Neler yeni

455 bin Türk’ün kart bilgileri çalındı!

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
4,370
Beğeniler
5,242
Konum
Adana
#1
1576102975865.png

ZDNet’in paylaştığı habere göre 455 binden fazla Türk’ün kredi kartı ve banka kart bilgileri çalındı ve şu an bu bilgilerin satıldığı iddiaları doğru çıktı! İşte üzücü gelişmenin detayları…

ZDNet, 455 binden fazla Türk’ün kredi kartı ve banka kartı bilgisinin çalındığını ve bu kart bilgilerinin de Joker’s Stash isimli en büyük kart mağazası olduğu iddia edilen platformda satıldığı belirtildi.

Gelen bilgilere göre kart bilgilerinin 28 Ekim ile 27 Kasım arasında 4 farklı parça halinde sızdırıldığı söylendi. Son yıllarda gerçekleşen Türkiye merkezli en büyük sızıntı olarak açıklama yapan GroupIB, genellikle Türkiye’den kartların nadiren çalındığını, bu kadar büyük ölçekte uzun zamandır bilgi sızıntısının olmadığını aktardılar.

455 bin kart bilgisi çalındı!

Sözcü‘nün temasa geçtiği üst düzey bankacılık kaynakları da bu gelişmeyi doğruladı.

Kaynak 15-20 günlük bir süre içerisinde bilgilerin çalındığı kartların bankalar tarafından iptal edilmesinin beklendiğini söyledi. Üst düzey sektör kaynağı, “Kart bilgileri sızıntısı bir internet sitesinin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti” açıklamasında bulundu.
Çalınan 455 bin kart bilgisi içerisinde neler var?

Hem bankamatik kartlarının hem de kredi kartlarının çalındığını belirten Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı Dmitry Şeştakov, “Kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC, kullanıcı adı gibi bilgilerin yanı sıra isim, e-posta adresi ve telefon numaralar bulundu” açıklamasını yaptı.

Şestakov, “Üç kaynaktan dolayı kartlar çalınmış olabilir. Bunlardan birincisi kullanıcının kredi kartı bilgilerini sahte sitelere vermesi, ikincisi WEB tarayıcılardaki verileri çalan kötü amaçlı uygulamalar ve üçüncüsü ise JavaScript bazlı dolandırıcıların hacklenmiş sanal mağazaya verilerini girmesiyle olur. Çoğunlukla üçüncü durum yaşanıyor” dedi.
Henüz bir açıklama yok

Henüz e-ticaret sitelerinden, bankalardan ve Türkiye’deki herhangi bir kurumdan, konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Açıklama yapıldığında biz de ShiftDelete.Net’ten gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

shiftdelete