Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Merkezi sistem kurulumu yardim

ararat35

0
Üye
29 Ağu 2015
255
88
28
Arkadaşlar müşterinin birine 4 daire olan apartmana 8 li lnb mi taksam yoksa merkezi sistem mi kursam arada kaldim
merkezi sistem hiç kurmadim bilen varsa yardimci olursa özelikle resimli olursa hangi kablo nereye takiliyor merkezi olursa hotbird ve turksat kurucam ama aklima takilan hotbird olursa 4 daire herkeze 1 turksat giderse ve bu adam sonra bende iki turksat vardi derse nasil çözücem bunu 9/8 multiswic iş görür mü yoksa daha mi büyük almam gerek

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Sevgili arkadaşım siz herhalde şaka yapıyor olmalısınız.! Şaşırdınız öyle değilmi şaşırmanız gayet doğal Allah aşkına hangi zamanda yaşıyoruz madem 4 daire var o halde sistem için 7*deki DT yayınlarını sisteme vermeyi düşünmüyormusunuz.? Hotbird uydusunda ne kaldıki izlenecek TAVŞANLI kanallardan başka.! Size tavsiyem 3 uydudan oluşan bir sistemdir.
1.TÜRKSAT-A
2.HOTBİRD-B
3.W3-C

SİSTEM için gerekli olan MALZEMELER AŞAĞIDA sıralanmıştır...

1.10/8 NEXT SANTRAL
2.2 ADET SANTRAL-LNB
3.1 ADET MDU-5 DT LNB 'si
4.2 ADET 90 CM ( GES ) ÇANAK.
5.1 ADET LNB ÇOKLAYICI APARAT-( HOTBİRD UYDUSUNDAKİ ÇANAĞIN ÜSTÜNE 7* DT YAYINLARINI ALMAK İÇİN KONACAKTIR.)
6.SANTRALDEN HER DAİREYE BAĞIMSIZ OLARAK ÇEKİLECEK 2 HATTA VE ÇANAKLARDAKİ LNB LERDEN SANTRALE YETECEK KADAR KABLO.! ( NEXT + REÇBER + 2M tavsiye olunur. )
7.SANTRAL VE DİĞER KABLO BAĞLANTILARI İÇİN GEREKLİ OLAN F-KONNEKTÖRLER ( Yaklaşık 40 adet.)
8.YETERLİ MİKTARDA İZOLE BANT.

SİSTEM NASIL KURULACAK:Size tavsiyem önce her iki çanağın yönlerinide normal lnb ile bir güzel bulup SABİTLEYİN ve normal lnb yi yuvadan çıkarın.Sonra Santral Lnb leri takmaya sıra geldi bunuda şöyle yapacağız. SANTRAL lnb lerinin üzerinde L-H +L-V +H-H +H-V şeklinde yazan yazılar vardır.Aynı zamanda bu yazıların aynısından SANTRALDE de vardır.Yani sözün özü LNB ile SANTRAL arasındaki bağlantı kısaca bu şekilde olacaktır...Ayar için TÜRKSATTA 11053 H 8000 parametresini yani L-H yazan portu kullanabilirsiniz...Aynı şey diğer LNB yani HOTBİRD için geçerlidir ondada ayarı L-H ile 10723 H 29900 yapabilirsiniz. DT için ise Hotbird LNB si sıkılaştırdıktan sonra ilgili APARATI üstüne takıyoruz ve uydu bulucunun MDU-5 seçeneğinde 11492 frekansını baz alıyoruz en fazla sinyal kalitesinin alındığı yerde bu sefer MDU-5 lnbyi sabitliyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Tüm bu yazdıklarımı yapamam diyorsanız o halde size tavsiyem en iyi yol bildiğim yoldur mantığı ile kendi bildiğiniz sistemi kurmaktır...

ararat35

0
Üye
29 Ağu 2015
255
88
28
çok sağol ama şöyle anlatayım benım için adamın ne izlediği çok önemlı değil öncelikle 3 uyduya gerek yok aslında hotbir de gerek yok ama dairede herkezin çanağını sökünce elde çanak çok oldu o yüzden hotbird dedim neyse konuya gelelim benim için burada bağlantı nasıl yapılır o önemlı
biraz daha anlatabilir misin

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Yanlışsınız arkadaşım.!!!

çok sağol ama şöyle anlatayım benım için adamın ne izlediği çok önemlı değil öncelikle 3 uyduya gerek yok aslında hotbir de gerek yok ama dairede herkezin çanağını sökünce elde çanak çok oldu o yüzden hotbird dedim neyse konuya gelelim benim için burada bağlantı nasıl yapılır o önemlı
biraz daha anlatabilir misin

SİSTEM NASIL KURULACAK:Size tavsiyem önce her iki çanağın yönlerinide normal lnb ile bir güzel bulup SABİTLEYİN ve normal lnb yi yuvadan çıkarın.Sonra Santral Lnb leri takmaya sıra geldi bunuda şöyle yapacağız. SANTRAL lnb lerinin üzerinde L-H +L-V +H-H +H-V şeklinde yazan yazılar vardır.Aynı zamanda bu yazıların aynısından SANTRALDE de vardır.Yani sözün özü LNB ile SANTRAL arasındaki bağlantı kısaca bu şekilde olacaktır...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖNEMLİ NOT: Sistemin ne olacağı için sizin fikrinizin hiç bir önemi yoktur.! Burada önemli olan müşterinin ve diğer kat maliklerinin tam olarak ne istediğidir.! Siz hiç o binadakilerle karşılıklı olarak oturup ne istediklerinizi ve sizin karşı fikirlerinizi paylaştınızmı.? Ayrıca DT nin 7* deki yayınlarının öneminden bahsettinizmi.? Varsayalım binanın dışı mantolama olacak yani merkezi sisteme geçiş söz konusu ve siz tek çanak kurdunuz .Peki yarın öbürgün DT üye olmak isteyen olursa ne yapacak.? Mantolamın üstüne gidip DT için çanakmı kuracak.? Bir iş birkere yapılır ve siz o işe imzanızı atarsınız arkanızdan hayır dua almak için her şeyi BAŞTAN KONUŞUN. Sonradan ya bunları neden konuşmadıkki gibilerinden pişmanlık duyulacak sıkıntılar ortaya çıkmasın.Haa baştan herşeyi kabul edip tek çanak isterlerse o zaman başka herkes kararlarından mesul olacaktır zaten..Sizde o zaman takın bir 8 li lnb bakın işinize......

Son düzenleme:

nextreyiz61

0
Özel Üye
8 Şub 2015
498
64
28
Trabzon
haydar usta siz benden çok daha fazla bilgilisiniz. fakat benim önerim azersat 46 turksat hotbird ve eutelsat 7 şeklinde olmasıdır çünkü avrupa maçlarını izlemek isteyip te izleyemeyen komşular olursa azersat çok iyi bir seçenektir. 7 derecenin faydalarından bahsetmeye gerek yok hotbird de izlenecek kanal yok ama ıks ile iş görür yani demem o ki sadece Türksat kurarsa haydar ustanın dediği gibi dt veya başka uydu izlemek isteyenler mağdur olacak saygılarımla

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
haydar usta siz benden çok daha fazla bilgilisiniz. fakat benim önerim azersat 46 turksat hotbird ve eutelsat 7 şeklinde olmasıdır çünkü avrupa maçlarını izlemek isteyip te izleyemeyen komşular olursa azersat çok iyi bir seçenektir. 7 derecenin faydalarından bahsetmeye gerek yok hotbird de izlenecek kanal yok ama ıks ile iş görür yani demem o ki sadece Türksat kurarsa haydar ustanın dediği gibi dt veya başka uydu izlemek isteyenler mağdur olacak saygılarımla

Sevgili kardeşim sizinkide çok güzel bir öneridir neden olmasınki.! Özellikle SPOR yayınları için AZERSAT vazgeçilemeyecek kadar çok popüler bir hale geldi.O takdirde kombinasyonlar şu şekilde olabilir.
1.TÜRKSAT-A
2.HOTBİRD-B
3.W3-C

SİSTEMDE KULLANILMASI GEREKEN SANTRAL TİPİ=10/8 ( PLUS SERİSİ )

YADA:
1.TÜRKSAT-A
2.AZERSAT-B
3.W3-C

SİSTEMDE KULLANILMASI GEREKEN SANTRAL TİPİ=10/8 ( PLUS SERİSİ )

YADA:

1.TÜRKSAT-A
2.HOTBİRD-B
3-AZERSAT-C
4-W3-D

SİSTEMDE KULLANILMASI GEREKEN SANTRAL TİPİ=14/8 ( PLUS SERİSİ )

ÖNEMLİ NOT: Burada önemli olan YUKARIDAKİ mesajımda yazdığım gibi daire sahipleri ile beraber bir toplantı yapıp herşeyi birebir paylaşarak onların düşünceleri vede aynı zamanda bütçeleri doğrultusunda olayı bitirmektir.Herşeye rağmen kendileri derse bize sadece TÜRKSAT yeter o halde yapılacak olan yegane şey 1 çanak ve 8 li lnb ile işi bitirmektir.SEVGİLER...

Son düzenleme:

ararat35

0
Üye
29 Ağu 2015
255
88
28
beyler herşey için teşekürler sorulan sorulara cevap vermek gerekirse 1:) birdaha söylüyorum ikinci uydu hotbir olmuş azerspace olmus dt olmuş bi önemi yok
bana sonuç lazım 8 lnb tak demişsiniz işte sorun orda acaba 90 cm çanakla verim alınabirmi sinyal kırılması yada azalması olur mu ileriye dönük sorun çıkartır mı ve dt7 uydusu neden bu kadar önemlı geçen kendi evime kurdum hiç bir işe yara kanal bulamadım sorun nerde acaba

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
beyler herşey için teşekürler sorulan sorulara cevap vermek gerekirse 1:) birdaha söylüyorum ikinci uydu hotbir olmuş azerspace olmus dt olmuş bi önemi yok bana sonuç lazım 8 lnb tak demişsiniz işte sorun orda acaba 90 cm çanakla verim alınabirmi sinyal kırılması yada azalması olur mu ileriye dönük sorun çıkartır mı ve dt7 uydusu neden bu kadar önemlı geçen kendi evime kurdum hiç bir işe yara kanal bulamadım sorun nerde acaba

Dostum yanlış anlamayında bakınız ben ısrarla DT 7* uydusundan bahsediyorum siz oysa siz benim için o olmuş bu olmuş farketmez diyorsunuz.Siz eğerki bu uydunun ne işe yaradığını bilmiyorsanız benim dahada diyecek bir sözüm yoktur daha.!!! Siz en iyisi TÜRKSAT için 90 lık bir anten ve 8 li bir lnb takın olsun bitsin. Merak etmeyin iyi bir ayar yaparsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,946
15,652
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
Ararat arkadaşım size Ustalarımız olması gerekeni söyledi birde amatör tavsiyesi , Siz 1 çanak kurun 8 lnb uçları çıkın çatı arasına indirin ve her katın salona giden anten kablosuna dıezeq takın (4 kat 4 salon 4 dıezek A türksat -b ucunada çatı üzerine yetişecek kablo tak çatı arasında dursun ) ve dıezekli anten kablosu her evin salonuna in geride kalan 4 adet lnb ucundan direkt herhangi bir odaya in böylece her evin 2 odasında uydu yayını olur. çanak ayarınıda bulutlu havada akşama yakın yap .
böylelikle sen senden isteneni yapmış olursun basitce bende ister azersat ister hotbirt ister dt uydusu için hazıra konmuş gibi olurum kabloyu görünce.

kolay gelsin.

Son düzenleme:

eray

0
Üye
14 Ocak 2013
232
7
18
haydar ustam dt 7 uydusu hakkında bilgi verebilirmisiniz lütfen

ararat35

0
Üye
29 Ağu 2015
255
88
28
biraz daha açarmısın 8 lnb taktım bir kabloya dayzeg bağladım kalan 2 ücü eve indirdim ama bu şekil sinyal gelir mi

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
haydar ustam dt 7 uydusu hakkında bilgi verebilirmisiniz lütfen

Sevgili kardeşim tabii bu uydu hakkında sizi ve bilmeyenleri bilgilendirelim...

Söz konusu uydu 7 derece DOĞU yörüngesinde yer alıp DİGİTÜRK yayınlarının yapıldığı ANA uydu kapsamındadır. Yani Türkiye ve yurtdışından bu PLATFORMA üye olan kişiler bu uydu için çanak kurmadan bu yayınları alamazlar.Gerçi TÜRKSAT uydusundada DT yayınları vardır ama söz konusu 7 derece uydusunun yanında yayın çeşitliliği içinde tabiri caiz ise tırnağı bile olamazlar...

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
biraz daha açarmısın 8 lnb taktım bir kabloya dayzeg bağladım kalan 2 ücü eve indirdim ama bu şekil sinyal gelir mi

Buyur dostum AŞAĞIDAKİ şema tam sizin içindir... Bu sadece tek bir BAĞIMSIZ HAT içindir, bunun gibi 7 adet aynı işlem yapılıp her daireye en az 2 kablo bu şekilde inmelidir.AŞAĞIDA receiver ayarlarında ise ANTEN AYARLARI bölümünde ise seçim TÜRKSAT-A yada 1 DİĞER UYDU ARTIK NE İSE-B yada 2 seçilip hafızaya alınmalıdır.

Son düzenleme:

abtani

0
Üye
10 Ağu 2012
64
21
8
Konuyu açan ve soran arkadaşlar,siz sanırım uydu işinden para kazanmıyorsunuz.Eğer amatör iseniz bırakın bilen birisi yapsın.Yok para kazanıyoruz diyorsanız,bırakın arkanızdan küfür yemeğin.Sorular profesyoneller için komik geldi.Amatör iseniz önce araştırınız haydar arkadaşımızı bunaltmayın.
NOT:Ben uydu işinden ekmek yemiyorum,sadece televizyon izleyicisiyim.Bilgi birikimimin sadece kendi çanak antenlerimi kurarken gördüklerim ve sonradan apt yaptırdığım ortak anten sistemi.Yaklaşık 5 senedir sorunsuz izliyorum.Belki şimdi bir aparatla azersat uydusu eklenebilir.Neyseki çoğu bilmediği için bir şey demiyor henüz.Her eve 3 ayrı hat,48 li santral,7-13-42 derece 120 lik 3 çanak,RG6-u6 ören kablo.Her evde aynı anda 3 uydulu 3 televizyon aynı anda çalışıyor.Ben dedim,benim dediğim gibi uyducu yaptı.