Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

[Çözüm] Telefonu çalınanlar ne yapmalı?

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Telefonu çalınanlar ne yapmalı? Önce bu numarayı arayın!

Telefonunuz çalındığında ya da kaybolduğunda yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

1423596870_hirsiz.jpg


Cep telefonlarının akıllanıp özelliklerinin çoğalması ile değeri de oldukça arttı. Durum böyle olunca da akıllı telefonlar hırsızların gözdesi oldu. Bu hırsızlık olayı sizin bşınızada gelebilir ve böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?
BTK yetkilileri cep telefonları hırsızlar tarafından çalınan veya cep telefonlarını kaybeden vatandaşların yapması gerekenleri söyledi.
Aşağıda sayfalarımızda telefonunuz çalındığında ya da kaybolduğunda nasıl işlemler yapmanız gerektiğini inceleyebilirsiniz.

Cep telefonu çalınan veya kaybolan vatandaşların cep telefonlarını iletişime kapattırabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş 7 gün 24 saat hizmet veren 0312 294 94 94 numaralı telefondan Bilgi ve İhbar Merkezini araması gerekiyor.

Merkeze IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandığınız zamanı bildirmeniz halinde verdiğiniz bilgilerin doğrulanması durumunda telefonunuz siyah listeye alınıyor. Böylece iletişime kapattırılan cihazın bir başkasına ait SİM kart takılarak kullanılması engelleniyor.

Ancak bu ihbarı hızlı bir şekilde yapabilmek için telefonunuzun IMEI numarasını bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden kullandığımız telefona ait IMEI numarasını mutlaka bir yere not edin.

Cihazın üzerindeki kendi SIM kartınızın kullanılmasını engellemek için ise GSM operatörünüzü arayarak hattınızı da kapattırmanız gerekiyor.


Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara ya da ikametgahınızın veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması, faillerin kovuşturulması açısından önemli.


Cihazı tekrar kendisine iletilen veya bulunan kişilerin telefonunu hangi yolla kapattırdı ise aynı yolla tekrar iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvurulması gerekiyor.


BTK’nın Bilgi ve İhbar Merkezi’nen 2014 yılında 35 Bin ihbarda bulunuldu. Kayıp,çalıntı cihazlarla ilgili 2014 yılında BTK’nın Bilgi ve İhbar Merkezi üzerinden 35.171 ihbar yapıldı. Bu ihbarların yüzde 80’inde verilen bilgiler doğrulanarak cihazlar iletişime kapatıldı. Kapatılan cihazların yüzde 20’si, cihazın bulunması nedeniyle tekrar iletişime açtırıldı.


1423596847_1403992002742.jpg
 
Üst