Neler yeni

[Bilgi + Uygulama] Grafikleri bozmadan fps arttırmak!

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#11. Shadow nedir? Neden kapatmalıyız?


Gölgelendirme ciddi ölçüde grafik performansını arttırken, aynı oranda ekran kartınıza büyük büyük yüktür. Bu efekti tamamen kapatmak görsel bütünlüğü bozabilir ve hatta gerçekçiliği düşürebilir ama PC takılmaya başlıyorsa, frame artışı için düşük veya orta ayarlar tavsiye olunur.2. Motion Blur nedir? Neden kapatmalıyız?

Oyunlardaki en karizmatik ama aynı zamanda en kullanışsız grafik ayarı. Dönüş hızında oluşabilecek kırılmaları örter ve efekt sağlar. Hızlı FPS oyunlarında insanların PC’leri kaldırsa bile kapattığı bir seçenektir. Halen gereksiz olduğu düşünüyoruz.

3. Depth of Field nedir? Neden kapatmalıyız?

Oyun içerisinde ana odak noktası dışında her şey bulanık görülür. Ve odak değiştikçe odaklanılan alan da değişir. Depth of Field önemli ve oyun içerisindeki foto gerçekçiliği inanılmaz etkileyen bir seçenektir. Sizin bu özelliğe yüklenmeniz ölçüsünde bilgisayarınızı zorlayacaktır.4. Dynamic Reflections nedir? Neden kapatmalıyız?

Görsel olarak ciddi fark yaratan bir özellikle karşınızdayız. Grafik motorlarının gerçek zamanlı render yaparken en çok zorlandığı özelliklerden biri Dynamic Reflections'tır. Yansımaların karakteriniz, eşyalar ve diğer objeler üzerinde aktarılmasıdır. Kapatmak çok ciddi bir performans artışı sağlayacaktır. Overwatch’ta kapattığınızda %30 ile %50 arası fps artışı sağlıyorsunuz.

5. Supersampling nedir? Neden kapatmalıyız?

İşte PC’nizin canına okuyacak bir seçenek. Supersampling söz konusu oyunu 1080p iken, 2K’ya 4K’ya gerçek zamanlı renderlar. Güzel bir Anti-Aliasing alternatifi olsa da frame oranlarının inanılmaz düşecektir.
Kapatın gitsin.

FPS Artırma Programı Refreshlock [Resimli Anlatım]

Refreshlock sayesinde OpenGL-Direct3D-DirectX’li oyunlarda (mesela Counter-Strike, Quake vs.) 60-75 arası olan fps’nizi 100′e kadar çıkarmanızı sağlıyor. Program ücretsiz olup, özel bir driver yüklemeden görüntü kalitenizi arttırıyor. Tabi bunun için uygun ayarları yapmanız lazım. Programı çalıştırdıktan sonra sağ altta çıkan simgeye tıklayarak oyundaki görüntü çözünürlüğünüzü (Screen Mode kısmı) ve oyundaki bit değerinizi seçmeniz (16 ya da 32 BPP yazan kısım), ardından kullandığınız görüntü ayarınızın Set At değerini üstteki Set to kısmından 100 yapmanız, son olarak da programı aktif duruma getirmeniz (üstteki On-Off kısmını On yapmak) gerekiyor.

Bu ayarlar sayesinden fps sınırınızı 100′e çıkarmış olacaksınız.

Programı yükleyip açtığınızda karşınıza Refreshlock Configiration başlıklı bir pencere gelicek Aşağıdaki resime bakarak ayarları yapınız.
Daha sonra oyuna girip hangi çözünürlükte oynadığınıza bakınız Video ayarlarından. 800x600 mü 1024x768 mi hangisiyse..
Ondan sonra aşağıda olduğu gibi hangi çözünürlükte oynuyorsanız programdan o çözünürlüğü bulup resimde yazılmış olan yere 100 yazınız..

Ben 800x600 çözünürlüğünde oynadığım için resimde ona 100 yazdım.Ayrıca resimde görüldüğü gibi yanında 16 BPP yazar.Eğer oyunu 16 bitte oynuyorsanız bu tarafa yok 32bitte oynuyorsanız 32 BPP li olanının yanına 100 yazacaksınız.Ben hem 16-32 ye birden yazdım.Evet arkadaşlar Görüntü tazeleme olayıyla ilgili XP kilidini şuan kaldırmış bulunmaktayız.Oyuna girerken bu programı açıcaksınız o sağ alt köşede takılıcak herzaman.Açtığınızda Enabled yapmayı da unutmayın.

Daha sonra FPS arttırmak için 2. programımızın ismi Rivaturner.Fakat Nvidia Chipset kullanan arkadaşlara öneririm bu programı.Genelde Ati Radeon chipsetli kartlarda pek işe yaramıyor.

Rivaturner KuLLanımı :

Bu programı yükleyip açtıktan sonra bir veritabanı testi yapıyor.PC de neler olduğuna dair daha sonra programı açıyoruz.

Daha sonra Forcware Detected yazan yerin yanındaki Custimize ' in yanındaki oka tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir şey oluşak oradan OpenGL i seçeceksiniz..


Opengl i seçtikten sonra karşınıza gelen pencerede VSync yi seçiniz ve şekildeki konuma getiriniz.

Daha sonra tekrar aynı pencerede oklarla sağ tarafa giderek en son da Antialiasing başlığına gelip şekildeki konuma getiriniz.

Tabii ki fps yi yüksek almanızda tek etken bu programlar değil sadece.Ekran kartı ram ve cpu nun yeterli seviyede olması gerekir.

indir..

RefreshLock Programını buradan indirebilirsiniz!

Not: indirme linkine tıkladıgınızda 5 Sn bekleyin ve yukardaki SKIP AD'a basın.Rust FPS Nasıl Arttırılır, FPS Arttırma Yöntemleri Rehberi


Rust
temel olarak ağır bir oyun olduğu için çoğu bilgisayarda istenilen performans alınamayabilir. Bu bölümde düşük sistemli bilgisayarlar için fps arttırma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle; 1. Steam Kütüphanenize gidin
 2. Oyunu başlatın ve grafik seviyesini “Fast” seçin.
 3. Oyunu başlatın
 4. Sekmelerden Ayarlar(Options) bölümüne gelin.


Daha sonra alt sekmelerden Grafikler(Graphics) sekmesini açın;

Aşağıdaki Seçenekleri Kapatın; • Depth Of Field
 • Ambient Occlusion
 • Anti-Aliasing
 • High Quality Bloom
 • Lens Dirt
 • Sun Shafts
 • Sharpen
 • Vignet
 • Color Grading


Aşağıdaki Kalite Ayarlarını Değiştirin; • Graphics Quality 1 (Fast)
 • Water Quality 0
 • Max Shadow Lights 0
 • Shader Level 200+ (202)
 • Draw Distance ~1500 (1468)
 • Shadow Cascades: No Cascades
 • Shadow Distance 100
 • Anisotropic Filtering 1
 • Parallax Mapping 0


Daha sonra alt sekmelerden Performans(Performance) sekmesini açın;

Ayarları Aşağıdaki Gibi Değiştirin; • Max Gibs 10.000
 • Virtual Texturing Off/Ticked off
 • Particle Quality 0
 • Object Quality 50+ (54)
 • Tree Quality 25+ (25)
 • Terrain Quality 25+ (25)
 • Grass Quality 30+ (38)
 • Decor Quality 0


Ek Notlar : FPS’yi sadece ayar yaparak değil ekran çözünürlüğünü düşürerekte arttırabilirsiniz.

Bu ayarlar ile görüntüyü çok bozmadan en iyi fps yi alacak şekilde ayar yapabilirsiniz.Bilgisayarınız hem oyunlar için hazırlanmış yüksek donanımlı bir yapıya sahip olabilir, hem de oyun bilgisayarı yapmanıza rağmen yeterli donanıma sahip olmayabilir. Her iki durumda da mevcut donanımdan en yüksek oyun performansını alabilmek için kullanabileceğiniz bazı optimizasyon programları var ve bunların en iyi 5 tanesini sizin için seçtik.
Windows işletim sisteminin gereksiz kaynak harcama alışkanlığı ve sizin kurduğunuz diğer programların sisteminizi tüketmesi nedeniyle oyunlarda dilediğiniz performansı yakalamakta zorlanıyorsanız artık bu programlara bir göz atmanızın vakti gelmiş de geçiyor demektir.

İndir

Game Booster

Oyun Hızlandırma Programı


Pek çok kişinin hali hazırda biliyor olduğuna inandığım oyun performansı arttırma programlarından bir tanesi IObit Game Booster ve özellikle düşük FPS nedeniyle zorlandığınız oyunlarda bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilen bir yapıya sahip. Bilgisayarınızın mevcut donanımının oyunlar sırasında sadece oyunlara ayrılmasını sağlayan program, böylece alabileceğiniz en yüksek performansı aldığınızdan emin olmanızı sağlıyor. Sürücülerinizin güncelliğini de kontrol eden ve aynı zamanda standart bilgisayar kullanım moduna da sahip olan programa sadece oyuncular değil normal kullanıcılar da sahip olmalılar.

İndir

Game Fire

Oyun Hızlandırma Programı


Bir önceki programda olduğu gibi Game Fire da PC'nizdeki işlemci ve bellek gücünün tamamıyla oyunlara ayrılması için kullanılabiliyor. Bunun yanında oyun dosyalarınızın kurulu olduğu sabit disk bölümünde disk birleştirme uygulayarak ilk açılış ve ara yüklemelerde daha kısa zamanlama olanağı sunuyor. Detaylı olarak performans seçeneklerini kurcalamak isteyenler için bu olanağı da sunan program ince ayar imkanı veriyor.

İndir

MSI Afterburner

MSI Ekran Kartı Performans Arttırma Uygulaması


Her ne kadar adında MSI geçse de diğer ekran kartı üreticilerinin ürünleri ile de çalışabilen MSI Afterburner programı, hem AMD hem de Nvidia ekran kartlarının hız aşırtma yani overclock işlemine tabi tutulmasına izin veriyor. Voltaj ayarlarından tutun da çekirdek, bellek ve shader hızı ayarlarına kadar pek çok ince ayar barındıran programı overclock deneyiminiz varsa öneriyorum. Aksi taktirde donanımsal hasarlarla başbaşa kalabilirsiniz ve aşırı ısınan sisteminiz zarar görebilir.

İndir

GameGain

Oyun Performans Arttırma Aracı


Sürekli ince ayarlar yapmakla uğraşamam, bilgisayarım oyun için gereken performans ayarlarını kendisi yapsın diyenlerdenseniz Gamegain sizin için hazırlanmış. Programı kullanırken tek yapmanız gereken işletim sistemi ve işlemcinizi seçmek, ardından da ne kadarlık bir performans istediğinizi kayan çubuk yardımı ile seçmek. İşin geri kalanını program kendisi çözebiliyor ve tüm sistem ayarlarınızı en iyi performans elde edeceğiniz şekilde düzenliyor.

İndir

Vista Services Optimizer

Windows Performans Arttırma Programı

Listemizdeki diğer programların aksine Vista Services Optimizer hem oyun modunu kullanarak oyunlarda, hem de standart imkanlarını kullanarak genel bilgisayar performansında artışlar sağlıyor. Hem ince ayarlar seven için detaylar barındıran, hem de uğraşmak istemeyenler için otomatik ayar mekanizmasına sahip olan program bu açıdan pek çok kesime hitap ediyor. Gereksiz hizmet ve servislerin kapatılması, bellek ve disk optimizasyonu olanakları programın ilgi çekici noktaları arasında yer alıyor.
Bahsettiğimiz tüm bu programlardan aklınıza yatanı deneyebilir ve oyun performansınızda yeteri kadar yükselme göremezseniz bir diğerini deneyerek size en uygun olanını bulabilirsiniz. Her sistemin yavaşlık sebepleri farklı olduğu için tek bir tanesinin tüm sistemlerde işe yaradığını söylemek yersiz olacaktır.


--------------------

Nvidia 3D Ayarlarının Yönetilmesi Ayarları ve Fps Arttırma Yöntemleri

Nvidia'nın kartına sahip olup bu ufak tefek ayarları yapmadığınız için tatmin edici performans alamıyor olabilirsiniz, size en iyi performansı almanız için güzel bir ayar göstericem.

1) Masaüstüne sağ tıklayıp Nvidia Denetim Masası seçeneğine tıklıyoruz.

2) 3D Ayarlarının Yönetilmesi seçeneğine giriyoruz.

3) Özelleştirilicek programı seçin'den oynadığınız oyunlardan bir tane seçip ayar yapıp uyguluyoruz ve başka oyunlarada yapmak istersek, farklı oyun seçip tekrar ayar yapıyoruz.

4) Battlefield 4 bildiğiniz üzere güçlü donanım isteyen bir oyun ve ben en yüksek performansı odaklıyorum çünkü online oynadığım için 1 fps bile benim için önemli.

5)Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1273x958px.6)Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 974x702px.7)


En son eklediğim görüntüde göreceğiniz üzere aşağıda kalite, dengeli '' yani ortası oluyor '' ve performans var. Performans ile kalite arasındaki farkı sol tarafta görebilirsiniz yani altlı üstlü resimlerde.

Kalitede olanda AA yani Anti Aliasing kullanılıyor, AA nedir?:

Performansda gördüğünüz üzere Nvidia'nın logosunun kenarlarda köşelerde siyah çizgi var fark ettinizmi? ve daha keskin dimi, AA açınca bu keskin yerleri ve o çizgileri düzeltiyor kısaca görüntüyü yumşatıyor fakt bu yumuşatma işlemi ekran kartına çok abanıyor bu yüzden fpsye çok büyük olumsuz etkisi var.

AA Full'de oynuyorsanız mesela 30 fps alıyorsanız AA'yı kapatırsanız 60Fps ye çıkabilirsiniz cidden bu kadar fark ediyor hata daha fazla bile olabilir oyundan oyuna değişiyor.

3D'ye uygulamanın karar vermesine izin ver'i seçerseniz oyun kendi ayarlarını yapıyor.

Eğer benim verdiğim ayarları yaparsanız gelişmiş 3d görüntü ayarlarını kullan seçeneği işaretli olması gerekiyor '' zaten ayarları yapınca o tik işareti otomatik gelişmiş 3d görüntü ayarlarını kullan '' seçeneğine geçiyor.

Not: Kalite ve performans arasındaki farkı rahatça ayırt edebiliyoruz, ortada olan büyük logo bizim yaptığımız 3D ayarları temsil ediyor, yani siz soldaki performans'a değil ortadaki logoya bakıcaksınız işte oyunlarınız öyle gözükücek.

Düşey Senkronizasyon seçeneği Battlefield 4 oyununda kapalı konumda duruyor sebebi ise Battlefield 4'de bu V-Sync problemli yani benim bildiğim kadarıyla böyle, açtığımız zaman almamız gereken fpsden daha az alıyoruz yani 50 fps aldığımız bir yerde fps 40-35lere kadar düşüyor ama fps sabitlemeyi '' V-Sync '' kapattığımız zaman Off konumuna getirince, 40-35 aldığımız yerde fpsmiz 50 60lara çıkıyor bu oyunun bir problemi bizden veya ekran kartımızdan kaynaklı değil.

Mesela League of Legends gibi bir moba oyununda V-Sync kapatırsanız ve monitörünüzün desteklediği Hz '' benim 60 '' 61 ve üstü fpslere çıktığınız görüntüde yırtılmalar meydana gelicek ve oyun akıcı olmayacak sanki takılıyormuş gibi olucaktır, bu yüzden verdiğim ayarlardan mutlaka V-Sync kullandığınız oyunlarda Düşey Senkronizasyonu açık konumuna getirin '' fps düşmeleri olmayacaktır BF4 gibi, çünkü bf4 sıkıntılı bir oyun yeni güncellemeler gelene kadar ''.

Son olarak V-Sync hakkında bir bilgi daha vermek istiyorum, oynadığımız oyunlardaki modumuz: Tam ekran, Pencereli ve Çerçevesiz olarak 3'e ayrılıyor Tam ekran kullanmak her zaman performansa en olumlu etki eden moddur, eğer oyunumuzu 3D Görüntü Ayarlarının Yönetiminden Düşey Senkronizasyonu açmazsak oyunlarda V-Sync açsanız bile çalışmayacaktır, çalışması için modunuzu Pencereli yada Çerçevesiz yapmanız gerekicektir ve Pencereli yada Çerçevesiz yaparsanız performansa olumsuz etkisi oluyor bu yüzden V-Sync Dikey yada Düşey Senkronizasyon kullandığınız oyunlarda mutlaka bu seçeneği Nvidia Denetim Masasından açınız.

V-Sync nedir?:

Kullandığımız monitörlerin kareleri yenileme hızı vardır yani bir kareyi bize gösterip, diğer kareye atlama hızı oluyor. 60Hz yada 85Hz monitöre sahipsek V-Sync açarsak ekran kartımızın bize verdiği FPS en fazla 60 yada 85 oluyor, monitöre göre değişiyor.

V-Sync'ı kapatıp oyun oynarsak ne olur?:

Bir kareyi bize gösterip diğer kareye atlama hızı 60Hz olan bir monitör ile V-Sync kapatırsak ve 100FPS yani 100Hz alırsak bu sefer görüntüler üst üste binicektir.

Örnek vermek gerekirse oyunda bir direk düşünün ve araba ile hızlıca gidiyorsunuz bu direğin yanından geçerken direk ortadan kesiliyor direğin üst tarafı daha ileride yada geride oluyor, sanki monitörünüzü ortadan kesip üst kısmını sağ tarafa yada sol tarafa kaydırmışlar gibi düşünebilirsiniz, aldığınız görüntüler bir birine sabit olmuyor bunada tearing yani yırtılma deniliyor.

Bu yırtılma olayı genelde kuş bakışı oyunlarda yani League of Legends, DotA gibi oyunlarda daha fazla anlaşılıyor FPS tarzı oyunlarda Crysis, Battlefield gibi pek anlaşılmıyor ama Battlefield'da uçaktan aşağıya atladığımızda yere hızlı bir şekilde düşerken dağların kayaların taşların tearing olduğunu yani yırtıldığını görüntünün bozulup titreşip dalgalandığını görebiliyoruz. Bunu engellemek içinde V-Sync açmamız gerekiyor..