Neler yeni

OS/ MAC/ OSX Genel Konu (Başka Başlık Açmayınız!)

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1
OS X 10.10.2 İçin Yeni Beta Yayınlandı

[FONT=&quot]
[/FONT]
Geçtiğimiz yıl OS X 10.10 Yosemite'yi yayınlayan Apple, en güncel işletim sistemi üzerinde güncelleştirme çalışmalarına OS X 10.10.2 ile devam ediyor. Detaylar haberimizde.

[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Geçtiğimiz yıl düzenlenen WWDC etkinliğinde hem iOS 8 hem de OS X 10.10 Yosemite ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple, yeni nesil işletim sistemlerini sırasıyla Eylül ve Ekim ayında kullanıcılara sundu.[/FONT]

[FONT=&quot]Yayınlanan ilk sürümlerin ardından hem mobil işletim sistemi iOS hem de Mac kullanıcılarına sunulan OS Xkonusunda çalışmalarını sürdürüeApple,iOS için çalışmalarına iOS 8.2'nin beta sürümleri ile devam ederken, OS Xkonusunda ise 10.10.2 üzerinde çalışıyor.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Son olarak 17 Kasım'da yayınlanan OS X 10.10.1 sürüm güncellemesini alan Yosemite, bu güncelleme sayesinde Wi-Fi güvenilirliğinde, Exchange Server'a bağlanmada, e-posta göndermede, uzak bilgisayara bağlanmada güvenilirlik artışı ve kararlılık sağlanmıştı.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]OS X 10.10.1'in ardından geliştiricilere OS X 10.10.2'yi sunan Apple, şimdi de 14C99d numaraslı yeni sürümü geliştiriciler ile paylaştı.[/FONT]
[FONT=&quot]Henüz AppleSeed kullanıcılarına açık olmayan sürüm ile OS X 10.10.2, sıkça karşılaşılan Wi-Fi problemlerine, Mailuygulamasında yaşanan sorunlara ve daha birçok probleme çözüm getirmeyi hedefliyor.[/FONT]
[FONT=&quot]Son sürümün yayınlanmasının ardından henüz 1 hafta geçtiğini hesaba katacak olursak, OS X 10.10.2'nin yayın tarihinin gittikçe yaklaştığını söyleyebilmemiz de mümkün.

Mac OS X işletim sistemi her yeni sürümde büyük güncellemelerin yanısıra ufak yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bunların birçoğu dikkatli ve tecrübeli kullanıcıların gözünden kaçmazken, bazıları da çoğunluk tarafından farkedilmeyebiliyor.
Bu özelliklerden biri de, Mac OS X’in son iki ana sürümüyle kullanıma giren, pencere başlık çubuğu üzerinden bir dosyanın kolayca yeniden konumlandırılabilmesi. Bir başka değişle, herhangi bir dosya üzerinde çalışırken, uygulamadan çıkmadan bu dosyanın bulunduğu konumdan bir başka konuma taşınabilmesi.
Örneğin, “belgeler” klasörünün içinden bir görsel dosyasını “önizleme” uygulamasında açtınız. Üzerinde istediğiniz değişiklikleri tamamladıktan sonra bu dosyayı USB flash belleğe taşımak istiyorsunuz. Normalde bu işlem için, “belgeler” klasörüne ulaşıp, oradaki dosyayı kopyala-yapıştır ya da sürükle-bırak yönetemiyle USB flash belleğe taşımanız gerekiyor.
Bu özellik sayesinde ise taşıma işlemininde yukarıdaki süreçlere gerek kalmıyor. Dosyanızıuygulamanın içinden istediğiniz bir alanda yeniden konumlandırabirsiniz. 


OS X 10.10.2 İçin Bir Beta Daha

[FONT=&quot]
[/FONT]
OS X 10.10.2 için geçtiğimiz hafta geliştiricilere yeni sürüm yayınlayan Apple, sadece 7 gün sonra bir sürüm daha yayınlandı. OS X 10.10.2 hakkında son detaylar

[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Geçtiğimiz yıl düzenlenen WWDC etkinliğinde hem iOS 8 hem de OS X 10.10 Yosemite ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple, yeni nesil işletim sistemlerini sırasıyla Eylül ve Ekim ayında kullanıcılara sundu.[/FONT]

[FONT=&quot]Yayınlanan ilk sürümlerin ardından hem mobil işletim sistemi iOS hem de Mac kullanıcılarına sunulan OS X konusunda çalışmalarını sürdürüe Apple, iOS için çalışmalarına iOS 8.2'nin beta sürümleri ile devam ederken, OS X konusunda ise 10.10.2 üzerinde çalışıyor.[/FONT]
[FONT=&quot]İlk olarak 20 Kasım tarihinde beta testlerine geçilen OS X 10.10.2, 17 Kasım'da final sürümü yayınlanan OS X 10.10.1'de yer alan hataları düzeltmeyi hedefliyor.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Aralarında Wi-Fi güvenilirliği, Exchange Server'a bağlanma, e-posta göndermed, uzak bilgisayara bağlanma gibi konuların da bulunduğu birçok konuya çözüm getirmeyi hedefleyen OS X 10.10.2'nin test sürümleri ise artan sıklıklar ile gelmeye devam ediyor.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]En son geçtiğimiz hafta 14C99d sürüm numaralı güncelleme ile karşımıza çıkan Apple, bugün de 14C106a seri numaralı yeni güncellemeyi yayınladı.[/FONT]
[FONT=&quot]Yaklaşık 564 MB boyutundaki güncelleme Mac App Store'da yer alan güncellemeler bölümünden indirebiliyor.

OS X Yosemite 10.10.2 Yayınlandı
OS X 10.10.2 üzerinde bir süredir çalışmalara devam eden Apple, bugün OS X 10.10.2 güncellemesini yayınladı. Mac App Store üzerinden yayınlanan güncelleme

Geçtiğimiz yıl Haziran ayından düzenlenen WWDCetkinliğinde iOS 8 ile birlikte OS X Yosemite'yi tanıtan Apple, Ekim ayında yeni nesil işletim sistemin sunmuştu.

OS X Yosemite'nin yayınlanmasının ardından hızlıca mevcut sorunların çözümü için OS X 10.10.1 üzerinden çalışmaya başlayan Apple, yaklaşık bir ay süren çalışmaların ardından da OS X 10.10.1'i17 Kasım'da kullanıcılar ile paylaşmıştı.
OS X 10.10.1'in ardından hemen OS X 10.10.2'yi geliştiricilere sunan Apple, son 2 haftada iki yeni geliştirici sürümünü yayınlayarak OS X 10.10.2'nin yakında yayınlanacağının sinyallerini vermişti.
Bugün yayınlanan OS X 10.10.2 ise sizlerle daha önceki haberlerimizde paylaştığımız gibi, Wi-Fi bağlantısında yaşanan kopmalar, Mail uygulamasında yaşanan sorunlar ve birçok soruna çözüm getiriyor.

OS X 10.10.2 güncellemesini Mac App Store üzerinden hemen bilgisayarınıza yüklemeye başlayabilirsiniz.
iOS 8.1.3 de Yayınlandı
Apple, OS X 10.10.2 ile birlikte ayrıca iOS 8.1.3'ü de bir süredir devam eden testlerin ardından kullanıma sundu.


OS X 10.10.3 Farklı Emoji Karakterleri Gelebilir

Apple’ın geliştiriciler için kullanımda olan Yosemite OS X 10.10.3 sürümünde emoji karakterleri değişebilir.

Apple‘ın güncellemeler ve geliştirmeleri süren OS X 10.10.3 sürümü için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. OS X 10.10.3 sürümü geliştiriciler için kısa bir süre önce sunulmuştu. Bu sürümde olması gereken performans artışlarının yanı sıra güvenlik güncelleştirmeleri de ön planda yer almaktadır. Kullanıcıların beğenisini kazanan OS X 10.10.2 özellikle bildirim alanın geliştirilmesi ile akıllarda yer etmeyi başarmıştı. Ancak gelen son bilgilere göre OS X 10.10.3 sürümünde de değişiklikler bunlarla sınırlı kalmayacak gibi.
Geliştiriciler tarafından kullanımda olan OS X 10.10.3 sürümü için, hali hazırda kullanımda olan emoji karakterlerine güncelleme gelebileceği yönünde. Toplamda 32 grup halinde mevcut olacak emoji karakterleri ayrı ayrı seçilebilmesi mümkün olacak. 151 emoji karakterine ek olarak tonlaması gruplaması değiştirilen karakterler eklenmiş olacak. Bu güncellemenin iOS cihazlarınıda kapsayacağı konuşuluyor. Güncellemenin Mart ayı içerisinde yayınlanması gündemde.
[/FONT]
[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#2
Apple yeni beta sürümünü geliştiriciler ile paylaştı.


Geçtiğimiz günlerde OS X 10.10.3'ün nihai sürümü son kullanıcılar için yayınlanmıştı. apple arayı daha fazla soğutmadan 10.10.4 beta 1'i geliştiriciler için yayınladı.14E7f yapı numaralı beta paketi Mac Geliştirici Merkezi'nden indirilebilir.
10.10.4 beta 1'de tam olarak ne gibi değişiklikler olduğu belli değil. Sürüm notlarına göre Mac'te istikrar, uyumluluk ve güvenliği arttırıyor. Önceki yasemine güncellemeleri olan 10.10.1 ve 10.10.2 hata düzeltmeleri ve performans yükseltmesi olarak değişiklikler içeriyordu. 10.10.4 güncellemesi de aynı yoldan gidebilir.

OS X 10.10.3'te ise yeniden tasarlanmış emojiler ve Fotoğraflar uygulaması var. Bu açıdan 10.10.3 eski yazılım paketlerine göre daha büyük bir güncelleme oldu. Fakat 10.10.3'te JPEG hatası bulunuyor ve kullanıcılar bu yüzden oldukça şikayetçi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#3
Apple iOS 8.4 beta 3’ün yanı sıra OS X Yosemite 10.10.4 için de yeni bir beta sürümü yayınladı. 14E17e sürüm numaralı yeni sürüm geliştiriciler tarafından, Mac App Store’un Güncellemeler bölümünden indirilebiliyor. Ayrıca Apple, Herkese Açık Beta programına dahil olan kullanıcılar için de bu güncellemeyi sunuyor.
OS X Yosemite 10.10.4 muhtemelen Haziran ayında, iTunes 12.2 sürümüyle birlikte sunulacak. Apple’ın bu yeni iTunes sürümüyle birlikte yeni müzik yayın servisini de faaliyete geçirmesi bekleniyor.
Bu son OS X Yosemite beta sürümünün yoğunlaştığı alanlara bakacak olursak, Apple geliştiricilere Fotoğraflar uygulamasında, Taşıma Yardımcısında çeşitli değişikliklerin bulunduğunu, ayrıca Arapça ve İbranice dil desteklerinde de bazı iyileştirmeler yapıldığını söyledi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
Mac Kullanıcıları için Yeni Yazılıma Sahip Olacak Bilgisayarların Listesi Yayınlandı

Apple tarafından Mac cihazları içi n hazırlanan OS X El Capitan içerisinde oldukça önemli güncellemeleri barındırıyor.

Apple’dan geçtiğimiz gün içerisinde yapılan açıklamalara baktığımızda El Capitanyaklaşık olarak sekiz yaşına sahip olan Mac’ler de bile çalışabilecek. Yapılan açıklama sonrasında El Capitan’ın çalışabileceği Mac modelleri listelendi. Ortaya çıkan listeye bakacak olursaksekiz senelik olan Mac ürünleri bile yeni geliştirilen işletim sistemi güncellemesinden faydalanabilecek. El Capitan’ın açıklandığıSekiz Haziran tarihinden bu yana geliştiriciler için kulanım sürecine girilmeye başlandı. Fakat diğer Mac sahipleri için resmi çıkışına kadar geliştirilen yazılımı beklemeleri gerecek.

Apple tarafından bu beklenti için tahmini bir süre açıklanmamasına rağmen, Test sürecinde olan yeni güncellemenin sonbahar aylarında aynı zamanda sonbahara bile sarkmadan yaz aylarının sonlarına doğru karşımıza çıkabilir.
El Capitan’ın desteklemiş olduğu tüm cihazların listesi:EiMac
MacBook
MacBook Pro
MacBook Air
Mac Mini
Mac Pro
Xserve
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
iOS ve Mac OS X'de Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

iOS ve OS X işletim sistemlerinin de ortaya çıkan kötücül saldırılar sonucunda firmanın geliştirmiş olduğu savunma sistemlerinin başarılı olmadığı gözlemlendi.

Apple firmasının geliştirmiş olduğu cihazlarının özellikle çok daha güvenliği olduğunu dile getirse bile esasında durum böyle değil. Yaklaşık olarak üç farklı üniversitenin bir araya gelmesi sonucunda gerçekleştirilen araştırmaya baktığımızdaiOS ve Mac OS Xsistemlerinde az da olsa Android ve Windows kadar açığa sahip olduğu ortaya çıktı. Yer alan yazılımların sonucunda hızlı bir şekilde güvenlik duvarının aşılması beraberinde ise uygulamalara ulaşılması kolay oluyor.

Indiana, Pekin aynı zamanda Georgia Teknik Üniversitelerinde gerçekleştirmiş olduğu özel ekipler sayesinde farklı zaman dilimlerinde iOS ve Mac OS X sistemlerinin açıklarını keşfetmek için çalışmalara başladılar. Ortaya çıkan raporlara baktığımız da ise gelişim sürecine alınarak değerlendirme altına alındı.
Özellikle Apple tarafından geliştirilen App Store üzerinde yer alan kötücül yazılım barındıran programlarının market üzerinde olduğu açıklandı. Cihaz üzerinde yer alan kayıtlı şifrelerden tutun uygulamaların üzerinde yer alan kayıtlı verilere kadar erişim sağlayan açık kullanıcıları oldukça tehlikeli bir duruma sokuyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
Apple Aralık 2012 ve Eylül 2013 arasında satılmış 27 inç iMac bilgisayarların 3 TB’lık sabit diskleri için bir değiştirme programı başlattı. Şirket çok küçük sayıdaki monitör bilgisayarın belirli koşullar altında arıza veren sürücülerle donatıldığını kaydetti.
Apple’ın Fusion Drive olarak adlandırdığı, daha küçük boyutlu ve hızlı flaş tabanlı sürücünün yüksek kapasiteli HDD ile eşleştirildiği depolama çözümü 2012 sonlarından beri iMac’lerde bir seçenek olarak sunuluyor ve bunlar arasında 3 TB’lık depolama opsiyonu da mevcut. Aslında 3 TB’lık sabit disk sürücüsü herhangi bir temel veya giriş seviyesi iMac konfigürasyonlarında sunulmadı, ancak profesyoneller ya da fotoğrafları, video dosyaları, müzikleri ve diğer medya dosyaları için daha fazla alana ihtiyaç duyan tüketiciler bu seçeneği tercih edebiliyordu.
Apple etkilenen türdeki makineleri satın alan müşterilerle iletişim kurma sürecinde olduğunu, ayrıca Apple’ın web sitesinde açılmış olan sayfa üzerinden de seri numarası yardımıyla değişim programında yer alınıp alınılmadığının kontrol edilebileceğini belirtti.
Şirket randevu alındıktan sonra herhangi bir Apple Store’daki Genius Bar’a veya yetkili bir Apple teknik servisine iMac’in getirilmesi hâlinde, garanti durumuna bakılmaksızın, 3 TB’lık sürücünün ücretsiz olarak değiştirileceğini kaydetti.
Apple bu değişim işlemi yapılmadan önce, her şeyin yeniden yüklenmesi gerekeceği, Time Machine aracılığıyla yedekleme yapılması konusunda da uyarıda bulundu.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#7
Apple, WWDC 15 açılış sunumunda tanıttığı OS X El Capitan 10.11 için ikinci beta sürümünü yayınladı. iOS 9 Beta 2 ile birlikte yayınlanan güncellemenin detayları


8 Haziran'da düzenlediği özel sunum ile WWDC 15'in başında iOS 9,watchOS 2 ve OS X El Capitan 10.11 ile karşımıza çıkan Apple, etkinliğin hemen ardından yeni duyurduğu işletim sistemleri için ilk geliştirici betalarını yayınlamıştı.
Apple Geliştirici Merkezi'nden yayınlanan beta sürümleri ile yeni işletim sistelerini görücüye çıkaran Apple, 15 gün sonra iOS 9, watchOS 2 ve OS X El Capitan 10.11 için yeni beta sürümlerini yayınladı.
İlk olarak Over-The-Air (OTA) olarak yayınlanan güncellemeler ile Apple, son yıllarda alıştığımız 2 haftada bir yeni beta periyoduna devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Safari'ye eklenen yeni özellikler , yenilenmiş Notlar uygulaması, pencere yönetimi ile ekran bölme gibi yenilikler ile karşımıza çıkan OS X El Capitan 10.11'i bu ufak değişikliklerin dışında OS X Yosemite 10.10'un daha kararlı hali olmayı hedefliyor.
Yayınlanan ilk beta sürümü ile bu yolda ilk adımları atan OS X El Capitan 10.11 için yayınlanan ikinci beta sürümü ilk bakışta performansa yönelik olarak görünüyor ancak ilerleyen saatlerde yenilikler bulursa haberimize ekleyeceğiz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#8
Apple’ın Mac işletim sistemi OS X’de bir güvenlik açığı daha keşfedildi.

Apple’ın Mac bilgisayarları için işletim sistemi OS X’de her geçen gün yeni bir açık çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıcıların izni olmadan Mac’e yazılım yüklemesine olanak tanıyan bir a.ığın ortaya çıkmasından sonra şimdi de iki yeni sıfır-gün açığı keşfedildi
Luca Todesco adlı 18 yaşındaki gencin internetten detaylarını belirttiği açığa göre, 2 adet program hatası OS X’in çekirdeğinde bellek bozulmasına yol açıyor. Bellek bozulması da OS X kernel modülünün rastgele adres alanı düzeninin (kASLR) değiştirilmesine yol açabiliyor. Böylece hacker normalde kendisini uzaklaştırması gereken güvenlik duvarını geçebiliyor.
Bu açık OS X’in 10.9.5 ile 10.10.5 sürümleri arasında geçerli. Apple’ın El Captain kod adıyla geliştirdiği henüz beta aşamasında olan OS X 10.11 ile açık gideriliyor. Açığı bulan Todesco, konuyu ilgili Apple yetkililerine belirttiğini söyledi, ancak firma tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
Apple‘ın çarşamba akşamı düzenlediği Hey Siri etkinliğinde OS X ile ilgili pek bir şey söylenmedi, ancak Apple bu platformu yakından ilgilendiren adımları etkinliğin hemen sonrasında attı. OS X 10.11 El Capitan’ın Golden Master veya GM olarak adlandırılan versiyonu geliştiriciler ve Apple’ın Beta yazılım programının katılımcıları için yayınlandı.
Apple’ın OS X El Capitan için GM sürümünü yayınlanmış olması, El Capitan’ın yayınlanacağı söylenen 30 Eylül tarihini destekler nitelikte. Bu sürümle ilgili çok fazla şey bilinmiyor, ancak GM olduğu için El Capitan’ın yakında yayınlanacak final sürümüne en yakın hâlde bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geliştiriciler ve test kullanıcıları bu yeni sürümü inceleyerek, buldukları hataları Apple’a bildirecekler, böylelikle OS X El Capitan’ın final sürümü son kullanıcılara hataların en aza indirgendiği şekliyle ulaşacak.
El Capitan, OS X Yosemite tarafından kurulan temeli biraz daha sağlamlaştırmaya odaklanan iyileştirmeler ve yenilikler içeriyor. Performansta iyileştirmeler hem görünürün altında kalan kısmı kapsıyor, hem de Spotlight aramaları gibi işletim sisteminin çeşitli noktalarında karşımıza çıkıyor. Bu arada Apple, geçen yıl iOS için sunduğu ****l API programlama arayüzüne geçiyor, bu da hem grafik performansında hem de genel performansta artış sağlayacak.
Tabii ki, görünürde olan çeşitli yenilikler de bulunacak. Spotlight şimdi günlük dile daha yakın arama sorgularını da anlayıp karşılık veriyor. Mission Control daha az yoğun ve sade hâle getirilirken, bölünmüş ekranlı çoklu görev desteği de OS X El Capitan ile birlikte geliyor. Bu çoklu görev desteğinin benzeri iOS 9 ile birlikte iPad Air 2 ve iPad Pro gibi cihazlara da gelecek.
Apple OS X El Capitan sürümünü ne zaman yayınlayacağını henüz açıklamadı. Ancak tahminler bunun 30 Eylül tarihinde gerçekleşeceği yönünde. Güncelleme işlemi önceden olduğu gibi yine ücretsiz olacak gibi görünüyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10
Apple geçtiğimiz hafta ertelediği WatchOS 2 güncellemesini nihayet yayınladı. İşte Apple WatchOS 2 güncellemesi ile gelen yenilikler ve WatchOS 2 yükleme rehberi.

Appletarafından WWDC 2015 ile duyurulan WatchOS 2, iOS 9'dan bir hafta sonra yayınlandı. Yaşanan hatalar nedeniyle geçtiğimiz hafta ertelenenWatchOS 2 güncellemesi, kısa süre önce yayınlandı. Apple Watchkullanıcılarını hayli mutlu edeceğini tahmin ettiğimiz WatchOS 2güncellemesi, pek çok yeniliği beraberinde getiriyor
Apple, WatchOS 2 güncellemesini yayınladı

Artık daha fazla kadran seçeneği, daha fazla uygulama, daha verimli ve güçlü çalışan WatchOS 2 ile birlikte, kullanıcılar maillere yanıt verebilecek, daha hızlı takvim planlaması yapabilecek, baş ucu modu ile Apple Watch'u kolunda olmasa dahi kullanabilecek. Peki, bunca yenilik ile gelen WatchOS 2 güncellemesi nasıl yükleniyor?

WatchOS 2 nasıl yüklenir?

WatchOS 2 güncellemesini yüklemek için iPhone'unuz ile Apple Watch Uygulaması > Saatim > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerekgüncellemeyi yükleyebilirsiniz. Güncellemeyi yüklemeden önce Apple Watch şarjının en az yüze 50 dolu olması öneriliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Apple, geçtiğimiz haziran ayında düzenlediği WWDC 2015’te tanıttığı en yeni masaüstü işletim sistemi OS X El Capitan’ı 30 Eylülde yayınlayacağını açıkladı. OS X Yosemite ile gelen yenilikler ve işletim sisteminin tasarımı üzerine inşa edilen OS X El Capitan; pencere yönetimi, yerleşik uygulamalar, Spotlight araması, PDF’leri açma, e-postalara erişim gibi alanlardaki performansı artırarak Mac deneyimini daha rafine hâle getiriyor.
Apple’ın yazılımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, insanların Mac’lerini kullanmaya bayıldığını, OS X’in gücünün ve kullanım kolaylığının bunda büyük bir rol oynadığını belirtti. OS X El Capitan’ın Mac deneyimini rafine ettiğini bir kez daha hatırlatan Federighi, küçük yollarla büyük farkların yaratıldığını ve performansın arttığını dile getirdi.
Apple’a göre, OS X El Capitan, Mac’te yerleşik olarak bulunan uygulamaların daha da iyi çalışmasını sağlayacak. Safari, Mail ve Fotoğraflar uygulamalarının her birinde kullanıcı deneyimini iyileştirecekler yenilikler kullanıcılara ulaştırılacak.
OS X El Capitan, 30 Eylülden itibaren Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek. OS X El Capitan, 2009 ve daha sonrasında üretilen Mac modellerine ek olarak, 2007 ve 2008’de üretilen bazı modellere de yüklenebilecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12
Apple, Mac modelleri için OS X El Capitan güncellemesini ücretsiz yayınladı. İşte OS X El Capitan ile gelen yenilikler, güncellemeyi alacak Mac modelleri ve indirme bağlantısı.


Apple, masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan OS X El Capitan, Mac kullanıcıları için ücretsiz güncelleme olarak dağıtımına başlandı.
Temelinde OS X Yosemite’nin özellikleri ve tasarımı bulunan El Capitan, pencere yönetimi konusundaki güncellemeler, yerleşik uygulamalar, Spotlight araması ve uygulamaları açma ve uygulamalar arasında geçiş yapma, PDF’leri açma ve mail’lere erişme gibi her gün yaptığınız aktiviteleri daha hızlı ve duyarlı hale getiren performans geliştirmeleriyle Mac deneyimini rafine hale getiriyor.
El Capitan ile Mac deneyimi’ndeki geliştirmeler

El Capitan, Mac’inizle en çok yaptığınız şeylerin daha basit ve akıllı yollarını sunar. Kullanımı kolay Mission Control, Mac’inizde açık olan her şeyi görmenizi ve organize etmenizi daha da kolaylaştırır. Mission Control, tek bir kaydırma hareketiyle, tüm pencerelerinizi tek bir katmanda düzenler, böylece, ihtiyacınız olan pencereyi daha hızlı bulabilirsiniz. Masaüstünüz kalabalıklaştığında, işlerinizi daha geniş bir alanda yapabilmek için pencerelerden birini ekranınızın üst kısmına taşıyarak yeni bir alan yaratmanız yeterli. Ayrıca, yeni Split View özelliği, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yan yana getirir, bu sayede dikkatiniz dağılmadan aynı anda iki uygulamayla da çalışabilirsiniz.

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Şimdi Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, Spotlight ile, aradığınız dosyayı bulmak için konuşma dili ile arama yapabilirsiniz. “Harrison’ın Nisan ayında gönderdiği mail” veya “dün hazırladığım sunum” gibi ifadeler yazdığınızda, Spotlight tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı olur. Daha fazla sonuç görüntülemek isterseniz Spotlight penceresini yeniden boyutlandırabilir veya masaüstünüzde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz.

OS X’teki yerleşik uygulamalar, El Capitan’da daha da iyi. Safari’de, favori web sitelerinizi açık ve aktif halde tutabilmeyi sağlayan İğnelenmiş Siteler özelliği ve herhangi bir sekmeden tarayıcı sesini hızlıca kapatmaya yarayan yeni sessize alma düğmesi bulunuyor. Mail uygulaması, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilerinize veya takviminize eklemenizi öneren Akıllı Öneriler özelliğini sunuyor. Üstelik, tıpkı iOS’ta olduğu gibi, kaydırarakmesajları silebiliyor, Mail tam ekran modundayken birden çok mail arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerinizi tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerinizin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle, düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsunuz.

El Capitan; fotoğrafları, PDF’leri, videoları ve diğer dosyaları notların içerisine sürükleyip bırakabilmenize veya Paylaş menüsünü kullanarak, doğrudan başka uygulamalardan Safari web bağlantıları veya Harita konumları gibi içerikleri ekleyebilmenize imkan veren, yepyeni Notlar uygulamasına sahip. Kolayca oluşturulabilen kontrol listeleri, yapılması gereken önemli şeyleri takip edebilmenize yardımcı olurken, yeni İlişik Tarayıcı ilişiklerinizi tek bir sade görünümde organize ederek, aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. iCloud sayesinde notlarınız her zaman eşzamanlanıyor, böylece, bir cihazda not oluşturup düzenleyebiliyor veya aynı notu diğer cihazlarda kullanabiliyorsunuz.
Sistem performansında yapılan geliştirmeler

OS X El Capitan, sistem performansını Mac’in her noktasında artırır, her gün yaptığınız şeylerin çoğunu daha hızlı ve duyarlı hale getirir. Apple’ın çığır açan grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırır ve böylece günlük olarak kullandığınız uygulamalarda daha hızlı grafik performansı sunar. Metal aynı zamanda CPU ve GPU’nuzdan da tam olarak faydalanarak, 10 kata kadar daha hızlı çizim eğrisi performansıyla oyunlarda ve profesyonel uygulamalarda daha zengin ve akıcı bir deneyim sunar.
El Capitan aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren, 50.000 adet karaktere sahip Çince (hem Geleneksel hem de Basitleştirilmiş) sistem fontu da dahil olmak üzere, geliştirilmiş uluslararası dil desteği sunuyor. Çince klavye giriş yöntemleri şimdi düzenli olarak güncellenen kelime listelerine ve daha akıllı aday penceresine sahip. El Capitan, Hiragana’yı otomatik olarak yazılı Japoncaya çevirerek ve dönüştürülen kelimeleri tek tek seçme ve onaylama ihtiyacını azaltarak, Japonca metin girişini daha hızlı hale getiriyor. Üstelik şimdi, dört yeni Japonca yazı tipini kullanarak, belgeleriniz için mükemmel fontu seçebilirsiniz.
OS X El Capitan güncellemesini alacak Mac modelleri!

iMac (2007 ortası veya daha yenisi)
MacBook Air (2008 sonu veya daha yenisi)
MacBook (2008 sonu 2009 başı veya daha yenisi)
Mac mini (2009 başı veya daha yenisi)
MacBook Pro (2007 ortası/sonu veya daha yenisi)
Mac Pro (2008 başı veya daha yenisi)
Xserve (2009 başı)
Yeni MacBook
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13
Cupertino, ABD kökenli teknoloji devi Apple, bir yandan iPhone ve iPad modelleri ile mobil pazarda mücadelesini sürdürürken, diğer taraftan iMac ve Macbook modelleri ile de PC segmentinde adından söz ettiriyor.

Firma, Windows işletim sistemi üzerinde çalışan diğer PC cihazlarının karşısına ise kendi geliştirdiği OS X işletim sistemi ile çıkarken, bugün firma en son sürüm olarak OS X El Capitan’ın final versiyonunu sunmuş durumda. Bu yeni versiyon Mac App Store’da yerini aldı.
Güncelleme ücretsiz olarak Mac App Store üzerinden indirilebilirken, 6GB dosya büyüklüğü ile geliyor. Apple, bu yeni işletim sisteminin indirilip, USB sürücü üzerinden temiz kurulum olarak yüklenmesini öneriyor.
OS X El Capitan, bir çok yeniliği de beraberinde getirirken, bunlar arasında split-screen pencere yönetiminin geliştirilmesi, daha gelişmiş Mission Control, diğer taraftan Notes, Mail, Maps, ve Photos uygulamaları güncellenmiş, Spotlight arama geliştirilmiş ve ayrıca performans yönünde de iyileştirmeler gerçekleştirilmiş.
Siz de henüz indirmediyseniz OS X El Capitan indirme sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14
VLC Player ChromeOS İçin Yayınlandı

VLC Player ChromeOS İçin YayınlandıDünyanın en çok kullanılan video oynatıcılarından biri olan VLC Player, ChromeOS için yayınlandı. Şu anda Android, iOS, Windows, Linux ve OS X gibi işletim sistemlerinde, neredeyse bütün dosya formatlarını desteklediği için milyonlarda insan tarafından kullanılan uygulama, bundan böyle ChromeOS işletim sisteminde de yer alacak.

VLC Player ChromeOS İçin Yayınlandı

Şu ana kadar ChromeOS için VLC player uygulamasının gecikmesinin ardında, PPAPI, NaCL ve bazı Javascript uyarlamalarının olduğu ifade ediliyor. Bu durum Google'ın ChromeOS için yayınlandığı ARC (Android Runtime for Chrome) ile son buldu. ARC ile, Chromebook cihazları Android yazılımlarını çalıştırabilecek.
ARC sayesinde, VLC Player yazılımı, web tabanlı işletim sisteminde çalışır hale getirildi. ChromeOS için hazırlanan yazılım, güncel sürümlerde olduğu gibi ses/video formatlarını, altyazıları ve yayın akışlarını destekliyor. Buna ek olarak, oynatma listesi, hızlandırılmış gösterim, ekolayzır, ses/görüntü senkronizasyonu ve donanımsal ses/görüntü işleme özellikleri yer alıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15
Apple'dan Mac Fiyatlarına Zam!

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında TRT bandrolünün alınacak olması fiyatlara da yansıdı.

Apple TRT bandrolü uygulamasının ardından mağazalarındaki bilgisayar fiyatlarını güncelledi. Güncelleme ile birlikte bilgisayar fiyatlarında 300 TL'ye varan artış olduğu görülürken bu durum kuşkusuz yeni bilgisayar alacak kişilerin tepkisini çekti.
Türkiye'de vergiler nedeniyle oldukça yüksek fiyatlar üzerinden satılan teknolojik cihazların aynı zamanda ek bandrol uygulamaları gibi farklı uygulamalar ile daha da pahalı fiyatlara çıkartılması kişilerin ihtiyaçlarını giderme noktasında oldukça yüksek maliyetler yarattı. Apple tarafından mağazalarda yapılan güncellemeler ile birlikte oluşan yeni fiyat listesi şöyle;
İşte Zam Sonrasında Güncel Mac Fiyatları!
Zam sonrasında yapılan açıklamalarda cihazların versiyonlarına göre yeni fiyatları şöyle oluştu;
11 inç Macbook Air'in 128 GB’lık versiyonu 3.669,00 TL
11 inç Macbook Air'in 256 GB’lık versiyonu 4.469,00 TL
13 inç Macbook Air'ın 256 GB'lık versiyonu 4.879,00 TL
13 inç Macbook Pro'nun 128 GB'lık versiyonu 5.309,00 TL
13 inç Macbook Pro'nun 256 GB’lık versiyonu 6.099,00 TL
13 inç Macbook Pro'nun 512 GB’lık versiyonu 7.209,00 TL
15 inçlik modelde ise 256 GB'lık versiyon 8.039,00 TL
512 GB'lık versiyon 9.859,00 TL
21.5 inç iMac 4.469,00 TL
21.5 inç Retina 4K ekranlı iMac 6.099,00 TL
27 inç Retina 5K ekranlı iMac 7.209,00 TL
Mac mini 1.989,00 TL
Mac Pro 12.299,00 TL
Oluşan yeni fiyatları ile birlikte en ucuz versiyon Mac, Mini versiyonu olurken Mac Mini için yaklaşık 2 milyar liralık bir ödemenin yapılması gerekiyor. En pahalı versiyon ise Mac Pro; 12.299 TL’ye satılıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#16
OS X El Capitan 10.11.6 Yayınlandı!

Apple, geçtiğimiz aylarda test sürecine başladığı OS X El Capitan 10.11.6'nın final sürümünü yayınladı. Peki, OS X El Capitan 10.11.6 hangi yenilikleri bünyesinde barındırıyor?
Son yıllarda güncellemeler konusunda oldukça hızlı adımlar atmaya başlayan Apple, OS X El Capitan 10.11.5 güncellemesinden hemen sonra OS X El Capitan 10.11.6 güncellemesinin ilk beta sürümünü yayınlayarak test sürecini başlatmıştı.

23 Mayıs’tan bu yana devam eden test süreci geçtiğimiz günlerde yayınlanan dördüncü beta sürümü ile sonlandı ve bugün itibariyle OS X El Capitan 10.11.6 final sürümü yayınlandı.
OS X El Capitan 10.11.6 Final Sürümü

Beta versiyonlarında yer alan hataların giderildiği ve performans artışı için iyileştirmelerin yapıldığı El Capitan 10.11.6’yı, şu anda Apple Geliştirici Merkezi veya App Store üzerinden indirmek mümkün.OS X Yosemite sürümden El Capitan'a geçiş yapan bazı kullanıcılar özellikle Wi-Fi bağlantısı ve performans konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten yorumlar yapıyordu.
Bu sürüm ile sorunların büyük oranda çözüldüğü söyleniyor. OS X El Capitan 10.11.6'yı kullanmaya başlayan kullanıcıların ilerleyen günlerde App Store'da yapacağı yorumlar, bu konuya netlik kazandıracaktır.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#17
İOS OS X El Capitan Hakkında Her Şey

Apple, bugün gerçekleşen WWDC 2015 konferansı kapsamında yeni OSX sürümünü tanıttı. İşte Apple'ın yeni Mac OS X işletim sistemi sürümü, OS X El Capitan hakkında her şey.

[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Yıllardır masaüstü işletim sistemi Mac OS X'i çok şeşitli özellikler ile yenileyen Apple, sonunda bir sonraki Mac OS X sürümünü tanıttı. OS X El Capitan adı ile karşımıza çıkaN YENİ nesil Mac OS X işletim sistemi, çok sayıda yeni özellik sunuyor. İşte yeni özellikleri ve detayları ile OS X El Capitan.[/FONT]
[FONT=&quot]Bugün Apple'ın WWDC 2015 konferansı ile tanıtılan yeni OS X El Capitan, artık daha fazla kullanıcı odaklı bir yapı sunan ve daha hızlı çalışan bir OS X sürümü olarak dikkat çekmekte.[/FONT]
[FONT=&quot]

[/FONT]

OS X El Capitan özellikleri: Safari yenilikleri

[FONT=&quot]Daha önce Chrome gibi başka tarayıcılarda görmüş olduğumuz sekme sabitleme özelliği ve medya oynatılan sekmenin işaretlenmesi özelliği OS X El Capitan ile gelen yeni Safari sürümünde sunulacak dikkat çeken yenilikler.[/FONT]
[FONT=&quot]Sıık ziyaret edilen web sayfalarının sabitlenmesi özelliği ile web sayfası ikonu, ekranın sol üst bölümünde yer alacak, ikona tıklandığında ise web sayfası yeni bir sekmede açılacak.

[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

OS X El Capitan özellikleri: Ekran bölme

[FONT=&quot]Yeni OS X El Capitan artık daha önce Windows 8'de görmüş olduğumuz ekran bölme özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde birden fazla ekranda işlemlerinizİ kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Örneğin bu özellik sayesinde bir ekranda mail yazarken, bir diğerinde Youtube'daki bir videoyu izleyebilirsiniz.

[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

OS X El Capitan özellikleri: Ortak geliştirme ortamı

[FONT=&quot]Yeni OS X El Capitan, iOS 9 ve Watch OS 2 ie birlikte Apple, uygulama geliştiricilerinin işlerini kolaylaştıran bir hamle yaptı. Geliştiricilerin her işletim sisteminin geliştirme ortamı için için ayrı geliştirme ücreti ödemesinin önüne geçen yeni sistem ile, tek bir ücret ödenerek 3 işletim sisteminin geliştirici araçlarına birden erişim sağlanabilecek.

[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

OS X El Capitan özellikleri: Mail yenilikleri

[FONT=&quot]OS X El Capitan ile birlikte yenilenen Mail uygulaması, tam ekran tarafında gelişme gösterirken, sekme özelliği ile birlikte aynı anda birden fazla mailgönderimi yapılabilecek. Ayrıca yeni Mail uygulamasında arşivleme, gizleme ve silme gibi özelliklerde geliştirildi.

[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

OS X El Capitan özellikleri: Spotlight yenilikleri

[FONT=&quot]Yeniden boyutlandırılabilir pencere özelliği ile gelen yeni Spotlight, canlımaç sonuçları, Siri verileri desteği ve doğal dil araması yenilikleri ile, artık çok daha iyi sonuçlar gösterebiliyor.

[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

OS X El Capitan özellikleri: Metal for Mac ve grafik motorları

[FONT=&quot]Metal for Mac ya da Türkçe olarak Mac için Metal özellliği, Open GL veOpen CL grafik gücü hesaplama güçlerini birleştirerek, daha az donanım ihtiyacı, daha uzun pil ömrü ve daha yüksek performansı sunmayı hedefliyor.[/FONT]
[FONT=&quot]1.4 kat daha hızlı uygulama açabilen ve 4 kata kadar daha hızlı PDF gösterebilen yeni OS X El Capitan artık Unity, Autodesk, Unreal ve 2K gibi çok sayıda grafik motorunu, artık sorunsuz bir şekilde destekliyor.

[/FONT]
OS X El Capitan'ın Beta Sürümün de 4K Çözünürlüğüne Rastlandı

iOS 9 güncellemesi aynı zaman da birlikte gelen OS X El Capitan'ın özellikleri dikkat çekiyor.

[FONT=&quot]
İnternet üzerinde oldukça büyük bir söz hakkında sahip olan 9to5Mac’in yapmış olduğuhaberlere göre OS X El Capitan’ın en son sürümünde karşımıza çıkan 4K Retinaekran donanımına sahip olan iMac’in ipuçları ortaya çıktı. Yaklaşık olarak 21.5”değerindeki bir ekran boyutuna sahip olacağı dile getiriliyor. Bilindiği üzere Apple’ın 5Kçözünürlüğüne sahip olan 27” değerinde ki iMac modeli ise kısa bir süredir piyasa da boy gösteriyor.
Firmanın 21.5” boyutunda olan bilgisayarının 4.096 x 2.304 piksel çözünürlük değerinde,Intel’in yeni geliştirmiş olduğu Boradwell Iris GPU aynı zaman da AMD Radeon’un geliştirmiş olduğu GPU’lara yer vereceği dile getiriliyor.OS X El Capitan’ın beta sürümünde karşımıza çıkan Bluetooth desteğine sahip olan bir uzaktan kuman alıcıya ait olan kodlar da gün yüzüne çıktı. Kızılötesi sensörle birlikte karşımıza çıkacak olan kumandanının günümüz de ki yeni nesil televizyonlar la ile birlikte oldukça uyumlu olduğu açıklanıyor. Uzaktan kuman da üzerinde trackpad ve Force Touch desteğinin de yer alması oldukça muhtemel.
Önümüz de ki ayın başında iOS 9’un beta kodlarının gelişmiş bir Facetime kamerayla birlikte ait izlere sahip olduğunu vurgulayalım.[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#18
Apple iOS 9.3 ile aynı zamanda OS X 10.11.4 El Capitan sürümünü de yayınladı. Mac bilgisayarlara gelen bu en son güncellemenin yenilikleri arasında Mesajlar ve AirDrop’ta Live Photos desteği ve Notlar içinde şifrelenmiş notlar bulunuyor.
Notlar uygulamasında kullanıcılar Evernote dosyalarını içe aktarabiliyor ve nesneleri alfabetik olarak ya da ekleniş tarihi veya değişiklik tarihini baz alarak sıralayabiliyorlar. iBooks’ta ise PDF’leri iCloud ile eşzamanlama imkanı getirilmiş, böylelikle onlara farklı cihazlardan erişmek mümkün oluyor.
Ayrıca 10.11.4 sürümüyle birlikte hata düzeltmeleri de geliyor. Örneğin Fotoğraflarda yavaş RAW dosya yüklenmelerine çözüm, Safari’de t.co bağlantılarının düzgün şekilde açılmaması probleminin giderilmesi de bunlar arasında bulunuyor. Çözülen diğer sorunlar arasında USB-C adaptörleri, VIP gelen kutularıyla çalışan Gmail hesapları ve USB ses cihazlarıyla ilgili sorunlar da yer alıyor.
OS X 10.11.4 güncellemesiyle gelen yenilikler iOS tarafında da iOS 9.3 ile birlikte gelen yeniliklerle örtüşüyor, böylelikle Apple her iki cihaz segmentinde birbirini tamamlayan kullanıcı deneyimi sunuyor.
En son OS X El Capitan sürümünü Mac App Store’da bulunan Güncellemeler bölümünden indirebilirsiniz. Burada yer alan bilgilere göre son sürüm aşağıdaki yenilikleri ve değişiklikleri getiriyor:
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#19
Apple, iOS 10 beta 1'in ardından bu defa masaüstü sistemleri için macOS Sierra 10.12 Beta 1 güncellemesini yayınladı. Birinci beta sürümü neler getiriyor? Kararlı sürüm ne zaman yayınlanacak?


Apple, WWDC 2016 etkinliğinde masaüstü işletim sistemi için yepyeni bir süreç başlattı. Yaklaşık 15 yıldır kullanılan OS X ismi bundan sonra süreçtemacOS adını alacak. Apple böylece masaüstü sistemlerinde kullandığı isimlendirmeyi mobil (iOS), giyilebilir cihaz (watchOS) ve TV (tvOS) ile uyumlu hale getirdi.


macOS Sierra işletim sistemi isim değişikliğinin yanında birçok önemli gelişmeyi beraberinde getiriyor. Apple Watch ile bilgisayarınıza giriş yapmak, dosya optimizasyonu, Apple Pay ve Siri desteği macOS Sierra’da karşımıza çıkan önemli yenilikler oldu.
macOS Sierra güncellemesini alacak bilgisayarlar

*2009 ve sonrası tanıtılan MacBook’lar
*2009 ve sonrası tanıtılan iMac’ler
*2010 ve sonrası tanıtılan MacBook Air’ler
*2010 ve sonrası tanıtılan MacBook Pro’lar
*2010 ve sonrası tanıtılan Mac Mini’ler
*2010 ve sonrası tanıtılan Mac Pro’lar
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#20
Apple dün düzenlenen WWDC 2016 etkinliğinde, yeni işletim sistemi macOS Sierra'yı tanıttı. Peki, macOS Sierra hangi özellikleri ile öne çıkıyor? İşte en önemli macOS Sierra özellikleri!


Apple dün düzenlediği WWDC 2016 etkinliğinde yeni işletim sistemimacOS Sierra’yı duyurdu. Siri’yi Mac’te kullanabilmekten, masaüstünüze her yere erişmeye kadar ekosistemin içerisinde iletişimi artırmayı hedefleyen macOS Sierra’nın en önemli özelliklerine gelin hep birlikte bakalım.


Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, macOS Sierra'nın sevdiğiniz uygulamalardaki iyileştirmeler ve yeni özelliklerle Mac’inizi her zamankinden daha akıllı ve yararlı hale getireceğini ifade ediyor.
Siri Şimdi Mac’te

Apple'ın iPhone 4s ile birlikte duyurduğu sesli asistan Siri, bildiğiniz özellikleri ve masaüstü için özel olarak tasarlanan yepyeni yeteneklerle artık Mac’te. Dock’tan, menü çubuğundan veya klavyeden kolayca erişilebilen Siri bilgi aramak, dosya bulmak ve mesaj göndermek için sesinizi kullanmanızı sağlıyor.Örneğin, Siri’den bir önceki gece üzerinde çalıştığınız dosyayı bulmasını, takviminize belirli bir toplantıyı eklemesini veya bir Facetime görüşmesi başlatmasını isteyebileceksiniz. Mac’te Siri’yi kullanarak Siri arama sonuçlarındaki öğeleri belgelerinize veya mail’lerinize sürükleyip bırakabilecek, maç sonuçları veya hisse senedi değerleri gibi bilgileri sürekli takip edebilmek için Bildirim Merkezi’ndeki Siri Arama sonuçlarına iğneleyebilecek ve hatta sistem tercihlerini değiştirebilecek, anımsatıcılar oluşturabilecek ve Fotoğraflar arşivinde arama yapabileceksiniz.
Artık Mac’te de kullanılabilen Siri şimdi dört Apple platformunda da, yani iOS, macOS, watchOS ve tvOS’ta hizmet veriyor ve 36 ülkede haftada iki milyar isteği yerine getiriyor.


Masaüstünüz ve Belgeleriniz Tüm Aygıtlarınızda

macOS Sierra ile birlikte Masaüstünüzdeki ve Belgeleriniz klasörünüzdeki tüm dosyalarınıza otomatik olarak herhangi bir Mac, iOS aygıtı ve hatta PC’nizde ulaşabileceksiniz. Bunun için dosyalarınızı her zaman yaptığınız gibi Masaüstü veya Belgeler klasörünüze kaydetmeniz yeterli.

Bundan sonra bu dosyalara ihtiyaç duyduğunuz her yerde erişebileceksiniz. iPhone veya iPad’inizdeki dosyalarınıza iCloud Drive uygulaması, iCloud.com veya Windows için iCloud uygulamasından erişebilirsiniz. İkinci Mac’inize giriş yaptığınızda, dosyalarınızın Masaüstü veya Belgeler klasöründe, tam olarak kaydettiğiniz yerde olduğunu göreceksiniz.

Aygıtlar Arasında Kopyalama ve Yapıştırma
macOS Sierra ile aygıtlar arasında Devamlılık özelliği de geliştirildi. Universal Clipboard özelliğiyle, panonuzdakileri iCloud aracılığıyla tüm Apple aygıtlarınızda kullanabileceksiniz. Mac ve iPhone’unuz ve iPad’iniz arasında metin, resim ve video kopyalayıp yapıştırabileceksiniz.

Hemen Her Uygulamada Sekmeler

macOS Sierra Masaüstünüzde daha etkin bir şekilde gezinmenize yardımcı olmak için, Safari’nin Sekmeler özelliğini Harita, Mail, Pages, Numbers, Keynote ve TextEdit gibi birden fazla pencereyi destekleyen Mac uygulamalarına ve hatta üçüncü taraf uygulamalarına taşıyor.Sekmeler özelliğini kullanarak Harita uygulamasında yerinizi kaybetmeden birden fazla yere göz atabilecek, tam ekran görünümünde Pages belgeleri arasında kopyalayıp yapıştırma işlemi yapabilecek veya Mail uygulamasında taslak mail’ler arasında hızla geçiş yapabileceksiniz.

Mac’inizde Apple Pay ile Alışveriş Yapma

Kullanıcılar Mac’lerini kullanarak alışveriş yapmayı seviyorlar ve macOS ile Safari’de alışveriş deneyimi şimdi daha da gelişti. İnternette Apple Pay, destekleyen web sitelerinde alışveriş yaparken güvenli ve gizli alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. İnternette satış yapanlara artık kredi veya banka kartı numarasınızı vermeniz gerekmiyor.