Neler yeni

Türkiye uzaya çıkacak

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,237
Beğeniler
234
#1

Hazırlıklar tamam: Türkiye uzaya çıkacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığını söyledi.
Bakan Arslan, yaptığı açıklamada, Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması yönünde ciddi bir irade olduğuna dikkati çekti. Başbakan Binali Yıldırım'ın da bakanlığı döneminde eylem planında yer almasını sağladığı konunun, 65. Hükümet'in eylem planında da bulunduğunu vurgulayan Arslan, Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması görevinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na verildiğini anımsattı. Arslan, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce çalışmaların tamamlandığını dile getirdi.

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ
Uzay konusunda uluslararası iş birliklerine de çok önem verdiklerine dikkati çeken Arslan, Bakanlığının koordine ettiği bir heyetle mayıs ayı içinde Alman Uzay Ajansı ile iş birliğini geliştirme yönünde görüşmeler yapıldığını, Japon Uzay ve Havacılık Ajansı ile de çok yararlı iş birliği programlarını geliştirdiklerini söyledi. Bakan Arslan, bu kapsamda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ortak deneyler yapılması hususunda iş birliği protokolünün 8 Eylül'de imzalandığını anımsattı.

AR-GE DESTEĞİ AYNEN DEVAM?
Bakan Arslan, bakanlığı bünyesinde havacılık ve uzay teknolojileri ve elektronik haberleşme alanlarında Ar-Ge destek sürecini başlattıklarını ve yıl sonuna kadar değerlendirmeleri tamamlamayı hedeflediklerini ifade ederek, “Ar-Ge destek uygulamasıyla havacılık ve uzay teknolojileri konusunda çok önemli atılımlara imza atacağız. Uzay teknolojilerinde büyük atılım başlatacak çalışmalar için destek sürecini başlatıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 

agurkan

Member
Üye
Katılım
14 Şub 2013
Mesajlar
75
Beğeniler
1
Konum
Denizli
#3
Bizim şu uydu cihazlarında bile Kore'lilerin parmağı var. Araba yapamadık daha montajından başka. Haaa, sanırız ki almanlar da uzayda fink atıyor. İmam hatiplerde uzay eğitimi verecekler herhal. Sahi bizim en son fırlatılan uydu yörüngeden çıktı galiba. Bizim internetler uçuyo, uçuyo. Hızına erişebilene aşk olsun.
 
Son düzenleme:

c1no

New member
Üye
Katılım
5 Şub 2015
Mesajlar
167
Beğeniler
0
Konum
marmara
#4
Eskiden ne güzeldi uzay çalışmaları ve uydu fırlatıyordu Türkiye nerde o eski uydular dimi
 
Son düzenleme: