Neler yeni

4G hayatımıza neler getirecek

ali5353

Member
Üye
Katılım
25 Eyl 2015
Mesajlar
108
Beğeniler
1
Konum
istanbul
Web sitesi
www.chayterim.com
#1
Mobil iletişimde 4G'ye yıl sonunda geçilmesi planlanıyor. Peki 4G kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak? işte cevabı...
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, mobil iletişimde 4G yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını söyledi. 3G'de görülen kapsama alanı sorununu çözmesi beklenen 4G'de bağlantı hızı, 100 Mbps wi-fi'da ise 1 Gbps'ye kadar çıkabiliyor.

İşte 4G'yle hayatımızda değişecekler...

3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan 4G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak. 3G'ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu hız 4G'de 25 saniyeye düşüyor.3G'li bir cihazda kullanıcılar ortalama 10 saniyede müzik indiriyor. 4G bu süreyi 1 saniyeye düşürüyor. 3G'de video yüklemek isteyen kullanıcılar ortalama 20 saniye beklemek zorunda.4G'de işe bu süre 1 saniye.HD video izlemek için gereken bekleme süresi 3G'de 1.5 dakika. 4G ise bu süreyi 30 saniyeye düşürüyor.

3G'li bir cihaz ortalama 25 saniyede fotoğraf indirebiliyor. 4G'de ise kullanıcılar 1 saniyede bu işlemi yapabilecek.4G için uzun süredir yatırım yaptıklarının altını çizen Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kurugöz, "İhale bugün bile yapılsa şartname koşullarını yerine getirecek noktadayız" ifadelerini kullandı.

4G'yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüklerini belirten Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, global pazarda 4G'ye diğer operatörlerden önce geçtiklerinin altını çizdi. Öğüt, "Vodafone ile herkes ilk günden itibaren 4G'ye hazır olacak" dedi. Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir ise, "Grubumuz 4G'nin başarısı için gereken tecrübeye, vizyona ve kaynağa sahip" ifadelerini kullandı.
 

NoKTa

Member
Üye
Katılım
21 Eyl 2012
Mesajlar
238
Beğeniler
21
Konum
K.Maraş
#2
Daha 2g nin zor kullanıldıgı yerler var 4G den bahsediyoruz. Bir internet çektirene kadar akla karayı seçtim. Yok altyapı yok, yok kutu yok, yok port yok. Kardeşim yoksa getireceksin ben müşteriyim ve talep ediyorum. Ana yollarn ve büyük şehir merkezlerinin dışında 3G nin çektigi bir yer yok. Bu 4G nerelerde olacak çok merak ediyorum. Herhalde eski 3G cihazları 2G olan yerlere aktaracaklar oralarada 4G bırakacaklar. Birileri yeni teknoloji birileride eskimişlerle idare edecek. Bizim her işimiz ataların şu sözüne benziyor ''Kervan yolda dizilir'' :).
 

haydar1966

Co-Administrator
Yönetici
Co-Admin
Katılım
5 Şub 2015
Mesajlar
5,359
Beğeniler
1,665
Konum
İstanbul
#3
Daha bana geçen hafta TÜRKCELL den AŞAĞIDA yazan mesaj geldi.Mesajda...
Sim kartınız 4.5 G ye uygun değildir.Şimdiden hazır hale gelin.! Sizi en yakın Türkcell iletişim merkezine bekliyoruz diye yazıyordu.