Neler yeni

4K 3D Ultra HD Teknolojisinde çıldırtan version

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#1
4K TV'ler neden 3D'den daha heyecan verici?

HD TV'lerin çözünürlüğünü katlayan 4K TV'lere para harcamanızı sağlayacak nedenler

İstesek de, istemesek de 2013, 4K ve Ultra HD'lerin yılı olmayı başarmış durumda. Yeni formatlara uygun filmler çoktan çıktı, yeni TV'ler tanıtılmaya devam ediliyor.

4K'nın sizi heyecanlandırması için şu sıralar düşüşteki 3D teknolojisinden daha çok sebep var. 3D'nin gözlükle çalışması ve çoğu kullanıcı için rahatsız edici olması, beklenen ilgiyi toplayamamasıyla sonuçlandı. Ancak HD'den Ultra HD'ye geçiş, SD'den HD'ye geçişe benziyor, yani Ultra HD daha kalıcı bir yenilik. Daha keskin ve detaylı görseller anlamına gelen Ultra HD, size daha da keyifli bir TV izleme deneyimi sunacak. 4K için çekilen filmler oldukça etkileyici, bunun yanında Ultra HD TV'lerin HD filmleriupscale yöntemiyle başarıyla yeni çözünürlüğe uyarladığını biliyoruz. Peki Ultra HD bizleri heyecanlandırabilecek başka neler sunuyor?

1. Ekrana daha yakın oturabilirsiniz

Full HD TV'lerde genellikle ekrandan en az 3 ekran boyu kadar uzakta oturmanız söylenir. Böylece optimal görüntü kalitesini yakalayabilirsiniz. Daha yakından seyrettiğinizde ise başınız ağrıyabilir ve pikselleri görmeye başlayabilirsiniz. Çok daha keskin görüntüler sunan 4K videolar ise 1.5 ekran uzaklığından rahatlıkla seyredilebiliyor.


2. Pasif 3D'yi daha çekilebilir hale getiriyor

Pasif 3D, aktife göre daha rahat bir izleme deneyimi sunsa da ışığın bölünmesi nedeniyle çözünürlüğü olumsuz etkiliyor. Ancak 4K TV'lerin çözünürlüğü full HD'den dört kat fazla olduğundan 3D filmler yeterince net kalacaklardır. Doğal 4K kadar keskin olmasa da şimdiye kadar alıştığımız pasif 3D'den daha iyi bir deneyim sağlayacağı kesin.

3. 4K OLED'ler yolda

Heyecan verici diğer bir gelişme ise OLED ve 4K'nin hemen hemen aynı zamanda ortaya çıkacak olması. LG'nin tahminlerine göre OLED fiyatları, önümüzdeki iki sene içerisinde uç nokta LED TV'lerin fiyatlarına düşecek.Panasonic ve Sony, HD OLED teknolojisini atlayarak direkt olarak 4K OLED'lere geçmiş durumdalar. bu nedenle 4K OLED 3D TV'leri beklemek, çoğu kullanıcı için yerinde bir tercih olabilir. Beklemek istemiyorsanız, Sony'nin bazı bölgelerde piyasaya sürdüğü 55 ve 65 inç'lik 4K LED TV'lere göz atabilirsiniz.


@mehmetkarahanlı@Kickstarter üzerinde hayata geçen DreamScreen akıllı LED, HDMI televizyonlar için yapılmış bir arkadan aydınlatma sistemi olup, TV keyfini artırmayı hedefliyor.


Kickstarter sayfasında, tepki veren arkadan aydınlatmasistemi olarak tanıtılan DreamScreen, insanların televizyon tecrübesini değiştirmeyi amaçlıyor. DreamScreen renkliLED aydınlatma kullanarak, ev sinema sistemini ayağınıza getiriyor.

HDMI desteği olan her boyuttaki televizyon ile uyumlu olarak çalışanDreamScreen, yarattığı etki ile, televizyonunuzu genişletiyor, görselleri yumuşatıyor, oyunların veya izlediğiniz içeriklerin daha etkileyici olmasını sağlıyor.

HDMI video içeriğini analiz eden teknoloji, izleyiciye görselle uyumlu olarak piksel renklerini LED ışıkları aracılığıyla, televizyonunuzun arkasından veriyor. 60 FPShızında tepkime göstererek ev sinema sistemi hissini sunuyor.

DreamScreen içinde 3 farklı mod bulunuyor. Ev sinema sistemi tecrübesini en iyi sunan Video Modu, izlediğiniz film veya dizinin içeriğindeki dış taraf renklerini alarak, ekranınızda genişleme etkisi yaratıyor.
Müzik Modu ise, LED ışıkların müziğin ritmine göre tepki vererek gösterilmesini sağlıyor.

Son olarak Ambiyans Modu, DreamScreen uygulaması sayesinde Bluetoothüzerinden ışıkların kontrol edilmesini sağlıyor. Bu sayede istediğiniz renkte aydınlatma elde ediliyor.Akıllı LED DreamScreen, göze de iyi geliyor

DreamScreen aynı zamanda sağlığınıza da yardımcı. İstatistiklere göre dijital ekranlar karşısında 2 saatten fazla vakit geçirirseniz, yüzde 90ihtimalle dijital göz yorgunluğu çekme ihtimaliniz var.
Karanlık ortamda izlenen televizyonun parlak ekranından, karanlık arka tarafa bir geçiş olmadığından, zıtlık yüksek oluyor. Bu da göz yorgunluğu riskini artırıyor.
DreamScreen, kontrast değerini azalttığından daha az göz yorulma ihtimali ile televizyon keyfini sunuyor.
Sadece bir HDMI bağlantısı ile çalışan DreamScreen, televizyon boyutlarına göre üç farklı boyutlarda sunuluyor. 35-45 inç ekran için 12 LED, 45-65 inç için 18, 65-80 inç için ise 23 LED parçasından oluşan paketler mevcut.
Comcast, DirecTV, Xfinity, Apple TV, ChromeCast, Xbox, Playstation,Amazon Fire, Nexus Player, Wii, DVD ya da Bluray Player gibi birçok kablo bağlantısı ürünleriyle uyumlu çalışan DreamScreen, Kickstarter üzerinde25 bin dolar hedefe sahip.
Şu ana kadar 238 bin dolar toplanan projede, ürüne sahip olmak için yapılması gerek minimum bağış, 75 dolar.


Philips, AmbiLux ile ışığın büyüsünü evlere taşıyor

Philips’in TV izleme deneyiminde çığır açan yeni modeli AmbiLux, 12 Mayıs Perşembe akşamı Beykoz Kundura Fabrikası’nda düzenlenen, “Işık” temalı LightNight gecesinde tanıtıldı.


Bu çığır açan yeni TV’de Philips Ambilight projeksiyon sistemi bulunuyor. Bu sistem, görüntüyü TV setinin tüm kısıtlamalarından kurtarıyor. Ekrandaki renk ve aksiyon TV’yi saran duvarın üzerinde yeniden hayat buluyor. Ekrandaki görüntüyü harika detay ve kontrast ile genişleten dokuz projektör sayesinde, Ambilight teknolojisi yepyeni bir düzeye taşınıyor ve bugüne kadar eşine rastlanmamış bir TV deneyimi sunuluyor.


AmbiLux, güçlü Android TV işletim sistemi ve en üst düzey Ambilight performansını biraraya getiriyor. HDR görüntü kalitesi ve Avrupai tasarımının en iyi unsurları, yeni Philips TV yelpazesinde gerçek bir dönüm noktasını temsil ediyor.


Üstün netlik, canlı renkler ve en üst düzey kontrast
Devrim yaratacak Ambilight projeksiyon teknolojisinde, her biri AmbiLux TV’nin arkasında hassas şekilde konumlandırılan dokuz minik piko projektörü ile görüntüler setin kısıtlamalarından kurtuluyor. Intelligent overlap teknolojisi, ekran üzerindeki görüntü, hareket ve rengin seti çevreleyen arka duvara kusursuz şekilde yansıtılmasına imkan veriyor. TV izlemenin sınırlarını tam anlamıyla yıkan sarmalayıcı bir deneyim yaratmak için Ambilight projeksiyon sisteminin görüntüleri üstün netlik, canlı renkler ve en üst düzey kontrast ile birleşiyor.


TV etrafında rengarenk ışık halesi
Diğer yandan yeni Ambilight Müzik Modu, ister Spotify, ister USB, isterse de bir müzik kanalı, TV üzerinden çalınan her türlü müziğin dinamiklerini takip ederek bunlara tepki verebilen renkli bir ışık halesi yaratıyor. Tüketiciler, bir dizi renkli ön ayar arasından seçim yapabildikleri gibi şarkıların rastgele seçildiği parti moduna da geçebiliyorlar.
Her kaynaktan mükemmel görüntü kalitesi
Philips AmbiLux 4K Ultra HD TV’de geleneksel bir Full HD TV’nin dört katı çözünürlük bulunurken eşsiz Ultra Resolution yükseltme teknolojisi de orijinal kaynak ne olursa olsun, tüm görüntülerin orijinal Ultra HD ile aynı detay ve netlik ile yeniden üretilebilmesini mümkün kılıyor.
65 inç Philips AmbiLux’un tavsiye edilen satış fiyatı 17.999 TL olacak.


 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#2
Bir zamanların efsanesi 3D TV öldü!

Büyük şirketler artık 3D TV üretmeme kararı aldı.Bazen tüketici elektroniği endüstrisi, tüketicilerin tamamen reddettiği yeni bir teknolojiyi satmaya çalışır ve sonuç olarak bu cihazlar, "zamanından önce" çöp yığınına dönüşür.
İşte harika bir örnek: 3D TV, resmi olarak öldü. Artık 3D TV'ler yapan daha büyük TV üreticisi yok.
TV'lerine 3D işlevsellik kazandıran son iki TV yapımcısı LG ve Sony, bu yıl 3D filmler ve TV şovları gösterebilecek yeni setler yapmayacaklar. LG ve Sony, Vizio, Sharp ve TCL de dahil olmak üzere diğer TV yapımcılarını takip ederek, 3D teknolojisini ürün hatlarından kaldırdı.

2010 yılında ilk 3D büyük gişe rekorunu kıran 'Avatar'ın başarısından kısa bir süre sonra, TV şirketleri tüm mühendislik ve pazarlama potansiyelini 3D teknolojisine yatırmaya başladı. Ama LG ürün müdürünün açıklamasına göre, yedi yıl sonra, 3D özelliği evrensel olarak asla benimsenmedi ve evde kullanılmak üzere TV seçerken bir satın alma faktörü olmadı.
Şimdi TV endüstrisi, alıcılara TV’lerini yükseltmeye teşvik etmek için 4K, HDR ve akıllı TV özelliklerine odaklanıyor. NPD Group'a göre, 2012'de, TV'lerde harcanan tüm paranın % 3'ü 3D TV'lerden oluşuyor.
Bugün, 3D TV endüstrisinde kullanılan çekici özellikler arasında sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve giyilebilir teknoloji gibi özellikler yer alıyor.

--------------------

4K TV'ler neden 3D'den daha heyecan verici?

HD TV'lerin çözünürlüğünü katlayan 4K TV'lere para harcamanızı sağlayacak 7 neden yazımızda!
İstesek de, istemesek de 2013, 4K ve Ultra HD'lerin yılı olmayı başarmış durumda. Yeni formatlara uygun filmler çoktan çıktı, yeni TV'ler tanıtılmaya devam ediliyor.

4K'nın sizi heyecanlandırması için şu sıralar düşüşteki 3D teknolojisinden daha çok sebep var. 3D'nin gözlükle çalışması ve çoğu kullanıcı için rahatsız edici olması, beklenen ilgiyi toplayamamasıyla sonuçlandı. Ancak HD'den Ultra HD'ye geçiş, SD'den HD'ye geçişe benziyor, yani Ultra HD daha kalıcı bir yenilik. Daha keskin ve detaylı görseller anlamına gelen Ultra HD, size daha da keyifli bir TV izleme deneyimi sunacak. 4K için çekilen filmler oldukça etkileyici, bunun yanında Ultra HD TV'lerin HD filmleri upscale yöntemiyle başarıyla yeni çözünürlüğe uyarladığını biliyoruz. Peki Ultra HD bizleri heyecanlandırabilecek başka neler sunuyor?

1. Ekrana daha yakın oturabilirsiniz

Full HD TV'lerde genellikle ekrandan en az 3 ekran boyu kadar uzakta oturmanız söylenir. Böylece optimal görüntü kalitesini yakalayabilirsiniz. Daha yakından seyrettiğinizde ise başınız ağrıyabilir ve pikselleri görmeye başlayabilirsiniz. Çok daha keskin görüntüler sunan 4K videolar ise 1.5 ekran uzaklığından rahatlıkla seyredilebiliyor.

2. Pasif 3D'yi daha çekilebilir hale getiriyor

Pasif 3D, aktife göre daha rahat bir izleme deneyimi sunsa da ışığın bölünmesi nedeniyle çözünürlüğü olumsuz etkiliyor. Ancak 4K TV'lerin çözünürlüğü full HD'den dört kat fazla olduğundan 3D filmler yeterince net kalacaklardır. Doğal 4K kadar keskin olmasa da şimdiye kadar alıştığımız pasif 3D'den daha iyi bir deneyim sağlayacağı kesin.
3. 4K OLED'ler yolda

Heyecan verici diğer bir gelişme ise OLED ve 4K'nin hemen hemen aynı zamanda ortaya çıkacak olması. LG'nin tahminlerine göre OLED fiyatları, önümüzdeki iki sene içerisinde uç nokta LED TV'lerin fiyatlarına düşecek. Panasonic ve Sony, HD OLED teknolojisini atlayarak direkt olarak 4K OLED'lere geçmiş durumdalar. bu nedenle 4K OLED 3D TV'leri beklemek, çoğu kullanıcı için yerinde bir tercih olabilir. Beklemek istemiyorsanız, Sony'nin bazı bölgelerde piyasaya sürdüğü 55 ve 65 inç'lik 4K LED TV'lere göz atabilirsiniz.

--------------------

100'lerce film şimdiden hazır

4. 100'lerce film şimdiden hazır

Evinizde seyredebileceğiniz sadece birkaç 4K film bulabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 4K filmler için üzerinde anlaşılan bir biçim henüz bulunmasa da yürütücü cihazlar ortaya çıktıkça sayısız TV şovu da 4K olarak sunulmaya başlanacaktır.

Bu arada şu an itibariyle Sony Pictures'ın yeniden düzenlediği 100'un üstünde film bulunuyor.

5. TV şovları 4K olarak çekilecek

Sony Pictures ile yeni bir TV şovu kaydetmek isteyenler, varsayılan olarak 4K'yı kullanacaklar. Eski şovlar ise aynı eski filmlerde olduğu gibi 4K'ya remaster edilebilecek.

6. 4K yayınlar çok uzak değil

Sıkıştırılmış bir 4K filminin sunucularda kapladığı alan, yaklaşık 200GB. Dolayısıyla 4K TV yayınlarına çok uzakta olduğumuzu düşünebilirsiniz ancak durum biraz farklı. Sıkıştırma alanındaki geliştirmeler, 4K'ya özel yeni HEVC sıkıştırma biçimi sadece 20Mbit/s'de harika Ultra HD görüntüleri sunabiliyor. Bunun yanında FIFA, 2016'daki Dünya Kupası'nı 4K olarak kaydetmeyi amaçlıyor, YouTube 4K video hizmetine başlamış durumda, Netflix ise 4K'ya geçmek üzere.

7. Gözlüksüz 3D geliyor

Şu anki gözlüksüz 3D teknolojisi etkileyici olsa da tam olarak kullanıma hazır değil. Ancak 4K TV'lerin yüksek çözünürlüğü, gözlüksüz 3D
için yeni bir kapı açacak.