Neler yeni

4.5G Hakkında Herşey

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#41
Türkiye, 1 Nisan tarihinde 4.5G teknolojisi ile tanışmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonunuzda 4.5G kullanmak için yapmanız gereken ayarlar ve değişiklikler olduğunu unutmayın. Android, İos ve Windows telefonlar için 4.5G Ayarları nasıl yapılır? Detaylı olarak anlattık…

Nihayet heyecanla beklenen gün geldi ve 4.5G teknoloji 1 Nisan tarihi itibariyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom abonelerinin hizmetine sunulacak. Peki 4.5G teknolojisinden yararlanmak için neler yapmak gerekiyor? 4.5G telefon ayarları nasıl yapılır? Tüm detayları ile bu basit işlemleri Android, İos ve Windows telefonlar için sizlere açıklamaya çalıştık.

Öncelikle akıllı telefonda 4.5G kullanabilmek için telefonunuzun bu teknolojiyi destekliyor olması gerekiyor. Telefonunuz 4.5G teknolojisini destekliyorsa, operatörünüz tarafından sağlanan 4.5G destekli sim kart sahibi olmanız ikinci dikkat edilmesi gereken nokta. Tüm bu detatlar kontrol edildikten sonra Android, İos ve Windows telefonlarda 4.5G Ayarları nasıl yapılır ekran görüntüleri ile sizlere anlatmaya başlayalım.
Android için 4.5G Ayarları
Android akıllı telefonlarda 4.5G teknolojisinden faydalanmak için telefonunuzda gerekli ayarların tanımlı olması gerekiyor. Android akıllı telefonda 4.5G ayarlarını aktif etmek için Telefonunun Ayarlar menüsünü açıp, Ayarlar / Diğer / Mobil Şebekeler ve Tercih Edilen Ağ Türü ayarları altında “LTE (tercih edilen) WCDMA/GSM” seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

 1. Ayarlara girin
 2. Diğer seçeneğine tıklayın
 3. Mobil Şebekeler sekmesini açın
 4. Tercih Edilen Ağ Türü Menüsünde “LTE ( tercih edilen) WCDMA / GSM” butonuna tıklayın

Apple İos için 4.5G Ayarları
Apple’ın İos işletim sistemli İphone akıllı telefonlarının büyük çoğunluğu 4.5G desteğine sahip. Fakat varsayılan 3G ile ayarlı olarak gelen İphone telefonlarda 4.5G ayarlarını bir kereye mahsus kullanıcının değiştirmesi gerekiyor.

Apple İPhone telefonlarınızda ana menüden Ayarlar / Hücresel / Hücresel Veri Seçenekleri / Ses ve Veri adımlarını izleyerek “4G etkin” butonuna tıklamanız yeterli.

 1. Ayarlara gidin
 2. Hücresel menüsünü seçin
 3. Açılan sayfada Hücresel Veri Seçenekleri menüsünü açın
 4. Ses ve Veri menüsüne tıklayın
 5. “4G etkin” butonuna tıklayın

Windows Telefon 4.5G Ayarları
Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone işletim sistemi ile ülkemizde satışa sunulan Lumia akıllı telefonların bir iki model dışında tamamı 4.5G desteğine sahip. Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip telefonlarda 4.5G ayarlarını aktif etmek için şu adımları uygulamanız yeterli:

 1. Ayarlara gidin
 2. Ağ ve Kablosuz menüsüne tıklayın
 3. Şebeke ve Sim sekmesine gidin
 4. Sim Ayarlarına girin
 5. En Yüksek Bağlantı Hızı seçeneğini “4G” olarak seçin.Ayarlar / Ağ ve Kablosuz / Şebeke ve Sim / Sim Ayarları / En Yüksek Bağlantı Hızı adımlarını izleyerek 4G seçmeniz yeterli. Artık Windows telefonunuzun 4.5G ayarlarını aktif ettiniz ve yüksek hızda internet kullanımına başlayabilirsiniz.

4.5G ayarlarınızı tamamladıktan sonra artık akıllı telefonunuzun modemi tarafından desteklendiği ölçüde 100-150 mbps’den başlayıp 375 mbps’e varan hızlarda veri indirme ve yükleme yapabilirsiniz.

4.5G teknolojisi, sahip olduğu geniş band sayesinde operatörlerin çok daha yüksek hızlarda internet sağlamasına olanak veriyor. Bu sayede internette gezinme, video izleme ve yükleme, film indirme veya dosya paylaşımı gibi işlemler, 3G ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı yapılabiliyor.