Neler yeni

[Ubuntu] Neden Ubuntu'nun Birçok Versiyonu Var?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
86
#1


Tatlar

Yani, Ubuntu'nun her versiyonunun arkasındaki rakamlar budur, ancak neden işletim sistemi için çok farklı isimler var? Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu… liste uzayıp gidiyor.
Eh, Ubuntu bu konuda yalnız değil. Örneğin, Windows 7'nin birçok farklı sürümü vardır: Home Basic, Home Premium ve Ultimate, birkaçını belirtin. Ubuntu, ücretsiz bir işletim sistemi olmakla birlikte, farklı sürümleri, kademeli bir ödeme ölçeğinde özelliklerin keyfi olarak dahil edilmesiyle ayrı tutulmamaktadır; daha ziyade, farklı sürümler, Ubuntu çekirdeği etrafında inşa edilen esasen farklı yazılım paketleridir.
Aynı dondurmanın farklı tatlarına benzerler; Hepsi lezzetli, ama bazı insanlar bir diğerine tercih ediyor. Ubuntu tüm bu tercihlere hitap etmeyi amaçlamaktadır, bu yüzden çeşitli tatlar sunmaktadırlar.
“Normal” Ubuntu

İnsanlar Ubuntu hakkında konuştuklarında, sürekli olarak “Ubuntu” olarak yayınlanan projeden söz ediyorlar. Bu işletim sistemi, bugün en popüler masaüstü olarak kabul edilen Gnome Desktop'ı kullanıyor.Ubuntu, yeni Ubuntu kullanıcıları için en cilalı ve eksiksiz olduğu için muhtemelen en iyi işletim sistemidir. Ne istediğinden emin değilseniz, bunu al. Belki de zaman içinde belki de Ubuntu'nun başka bir versiyonunu denemek isteyeceksiniz. Her iki durumda da Ubuntu başlayacak yer.


Ubuntu'yu buradan indirin.


Kubuntu


Ubuntu Gnome'ya dayanmaktadır; Kubuntu KDE'ye dayanmaktadır. Bu kaba bir benzeşim, ancak KDE, Windows gibi Gnome OSX ile daha yaygın olan; Yani, Gnome (büyük ölçüde yararsız) yapılandırma seçeneklerinin sayısını sınırlayarak kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır, KDE ise mümkün olduğunca yapılandırılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Hangi felsefeyi tercih ederseniz, sonuçta bir tercih meselesidir, ancak farkın kafanız karıştığında, şimdilik Ubuntu ile uğraşmanız yeterli.
Aksi halde, burada Kubuntu'yu alabilirsiniz.


XubuntuHafif XFCE masaüstü bilgisayarına dayanan Xubuntu, Ubuntu veya Kubuntu'yu yetkin bir şekilde çalıştırmak için çok eski bilgisayarlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bir çok yönden, Ubuntu'ya benzeyeceksiniz, sadece Gnome ile birlikte gelen çan ve ıslıklardan daha azı ile. Eğer eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu çığlıklar ve ıslık eksikliği bir özellik olabilir, ancak Xubuntu'yu denemek isteyebilirsiniz.Xubuntu'yu buradan indirin.


EdubuntuUbuntu, ama eğitimi kolaylaştırmak için bir dizi araç var. Sınıfta ilerlemeyi izlemek için eğitici oyunlar ve araçlar bulacaksınız. Ubuntu'nun geri kalanı gibi, bu sizin istediğiniz kadar bilgisayar üzerinde kullanmak için tamamen ücretsizdir, bu yüzden bir okulda çalışıyorsanız, okulunuza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için Edubuntu'ya bakın.

Edubuntu'yu buradan indirin.


Netbook Remix“Normal” Ubuntu gibi ama Netbooks için çimdik gibi. Ubuntu Netbook Remix, Ubuntu'da kullandığınız birçok programa sahiptir, ancak küçük ekranda daha kolay kullanılır. Bu, burada gördüğünüz kullanıcı arabirimi ve birkaç tane daha ince ayarlamayla (en kullanışlı olanı, sınırlı sayıda ekran alanını en iyi şekilde kullanabilmek için her programın en üst düzeye çıkarılmasını sağlar) elde edilir.

Ubuntu Netbook Remix'i buradan indirin.

Sunucu Sürümü

Adından da anlaşılacağı gibi, bu sunucular için Ubuntu sürümüdür. GUI almayacaksınız, ancak ileri düzey kullanıcılara bir katil sunucu işletim sistemi oluşturmak için yeteri kadar çok sayıda Ubuntu deposu erişebileceksiniz. Bunu yalnızca gelişmiş kullanıcılar için düşünün.

Ubuntu Sunucusunu buradan indirin.

Diğer resmi sürümleri

Bu liste elbette yorucu değil; resmi ve gayri resmi bir çok başka Ubuntu versiyonu vardır. Elbette hepsi yasaldır, çünkü Ubuntu tamamen açık kaynaklıdır, yani herkes kendi Ubuntu versiyonunu oluşturabilir.

Sonuç

Bu makalenin farklı Ubuntu sürümleriyle ilgili karışıklığa katkıda bulunmuş olabileceğinden korkuyorum, ancak umarım yardımcı olur. Herhangi bir açık kaynak projesi gibi, Ubuntu da herhangi bir amaca hizmet etmek için değiştirilebilir. Ubuntu en fazla değiştirildi, ancak bu sadece herhangi bir amaca uyarlanmış bir ürün olarak biliniyor demektir. Ubuntu'nun kendisinin adapte edilmiş bir Debian versiyonu olması, sadece açık sos ekosisteminin ne kadar şaşırtıcı olduğunu göstermeye devam ediyor.
Ya sen? Hangi Ubuntu lezzetini tercih edersiniz? Ubuntu 10.04'ün yaklaşan sürümü hakkında heyecanlı mısınız? Yoksa sadece kızgın mısınız, çünkü belirsiz “özgür yazılım” yerine “açık kaynak” kelimelerini kullandım. Sebebin ne olursa olsun, eğer yorum yaparsan mutlu oluyorum.