Neler yeni

Anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#1


Anakart almak zor iş. Onca model arasından seçim yapıp, size en uygun en doğru olanı bulmak zorundasınız. İşte bu yüzden anakart alırken dikkat etmeniz gerekenler ile karşınızdayız. Bu rehberimizde kendinize en uygun anakart seçimini yapmanıza yardım etmeye çalışacağız.

Anakart alırken nelere dikkat edilir?

Anakart satın alırken bazı ana maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bilgisayar toplarken, eğer kısıtlı bir bütçe ile hareket ediliyorsa, kullanıcılar ilk olarak anakart fiyatından tasarruf yapmaya gidiyorlar. Evet ucuz anakart sizin için hesaplı görünebilir ama kalitesiz, uyumsuz ve yetersiz bir modeli satın aldığınız takdirde, ilerisi için çok daha büyük problemler yaşayabilirsiniz. Yani sadece fiyat odağında olmamak gerekiyor.

Anakart alırken işlemci anakart uyumu

Anakart işlemci uyumu gerçekten de en önemli unsur. Öncelikle sisteminize hayat verecek parça olan işlemci, anakart modellerine göre farklılık gösterebilir. Bu noktada kıstasınız kesinlikle öncelikli olarak işlemci olmalıdır. Yani anakarta göre değil, işlemciye göre anakart seçmeniz gerekiyor.
Bu noktada sizin karşınıza iki ana başlık çıkıyor: İşlemci markası ve soket tipi.
Piyasada halihazırda iki farklı işlemci markası PC’lerde faaliyet gösteriyor. AMD ve Intel arasında seçim yapmak tamamen sizin tercih ve seçimlerinize göre şekilleniyor. Bunu yaptıktan sonra soket tipini dikkatli bir şekilde kontrol edin. İşte sizin satın alacağınız modeller bu aralıkta olacaktır. Diğer modeller işlemci uyumuna sahip olmadığı için zaten işinize bile yaramayacaktır. Alve üzerinden işlemci tipi ve soket tipleri üzerinden seçimleri daraltabilir ve doğru tercihi yapabilirsiniz.

Anakart kasa uyumu

İkincil önemli nokta yine uyum noktası ile alakalı oluyor. Anakart alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kasanız ile anakart arasındaki uyumdur. Seçim aralığınız da zaten bu ölçütte ilerlemelidir. Öncelikle size uygun işlemci ile PC’nizin kalbini oluşturmalı, ona uygun bir vücut (anakart) seçmeli ve anakartın uyumlu olacağı kasayı belirlemelisiniz.
Seçtiğiniz anakart modelinin almak istediğiniz kasa ile uyumlu olmasına dikkat edin. Full Tower dediğimiz kasalar genellikle birçok modele uyumlu olurken, , Extended ATX bir anakartı minik bir kasaya sığdıramazsınız. O yüzden anakartınızı alırken aklınızdaki kasa boyutlarına göre bir araştırma yapın. Alve üzerinden seçimlerinizi bu şekilde daraltarak aklınızdaki kasa boyutuna göre en doğru modeli seçebilirsiniz.Ek özellikler önemli

Elbette kalite konusunda size en uygun ve doğru modeli almanız önemlidir ama başka bir önemli nokta, anakartın sunduğu ek özellikler olacaktır. Bunlar arasında en demirbaş olanlar elbette Onboard Ekran Kartı ve Dahili Ses Kartı olacaktır. Kullanıcılar artık ekran kartı kısmında Onboard kısmını es geçiyorlar ama olası bir ekran kartı arızasında dahili grafik arabirimi sunmayan modeller size sıkıntı çıkartabilir. Bu yüzden aldığınız anakartın görüntü çıkışı olmasına özen gösterin.
Eğer uzun ömür hedefindeyseniz giriş çıkışlarda da yenilikçi olmanız gerekiyor. USB 3.0 bağlantılarına ağırlık veren, Thunderbolt girişleri içeren bir anakart tercih edebilirsiniz. Anakartların ek özelliklerini Alve üzerinde görüntüleyin.


--------------------

Anakart (MainBoard), bir bilgisayar için en önemli parçadır çünkü bütün bilgisayar bileşenleri anakartımız ile uyumlu olmak zorundadır. İşlemci (cpu), bellek (ram), sabit disk (harddisk), kasa (case) ve ekran kartı (graphic card) gibi parçalar anakartımızla uyumlu olmak zorundadır yoksa bilgisayarımız çalışmayabilir. Bu uyum hem sistem özellikleri bakımından olabilir hem de bu parçalarla anakartın yapısal uygunluğu açısından olabilir (boyut). Bu yüzden yeni bir bilgisayar toplarken alacağımız anakart geleceğe dönük bir yapıda olmalıdır, eski model anakartlar yeni çıkan donanımlarla uyumsuzluk gösterebilirler.


Anakart alırken dikkat etmemiz gerekenler şunlardır;

1- Anakart - İşlemci Uyumu:

Seçtiğimiz işlemci Intel ise Intel uyumlu bir anakart, seçtiğimiz işlemci AMD ise AMD uyumlu bir anakart almamız gerekir. Ayrıca işlemcilerin modelleri (serileri) birbirlerinden farklı olduğu için farklı "işlemci soket tipi"'nde olurlar.
Örnek olarak; seçtiğimiz işlemci AMD Phenom II x4 serisi ise, seçtiğimiz anakartın AMD destekli olması yetmez, işlemcimizin "işlemci soket tipi" hangisiyse aynı "işlemci soket tipi"'ni destekleyen bir AMD uyumlu anakart olması gerekmektedir. Yani AMD Phenom II x4 serisi için işlemci soket tipi "Soket 938 AM3" olduğuna göre "Soket 938 AM3" işlemci soket tipini destekleyen bir anakart bakmamız gerekir.

Özet olarak şu 2 ana maddeyi unutmamamız ve seçim yaparken MUTLAKA göz önünde bulundurmamız gerekmektedir;

a. Anakartın hangi işlemci markasını desteklediği
b. Anakartın desteklediği işlemcinin hangi işlemci soket tipini desteklediği.


2- Anakart - Bellek (Ram) Uyumu:

Alacağımız anakartın özelliklerinde kaç "Mhz hafıza bus hızı" desteklediği yazmaktadır. Bizim alacağımız anakartın minumum hafıza bus hızı 1333 Mhz olmalıdır. Buna göre de almamız gereken belleğin de (ram) minimum 1333 Mhz "hafıza bus hızı" desteklemesi gerekmektedir. Ayrıca; anakartımız hafıza (ram) tipi olarak DDR 2 destekliyorsa almamız gereken bellek (ram) DDR 2, eğer anakartımız DDR 3 hafıza (ram) tipi destekliyorsa almamız gereken bellek de (ram) DDR 3 olmalıdır.


3- Anakartımızda dahili (onboard) ekran kartı var mı?:

Eğer ayrıyetten ekran kartı almayacaksak anakartımızda dahili bir ekran kartı olmalıdır. Bu anakart özelliklerinde VGA olarak belirtilmiştir.


4- Anakart - Sabit Disk (Harddisk) Uyumu:

Şuan satılan bütün kalburüstü anakartlarda harddisk için SATA 2 ve SATA 3 desteği bulunmaktadır. Eğer alınan anakart sadece SATA 2 harddisk destekliyorsa SATA 2 bir harddisk almamız gerekir. Eğer hem SATA 2 hem de SATA 3 destekli bir anakartsa her iki tür harddisk de kullanılabilir. Ayrıca harddiskinizin 7200 RPM olmasına ve en az 32 Mb önbellek (cache) olmasına dikkat etmeliyiz.


5- Anakart - Kasa Uyumu:

Kasa seçimi anakartımızın boyut özelliklerine bağlıdır. Eğer anakartımız ATX boyutta ise, kasamızın özelliği de ATX olmalıdır.


6- Anakartımızda dahili (onboard) olarak şu özellikler olmalıdır:

1- VGA
2- DVI
3- HDMI


En başta da dediğim gibi anakartımızın uzun ömürlü olmasını ve gelecekte bir sorun çıkarmamasını istiyorsak önerebileceğim anakartın genel yapısı şu şekilde olmalıdır;

1- İşlemci markasına ve işlemci soketine uygun
2- Minimum 1333 Mhz hafıza hızı
3- DDR 3 hafıza tipi
4- SATA 2 destekli
5- Dahili (onboard) olarak; ekran kartı (VGA), DVI ve HDMI çıkışları bulunan
6- PCI Express 2.0 destekli

--------------------

Anakart(Motherboard), bilgisayar parçalarını ve bu parçalar arasında veri iletimini sağlayan yolları üzerinde barındıran elektronik devrelere verilen isimdir. Anakart bilgisayara takılan herhangi bir donanımdan öte en önemli bilgisayar donanımıdır. Anakartınızın performansı ve özellikleri tamamen bütün bilgisayarı etkileyecektir.

Anakart seçimindeki basit ama önemli noktalar;


Herşeyden önce alacağınız anakart kasanızın içine sığmalıdır. Çok özellikli ama kasanızın içine sığmayan anakart hiçbir işinize yaramaz.
Kalitesiyle kendini kanıtlamış markalardan alınmalıdır.
Hangi tür işlemcileri desteklediği çok önemlidir.
IDE ve SATA bağlantıları bulunmalıdır.
En az bugün ihtiyaç duyulan RAM miktarının iki katı kadar destekleyen bir anakart seçimi yapılmalıdır.
Grafik kalitesi yüksek programlar için seçilecek ekran kartı ve daha fazlasını desteklemelidir.
Kullanabileceğiniz ek donanımlara(TV Kartı, Ses Kartı, Ethernet Kartı, vb.) yetecek kadar PCI yuvası bulunmalıdır.
Enaz 4 adet USB portu bulunmalıdır. USB 2.0 ve USB 3.0 desteklemelidir.
e-SATA, Mini IEEE 1394b girişi bulunmalıdır.
HDMI, DVI-I çıkışı bulunmalıdır.
Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 713x436px.

Ucuz alacak kadar zengin değilsiniz !

Anakart, sisteminizin temelini oluşturan parça ve sık sık değiştirme imkânınız olmuyor. Anakartı değiştirdiğinizde beraberinde RAM, işlemci ve hatta bazen sabit diskleri bile değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Yine bütün bileşenler anakart üzerinden iletişim kurduğu için kaliteli bir anakart, performanslı bir sistemin olmazsa olmazları arasında.

Bu bağlamda anakart satın alırken bütçeden kısmak, ileride size çok daha pahalıya mal olabilir. Örneğin; kalitesiz anakartlar, bugün 90 Watt güç tüketen bir işlemciyi besleyebilirken yarın aynı seriye yeni katılacak olan daha hızlı ve 140 Watt tüketen bir işlemciyi desteklemeyebilir. Bunun nedeni maliyeti düşürmek için karttan çıkarılmış fazlardır.

Yine ucuz anakart üreten firmalar BIOS konusunda da desteği yeterince vermedikleri için güncel işlemcilerde ve yeni bellek modüllerinde sorun yaşayabilirsiniz. BIOS güncellemesi olmadığı için 3 TB sabit diskleri desteklemeyen birçok anakart buna sadece ufak bir örnek.

İyi bir soğutma şart !

Anakartınız sisteminizdeki en çok ısınan bileşenlerden biridir ve yine en çok ısınan işlemci ve ekran kartına yuva görevi yapan bir parçadır. Bu yüzden satın alacağınız anakartın iyi bir soğutması olduğundan emin olun. Günümüzde artık yonga setleri eksisi kadar ısınmıyor fakat siz yine de hem güney hem de kuzey köprüsünde soğutma olan bir anakart tercih edin.

Eğer var olan anakartınızın kuzey veya güney köprüsündeki soğutma yetersiz ise bunu bir fan veya özel alüminyum soğutucular ile takviye edebilirsiniz. Kuzey köprüsü işlemci, bellek ve ekran kartı trafiğini yönettiği için epey ısınmakta. Kalan USB portları, SATA, COM port, ses yongası ve aklınıza gelebilecek diğer bütün bağlantılardan da güney köprüsü sorumludur. Bu bağlamda güney köprüsünün de yeni anakartınızda iyi soğutulduğundan emin olun.

Mosfetler de işlemcinin yanında yer alan ve en çok ısınan bileşenlerden biridir. Kaliteli anakartlarda mosfetler genelde ısı boruları ile soğutulurlar. Isı boruları fan olmadan dahi soğuk ve sıcak havayı yer değiştirdiği için etkili bir soğutma sunar.

Performans yonga setine bağlı !

Anakartın performansını etkileyen en önemli faktör kartta kullanılan yonga setidir. Örneğin günümüzde Intel tarafında G31, G41, H67, P67; AMD tarafında ise 990FX, 890, 880 ve 870 gibi yonga setleri yer almakta. Eğer performanslı bir sistem kurmak istiyorsanız Intel tarafında P veya Z serisi bir yonga tercih etmeli, AMD tarafında ise FX ibareli bir yongaya sahip anakart almalısınız.

Her ne kadar günümüzde artık modern sistemler için yonga üretmeseler de VIA ve SIS yongalı anakartlara temkinli yaklaşmakta fayda var. Hem performans hem de yazılım desteği açısından bu yongalar başınızı ağrıtabilir. Kalitesiz bir yonga yüzünden sistemde donanımsal çakışmalar olabilir ve bu da siz fark etmeden sistem performansını büyük oranda tüketebilir. Örneğin şu anda sisteminizde böyle bir sorun olup olmadığını öğrenmek için Process Explorer kullanabilirsiniz. Çakışmadan ötürü işlemci kullanımı varsa bu H/W kısmında gözükecektir.

Performansı düşük yongalar aynı zamanda sisteme takacağınız diğer bileşenlerin performansını da frenler. Yavaş bir sisteme hızlı bir ekran kartı takmak size hiç bir şey kazandırmaz zira sistemin performansı, en yavaş bileşene göre belirlenir. Windows puanlamasında dahi bunu görebilirsiniz.
Hız aşırma her şeyi değiştiriyor !

Söz konusu overclock olduğunda artık bambaşka bir kulvarda olduğunuzu bilmeniz gerekir. Burada sadece anakartınız değil, işlemciniz, ekran kartınız, güç kaynağınız, hatta işlemci fanınız bile büyük önem taşıyor.

Eğer satın alacağınız anakartın BIOS'unda ayrı bir OC menüsü yoksa bu anakart ile overclock yapmayı unutun. Yine hız aşırtma yapılacak bir anakartta tercihen ısı borulu soğutma, tamamen katı kapasitörler ve hatta voltaj ölçüm noktaları olmalıdır. Profesyonel kullanıcılar zaten bu bilgileri biliyorlar fakat siz bu özelliklere sahip olmayan bir anakartla işlemcinizi hızlandıracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En sonunda komple yanmış bir sistemle ortada kalmanız bile muhtemel.

Yine hız aşırtma yapacaksanız anakartın farklı soğutucuları destekleyip desteklemediğinden de emin olun. Zira ısınan işlemciyi soğutmak için üreticinin verdiği ucuz soğutucu iş görmeyecektir.

Yanıltıcı satıcılara dikkat !

Sadece anakart değil, diğer parçalarda da kandırılma riskiniz çok yüksek. Örneğin belirli bir modeli satın almak için bir bilgisayarcıya gittiğinizde satıcı size o modeli kötüleyip farklı bir model önerebilir. Satıcının buradaki amacı genelde daha çok kar ettiği modeli satmaya çalışmaktır. Bu bağlamda satın alacağınız markanın çok iadesi geldiğini de söyleyebilir.

Burada unutmamanız gereken nokta her anakartın en az iki yıl garantisi olduğudur. Bu bağlamda herhangi bir sorun olduğunda anakartı çöpe atmak yerine garantiye gönderebilirsiniz. Şanslıysanız size anakartın bir üst modeli bile verilebilir. Bu bağlamda eğer araştırmanızı iyi yaptıysanız satın alma kararınızda kolay kolay vazgeçmeyin ve size önerilen ürünleri mutlaka sorgulayın

--------------------

ANAKARTLARIN YAPISI


Anakart Nedir?
Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır. Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir.

Anakartın Yapısı ve Çalışması

Anakart üzerinde işlemci soketi, ram slotu, harddisk bağlantı soketleri, veri yolları, BIOS, onboard yani dahili donanım kartları bulunur. Harici donanım kartları anakarta, veri yolları diğer bir adıyla genişleme yuvaları sayesinde bağlanabilirler. Geçmişten günümüze kullanılan veri yolu çeşitlleri sırasıyla ISA, PCI, AGP, PCI-X, PCI Express(PCI-e)’tir.

Chipset(Yonga Seti) Nedir?

Anakart üzerindeki parçalar arasındaki veri akış trafiğini denetleyen önemli birimler bulunur. Bu birimlere yonga seti diğer bir adıyla chipset denir. Chipsetler bilgisayarın hızına doğrudan etki eden öenmli birimlerdir. Anakart üzerinde çok sayıda yonga seti(chipset) bulunur. Ama bunlardan 2 tanesi yönetici yonga seti olma özelliği ile diğerlerinden daha farklı bir öneme sahiptirler. Bunlardan biri Kuzey Köprüsü diğeri Güney Köprüsü’dür.
Kuzey köprüsü işlemci, ram bellek, PCI-e ve AGP arasıdaki veri aktarımından sorumludur. Kuzey köprüsünün anakart üzerindeki yerini tespit etmek için işlemciyi baz almanız yeterlidir. İşlemcinin hemen yan kısmındadır ve üzerinde metal bir soğutucu bulunur.
Güney köprüsü güç yönetimi, PCI veri yolu, USB portu, seskartı, ethernet kartı gibi donanımlar arasındaki veri aktarımından sorumludur.

Anakart Chipset Çeşitleri

Anakartlar için çok çeşitli yonga setleri(chipset) üretilmektedir. Piyasada bu işi yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu chipsetler bu üretimi yapan firmaların isimleriyle adlandırılmaktadırlar. Günümüzde AMD, Intel, SIS, VIA gibi chipset çeşitleri bulunmaktadır. Fakat en yaygın olarak Intel, VIA, SIS ve AMD kullanılır. Anakart fiyatları ve performansları üzerinde doğrudan etkili oldukları için önemli bir yere sahiptirler.

Anakart Üzerinde Bulunan Veri Yolları

Anakart üzerindeki veriyolu çeşitlerinin neler olduğunu yazımın başında belirtmiştim. Şimdi veri yolu nedir, ne işe yarar sorularına cevap verelim.
Veri yolları anakart üzerindeki birimlerin birbiriyle bilgi alışverişini sağlayan bağlantı yollarıdır. Aynı zamanda dışarıdan bağlanan donanımlar ile veri alışverişi veri yolu slotları sayesinde gerçekleşmektedir. Bir harici donanım kartının bağlandığı slot, slotun bağlı olduğu veriyolunun adına göre adlandırılmaktadır.
Veri yolu deyince bant genişliği ifadesinin ne olduğunu bilmek gerekir.
Bant genişliği, birim zamanda aktarılabilecek veri miktarı olarak tanımlanır. Bir veriyolundaki bant genişliği ne kadar büyükse belli bir zamanda aktarılabilecek olan veri miktarı da o kadar fazla olur.
ISA Slotu: Çok eski bir veri yoludur. 8 – 16 bit veriyoluna sahiptir. Bant genişliği çok düşük olduğu için artık günümüz anakartlarında kullanılmamaktadır.PCI Slotu: Bu slotlar anakart üzerinde beyaz renkte bulunurlar. Bu slotlara TV kartı, ethernet kartı, ses kartı, güvenlik kartı gibi harici donanımlar takılabilmektedir. PCI 64 bitlik bir veri yoluna sahiptir ve 1993 yılında üretilmiştir. Fakat uyumluluk problemleri yaşandığından dolayı 32 bit olarak kullanılmaktadır.AGP Slotu: Bu slota sadece ekran kartları takılabilir. Bu veri yolu 533 MHz hıza çıkabilir. AGP(Hızlandırılmış Grafik Portu) veriyolu sadece ekran kartları için tasarlandığından dolayı ekran kartlarının etkin biçimde kullanılmasını sağlar.


PCI-X Slotu: Bu slot server(sunucu) sistemlerinde kullanılır. PCI-X veriyolu kullanımının temel nedeni PCI slotlarından daha fazla bant genişliği sağlamaktır.


PCI Express (PCI-e) Slotu: Bu veriyolu güç tüketimini ve diğer donanım maliyetlerini azaltmayı sağlayan bir yapıya sahiptir. Sistem belleğinin daha etkin bir biçimde kullanılmasını sağlar. PCI-e veriyoluna ekran kartı ve çeşitli donanım kartları takılabilir.Anakart Çeşitleri

Anakart çeşitleri XT, AT, ATX, BTX olmak üzere 4 farklı yapıdadır. Bu farklılık anakart boyutları, soket yapıları, vida yerleri, port sayıları, panel bağlantı uçları gibi birçok yapıda kendini gösterir.
XT Anakartlar: Bu anakart çeşidi ilk kişisel bilgisayarlarda kullanılmıştır. İşlemciler üzerinde sabit olarak bulunmaktaydı. 8086 ve 8088 işlemciler için üretilmişlerdir. İşlemcide bir problem olması durumunda anakartın komple değiştirilmesi en büyük dezavantajıydı.
AT Anakartlar: Bu anakart çeşidi XT’lerden sonra 1982 yılından itibaren kullanılmaya başalmışlardır. ATX anakartlarına benzer formdadırlar. Yapısında veriyolu olarak AGP, ISA, PCI kullanılmaktadır. PS/2 bağlantı yapısı bulunmamaktadır. İşlemci değiştirilmesi mümkün olmaktadır.
ATX Anakartlar: AT’lerden daha sonra üretilmeye başlanılan bir anakart çeşididir. Öncekilere nazaran çok daha fazla giriş ve çıkış bağlantı desteğine sahiptirler. Çeşitli donanım kartları ATX anakart çeşidiyle birlikte tümleşik yapıda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzün en çok kullanılan anakart çeşididir. Bu anakartların küçük kasalar için üretilmiş olan Micro ATX çeşitleri de bulunmaktadır.
BTX Anakartlar: BTX anakartlarda sistemin güç yönetimi, soğutma sistemi ve çeşitli donanım birimlerinin yerleşiminde büyük değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu anakart çeşidinin üretimin temel amacı işlemci gibi çok ısınan parçaları daha iyi soğutabilmektir. Bunun için işlemci etrafındaki çeşitli bağlantılar ve elektronik elemanlar anakartın daha farklı yerlerine taşınmışlardır.
Anakart Markaları
Günümüzde çok çeşitli ankart markaları bulunmaktadır. Asus, Gigabyte, MSI, Asrock, Biostar, Evga gibi çeşitli anakart markaları piyasada bulunmaktadır. Tabi bu anakart markaları ve özellikleri itibariyle çok farklı fiyatlara sahiptirler.

Anakart Fiyatları

Anakart fiyatları, anakartın markasına, modeline, üzerindeki soket yapısına, veriyolu çeşidine, slot sayısı gibi birçok etmene bağlı olarak değişim göstermektedirler. Şunu da unutmayın her pahalı anakart en iyi anakart, her ucuz anakart ta en kötü anakart değildir.

Anakart Modelini Öğrenme

Anakart modelini öğrenmek için çok farklı yöntemler kullanabilirsiniz.
Anakart üzerinde marka altında yazan bir kod benzeri bir yazı ve numaralar vardır. Bu yazılar anakart markası ve modelini bize belirtir. Bu marka ve model ile internet üzerinden arama yaparsak anakarta ait tüm özellikleri öğrenebiliriz.

Bu yöntemin haricinde bir de anakart modelini, markasını ve anakart özelliklerini öğrenmek için yardımcı programlar kullanabiliriz. İnternette bu konuda arama yaparsanız çok sayıda işinize yarayacak ücretsiz programlar bulabilirsiniz. Tercih size kalmış.
Anakart Seçimi

Anakart seçimine ilk önce anakart boyutunu belirlemekle başlanmalıdır. Çünkü kullanacağınız anakart seçtiğiniz kasanın içine sığacak boyutta olmalıdır.
Eğer aklınızda bir işlemci türü ve çeşidi varsa anakartınız bu işlemci yapısına uygun olmalıdır. Çünkü her işlemci her anakarta olmaz. Pin sayıları, soğutma sistemlerinin bağlantıları gibi birçok farklılık bulunmaktadır.
Anakartınızın kullanacağınız RAM modeline göre de uygun olması gerekmektedir. İşlemcide olduğu gibi RAM yapılarında da pin sayısı, soket yapısı gibi birçok farklılık bulunmaktadır. Benim size tavsiyem ihtiyacınız olan RAM miktarından 2 kat daha fazlasını destekleyen bir anakart seçmenizdir. Çünkü gün gelir ihtiyacınız olan RAM miktarı artarsa anakartı değiştirmeye gerek kalmadan RAM arttırma işlemi yapabilirsiniz.
Kullanılacak ekran kartı da anakart seçiminizi önemli derece de etkiler. Eğer çok yüksek grafik kalitesine sahip olan programlar çalıştırmayacaksanız ya da yüksek grafikli oyunlar oynamayacaksanız onboard diye tanımladığımız anakartınıza tümleşik yapıdaki ekran kartı sizin için yeterli olacaktır. Ama bunun tam tersini yapacaksanız yani yüksek grafiklerle uğraşacaksanız veya yüksek grafik çözünürlüğüne sahip oyunlar oynayacaksanız iyi bir ekran kartına ihtiyacınız olacak demektir. Bu durumda kullanacağınız ekran kartının seçeceğiniz anakart tarafından destekleniyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde yeni bir anakarta ihtiyacınız olabilir. Bu da hiç yoktan size extra bir maliyet demektir. Bu yüzden tüm bu durumlar baştan düşünülmelidir.
Anakart seçimi gelişigüzel değil sizin ihtiyaçlarınıza göre belirlenmelidir. Şöyle bir düşünün sadece internete girecekseniz, word veya esel gibi programları kullanacaksınız öyle çok yüksek özellikleri olan donanımlara ihtiyacınız olmayacaktır. Bu nedenle kullanacağınız anakartın da öyle çok detaylı özelliklerinin olması gerekmemektedir. En iyi anakart diye bir şey yoktur. İyi seçilmiş anakart vardır. En iyi anakart seçimi kişiden kişiye, ihtiyaçtan ihtiyaca göre değişir bunu unutmayın.

--------------------

Anakart, sisteminizin temelini oluşturan parça ve sık sık değiştirme imkanınız olmuyor. Anakartı değiştirdiğinizde beraberinde RAM, işlemci ve hatta bazen sabit diskleri bile değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Yine bütün bileşenler anakart üzerinden iletişim kurduğu için kaliteli bir anakart performanslı bir sistemin olmazsa olmazları arasında.
Bu bağlamda anakart satın alırken bütçeden kısmak, ileride size çok daha pahalıya mal olabilir. Örneğin kalitesiz anakartlar, bugün 90 Watt güç tüketen bir işlemciyi besleyebilirken yarın aynı seriye yeni katılacak olan daha hızlı ve 140 Watt tüketen bir işlemciyi desteklemeyebilir. Bunun nedeni maliyeti düşürmek karttan çıkarılmış fazlardır.
Yine ucuz anakart üreten firmalar BIOS konusunda da desteği yeterince vermedikleri için güncel işlemcilerde ve yeni bellek modüllerinde sorun yaşayabilirsiniz. BIOS güncellemesi olmadığı için 3 TB sabit diskleri desteklemeyen birçok anakart buna sadece ufak bir örnek.

Kaliteli bileşenler ile uzun ömürlü bir kartKaliteli bir anakartta ilk dikkatinizi çekecek özelliklerden biri katı kapasitörlerdir. Katı kapasitörler elektrolit kapasitörlere göre 10 kat daha uzun ömre sahipler ve çok daha düşük ısıda çalışıyorlar. Yine şişme ve akma ihtimalleri de yok. Kaliteli anakartlarda katı kapasitörler resimde görüldüğü üzere sadece işlemci çevresinde değil, anakartın her yerinde kullanılmalıdır.
Günümüzde bazı üreticilerin katı kapasitörü de geride bırakıp Hi-C kapasitör kullandığını görüyoruz. Tabii ki bu anakartların fiyatı biraz daha yüksek fakat özelikle de ben hız aşırtma yapacağım derseniz Hi-C kapasitör kullanan modellere de bakabilirsiniz. Şu anda iki üretici bu teknolojiyi kullanmakta.
Katı kapasitörlerin elektriği daha iyi muhafaza ederken sistemin daha kararlı çalışmasını sağladığını da belirtelim. Kısaca kapasitörleri katı olmayan anakartlara temkinli yaklaşmakta fayda var.

--------------------

İyi bir soğutma şartAnakartınız sisteminizdeki en çok ısınan bileşenlerden biridir ve yine en çok ısınan işlemci ve ekran kartına yuva görevi yapan bir parçadır. Bu yüzden satın alacağınız anakartın iyi bir soğutması olduğundan emin olun. Günümüzde artık yonga setleri eksisi kadar ısnmıyor fakat siz yine de hem güney hem de kuzey köprüsünde soğutma olan bir anakart tercih edin.
Eğer var olan anakartınızın kuzey veya güney köprüsündeki soğutma yetersiz is bunu bir fan veya özel alüminyum soğutucular ile takviye edebilirsiniz. Kuzey köprüsü işlemci, bellek ve ekran kartı trafiğini yönettiği için epey ısınmakta. Kalan USB portları, SATA, COM port, ses yongası ve aklınıza gelebilecek diğer bütün bağlantılardan da güney köprüsü sorumludur. Bu bağlamda güney köprüsünün de yeni anakartınızda iyi soğutulduğundan emin olun.
Mosfetler de işlemcinin yanında yer alan ve en çok ısınan bileşenlerden biridir. Kaliteli anakartlarda mosfetler genelde ısı boruları ile soğutulurlar. Isı boruları fan olmadan dahi soğuk ve sıcak havayı yer değiştirdiği için etkili bir soğutma sunar.

Performans yonga setine bağlıAnakartın performansını etkileyen en önemli faktör kartta kullanılan yonga setidir. Örneğin günümüzde Intel tarafında G31, G41, H67, P67; AMD tarafında ise 990FX, 890, 880 ve 870 gibi yonga setleri yer almakta. Eğer performanslı bir sistem kurmak istiyorsanız Intel tarafında P veya Z serisi bir yonga tercih etmeli, AMD tarafında ise FX ibareli bir yongaya sahip anakart almalısınız.
Her ne kadar günümüzde artık modern sistemler için yonga üretmeseler de VIA ve SIS yongalı anakartlara temkinli yaklaşmakta fayda var. Hem performans hem de yazılım desteği açısından bu yongalar başınızı ağrıtabilir. Kalitesiz bir yonga yüzünden sistemde donanımsal çakışmalar olabilir ve bu da si fark etmeden sistem performansını büyük oranda tüketebilir. Örneğin şu anda sisteminizde böyle bir sorun olup olmadığını öğrenmek için Process Explorer kullanabilirsiniz. Çakışmadan ötürü işlemci kullanımı varsabu H/W kısmında gözükecektir.
Performansı düşük yongalar aynı zamanda sisteme takacağınız diğer bileşenlerin performansını da frenler. Yavaş bir sisteme hızlı bir ekran kartı takmak size hiç bir şey kazandırmaz zira sistemin performansı, en yavaş bileşene göre belirlenir. Windows puanlamasında dahi bunu görebilirsiniz.

--------------------

İleriye dönük teknolojilerUSB 3.0, SATA 6 Gbps, PCI Express Gen3 ve Thunderbolt gibi teknolojiler sayesinde sisteminiz ileride bu teknolojiyi tam anlamıyla kullanan cihazlar çıktığında sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Yeni nesil işlemciler için halihazırda destek sunmayı da bu özelliklere ekleyebiliriz.
Örneğin kaliteli AM3 soketli anakartlar ufak bir BIOS güncellemesiyle AM3+ Bulldozer işlemcilere destek sunmaya başladılar. Ucuz anakartlar tercih eden kullanıcılar ise Bulldozer için yeni bir anakart almak zorundalar. Ekran kartı desteği de anakartın kalitesine göre değişebiliyor. Örneğin bazı kırpılmış anakartlara yeni nesil ekran kartlarını taktığınızda sistem basitçe açılmayabiliyor.

Yeni nesil işlemcileri destekleyen ve hatta çıkacak işlemcileri dahi destekleyecek anakartları tercih edebilmek için ise işlemci üreticilerin yol haritalarını takip etmeniz gerekebilir. Örneğin AMD'nin en son soket yapısı AM3+ iken Intel'de bu LGA1155 olarak değişmekte.

Hız aşırma her şeyi değiştiriyorSöz konusu overclock olduğunda artık bambaşka bir kulvarda olduğunuzu bilmeniz gerekir. Burada sadece anakartınız değil, işlemciniz, ekran kartınız, güç kaynağınız, hatta işlemci fanınız bile büyük önem taşıyor.
Eğer satın alacağınız anakartın BIOS'unda ayrı bir OC menüsü yoksa bu anakart ile overclock yapmayı unutun. Yine hız aşırtma yapılacak bir anakartta tercihen ısı borulu soğutma, tamamen katı kapasitörler ve hatta voltaj ölçüm noktaları olmalıdır. Profesyonel kullanıcılar zaten bu bilgileri biliyorlar fakat siz bu özelliklere sahip olmayan bir anakartla işlemcinizi hızlandıracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En sonunda komple yanmış bir sistemle ortada kalmanız bile muhtemel.
Yine hız aşırtma yapacaksanız anakartın farklı soğutucuları destekleyip desteklemediğinden de emin olun. Zira ısınan işlemciyi soğutmak için üreticinin verdiği ucuz soğutucu iş görmeyecektir.

Yanıltıcı satıcılara dikkatSadece anakart değil, diğer parçalarda da kandırılma riskiniz çok yüksek. örneğin belirli bir modeli satın almak için bir bilgisayarcıya gittiğinizde satıcı size o modeli kötüleyip farklı bir model önerebilir. Satıcının buradaki amacı genelde daha çok kar ettiği modeli satmaya çalışmaktır. Bu bağlamda satın alacağınız markanın çok iadesi geldiğini de söyleyebilir.
Burada unutmamanız gereken nokta her anakartın en az iki yıl garantisi olduğudur. Bu bağlamda herhangi bir sorun olduğunda anakartı çöpe atmak yerine garantiye gönderebilirsiniz. Şanslıysanız size anakartın bir üst modeli bile verilebilir. Bu bağlamda eğer araştırmanızı iyi yaptıysanız satın alma kararınızda kolay kolay vazgeçmeyin ve size önerilen ürünleri mutlaka sorgulayın.
Forumlardan yardım istemek de her zaman size doğru yolu göstermeyebilir. Zira doğru tavsiyeyi ararken rakip markaları kötülemek için üye olmuş kullanıcılarla karşılaşmanız da muhtemel.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#2
AMD Ryzen İşlemci ile Birlikte Hangi AM4 Anakartı Almalısınız
AMD'nin yoğun emek harcayarak sıfırdan inşa ettiği Zen çekirdek mimarisine sahip Ryzen işlemci ailesi nihayet ülkemiz de dahil olmak üzere bütün dünyada çıkış yaptı. AMD Ryzen işlemcilerin ilk olarak Ryzen 7 modelleri satışa sunuluyor. 1800X, 1700X ve 1700 işlemci modellerini kapsayan bu aile masaüstü bilgisayarlar için AMD'nin en yüksek performans sunan işlemcileri olacaklar. Yeni toplanacak oyun bilgisayarlarında bu segmentte AMD'nin de Intel karşısında rakip çıkarabilmesi güzel bir durum; zira uzun süredir Intel üst segmenti domine ediyor ve bu segmentteki fiyatları tek başına belirliyordu. Ryzen işlemcilerle birlikte Intel, Skylake ve Kaby Lake işlemcilerinin fiyatını aciliyetle aşağı çekti. Yapılan benchmarklar Ryzen işlemcilerin kendilerinden çok daha pahalı olan Intel işlemcileri geride bırakabildiğini gösteriyordu. Önümüzdeki günler içinde sizlere Ryzen oyun testlerimizi ve benchmark sonuçlarımızı paylaşacağız ve durumun nasıl olduğunu sergileyeceğiz.

Eğer Ryzen işlemci kullanacak yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız veya eski AMD FX işlemcilerden sonra yeni Ryzen işlemcilere geçiş yapacaksanız kendinize yeni bir anakart satın almanız da gerekiyor; çünkü AMD, Zen mimarisiyle birlikte yeni AM4 anakart yapısına geçiyor.

AM4 anakartlar için 5 farklı yonga seti mevcut. Bu yonga setlerinden ilk aşamada 3 tanesi piyasaya sürülecek: X370, B350 ve A320. Gelecekte ise Mini-ITX sistemler, yani az yer kaplayan küçük sistemler için X300 ve A300 yonga setlerine sahip anakartlar satışa çıkacak. Eğer Ryzen işlemci alacaksanız bu anakartlardan hangisini seçeceksiniz? İşte ihtiyaçlarınızla bağlantılı olarak AMD Ryzen anakart tercihinizi nasıl yapacağınızı bu yazımızda açıklayacağız. İlk önce bu anakartlardan satışa ilk çıkan X370, B350 ve A320 yonga setine sahip anakartların ortak özelliklerine göz atalım:

AM4 Anakartların Ortak Noktaları

- Bütün AM4 anakartlarda USB 3.1 Gen 2 desteği bulunuyor. Bu sayede daha hızlı veri transferi yapan USB 3.1 Gen 2 depolama birimlerinden faydalanabiliyorsunuz

- AM4 anakartlar NVMe arayüzünü destekliyorlar. PCI Express tabanlı bu bağlantı şekli, klasik SATA arayüzüne göre SSD'lerin çok daha yüksek hızlara erişmelerini sağlıyorlar

- AM4 anakartlar PCI Express 3 destekli olarak geliyor

- AM4 anakartlarda 2 adet SATA Express bağlantısı bulunuyor

- AM4 anakartlar DDR4 RAM modüllerini destekliyor

Bu ortak noktaları belirttikten sonra ihtiyaçlarınıza göre size en uygun olacak AM4 anakartı belirleyelim

Overclock Yapmayı Düşünüyorsanız

Eğer RAM frekansınızı ve işlemci frekansınızı varsayılan değerlerinin yukarısına çıkaracaksanız X370 ve B350 yonga setine sahip anakartları tercih etmeniz gerekiyor. A320 yonga setine sahip AM4 anakartlar overclock desteklememekteler.

X370 yonga setine sahip anakartlar ile B350 yonga setine sahip anakartlar arasındaki temel fark ise X370 anakartların SLI ve Crossfire desteklemesi. Yani bu anakartlarda çift ekran kartıyla kuracağınız bir sistem oluşturabilirsiniz.

B350 anakartlarda 2 adet 10 Gbps USB 3.1 Gen 2 yuvası, 2 adet 5 Gbps USB 3.1 Gen 1 yuvası (bu sayı harici kartlar veya kasa üzerindeki USB bağlantılarıyla 6'ya çıkabiliyor) ve 6 adet USB 2.0 yuvası bulunuyor. X370 anakartlarda ise daha fazla USB 3.1 Gen 1 yuvası bizi bekliyor. X370 anakart ile birlikte 6 adet 5 Gbps USB 3.1 Gen 1 yuvasına sahip oluyorsunuz (bu sayı harici kartlar veya kasa üzerindeki USB bağlantılarıyla 10'a çıkabiliyor).

Özetle; X370 anakartlar ile SLI veya Crossfire yaparak 2 ekran kartlı bir sistem oluşturabilir, daha fazla USB 3.1 cihazı bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Eğer tek ekran kartı kullanacaksanız ve sahip olduğunuz USB 3.1 cihazlar az sayıdaysa B350 anakartlar işinizi görecektir. B350 anakartlarda USB 3.1 yuva sayılarının hiç de az olmadığını belirtmekte fayda var.

Overclock Yapmayı Düşünmüyorsanız

Eğer işlemcinizi ve RAM'lerinizi varsayılan frekanslarında kullanmayı, sisteminizde tek ekran kartı kullanmayı düşünüyorsanız A320 anakartlar sizin için ekonomik bir çözüm olabilir. Bu anakartlarda overclock yapmanız mümkün değil. A320 anakartlar üzerinde sadece temel özelliklere yer veriliyor.

A320 yonga setine sahip anakartlarda sadece 2 RAM yuvasına sahip modeller bulunmakta. Bu nedenle çok sayıda RAM modülü kullanmayı düşünüyorsanız A320 anakartların bu özelliğine dikkat etmenizde fayda var.

A320 anakartlarda 1 adet 10 Gbps USB 3.1 Gen 2 yuvası, 2 adet 5 Gbps USB 3.1 Gen 1 yuvası (bu sayı harici kartlar veya kasa üzerindeki USB bağlantılarıyla 6'ya çıkabiliyor) ve 6 adet USB 2.0 yuvası yer alıyor. A320 anakartlarda B350 ve X370 anakartlarla karşılaştırıldığında daha az SATA 3 bağlantısı bulunuyor. Bu nedenle çok sayıda sabit disk ve optik sürücü kullanacaksanız bu durumu dikkate almanızda fayda var.

Ekonomik Bir Sistem Toplamayı Düşünüyorsanız

Eğer bütçeniz sınırlıysa A320 ve B350 anakartları gözden geçirebilirsiniz. A320 size en ekonomik çözümü sunacaktır; buna karşılık overclock ve SLI/Crossfire düşüncesinden vazgeçmeniz gerekecek. Daha az Sata 3 ve USB 3.1 bağlantısı da sizi bekliyor. Çoğu A320 anakart sadece 2 RAM yuvasıyla birlikte geliyor. B350 anakartlar biraz daha yüksek fiyatlılar; fakat overclock imkanı sunuyorlar ve 4 RAM yuvasına sahipler. B350 anakartlarda da A320 anakartlar gibi 2 ekran kartı kullanamıyor, Crossfire veya SLI yapamıyorsunuz.

Bu bilgiler doğrultusunda bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir AM4 anakart tercihi yapabilirsiniz
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#3

[h=2]GIGABYTE Türkiye, seçili AORUS serisi oyuncu anakartları ile Far Cry 5 PC oyun anahtarı hediye ediyor.[/h]Far Cry 5 PC Standard Edition, seçili bir AORUS anakartını (1 Mart – 31 Mart 2018 arasında) satın alan ve tüm resmi promosyon kayıt şartlarını ve koşullarını yerine getiren kullanıcılar tarafından kullanılabilir.
Z370 AORUS Gaming 7Z370 AORUS Gaming 3Z370 AORUS ULTRA GAMING 2.0Z370 AORUS Gaming 5Z370 AORUS ULTRA GAMING WIFIZ370 AORUS Ultra Gaming

[TD="width: 170"]Geçerli AORUS Anakartları[/TD]
[TD="width: 217"][/TD]
[TD="width: 208"][/TD]

[TD="width: 170"]

[/TD]
[TD="width: 217"]

[/TD]
[TD="width: 208"]

[/TD]

[TD="width: 170"]

[/TD]
[TD="width: 217"]

[/TD]
[TD="width: 208"]

[/TD]


Katılım Şartları:

  1. Bu promosyon, sadece listelenmiş şu ülkelerde ikamet edenler için geçerlidir: Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, İrlanda, İsrail, Lüksenburg, Makedonya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, ve Birleşik Krallık.
  2. Tüm katılımcılar en az 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  3. Ürününüzün, geçerli bir satıcıdan alınmış olması gerekmektedir.
  4. AORUS Kulübe üye olunmalıdır.
  5. Anakartın iade edilmesi /para iadesi yapılması durumunda veya geçerli bir satışın yapıldığının kanıtı olmadığı durumlarda, eğer oyun kodu hali hazırda kullanılmış ise GIGABYTE, oyunun tam değerinin iadesini isteyecektir.
  6. Far Cry 5 PC Standard Edition Oyun Anahtarı sadece Uplay de aktive edilebilir. Oyunu aktive etmek için lütfen http://farcrygame.com/gigabyteredeem sayfasını ziyaret ediniz.