Neler yeni

10. nesil Intel Core işlemciler için şaşırtan iddia!

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
4,370
Beğeniler
5,241
Konum
Adana
#1
Masaüstü işlemci pazarında kan kaybeden Intel, bir yandan da 10. nesil mobil ve masaüstü işlemcilerini hazırlıyor. Masaüstü kısımda AMD Ryzen işlemcilerin eli güçlü olsa da, mobil kısımda Intel işlemciler piyasanın hakimi konumunda. Ancak bu durum uzun sürmeyebilir. AMD’nin 7 nm mobil işlemcileri bu yıl piyasaya sürülecek. Son gelen habere göre, Intel de durumun farkında ki 10. nesil Intel Core işlemciler beklenenden daha erken gelebilir.
1580082852626.png

10. nesil Intel Core işlemciler piyasaya iddialı girmenin peşinde

Mobil pazardaki gücünü kaybetmek istemeyen Intel, yeni işlemcilerini beklenenden daha erken sunabilir. Mart veya Nisan ayında tanıtılması beklenen işlemciler, tanıtımdan birkaç hafta sonra yeni dizüstü bilgisayarlardaki yerlerini alacak. Birçok söylenti dolaşsa da, yeni işlemcilerin 10 nm olacağına kesin gözle bakılıyor. Eğer Intel 14 nm üretim ile AMD’nin 7 nm işlemcilerinin karşısına çıkarsa, 2020 yılı şirketin mobil pazarı için kötü geçebilir.

Geçen günlerde Ryzen 4800H ve Intel Core i7-10750H işlemcilerinin performanslarının karşılaştırıldığı haberini sizler için sunmuştuk. AMD’nin Ryzen 4800H işlemcisi, Intel Core i7 işlemciden çok daha yüksek işlemci puanı almıştı. Hatta 4800H, Intel’in masaüstü işlemcisi i7-9700K‘dan az bir farkla öne geçmişti. Intel ise dahili grafik birimlerinde, AMD’nin Vega grafik birimlerinden daha iyi skor almıştı.

AMD ve Intel işlemcilerin, mobil pazarda nasıl bir rekabete yol açacağı henüz bilinmiyor. AMD işlemciler kağıt üzerinde üstün olsa da, uygulama ve oyunların birçoğu Intel işlemcilere uyumlu şekilde yapılıyor.

Son olarak yeni nesil Intel işlemciler ile birlikte, WiFi 6 ve Bluetooth 5 gibi birçok yenilikçi bağlantı teknolojisi kullanılacak.

shiftdelete.net