla yapmanın bir yolu yoktu. iOS 11 bu sorunu düzeltti. İki kez hafifçe dokunup basılı tutun, sonra parmağınızı yakınlaştırmak için yukarı, uzaklaştırmak için aşağı yönde kaydırın.


33. Acil Durum Yardımı Sonunda iPhone’larda!


Apple Watch ve bazı iOS 10 beta sürümleri Acil Durum Yardımı özelliğine sahiplerdi ve sadece Hindistan’da geçerliydi. Şimdi iOS 11, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu özelliği getirmiş gibi görünüyor. Bu özellik sayesinde 911’e bir arama yapmak için uyku/uyandırma (başka bir deyişle güç) düğmesine 5 kez tıklamanız gerekiyor. Bununla beraber, bulunduğunuz yere göre sabit metin güncellemeleri alacak acil durum kişileri ayarlama seçeneğiniz vardır.

34. Parola Ekranı Biraz Farklı


Büyük bir değişiklik değil, ancak kilit ekranındaki parola ekranı, öncekinden biraz daha öne çıkmış düğmelerle biraz farklı görünüyor.

35. Hesap Makinesi Yeni Bir Görünüşe Sahip


Başka bir küçük görsel değişiklik, Hesap Makinesi’nde. Yeni bir ana ekran simgesine ve kare yerine dairesel düğmelere sahip. Renkler hala aynı, sadece siyah renk arka planda daha fazla yer alıyor.36. Aynı Anda Birden Fazla Ögeyi Taşıyabilirsiniz!


Artık ana ekranınızı düzenlemeniz her zamankinden daha kolay. Ana ekranda düzenleme moduna girdiğinizde, bir uygulamaya veya klasöre basılı tutabilir, ardından diğerlerini eklemek için dokunabilirsiniz. Ardından grubu bir klasöre, Dock bölümüne veya başka bir ana ekran sayfasına taşıyıp bırakın. Oldukça müthiş değil mi? Yeni sürükle ve bırak özelliğine sahip bir iPad Pro’nuz varsa, ana ekran simgelerinde olduğu gibi aynı anda sürükleyip bırakmak için birden fazla seçim yapabilirsiniz.

37. Dock Bölümündeki Uygulamaların İsmi Yazmıyor!


Eski iOS sürümlerindeki en iyi “sorunların” bazıları ana ekranda uygulama ve klasör isimlerini kaldırmanıza izin veren seçeneklerdir. Simgenin kendisi uygulamanın ne olduğunu görsel olarak açıklayamıyorsa geliştiricinin daha iyi bir tasarımcı olması gerekiyor. Klasörlerde bile, hangi klasörün hangi uygulamaları içerdiğini söyleyebilirsiniz. Genel olarak daha temiz bir görünüm olmaz mı?Bu nedenle, iOS 11 bunu henüz gerçek bir seçenek olarak etkinleştirmemesine rağmen, Apple Dock’daki uygulamalar ve klasörler için isimlerini kaldırarak bir başlangıç yaptı.

38. Uygulama Değiştiricide Artık Ana Ekran Yok!


Uygulama değiştiricide neden ana ekran için bir sayfaya ihtiyacımız vardı? Neyse ki, iOS 11 onu kaldırdı, bu nedenle ana ekranınıza dönmek için ana ekran düğmesine veya sadece uygulama değiştiricide arka plana dokunun.

39. Pil Simgesi Biraz Daha İyi Görünüyor


Tartışmaya açık bir konu da olsa durum çubuğundaki pil simgesinin biraz daha iyi göründüğünü düşünüyoruz.

40. Kapatmanın Başka Bir Yolu Var!


Daha önce AssistiveTouch ile iPhone’unuzu yeniden başlatıp hatta kapatabilirken, Erişilebilirlik ayarında başka bir kullanımınız yoksa o kadar da büyük bir seçenek değildi. Şimdi iOS 11, bu sorunu düzeltti. Bize ihtiyacımız olduğunda gücü kapatmanın üçüncü bir yolunu Ayarlar menüsünde sunmaya başladı.

41. Siri’ye Yazarak Soru Sorabilirsiniz

Bu özelliğin neden daha önce yapılmadığından emin değiliz, ancak basit bir Erişilebilirlik ayarını değiştirdikten sonra, Siri’nin ana ekran kısayolunu konuşmaktan yazmaya geçirebilirsiniz. Hâlâ Siri ile konuşmak istiyorsanız, “Hey, Siri” komutunu kullanabilirsiniz, böylece her iki özelliğin en iyisini elde edersiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11


Uzun bir süredir merakla beklenen iOS 11 beta sürümü kullanıcıların beğenisine sunuldu. Peki iOS 11 stabil olarak ne zaman kullanıcıların beğenisine sunulacak? iOS 11 beta nasıl kurulur? iOS 11 ile merak edilen her şeyi sizler için derledik. İşte detaylar…iOS 11 NE ZAMAN YAYINLANACAK?iOS 11’in beta sürümü kullanıcıların beğenisine sunuldu. iOS 11’in beta olmasından dolayı birçok eksiği bulunuyor. Kullanıcıların yaptıkları geri bildirimler sonrası bir açıklama yapan Apple, iOS 11’in Eylül ayında final sürümüyle yayınlanacağını açıkladı.iOS 11 beta sürümünü telefonunuza kurmadan önce iTunes ya da iCloud üzerinden muhakkak cihazınızın yedeğini alın. Söz konusu işletim sisteminin final sürümü henüz yayınlanmadığından birçok hatayla karşılaşabilirsiniz. Daha önce beta deneyimi yaşamadıysanız iOS 11 genel beta sürümünü ücretsiz bir şekilde Apple Beta Yazılım Programı’ndan touch’ınza kaydettirebilirsiniz.iOS 11 NASIL KURULUR?– Apple Beta Yazılım Programı web sitesini Safari tarayıcınız üzerinden ziyaret edin. Kayıt Ol’a tıklayın ya da Apple ID kimlik bilgilerinizle oturum açın. Daha sonra Apple Beta Yazılım Programı kayıt şartlarını onaylayın.– İlgili sayfada iOS sekmesi seçili haldeyken, başlarken bölümünü de açın ve “iOS cihazınızı kaydedin- Enroll your iOS device” yazısına tıklayın. Cihaz kaydetme ekranı açıkken ve iOS sekmesi seçiliyken aşağı inip “Profili indir-Download Profile” tıklayıp izin verin. Son olarak yükleye basın ve iOS Beta Yazılımı Profilini yükleyerek cihazınızı kapatıp açın.– Son olarak Betayı kuracağın cihazın Ayarlar menüsüne gidin ve Genel altında bulunan Yazılım Güncelleme'ye tıklayın. Ardından İndir ve Yükle'ye dokunup iOS 11'i yükleyin.
WWDC 17 sonrası beta testleri süren iOS 11 için bugün bir güncelleme daha yayınlandı. iOS 11 Beta 3 şimdilik geliştiriciler için sunuluyor. iOS 11 Beta 2 sürümünde yaşanan hataları gideren Apple, Eylül ayında tüm kullanıcılara kusursuz bir iOS 11 deneyimi sunmak için elini geçtiğimiz iOS sürümlerine göre daha hızlı tutuyor
.
iOS 11 Beta 3 ile gelen yenilikler

iOS 11 Beta 3, Safari'nin Yer İşaretleri ve Okuma Listesi özellikleri için yepyeni bir senkronizasyon sisteminden yararlanıyor. Bu özellik performansı ve güvenliği artırıyor. Yeni senkronizasyon sistemine geçiş, iCloud hesabınızda oturum açmış tüm cihazların iOS 11'i çalıştırdıktan sonra sessizce gerçekleşiyor.Yeni bir API, onu uygulayacak yerel uygulamalara, uygulamanın web tabanlı sürümü için önceden kaydedilmiş bir Safari şifresini tekrar kullanarak kullanıcıya otomatik olarak giriş yapmasına izin veriyor.iOS 11'deki Siri, metni sizin için tercüme edebiliyor. Şimdilik çeviri dilleri olarak İngilizce, Çince, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve İtalyanca destekleniyor.iOS 11'in dahili ekran kayıt özelliğine Yayınlanmaya Başla seçeneği ile birlikte geliyor.Müzik uygulamasındaki bildirimler artık çalışıyor ve şarkı meta veriler artık iTunes'la doğru şekilde senkronize oluyor.Okuyucu Modu gibi Safari özelliklerini içeren uygulamalarda web'de dolaşmanızı sağlayan Safari'nin görüntü denetleyicisi, şimdi 3D Touch önizlemeleri ve varsayılan önizleme işlemleri için gelişmiş bir arayüz eşlik ediyor.Safari'nin denetleyicisini, örneğin Tweetbot'u destekleyen bir uygulamada bir bağlantı açtığınızda, Safari'nin araç çubuklarının yalnızca alan adını göstermek üzere daralttıklarını fark edeceksiniz.Bunların yanında iOS 11 Beta 3 ile sistemde yaşanan sorunlar düzeltiliyor ve performans iyileştirmeleri yapılıyor.
Eğer geliştirici hesabınız varsa; Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden iOS 11 Beta 3 güncellemesini yükleyebilirsiniz. Güncellemeyi yüklemeden önce mutlaka yedek almanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca güncellemeden sonra bazı uygulamalar, iOS 11 ile uyumlu olmadığı için düzgün çalışmayabilir.

iOS 11 Beta 2 güncellemesini;

iPhone 5s,
iPhone SE,
iPhone 6,
iPhone 6 Plus,
iPhone 6s,
iPhone 6s Plus,
iPhone 7,
iPhone 7 Plus,
12.9 inç iPad Pro,
2. nesil 12.9 inç iPad Pro,
1. nesil 10.5 inç iPad Pro,
9.7 inç iPad Pro,
iPad Air 2,
iPad Air, iPad 5. nesil,
iPad mini 4,
iPad mini 3,
iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil modelleri alıyor..


--------------------


Apple, mobil işletim sistemi iOS’u neredeyse baştan yarattığı 11 sürümü ile güncellemek üzere. Yaklaşık 2 aydır geliştiricilerin elinde olan beta sürümü ise 3. kez güncellendi ve birçok yenilikle geldi.

Nihayet olgulaşmaya başlayan bir iOS sürümü görüyoruz. Daha önce yayınlanmış beta sürümlerinde ortaya çıkan genel geçer problemlerin neredeyse hepsi giderilmiş. Beta 3, mobil işletim sistemi anlayışını değiştirecek nihai sürüme dair en sağlam gösterge olmuş. İşte iOS 11 Beta 3 ile kavuştuğumuz 10 şahane özellik:

1. Uygulamalardan çıkmak için yukarı kaydırma (iPad):

iPad’deki yeni uygulama geçiş ekranı, kapatmak istediğiniz uygulamayı kaydırma desteği ile güncellendi. Bu hem tekli uygulamalar hem de çoklu uygulamalar ekranında kullanılabilen pratik bir özellik.
Aslında son iki iOS sürümünde kullanıcının eli buna alışıktı ve ilk etapta yeni sürümle değiştirilmesi düşünülüyordu. Anlaşılan Apple karmaşık yeniliğini kaldırıp, kullanıcı alışkanlığına göre şekil almış.

2. Kontrol panelindeki Wi-Fi ve Bluetooth değişikliği:

Wi-Fi işaretçisinin görevi artık kablosuz ağ bağlantısını kapatmak değil. Sembole dokunduğunuzda mevcut bağlantınız Wi-Fi kapanmadan kesiliyor. Tekrar bağlanmak istediğinizde iOS uygun ağları aramaya ve bulduğunda bağlanmaya başlar.
Artık, "Wi-Fi'yi kapattığınızda" bile, AirDrop gibi Wi-Fi şebekesine bağlanmak zorunda kalmanıza gerek olmayan, ancak aynı teknolojiyi kullanarak güvenli bir şebeke ağı oluşturmak için kullanabileceğiniz özellikleri kullanabileceksiniz.
Bluetooth teknolojisi de benzer şekilde yenilendi.

3. Bildirim Merkezi Düzenlemesi:

Simetri takıntısı olanlar ve düzen hastaları bir oh çeksin. iOS 11’de ilk başta kaosa dönen bildirim merkezi düzeltildi. Ancak hala ufak tefek değişikliklere ihtiyaç var. Eski bildirimleri görmek için biraz zorlanıyorsunuz.

4. Safari için Yeni Kimlik Doğrulama Yazılımı:

iOS 11 Beta 3'teki Safari, yeni güncellemeler ve özellikler ile doldu. Birincisi, tamamen yeni bir kimlik doğrulama API’si olan SFAuthenticationSession. Geliştiriciler, kullanıcıları doğrudan uygulamalar ve web sitelerinden doğrulayabilecekler.

5. Safari görünüm güncelleştirmesi:

Safari'nin uygulama içi tarayıcısı da görsel bir güncelleme aldı. Artık 3D Safari View Controller'da açılacak bir bağlantıya dokunduğunuzda, daha iyi bir kullanıcı arayüzü ile karşılaşıyorsunuz.

6. Safari için İçerik Engelleyicileri Çalışıyor:

iOS 11 Beta'daki İçerik Engelleyicileri bugüne kadar gözükmemişlerdi, Beta 3 ile hepsi tekrar geri geldi.

7. Dosyalar Ekranı'na OS X Sunucusu ve Dropbox Eklendi:

Dosyalar uygulamasında, Dropbox uygulamasını şimdi bir kaynak olarak eklemek mümkün. Ayrıca OSX için de bir seçenek var.
Bir sunucu kurulumunuz varsa, doğrudan iPhone'unuzdan veya iPad'inizden dosyalarla etkileşime geçebileceksiniz

8. Üçüncü parti uygulamalar için AirPlay:

AirPlay artık, özellikle üçüncü parti uygulamalarda kullanıldığında, olması gerktiği gibi çalışmaya başladı.

9. iCloud Mesaj Senkronizasyonu Sayacı:

Mesajlarınızı iCloud kullanarak senkronize etmenize izin veren yeni özellik, artık ne kadar mesajın yedeklendiğini bildiren bir sayaç gösteriyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12Apple, geliştiriciler için iOS 11’in beşinci beta sürümünü yayınladı. iOS 11 beta 5 ile mevcut hataların büyük çoğunluğu giderildiğini, birtakım tasarımsal değişikliklerin ve küçük yeniliklerin yapıldığını belirtelim.
Özellikle mevcut hataların giderilmesi noktasında, eğer ki hali hazırda bir iOS 11 beta 4 kullanıcısıysanız kesinlikle en yeni beta sürümüne geçiş yapmanızı öneriyoruz.

iOS 11 beta 5 ile gelen yenilikler neler?

İşte iOS 11 beta 5 ile gelen yeniliklerin tam listesi:

– Mesajlar için iCloud: Bir iOS veya Mac aygıtında yer açmak için mesajların iCloud’ta depolanmasına izin veren Apple’ın iCloud Mesajlar özelliği iOS 11 Beta 5 ile kaldırıldı. Özelliğin şu an için neden kaldırıldığı belirsiz ancak Apple bu özelliği ileride yeniden iOS 11’e dahil edileceğini söylüyor. Muhtemelen gelecekteki betalarda veya iOS 11’in GM yani final sürümünde yeniden kullanıma sunulacak

.
– Kontrol Merkezi Müzik Simgesi: Kontrol Merkezi’ndeki Müzik uygulaması kısayolu, AirPods, hoparlör ve AirPlay cihazları gibi yakın ses kaynaklarını listeleyen yeni bir simge ile yeniden tasarlandı. Bu simgeye hafifçe dokunduğunuzda ses aygıtlarına veya AirPlay ile bir televizyona bağlanmayı kolaylaştıran hızlı bir şekilde seçilebilecek bir kaynak listesi açılıyor.KAÇIRMAK İSTEMEZSİNİZ: Geliştiriciler için iOS 11 Beta 5 Yayınlandı!

– Ayarlar:
Ayarlar uygulamasının simgesi yenilendi. Gri arka plan yerine siyah bir arka plan uygulanmış ve böylece çarkın dişlilileri daha belirgin hale getirilmiş.
– Kamera: Kamera uygulamasının simgesi de yenilendi. Mevcut uygulama simgesindeki iki çizgi kaldırılmış ve böylece daha basit bir tasarım ortaya konulmuş.– Ekran Kaydı:
iPhone veya iPad’te ekran kaydı yaparken, kayıt işleminin yapıldığını bildiren gösterge çubuğu artık mavi yerine kırmızı renkte ve daha belirgin halde.iOS 11 beta 5, şu an için geliştiricilerle sınırlı ancak yapılan tüm bu değişiklikler muhtemelen bu hafta yayınlanacak olan
iOS 11 public beta 4 ile beta yazılım programına kayıtlı olan kullanıcılar için de sunulacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13Apple 19 Eylül’de, iOS 11’i yayınlamasından yalnızca bir hafta sonra, ilk iOS 11 ara güncellemesi olan iOS 11.0.1 güncellemesini yayınladı. Bu küçük güncelleme beklenen bir güncellemeydi. Çünkü iOS 11’in piyasaya çıkmasıyla birlikte iOS aygıtlarına yükleyen pek çok kullanıcı birtakım sorunlarla karşılaşmış hatta kimi kullanıcının aygıtı kullanılamaz hale gelmişti.Bu defa ise Apple 11.1 sürümü için ilk adımı attı. 3 gün önce iOS 11’in ilk büyük güncellemesi olacak iOS 11.1’in ilk Beta sürümünü yayınladı. Güncellemenin yenilik odaklı değil de iOS 11’deki hata düzeltme ve performans iyileştirme odaklı olduğunu söyleyebiliriz.


9to5Mac’in yapmış olduğu incelemeye baktığımızda bu yeniliklerden bazıları şunlar: • Safari’de durum çubuğuna dokunarak sayfanın başına geri dönerken kullanılan animasyon değişti.
 • Kilitli ekran kamera animasyonu değişti.
 • AssistiveTouch’a yeni dokunmatik özel işlemler eklendi.
 • Bir bildirime dokunduğumuzda uygulamalar arasında ufak bir geçiş animasyonu yapıldı.
 • Kilit ekranından ana menüye geçişteki animasyon güncellendi.
 • Touch menüdeki bazı simgeler güncellendi.
 • Gruplara göre emoji önerileri eklendi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14


Apple, iOS 11.02 güncellemesini yayınladıktan iki gün sonra iOS 10.3.3 ve iOS 11‘i imzalamayı durdurdu.
iOS kullanıcılarının şu anda yükleyebilecekleri en düşük sürüm iOS 11.01 oldu.Apple, iOS 10.3.3 ve iOS 11’i imzalamayı durdurdu!

Apple, iOS’un yeni sürümünü yayınladıktan bir süre sonra eski sürümlere dönüşü engellemek adına daha düşük iOS sürümlerini imzalamayı bırakıyor. Şirket birçok önemli yeniliğe sahip yeni mobil işlemcisi
iOS 11’iyayınladıktan iki hafta sonra iOS 10.3.3’e dönüş yolunu kapattı. Yaşanan problemlerden kaynaklı olarak artık iOS 11 de yüklenemiyor.Apple, daha iyi kullanıcı deneyimi yaşatmak ve kullanıcı güvenliğini arttırmak gibi sebeplerle iPhone ve iPad sahiplerine en son yayınladığı iOS sürümlerini kullandırmak istiyor.
Ancak özellikle eski iPhone kullanıcıları bu durumdan rahatsızlar. Çünkü her yeni iOS sürümü ile birlikte cihazlarında yavaşlama, pil ömründe azalma gibi durumlarla karşılaştıklarını bildiriyorlar.

Apple, iOS 10.3.3 ve iOS 11’i imzalamayı bıraktığı için kullanıcıların
iOS 11.01 öncesi ürün yazılımına dönmeleri artık imkansız. iOS 11’de sorun yaşayan kullancılar için dönüş mümkün olmadığından şu anda yapabilecekleri en iyi şey son yayınlanan
iOS 11.02 yazılımınıbilgisayarlarına indirip iTunes aracılığıyla yüklemektir.
Bu işlemi yapmadan önce iOS cihazınızın yedeğini almayı unutmayın.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15Dünyanın en büyük ve önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın akıllı telefon ve tabletleri için geliştirdiği işletim sistemi iOS’un merakla beklenen en yeni sürümü ‘iOS 11’, geçtiğimiz Haziran ayında yapılan lansman ile tanıtılmış ve güncelleme Eylülayı başlarından itibaren kullanıcılara sunulmaya başlanmıştı. Ancak büyük bir heyecanla beklenen, hatta bazı kesimlerde infial yaratan güncellemenin kullanılmaya başlanmasının ardından çok bir zaman geçmeden yeni yazılımın kullanımı hakkında, tüketici şikayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Yakın bir zaman yayımlanacak iOS 11.0.1güncellemesi ile giderilmesi amaçlanan sorunları listelemek gerekirse:* Reklam Bombandırmanına Yakalanmanıza Sebep Olan, Yenilenmiş ‘App Store’:‘iOS 11’ ile birlikte güncellenen yenilenmiş ‘App Store’, kullanım açısından bazı kolaylıkları kullanıcılara getirse de, kullanıcıları neredeyse reklam bombardımanına tutuyor. Genelde birçok uygulama ve oyunun tanıtımını yapan bu reklam videolarından kurtulmak isterseniz, cihazınızın ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Otomatik Video Oynatma’özelliğini kapatmanız yeterli olacaktır. Bu ayarın ‘iOS 11.0.1’ ile varsayılan olarak kapalı modda gelmesi bekleniyor


.
* Kontrol Merkezinden Bir Türlü Kapatılamayan Wi-Fi ve Bluetooth Ayarı:
Güncelleştirmenin en bariz hatalarından biri olan bu durumda, kontrol merkezi üzerinden Wi-Fi veya Bluetooth’unuzu kapatsanız bile telefon üzerinden gerçekten kapatmış olmuyorsunuz. İlgili opsiyonları tamamen devre dışı bırakmak için, kapatma işlemini ‘Ayarlar’ menüsünde bulunan ‘Bağlantılar’ bölümünde yapmanız gerekiyor.

* Yerleşik Olarak Gemeyen Facebook ve Twitter:
Bugüne kadar yayımlanan hemen hemen her iOS sürümünde yerleşik olarak bulunan iki temel uygulama
‘Facebook’ ve ‘Twitter’, ‘iOS 11’ ile birlikte yerleşik olmaktan çıkıyor. Kullanıcıları App Store üzerinden ‘Twitter’ ve ‘Facebook’ uygulaması yüklemeye sevk eden bu durum oldukça can sıkıyor.* 32-Bit Desteği Tarih Oluyor:
‘iOS 11’ güncellemesi ile birlikte tarih olan 32-bit uygulama modeli, halihazırda kullanmakta olduğunuz birçok mobil uygulamayı kaybetmenize sebep olabilir. İşletim sisteminin hızını artırmak için 32-bituygulamaların tercih dışı bırakılması, mevcut durumda 32-bit mimari desteği ile çalışan uygulamaları geliştiren birçok uygulama şirketinin yoğun mesai harcamasına sebep olabilir.

* Bir Türlü Bulunamayan Gece Vardiyası Özelliği:
Apple dünyasına ‘iOS 10’ ile giriş yapan gece modu özelliği, önceleri yalnızca bildirim ekranıda yer alıyorken; şimdi ise
Gece Vardiyası modunu bulabilmek, tam bir işkenceye dönmüş durumda. ‘iOS 11’ ile birlikte, telefonunuzda Gece Vardiyası’nı aktifleştirmek için parlaklık ayarı bölümüne gitmeniz gerekiyor. 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#16

iOS 11 ile kaldırılan ve büyük tepki çeken 3D Touch donanımına sahip cihazlarda kullanılabilen “3D Touch ile Uygulama Değiştirici” özelliği bugün yayınlanaN İOS 11.1 BETA 2 ile yeniden kullanıma sunuldu.Özellik, iOS 11 beta sürecinde Apple tarafından kasıtlı olarak kaldırılmış ve herkese açık olarak yayınlanan iOS 11’in final sürümünde de yer almamıştı. .Neyseki 3D Touch Uygulama Değiştirici özelliği şu anda iOS 11.1 beta 2’de yeniden kullanıma sunuldu ve testlerinin tamamlanmasının ardından yayınlanacak olan iOS 11.1’in herkese açık final sürümünde yer alacak.İlk olarak iOS 9 ile gelen bu özellik, 3D Touch donanımına sahip iPhone’a sahip olan bir kullanıcının ekranın sol kenarına sertçe basması ile Uygulama Değiştirici’ye erişmesine olanak tanıyan bir jest olarak biliniyor.


Şu anda iOS 11’in iOS 11.0, iOS 11.0.1 ve iOS 11.0.2 sürümlerinde Uygulama Değiştirici’ye erişmek için Ana Ekran düğmesine iki kez basmak gerekiyor ancak iOS 11.1 ile bu durum değişecek ve 3D Touch ile de Uygulama Değiştirici’ye erişmek yeniden mümkün hale gelmiş olacak.Şu anda, geliştiriciler için iOS 11.1 beta 2 kullanılabilir durumda ve iOS 11.1’in test sürecinin ne zaman tamamlanacağı ve herkese açık final sürümünün ne zaman yayınlanacağı hakkında konuşmak için oldukça erken. Yine de, iPhone X’in piyasaya çıkış tarihi olan 3 Kasım’dan kısa süre önce iOS 11.1’in yayınlanacağını tahmin ediyoruz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#17“Yazılım Güncellemesi Başarısız Oldu. iOS 11 indirilirken bir hata oluştu.” veya “Yazılım Güncelleme Başarısız. iOS 11’i yüklerken bir hata oluştu” sorunu,
iOS 11’i yüklemeye çalışan birçok kullanıcının karşısına çıkan can sıkıcı sorunlar arasında yer alıyor. Bu sorunu çözmek için aşağıda yer verdiğimiz ipuçlarına göz atabilirsiniz.

#İpucu 1: Cihazınızın iOS 11’i destekleyip desteklemediğini kontrol edin.
Apple, yeni bir iOS sürümü yayınladığında bazı eski cihazları kapsam dışında bırakıyor. Örneğin, iPhone 5’i iOS 11’e yükseltemezsiniz.

iOS 11’i destekleyen cihazlar için bağlantıya tıklayınız.

#İpucu 2: Ağ Ayarlarını Sıfırlayın
Ayarlar > Genel > Sıfırla adımlarını takip ederek Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya dokunun.
#İpucu 3: Cihazınızı Zorla Yeniden Başlatın.
Güç Düğmesi ve Ana Ekran tuşunu, ekranda Apple logosu görünene kadar aynı anda basılı tutun. Cihazınız yeniden başladıktan sonra yazılım güncellemesi yapmayı deneyin.
#İpucu 4: WiFi’ı kapatarak cihazınızı yeniden başlatın.
Wi-Fi’ı kapatın ve Hücresel Veriye geçin. Daha sonra cihazınızı yeniden başlatın. Cihazınız açıldıktan sonra tekrar Wi-Fi’a geçiş yapın ve yazılım güncellemesi yapmayı deneyin.
#İpucu 5: iTunes’u kullanın.
Cihazınızı iOS 11’e yükseltmek için, bilgisayarınızda iTunes’u kullanın.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#18
Apple dün, iOS 11.1 güncellemesini yayınlandı ve bu güncellemenin önceki herhangi bir iOS 11 sürümü kullanıcısı için yeri oldukça ayrı. Çünkü ilk büyük iOS 11 ara güncellemesi ve “yeter!” artık dedirten pek çok sorunu çözdüğü düşünülüyor.iOS 11.0.3 kullanıcılarına gelen iOS 11.1 güncellemesi, iPhone 7 için 305MB, iPhone 7 Plus için 312MB, iPhone 8 için 329MB ve iPhone SE için 246MB’dır. Yüksek hızdaki bir kablosuz ağ ile güncellemenin indirme ve yükleme işlemi maksimum 15-20 dakika sürüyor. iOS 11.0.2 veya iOS 10 gibi daha eski bir sürümden güncelleme yapacaksanız, güncellemenin boyutu daha yüksek olacağı için indirme ve yükleme işlemi biraz daha uzun sürebilir.Şu anda iPhone 8, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s ve iPhone SE cihazlarımızda iOS 11.1’i çalıştırıyoruz ve genel kullanım adına konuşmak için henüz çok erken olsa da performans konusunda bazı izlenimlerimizi paylaşmak istiyoruz.Cihazlarımızda herhangi bir yükleme veya yükleme sonrası sorunla karşılaşmadık.

Yani güncellemeyi sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Elbetteki bizim sorun yaşamamış olmamız sizin de yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple, güncelleme öncesi iCloud veya iTunes yedeklemesini yapmanızı tavsiye ederiz.

Pil ömrü için özellikle iOS 11.0.3’e göre oldukça etkin bir iyileştirme yapıldığını görüyoruz. Özellikle de ani pil boşalmalarının (şarj seviyesinin bir anda yüzde 10’dan yüzde 5’e düşmesi gibi) oluşmadığını gördük. LTE, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarının daha güçlü hale geldiğini gözlemledik.Henüz bunu söylemek için çok erken olsa da uygulama performanslarında bir düşüş olduğunu görmedik. Arayüz hızı oldukça iyi görünüyor. Güncellemenin hemen ardından iPhone SE’nin yerleşik iOS klavyesinde kimi zaman bazı kasılmalar-donmalar meydana geldiğini farketmiştik ancak bir müddet sonra sorunun kendi kendine çözüldüğüne şahit olduk.Genel olarak, iOS 11.1 şu anda oldukça kararlı ve sorunsuz görünüyor diyebiliriz.

Özellikle bir iOS 11 kullanıcısıysanız en sonki sürüm olan iOS 11.1’e geçiş yapmamanız için hiçbir sebep yok.