Neler yeni

Çin’de bir aşı daha erken aşama klinik deneylerini geçti

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
5,791
Beğeniler
5,494
Konum
Adana
#1
Çin Tıp Bilimleri Akademisi’ne bağlı Tıbbi Biyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen bir yeni tip corona virüs aşısının, erken aşama klinik deneylerinin sonucu yayımlandı. Aşının bağışıklık tepkisini tetiklediği ve güvenli olduğu görüldü. Çin’de en az 4’ü son klinik aşamada olmak üzere bir düzine corona virüs aşısı geliştiriliyor.
1602593488166.png

Çinli araştırmacılar, ön sonuçları medRix adlı sitede yayımlanan makalede, 18 ile 59 yaşları arasındaki 191 sağlıklı katılımcının katıldığı birinci aşama klinik deneylerinde, geliştirilen aşının ciddi yan etkilere neden olmadığını açıkladı.

Gönüller arasında görülen en yaygın etkilerin, enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, yorgunluk, kızarıklık, kaşıntı ve şişlik olduğu belirtildi.
BAĞIŞIKLIK TEPKİSİNİ TETİKLEDİ

Bununla birlikte, aşının aynı zamanda bağışıklık tepkisi oluşturduğu gözlemlendi.

Çalışmanın yazarları, "Erken klinik deneylerden elde edilen tüm veriler, aşının güvenliğini ve bağışıklık tepkisine yol açtığını desteklemektedir ve gelecekte etkinliği ile ilgili daha ileri çalışmalar açısından cesaret vericidir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çin, yüz binlerce devlet çalışanını ve yüksek risk altında olduğu düşünülen grupları, klinik deneyler tam olarak tamamlanmadığı halde geliştirdiği diğer aşılarla aşıladı.Çin’in klinik denemelerin son aşamasında Sinovac, Cansino, Sinofarm ve Wuhan Teknoloji Enstitüsü olmak üzere en az dört potansiyel corona virüs aşısı bulunuyor.

KLİNİK DENEMELER 3 AŞAMADA YAPILIYOR

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor. Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve muhtemel yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100'den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

45 AŞI ADAYI İNSANLAR ÜZERİNDE TEST EDİLİYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde Covid-19'a karşı 45 aşı adayı klinik deneme, 200’ü aşkın aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.


ntv.com.tr