Neler yeni

Dijital platformlar yayınladıkları içeriklerin korunmasında yeterince başarılı mı ?

nextreyiz61

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
8 Şub 2015
Mesajlar
484
Beğeniler
57
Konum
Trabzon
#1
Dijital platformlar müşteri çekebilmek için ve rakip firmalara karşı üstünlük sağlayabilmesi için devasa maliyetlere katlanarak içerik oluşturup kullanıcılara sunmaktadır. Şöyle ki bazı durumlarda özellikle spor organizasyonlarında bütçelerinde zarar edeceklerini bildikleri halde müşterilerini sabit tutmak ve rakip firmalara kaptırmamak adına içeriklerini zararına genişletiyorlar. Diğer yandan da tüm içerik maliyetlerinin yanında yayınlarının devamı için de para ödemesi gerekiyor örneğin ;
X dijital platformu hem internet hem uydu üzerinden hizmet sağladığında maliyeti iki katına çıkıyor. çünkü bu durumda internet sağlayıcısına ve kendi markası adına ürettirdiği cihazlara yani üretici firmaya ve de yayın içeriklerinin korunması için kullanacağı şifreleme sistemine bedel ödemesi gerekiyor. tüm bunları topladığımızda devasa bir gider oluşuyor.
Asıl mesele firmaların yayın içeriklerinin korunmasında yeterli olup olmadığıdır.
İnternetin hayatımızda bu kadar yaygınlaşması nedeniyle aklımızın alamadığı bir dünya bilgi artık elimizin altına geldi. Haliyle bu sektörde faaliyet gösteren firmaları olumlu ve olumsuz biçimde bir şekilde etkiledi.
olumlu etkileri
İçeriklerin sadece tv ortamında değil internet çeken her yerde ulaşabilme imkanı. Özellikle şu an yeni piyasaya giren dijital platformlar extra kasa cihaz üretme maliyetinden kurtulmuş oluyorlar. Geliştirdikleri internet uygulamaları sayesinde kablo cihaz kart maliyetleri ortadan kalkmış oluyor. peki herşey bu kadar süt liman mı gidiyor ?
internet uygulamalarının gelişmesi sonucu ıptv xtream panel dizilimi gibi uygulamalar da payını arttırmaktadır. Böyle olunca içerik maliyetlerinin artışı ve ilgili içeriklerin farklı platformlarda toplanması gibi gerekçelerle kullanıcılar hepsini bir arada gösteren ıptv veya internetten yayın yapan kaçak sitelere yöneliyorlar. Durum bu olunca içerik sağlayıcı firmalar haliyle çok büyük zarara giriyorlar.
Bir de aynı zamanda kutu cihaz da satmaya çalışan firmalar için de gerçekten dramatik sonuçlar doğurabiliyor. Düşünün bir içerik için bir dünya maliyete katlanan firmalar yayın gelirlerini ıptv ve kart paylaşımı yapan yerler ile paylaşmak zorunda kalıyor.
Öte yandan yukarda belirttiğim gibi X firması yayınlarını kart cihaz eşleştirmeli ( irdeto nds icam ) güçlü sistemle koruyabiliyor olsa bile sadece uydudan izlenemiyor olacak. Çünkü gerek internet siteleri gerekse ıptv ( xtream ipbox stalker diğer panel ) gibi uygulamalar var olduğu sürece hep izlenecektir. işin gerçeği budur. Bu yüzden bazı firmalar içeriklerini makul biçimde tutup kutu cihazlarının güvenliğinden fedakarlık yapabiliyorlar yani irdeto nds ( icam ) gibi şifreleme sistemlerinin aşırı maliyetinden dolayı daha düşük güvenlik sağlayan sistemler tercih ediyorlar. Mantıken bakıldığında öncelik olarak internetten gayri yollarla izlenmeyi durdurabilmek mi daha önemli yoksa kart cihaz eşleşmeli yüksek güvenlikli şifreleme sistemiyle sadece uydudan izlenmenin önüne geçmek midir daha önemli ? Hele ki internetin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı ortamda.