Neler yeni

Çoklu baro için geri sayım başladı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,141
Beğeniler
7,295
Konum
ALMANYA
#1
AK Parti ile MHP”nin ortaklaşa hazırladığı, çoklu baroya imkân tanıyan 28 maddelik Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

YELDA GÖKDAĞ
Teklifin bugün gerçekleşecek Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından yarın TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. İşte düzenlemeden maddeler:

2 BİN AVUKATLA YENİ BARO: Teklif yürürlüğe girdiğinde 5 binden fazla avukat bulunan illerde, asgari iki bin avukatla yeni bir Baro kurulabilecek.

GENEL KURUL İKİ YILDA BİR: Tüm Baro Genel Kurulları, iki yılda bir ekim ayında yapabilecek. Aynı ilde birden fazla Baro’nun kurulması halinde Barolar Genel Kurulları farklı yıllarda yapabilecek.

DELEGE DÜZENLEMESİ: Her baro bir Başkan ve Baro başkanı dahil en az dört delegeyle ve beş bin üyesi olan Barolar bakımından her beş bin üye için ilave bir delegeyle Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nda temsil edilecek.

SEÇİMLER EKİM VE ARALIK: Baro Başkanlığı seçimleri 2020 yılının Ekim ayının ilk haftası, Birlik Başkanlığı seçimleri ise 2020 yılının Aralık ayı içinde yapılacak.

MECLİS TATİLE KADAR YOĞUN
Teklifin komisyon görüşmeleri 4 gün devam etti ve beklenenden uzun sürdü. Ancak en geç 15 Temmuz’da tatile girmesi planlanan TBMM için Genel Kurul görüşmelerinin takvime uygun şekilde çalışma yürütmesi ve teklifin Genel Kurul görüşmelerinin hızlı ilerlemesi bekleniyor.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...