Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

pc nin tarihi saati sıfırlıyor

kayserli

0
Üye
8 Ara 2015
14
12
3
s a arkadaşlar masaüstü bilgisayarımın elektriğini fişten kapattığımda saati değişiyor tarihi 2006 yıllarına dönüyor gün ve ayda değişiyor .içindeki bios pilini enaz 5 defa sıfır değiştirdim aynı yalnız pc yi kapatıp fişten kapatmazsam bilgisayar açıldığında tarih saat normal.aceba arıza ne olabilir bigisayarın bilgileri aşağıdadır teşekkürler
işlemci:intel coreo 2qard cpu q8300 2050 ghz 4 çekirdek
anakart :esc g31t -m7 ( 2pcı.1pcle*1 1pcı-ex16 )2ddr2 dımm audio
ekran kartı üzerinde yok

marble

0
Üye
22 Tem 2012
88
13
8
s a arkadaşlar masaüstü bilgisayarımın elektriğini fişten kapattığımda saati değişiyor tarihi 2006 yıllarına dönüyor gün ve ayda değişiyor .içindeki bios pilini enaz 5 defa sıfır değiştirdim aynı yalnız pc yi kapatıp fişten kapatmazsam bilgisayar açıldığında tarih saat normal.aceba arıza ne olabilir bigisayarın bilgileri aşağıdadır teşekkürler
işlemci:intel coreo 2qard cpu q8300 2050 ghz 4 çekirdek
anakart :esc g31t -m7 ( 2pcı.1pcle*1 1pcı-ex16 )2ddr2 dımm audio
ekran kartı üzerinde yok

bios pilini değiş pil bitik

--------------------

kapak aç anakartta yuvarlak beyaz bi pil var onu değiş düzelir

Bios Pili 3V CR2032

Arkadaşlar konuyu iyi okudunuz mu arkadaşımız bios pilini en az beş defa değiştirdim diyor...

tolizuga

0
Üye
4 Eki 2012
18
1
3
Selam
@BIOS pilini değiştirdiğinize ve sorunun hâlâ devam ettiğine göre, şu sorunlar olma ihtimali yüksek gibi görünüyor.

1. Pil kontak almıyor. Pil yuvasındaki kontakları cam fırça veya tornavida ucuyla temizleyin ve alttaki kontağı hafiften yukarıya kaldırarak pili takın.
2. Anakarttaki pil yuvası yakınlarındaki kondansatörleri gözlemleyin. Patlama veya oksitlenme gibi bir şey varsa, pil hem çabuk tükeniyor, hemde şarj etmiyor veya görevini yapmıyordur.
3. Taktuığınız pilin voltaj değerlerinin doğru olup olmadığını bilmelisiniz. Bazı piller çok beklediğinden deşarj olabiliyorlar ve siz bunu yeni olarak alıp taktığınızdan hiç şüphe etmiyorsunuz.

Yararlı Olması Dileğiyle.

Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
arkadaşım yukardaki yazımın tamamını okumamışsın bios pilini enaz 5 defa değiştirdim

merhaba
sıkıntıyı genişletme yeter ki çözüm vardır ve devam edilebilecek adımlarla tets kontrolünü yap

1)Açılış ayarları bozulur,
2)Sürekli her açılışta sistem saatini ayarlatır,
3)Bazen hiç açılmayabilir,
4)Girmiş olduğu ayarların tamamı sıfırlanır(Default),duruma gelir açılışta her defasında 1st. boot cihazını göremediğini hata raporu olarak verebilir.Tabiki bilgisayara zarar vermez ama uzun süreli değiştirmeden kullanmakta bir süre sonra bıos'a zarar verebilir.Ayrıca bazen biten piller zamanında alınmaz ise akma yaparak PCB'ye zarar verecek duruma gelebilir oksitlenmeden dolayı.Birde bu pil bitmeye başladığı zaman bilgisayar sana msdos görünümünde pil(Battery Low Level),benzeri uyarıyı verir ve sende değişim zamanı geldiğini anlayabilirsin
bios pili biterse bios ayarları varsayılan şekline döner; yani fabrika çıkış ayarlarına döner. Bunun dışında bir olasılık yoktur. Eğer varsa, sisteminiz sorunludur.
5 sefer değiştirdim derken izlenebilecek sorun ortadadır.
yinede birde postta F1 tuşunada kendi kendine basıyorsa sorun yok
burada tanımlanan bir tanıyı alabilmekm için test kontrolü yapmak gerekir buda buraya yazmak ile olmaz bakmak lazım
yani 5 sefer pil değiştirdim diyorsunuz ya sorun başka taraflara işaret veriyor.
birde burada pil yapısı vardır ona bakmak lazım
bu konuda forumda detay vericem
forumda kalarak bilgilendiriilmiş olacaksınız
iyi forumlar

--------------------

bios pili biterse

bios ayarları sıfırlanır fabrika çıkışındaki ayarlara döner
bios a ayar yaptığınızda o ayarları hafızada tutmaz
bilgisayarınızın saati sıfırlanır doğru göstermez
her açılışta F1 e basmanız gerekebilir
açılışta aygıt tarama yapar ve açılış süresi artar
açılışta bios pilinin bittiği uyarısını verir