Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

RTÜK 9 Eylül 2015 tarihli toplantısında

dogan3434

0
Üye
14 Ocak 2016
34
1
8
RTÜK 9 Eylül 2015 tarihli toplantısında ,kanun ve yönetmeliğe aykırı olarak yayın yapan platformlardan Digimedia ve Güç digitalın yayın iletim yetkisini iptal etti ve bu platformların taşıdığı toplam 60 + 56 korsan TV yayınını durdurma kararı aldı.
Bu kanalların yayın lisansları ( U-TV) yurtdışından temin edilmektedir. Böylece RTUK denetimi ve RTUK reklam paylarından muaf olmaktadırlar. Süreçte kanalların hizmet aldıkları teleportlar arayıcılı ile bu lisansları ibraz etmemişler yada lisansları geçerli bulunmamıştır. RTUK kanundaki bu boşluğu ortadan kaldıracak yeni yönetmelik hazırlığına başladığı iddaa edildi.

Yayınları kesilen kanallar Ankara 12. İdare Mahkemesine başvurdu.Mahkeme davacı şirketin yayın iletim yetkisinin iptal edilmesinin 60 günlük sürede sağlıklı bir yargısal denetim sağlayamayacağı ve kararın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği, olayın niteliği ve davanın durumuna göre davalı idarenin birinci savunması alınıp yeniden bir karar alıncaya kadar, teminat almaksızın, söz konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.Mahkeme ayrıca, RTÜK’ten savunma almak için de 10 gün süre verdi.

Bu durumda Digimedya ve Güç Digital firmalarına ait frekanslar yeniden aktif oldu.(Türksat42 °E 11794 H,11824V, 12265 V, 12303 V, 12685 H ) (19.09.2015)