Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

next minixhd usb çoklayıcı

-mehmet-

0
Üye
10 Haz 2012
14
0
1
herkeze iyi günler ben minixhd uydu alıcısı kullanmaktayım fakat bi kaç konu hakkında sormak istediğim sorular var bilgisi olup bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. minixse 4lü usb çoklayıcı taksam bir porta raling 5370 wi-fi aparat bağlasam ikinci porta 8gb flas disk bağlasam üçünçü portada 5 volt usebe fan minixi soğutmak için acaba bu üçnüne düzgün bi şekilde çalıştırırmıyım yani freeshare kanal izleyip kaydedilebilen kanalları kaydetsem aynı zamandada minixim çok ısınıyo endişesine kapılmadan fanla onu soğutabilirmiyim? bilgisi olan arkadaşlardan cevap beklemekteyim kısmetse yağrın bu üç aleti alıcam eğer çalışmiycaksa almıyim veya çalışırsa hangileri birlikte çalışır

aragornilti

0
Üye
11 Ocak 2012
27
1
3
Usb çoklayıcı bende merak ediyorum. Deneyen arkadaşlar varsa izlenimlerini yazarlarsa çok iyi olur. Dediğiniz gibi cihaz aşırı ısınıyor fakat geçen gün cihazım 24 saaten fazla açık kaldı aşırı ısınmasına rağmen bir sıkıntı yok. cihazı kapattıktan 5 dk sonra da soğudu.

meysa512

0
Özel Üye
11 Haz 2012
289
9
18
Hatay/Samandağ
Usb çoklayıcı bende merak ediyorum. Deneyen arkadaşlar varsa izlenimlerini yazarlarsa çok iyi olur. Dediğiniz gibi cihaz aşırı ısınıyor fakat geçen gün cihazım 24 saaten fazla açık kaldı aşırı ısınmasına rağmen bir sıkıntı yok. cihazı kapattıktan 5 dk sonra da soğudu.

Klasik Next Minix HD tavrı bu.Endişelenecek bi şey yok bence insan elinden başka hiç bi şeye zarar vermiyor zaten :)

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
herkeze iyi günler ben minixhd uydu alıcısı kullanmaktayım fakat bi kaç konu hakkında sormak istediğim sorular var bilgisi olup bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. minixse 4lü usb çoklayıcı taksam bir porta raling 5370 wi-fi aparat bağlasam ikinci porta 8gb flas disk bağlasam üçünçü portada 5 volt usebe fan minixi soğutmak için acaba bu üçnüne düzgün bi şekilde çalıştırırmıyım yani freeshare kanal izleyip kaydedilebilen kanalları kaydetsem aynı zamandada minixim çok ısınıyo endişesine kapılmadan fanla onu soğutabilirmiyim? bilgisi olan arkadaşlardan cevap beklemekteyim kısmetse yağrın bu üç aleti alıcam eğer çalışmiycaksa almıyim veya çalışırsa hangileri birlikte çalışır

Mehmet bey,
Bunları çalıştırabilirsiniz. Aslında bunların nextle ilgisi yok. Donanım işi bunlar.

1. USB hub'ın portlarının enerji iletebilecek duğundan emin olun. Bazıları yalnızca data iletir. Yada enerjiyi iyi iletmez.
2. Fan olarak küçük şık CPU fanlarından kullanabilirsiniz. Bence daha iyi. Ses paymaz. Ucuna uzb soketi bağlamak yeterli.

Pinout şu şekilde:
Kırmızı : 5V DC
Siyah : Toprak
diğer ikisi data. Onları bağlamanıza gerek yok

Ama bulduğunuz uygunsa size göre buna gerek yok. Yalnızca istediği fanı takmak isteyenler için yazdım.

3. Sonra HUB'ın diğer portlarına istediğinizi takarsınız. Ama bence imkan varsa adaptörlü bir Hub alın. Daha sağlıklı olur. Çünkü minix'in güç çıkışı buna yetermi emin değilim.
Bu konuda burada nextle ilgili biri cevap verirse iyi olur.

Ben gerçi 1-2 haftaya kadar yapacağım bu işi. Önce ethernet için kablo çekmem lazım. Malum evde çok fazla wifi adaptörü demek gereğinden fazla radyasyon demektir.

Not: Bu arada ısınma sorun yaratmaz diyenlere fazla aldırmayın, fanınızı takın derim. Başka mini HD kaliteli bir marka çıkana kadar böyle yapmakta fayda var. Çünkü nexte birşey olmasa wifi adaptörü yakarsınız. Hatta anten konektörüne el bile değdirmek mesele. Birgün bir tarafı yakacağız ama.... Bilemiyorum ilk neresi yanacak:) Sağolasın next....

Kolay gelsin

Son düzenleme:

Bilhan

0
Üye
27 Haz 2012
78
5
8
Diyarbakır
Kullanılacak usb çoklayıcı enerjisini Next Minix USB den alıyorsa, sorun yaşana bilir. Ancak Adaptörlü USB Çoklayıcısı kullanılırsa sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

En kısa sürede tecrübesini yapıp, cevabı bu başlığa yazarım...

Kolay gelsin....

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Kullanılacak usb çoklayıcı enerjisini Next Minix USB den alıyorsa, sorun yaşana bilir. Ancak Adaptörlü USB Çoklayıcısı kullanılırsa sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

En kısa sürede tecrübesini yapıp, cevabı bu başlığa yazarım...

Kolay gelsin....

Nextin USB çıkışı adaptörsüz HDD yi aktif edebildiğine göre bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Ben de en kısa zamanda deneyeceğim.
Kolay gelsin

-mehmet-

0
Üye
10 Haz 2012
14
0
1
Arkadaşlar çoklayiciyi bağladım fan ve flash bellek takili duruyo şu an sorun yok minixte hiç sıcaklık yok sanki hiç çalışmıyomuş gibi sıra wi fi aparatı alıp bağlamakta o zaman ne olucak bakalım en kısa zamanda onuda alıp sonucu yazıcam

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Arkadaşlar çoklayiciyi bağladım fan ve flash bellek takili duruyo şu an sorun yok minixte hiç sıcaklık yok sanki hiç çalışmıyomuş gibi sıra wi fi aparatı alıp bağlamakta o zaman ne olucak bakalım en kısa zamanda onuda alıp sonucu yazıcam

Peki flash bellek aktif çalışıyor değil mi?
Umuyorum wifi adapter da çalışır. Güzel olur o zaman

Gerçi ben birşey keşvettim. Keşvettim diyorum ama emin olmak için bir kaç gün denemek lazım. Görüntü ayarlarında TVden kontrol et şeklinde seçtiğimizde sanıyorum görüntüyü direkt TV ye raw olarak atıyor ve işleme işini TV ye bırakıyor böylece işlemci zorlanmadığı için ısınma yapmıyor sanki.

Ama hemen umutlanmadım, birkaç gün deneyeceğim. Olursa fana gerek kalmıyor. Merak edenlerde denerse buradan paylaşalım.

Tabi nextten bu işi anlayan biri cihazın bu işle ilgili bilgilerini altarabilse daha iyi olurdu. Ama derde.

Kolay gelsin

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
USB Çoklayıcı ile Wifi ve bellek/disk kullanan oldumu? Wifi ve belleğin çakıştığı söyleniyor.
Kullananlar bilgi verebilirlerse seviniriz.

Teşekkürler
Kolay gelsin