Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Microsoft şimdi de sesinizin peşinde!

kaptan-8

0
Moderator
10 Ocak 2018
7,555
22,586
113
Adana
Microsoft, Windows 11 için Benim İçin Konuş isimli özelliği test ediyor. Bu, sesinizi bilgisayara verebileceğiniz anlamına geliyor.

windows-11-benim-icin-konus.jpg

Microsoft, Copilot gibi yapay zeka özellikleriyle donattığı Windows 11‘i daha akıllı hale getirmeye devam ediyor. Son olarak şirket, kullanıcının sesiyle konuşan bir erişilebilirlik özelliği üzerinde çalıştığını duyurdu. Aşamalı olarak erişime açılan bu destek, Speak for Me (Benim İçin Konuş) olarak adlandırılıyor.

Windows 11 Benim İçin Konuş nasıl açılır?
Windows 11’in son Insider Preview sürümünde ortaya çıkan ayrıntılara göre Microsoft, kullanıcıların kişisel seslerini işletim sistemine taşımak istiyor. “Benim İçin Konuş” adlı yeni erişilebilirlik özelliği, metinlerin robot yerine kendi sesinizle dinleyebileceğiniz anlamına geliyor.

ses-yaziya-cevirme-yontem-8.png

Halihazırda Microsoft’un sunduğu birçok robotik ses bulunuyor. İngilizce başta olmak üzere farklı dillerde kullanılabilen bu robot sesler, kullanıcıların istedikleri metinleri sesli olarak dinlemelerine olanak sağlıyor. Örneğin, bir surum sırasında bu sesi kullanarak dosyayı okutabiliyorsunuz.

Microsoft’un test ettiği yeni özellik ise bunu bir adım öteye taşıyarak her kullanıcıya özel hale getirmek istiyor. Teknoloji devi, Windows 11 kullanıcılarının “kendi sesli avatarlarını oluşturmalarına ve kendi seslerini korumalarına” izin vermeyi planlıyor.

Bu destek şu anda kararlı sürümde bulunmuyor. Windows 11 build 26052 (Canary ve Dev) paketinde yer alan özellik hala geliştirme aşamasında. Ancak kullanıcıların çok daha kişisel bir deneyim yaşamasına kapı aralayacak gibi duruyor.

windows-11-sudo-komutu-3.webp

“Benim için Konuş”un eklenmesi, Windows 11’deki erişilebilirlik seçeneklerinin gelişeceği anlamına da geliyor. Kullanıcılar, işletim sistemine kendi sesini öğreterek, konuşmaları ve toplantıları daha doğal hale getirebilir.

shiftdelete.net