Neler yeni

[Çözüldü] Laptop Bataryalı Mı Bataryasız Mı Kullanılmalı?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#1


Laptop bataryasını üzün süre kullanmak için ne yapmalı ? Laptop Bataryalı Mı Bataryasız Mı Kullanılmalı? Laptop için doğru şarj önerileri nelerdir?


Eskiden çalışan bilgisayarınız artık çalışmıyorsa, kullandığınız batarya şarjı tutamıyorsa, güç simgesinin yanındaki pil gösterge LED’i yanmıyorsa ya da sürekli yanıp sönüyorsa laptop piliniz kullanıma bağlı hasar görmüş olabilir. Bu tip sorunları hemen her notebook bilgisayar kullanıcısı yaşıyor.


Laptop bataryasını üzün süre kullanmak için ne yapmalı ?

1) Bataryayı sürekli canlı tutunuz. Haftada en az bir kez deşarj ve şarj işlemini gerçekleştiriniz. Uzun süre şarj-deşarj işlemi yapılmazsa hücreler enerji depolama özelliğini yitirmeye başlarlar.
2) Notebooku mümkün oldukça batarya ile kullanınız. Güç adaptörü ile çalışırken bataryanın %100 dolu olduğu ikazını alınca adaptör bağlantısını kesiniz. Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlarda (genellikle notebookun desktop olarak kullanıldığı durumlar) bataryanın şarj-deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir.

3) Bataryadaki enerji seviyesinin %5 in altına düşmesine izin vermeyiniz. Notebookunuzdaki güç seçenekleri ayarlarından kritik şarj seviyesini düzenleyebilirsiniz. Batarya enerji seviyesi %0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda pil hücreleri sağlam olsa bile batarya sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır

Windows İşletim Sisteminde Sabit Diske Nasıl Şifre Koyulur?4) Notebookunuzun soğutma sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığına dikkat ediniz. Aksi takdirde aşırı ısıdan dolayı pil hücreleri zarar görüp özelliklerini yitirebilirler.5) Batarya kullanımı zaruri değil ise ve bataryanın yıllarca sağlıklı kalması isteniyorsa %100 dolu bir şekilde kuru bir ortamda muhafaza edilmeli, haftada bir kez deşarj-şarj işlemi uygulanarak canlı tutulmalıdır.
6) Notebook çalışır durumda iken batarya sökme-takma işlemi yapılmamalıdır. Hem notebook hem de bataryanın sıhhati açısından bu konuya dikkat edilmelidir.
7) Bataryanın notebooka bağlantı noktaları kesinlikle kısa devre edilmemelidir.
8) Batarya kesinlikle nemden, sıvı temasından ve aşırı ısıdan korunmalıdır.
9) Notebooka herhangi bir şekilde sıvı teması olduğunda ilk olarak enerji kesilip batarya sökülmelidir. Sıvı temasının notebooka verebileceği zararları en aza indirmek bu şekilde mümkün olacaktır.
10) Batarya yuvasına tam oturmuyor ise zorlanmamalı, fiziksel hasarlardan kaçınmalı ve bir servise başvurulmalıdır.
11) Notebook mutlaka arkasında yazan input Volt ve Amper değerlerini asgaride taşıyan, yeterli güç seviyesine (Watt) sahip bir güç adaptörü ile kullanılmalıdır. Aksi durumda notebook çalışsa bile batarya şarjı gerçekleşmez ve hücreler zamanla canlılıklarını yitirirler.

12) Batarya kullanım süresi notebookun o anda ne kadar enerji harcadığı ile alakalıdır. Notebook üzerinde enerji harcayan birçok donanım mevcuttur (cpu, vga chip, fanlar, speakerlar, hdd ve optik sürücü motoru, wireless lan, bluetooth, usb aygıtlar vs). Bu donanımların değişik kullanım kombinasyonları farklı sürelerde batarya ömrü anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bataryanızdan her şekilde aynı kullanım süresini beklemeyiniz. Bataryanız sadece internette dolaşırken 3 saat dayanıyorsa, 3d oyun oynarken (vga chip, cpu, fanlar, speakerlar yoğun olarak devrede) 1.5 saat veya yüksek sesle cd den müzik dinlerken (optik sürücü motoru, speakerlar yoğun olarak devrede) 2 saat dayanması normaldir

Yavalayan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır
13) Güç adaptörü notebooka bağlı iken batarya enerji seviyesi %1 puan bile ilerlemiyorsa öncelikle notebookun batarya şarj devresinin sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli/ettirilmelidir. Batarya şarj devresi arızalı ise gereksiz yere yeni bir batarya satın almış olabilirsiniz.
14) Batarya ömrü azaldığında kesinlikle şoklama yöntemine başvurmayınız. Bataryanızın kalan ömrünü de bu şekilde tüketmiş olacaksınız. Şoklama bataryaya geçici bir kapasite kazandırır ve kısa süre sonra batarya tamamen ömrünü yitirir.
15) Batarya ömrü azaldığında veya batarya şarj olmadığında pil hücrelerini değiştirmek yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak çoğunlukla zaman, para ve kaynak israfı ile sonuçlanmaktadır. Hücre değişimi bilinçli ve profesyonelce yapıldığında verimli olabilmekte (batarya iç devresi sağlam olmak kaydıyla) ancak bu işlemin maliyeti de yeni bir batarya bedeline yaklaşmaktadır.
16) Batarya arızalarının büyük bir kısmı batarya içerisindeki kontrol devresi ile ilgilidir. Bunun birçok sebebi olabilir (adaptör arızası, yanlış adaptör kullanımı, elektrik seviyesindeki dengesizlikler, elektronik komponent ömürleri vs) ancak hücre değişimi yöntemi, bataryadaki bu problemi ortadan kaldırmaz. Yeni bir batarya almak kaçınılmazdır.
Windows 10'da Solitaire Nasıl Kaldırılır
17) Yeni alınan bir bataryanın ilk kullanımı çok önemlidir ve bataryanın gelecekteki ömrü ve performansı büyük oranda ilk kullanımda belirlenir. Yeni aldığınız bataryayı ilk olarak şu şekilde kullanınız:
Batarya notebooka bağlı ve notebook kapalı vaziyette iken cihazı yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Notebooku çalıştırdığınızda bataryanın %100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Bataryayı %5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar %100 oluncaya kadar şarj ediniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrar ediniz. Bataryanız gelecekteki kullanımı için en verimli şekilde hazırlanmış olacaktır.

Peki Laptop Bataryalı Mı Bataryasız Mı Kullanılmalı?

Kesinlikle ve Kesinlikle Pil’in ÇIKARILMAMASINI öneriyoruz…
Misalen bir yazı yazıyorsunuz… tam o esnada elektiriklerin kesilmesi durumunda bütün verileriniz zayi olacak … giden zaman kaybı bizim için çok üzücü olsa gerek… Bu işin emek kısmı..
Birde şöyle bir durumda var.. Türkiye koşullarını biliyorsunuz.. bazen elektrikler aniden gider ve gelir.. ani voltajlar değişir… işte bu esnada Gücünü pilden alan cihaz birnevi SİGORTA görevi görmektedir..100 liralık pil için 300-500 liralık Anakart değişimi sizin için oldukça cansıkıcı bir durum olacağından …

Giden 100 liralık pil olsun… önemsemeyin..!

Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Laptop şarj aletiniz yani Laptop adaptörünüz bozulmuşsa yeni bir Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızda anlatıyoruz.


İnternette çok uygun fiyatlara bir çok Laptop Adaptörü seçeneği mevcut. Ancak birçok kişinin yaşadığı problemlerden biri de adaptörlerin cihazlarla uyum sağlamaması.
Adaptörlerin genellikle yan sanayi ürünler piyasada olmaktadır. Aslında bakarsanız orjinali yalnızca Notebook’unuzun üzerinde gelmektedir. Bu sebeple yan sanayi ürün almanız gerekiyor ancak Adaptör alırken ürünün garantisi olup olmadığına önem verin çünkü garantisi olan bir ürün her ne kadar uğraşıp yollamasanız bile belirli kriterleri karşılıyordur. Bu sebeple garantili ürünleri tercih edin. Ve kutusuz ürünleri kesinlikle almayın.
Bu sebeple internetten alışveriş yaparken özellikle laptop adaptörü alırken dikkat etmemiz gereken bir çok husus mevcut.

Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Dizüstünüzün adaptörü bozulduysa veya kaybolduysa yeni adaptör alırken dizüstünüze uygun, Amper ve Volt’u aynı olanı tercih edin. 1 eksik 1 fazla bir şey yapmaz diye düşünmeyin. Ayarlanabilir adaptörlerden uzak durun.
Hem ayarlanabilir hem de çeşitli uçları değişebilen adaptörleri kullanmayın kesinlikle. Bunlar adi ve kötü malzemeden yapılan ucuz adaptörlerdir.

Ses Kartı Üzerindeki Renkli Girişler Nedi
Alacağınız adaptör için mutlaka satıcınıza Notebook’unuzun tam modelini belirtin…
Unutmayın Voltaj – Amper – Soket ölçüsü uyumlu olmalı… ve Voltaj koruma devresi mutlaka olmalı!

Her adaptörde bir AC girişi ve bir DC çıkışı vardır. Bu durum alınan alternatif akımın, doğrusal akıma çevrilmesini sağlar. Eğer üzerinde hiç bilgi yok veya az miktarda bilgi varsa, seçerken daha da dikkatli olmalıyız.
İlkin konektör ucunun bilgisayar girişine tamamen uygun bir boyutta olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Eski adaptörünüzü veya dizüstü bilgisayarınızın kendisini götürerek denerseniz daha iyi bir sonuç alacaksınız. Sonrasında amperaj ve voltaj değerlerine dikkat etmeli.
Genellikle dizüstü bilgisayarın arkasında bu değerleri bulabilirsiniz. Bazı durumlarda yalnızca voltajlar aynı olunca belli bir uyum yakalanabiliyor. Ancak bu tavsiye edilmeyen bir durum. Volt ve amper değerlerinin birebir aynı olduğu, konektör ucunun uyumlu olduğu bir adaptör, işinizi görecektir.

Özletlersek;


  • Konektörün boyutu ve şekli uyumlu olmalı
  • Voltaj ve polarite uyuşmalı
  • Amperaj uyumlu olmalı veya daha büyük olmalı
  • Düşük amperaj adaptörü yakabilir, laptop ısınabilir, dikkatli olunmalı!


--------------------

Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde


Laptop alacaksınız ama nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilmiyorsunuz. İşte Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde.


Dizüstü (Laptop) bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre çok daha pratik, kullanımı kolay, fazla yer kaplamayan, kolay taşınır ve özellik olarak masaüstü bilgisayarları aratmayacak kadar yetenekli bilgisayarlardır.
Laptoplar yani dizüstü bilgisayarlar, yıllar geçtikçe masaüstü bilgisayarların bir ölçüde yerini almayı başardı. Mobil yapıları ve gelişen teknoloji ile güçlenen özellikleri laptopları kullanıcılar için cazip hale getirmeye devam ediyor. Masaüstü bilgisayarlar genel olarak video oyunları alanında kendilerini geliştirirken, laptoplar farklı alanlarda, farklı hizmet dallarında kendilerini gösterebiliyorlar.

Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde

Laptoplar böylesine çeşitlenince, karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arttığı için, doğru seçimi yapmak, en uygun modeli bulmak gerekiyor. Bu yüzden sizler için rehber tadında bir yazı hazırladık. Bu sayedeLaptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde nedir bilmiş olacaksınız.

Kamera Nedir, Nasıl Kullanılı
Laptop alırken ne için aldığınızı bilin

Laptop piyasasına biraz bile göz gezdirdiğinizde inanılmaz fiyat aralıkları göreceksiniz. 600TL’ye de laptop bulabilirsiniz, 25 bin TL’ye de laptop bulabilirsiniz.
Burada en önemli nokta, satın alacağınız ürünü ne için kullanacağınız oluyor. Laptop üzerinden oyun oynamak mı istiyorsunuz? Yoksa çizim yapmak, Photoshop kullanma amacında mısınız? Belki de sadece gelen e-postaları cevaplamak ve internet kullanmak için istiyorsunuz.
Kullanımınız ne yönde olacağı hem performans hem de fiyat açısından çok büyük bir önem arz ediyor. E-posta cevaplamak ve internet kullanmak için yüksek paralar ödemek sizin yararınıza olmayacağı gibi, aynı bilgisayarı çizim yaparken kullanmak da uygun olmayacaktık.

İşlemcinizi iyi seçin

Laptop alırken yapmanız gereken bir başka önemli seçim ise işlemci olacaktır. Eğer performans istiyorsanız kesinlikle sağlam bir işlemci modeline ihtiyacınız var.
Masaüstü bilgisayarların aksine, laptop sahibi olduğunuzda donanım bileşenlerini kolayca değiştiremiyorsunuz. Özellikle laptop üzerinde performans isteyenler işlemci ailelerini çok büyük bir dikkatle seçmeliler. Alacağınız laptop işlemcisinin en azından 3 yıllık bir ömrü olması gerekiyor.

nchmark Testi Nedir
Ek özellikler belirleyicidir

Bu noktada en önemli şey aldığınız laptop modelinin özellikleri olacaktır. Laptop sadece işlemci ve RAM’den ibaret değildir. Size sunduğu bağlantı seçenekleri, giriş ve çıkışlar, ekran kartı, ekran özellikleri sizin tercihlerinize göre şekillenecek donanım seçenekleridir.
Oyun oynamak istiyorsanız ve piyasada bulunan AAA yapımların birçoğunu çalıştıracak laptop istiyorsanız, GTX 960’ın altı bir ekran kartı pek işinize yaramayacaktır. Aynı şekilde işiniz için ultrabook modeli tercih etmek isteyeceğiniz için ekran kartına yüklenmenizin pek de bir anlamı kalmayacaktır.
Bağlantı kısmındaysa aldığınız cihazın 5 GHz kablosuz bağlantıya destek vermesine dikkat edin. Yoksa düşük bağlantı hızlarında kalabilirsiniz.