Neler yeni

Corona virüsün insan hücresine girdiği an

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
5,791
Beğeniler
5,494
Konum
Adana
#1
Corona virüsün insan hücresine girdiği an ilk kez bu kadar net görüldü
Çin ve ABD’li bilim insanları, corona virüsün (Covid-19) insan hücreleriyle etkileşim anını sanal gerçeklik teknolojisi süper bilgisayarlarla görüntüledi.

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs (Covid-19) salgını can almaya devam ediyor. Çin ve ABD’li bilim insanları, corona virüsün (Covid-19) insan hücreleriyle etkileşim anını sanal gerçeklik teknolojisi süper bilgisayarlarla görüntüledi.

Çin'in başkenti Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi'nde görevli Biyolog Dr. Sai Li, şubat ayında Hangzhou kentindeki bir biyogüvenlik laboratuvarında virologlarla birlikte çalıştı. Çalışma sonucunda corona virüsün insan hücrelerine nasıl yerleştiğini en net biçimde görüntülemeyi başardı.

''VİRÜSÜ EN NET GÖREN İLK KİŞİYİM''
Li, basına yaptığı açıklamada “Virüsü bu kadar iyi çözünürlükte gören dünyadaki ilk kişi olduğumu düşünüyorum” dedi. Dr. Li ve ekibi, virüsün bazı proteinlerinin insan hücrelerine nasıl kaydığını öğrenmelerini sağlayarak biyokimyasını nasıl ele geçirdiğini öğrendi. Araştırmacılar bu detaylı ve ayrıntılı fotoğraflar sayesinde corona virüs proteinlerinin insan hücrelerine nasıl zarar verdiğini, bazılarının da yeni virüsler yapmak için “kreşler” kurduğunu gözlemledi.

BİLİMDE ÇİN-ABD ORTAKLIĞI
Dr. Li ve ekibinin çalışmalarını ilerleten ABD’nin San Diego kentindeki Amaro Laboratuvarı bilim insanları, süper bilgisayarlar kullanarak virüsün insan hücreleriyle etkileşimini ortaya koyan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edildiğini açıkladı.

ntv.com.tr