Neler yeni

Yurt dışından getirdiğiniz telefonları çok kolay bir şekilde kendiniz imei kaydı yap

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#1
Yurt dışından getirdiğiniz akıllı telefonları artık çok kolay ve zahmetsiz bir şekilde kendiniz imei kaydı yapabilirsiniz.

Bir çok vatandaşımız daha uygun fiyata mal olduğu için akıllı telefonlarını yurtdışından getirtmeyi tercih ediyor. Fakat tabiki bunun da bir bedeli var. 2012 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren kanuna göre yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihazlar vergi dairesine “pasaport kayıt harcı” yatırılarak kayıt altına alınması gerekiyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in yaptığı açıklama ile yurt dışı telefonların pasaport kayıt işlemleri daha zahmetsiz olarak yapılabilecek. Acarer yaptığı açıklamada, Yurt dışından getirilen telefonkarın pasaport kaydı için verdi dairelerine yatırılan pasaport kayıt harcı artık internet üzerinden kredi kartı ile de ödenebilecek.
Tatil sezonu yaklaşırken başta Avrupa olmak üzere bir çok yabancı ülkeden gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. Tabi yurt dışında tanıdıkları olan tüketiciler de oradan gelecek tanıdıklarına akıllı telefon siparişi vermeye başladı bile. Peki yurt dışından telefon getirirken nelere dikkat edilmeli?
Yurt Dışından Telefon Getirme Şartları

1- Yurt dışından alınan cihazlar ülkeye “yolcu beraberinde” giriş yapmak zorundadır. Herhangi kargo vb. gibi yollarla cep telefonlarının gümrük noktalarından geçmesi söz konusu olmayacaktır.
2- Telefonun imei numarasının kayıt yapılacağı pasaport sahibi tarafından bizzat vergi dairesine “pasaport kayıt harcı” yatırılmalıdır. Aksi halde akıllı telefonunuz bir hafta ile bşr ay arasında bir süre zarfında “kayıt dışı cihaz” nedeniyle iletişime kapatılacaktır.
3- Kayıt yapılacak pasaportlardaki süre Yurt içi giriş tarihinden itibaren bir aydır. Yani İMEİ kaydı yapılacak pasaport yurt içine giriş yaptıktan sonra en fazla bşr ay içinde İMEİ kaydı için kullanılabilir.
4- Yurt dışından gelen telefonlarda garanti şartları mevzuat gereği yurt içinde satılan modellere göre farklılık gösterir. Fakat Avrupa Birliği Üyesi ülkelerden satın alınan telefonlar fatura tarihinden itibaren Türkiye’de bir yıl boyunca üretici firma garantisine sahip olur.
5- Yukarıdaki garanti şartlarını karşılamayan cihazlar için ilgili teknik servis noktaları “ücretli” olarak destek verirler.
6- Aldığınız akıllı telefonda sim kilidi bulunması halinde bu kilidi açabilecek tek yetkili kurum, sim kilidini cihaza koyduran ilgili operatördür. Sim kilidinin açılması için ilgili operatörden sim unlock kodu alınmalıdır. Bu kodlar internet üzerinde bazı siteler tarafından ücretli olarak da temin edilebilir. Apple’ın İphone akıllı telefonlarındaki sim kilitleri, operatörler tarafından uzak erişimde açıldıktan sonra telefonun icloud üzerinden senkronizasyonu yapıldıktan sonra sim kilidi otomatik olarak kalkar.
7- GSM özelliği olmayan tablet, Laptop veya bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar için pasaport kaydı gerekmemektedir.
8- Bir pasaport, her iki yıl için sadece bir adet mobil cihaz kayıt hakkına sahiptir. Bu süre dolmadan yeni bir cihaz kaydı yapılması halinde bir önceki cihaz “kayıt dışı” durumuna düşecektir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

DOST_6080

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
4 Şub 2015
Mesajlar
4,663
Beğeniler
12,388
Yaş
54
Konum
TüRKİYE CUMHURİYETİ
#2
mehmet kardeşim paylaşımlarınızı ilgi ile takip etmekteyim.güzel farklı paylaşımlar sunuyorsunuz emeginize saglık...

not : başlık ve içerik sanırım gözden kaçmış.