Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

eski uyducular ve uyduya gönül vermiş olanlar anılarımızı buradan palaşalım

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,573
57,660
113
izmir çamdibi
ilk ben anılarımı paylaşayım
bende ilk merak yunasistanın ept kanalı ile başladı izmirden 17 eleman denilen uzun antenle karıncalıda olsa izleniyordu sonra belediyenin yansıtıcısı ile alman rtl wox gibi kanalları izlemeye başladık tutti frutti -colpo grosso izliyorduk izleyenler bilir sonraları doksanlı yılların başıydı tam olarak hatırlamıyorum izmirde yarkın uydu vardı o zamanlar uyducu azdı yarkından Kyoto analog uydu alıcısı aldım beraber çalıştığımız Artvinli bir arkadaşım vardı onlarda artvinde Benjamin uydu alıcısı varmış sağ olsun geldi bana TÜRKSAT hotbird ve İtalyan kanalarının çıktığı bir uydu vardı tek çanak ile bunları ayarladık çanağın borusuna işaretler koyduk işare göre uyduyu değitiriyordum sonraları astra 19 uydunu almak için 150 parabol çanak aldım o zamanlar izmirden astra uydusu zor alınıyordu araştırdım trşoltlu uydu alıcıları yayını netletliştiryormuş yani uydu alıcısının içinde yükseltici var Kyoto yu 60 dolar üst vererek baf ile değiştirdim yayınlar netleşti sonraları dijitele geçtim ilk dijital uydu alıcım next sonraları **** 1040 impax 2005 inpax 2007ve bununla birlikte forumdan sevdiğim bir arkadaşımdan y6 aldım uydudan data alıp şifreli kanallar izleniyordu sonra spacesat çift tunerli uydudan paylaşımlı inpax 9100 pvr next 18500 hd plus şu anki cihazım next amigo

astra

0
Üye
16 Haz 2015
1,326
0
36
sene 1997 ve analog uydu alıcısımla 10 kanal ızlıyorduk ne net görüntü sonra 1999 yılında hotbırd analogla kanallar ızlemeye basladım o zaman rtl polsat hep şifresizdi :)

astra

0
Üye
16 Haz 2015
1,326
0
36
ve 2001 yılında ilk dijitalımı aldım ve türksat 1b de discovery channel şifresızdı :)

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Bu mesleğe ilk başlama tarihim 1992 seneleridir,hafta sonu ek iş olarak başlamıştım mesleğe.2004 yılında ise sürekli çalıştığım mesleğimi bırakarak tamamen bu iş kolunda varım dedim.İşimi severek yaparım ve çok seviyorum. Sürekli olarak kendimi yenileyerek araştırarak yeni sistemleri elimden geldiğince takip ederim. Motorlu çanak sistemleri hariç altından kalkamayacağım çözemeyeceğim problem yoktur evelallah...

NOT:Öncelikle konu için TEŞEKKÜRLER Sn.Cafi başımdan o kadar garip şeyler geçtiki yavaş yavaş anlatırım...

Son düzenleme:

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,573
57,660
113
izmir çamdibi
5 derece thor uydusun,da tv 1000 ve birkaç kaliteli kanal D2MAC decoder ile izleniyordu o zamanlar uydu ayarlamaya yeni yeni başlıyoruz bazı uyduları bulabiliyoruz fakat tecrübemiz az uyducuya gitik biz bu uyduyu ayarlayabilirmiyiz dedik bulamasınız dedi peki kaça ayarlarsın dedik geçmiş zaman fakat bu günün parası ile 100 tl kadar istedi arkadaş çok değilmi dedi uyducunun verdiği cevap zevkin fiyatı olmaz dedi arkadaş kabul eti sonra bir yakınıma ikinci el salvadar isimli d2mac decoder aldık şifre değişiktçe ücret karşılığında yenisini yüklüyorlardı arada sırada decoderi bana veriyordu izliyordum

astra

0
Üye
16 Haz 2015
1,326
0
36
bir ara yanımda 37 ekra tv ve analog alıcım terasta 120 lık uydu antenını sürekli cevırııp amatörce uydu arıyordum :) ama zevkliydi :)

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,573
57,660
113
izmir çamdibi
bir zamanlar emu ile çok kanal izliyorduk bazıları hala izleniyor
Taquilla-tps-polsat-tnt-tv cabo-absat-bulsat-srg paket olarak aklıma gelenler bunlar birde yıllaca şifre değiştirmeyen şimdiki adı astra 4/a yani meşhur sirius taki huster tv şifreleme sistemi değişince bir müddet astra 19 da emu ile izlendi bence özelikle Taquilla paketi şu anda emu ile izlense uydu forumları,na canlılık gelir

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
bir zamanlar emu ile çok kanal izliyorduk bazıları hala izleniyor
Taquilla-tps-polsat-tnt-tv cabo-absat-bulsat-srg paket olarak aklıma gelenler bunlar birde yıllaca şifre değiştirmeyen şimdiki adı astra 4/a yani meşhur sirius taki huster tv şifreleme sistemi değişince bir müddet astra 19 da emu ile izlendi bence özelikle Taquilla paketi şu anda emu ile izlense uydu forumları,na canlılık gelir

Evet TEQİLA sinema paketi çok fena idi çok.! 30*Hispasatı ayarlamak tam ustalık işi idi o zamanlar sadece hispada idi yayınlar çünkü.Gerçi 90 cm lik anten ile rahatlıkla alınıyordu fakat antenin yere çok paralel hatta dahada aşağı olması gerekiyordu onun için sadece çatılar uygun oluyordu.(Malum 30*BATI ufuk çizgisine çok yakın.)

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,573
57,660
113
izmir çamdibi
Evet TEQİLA sinema paketi çok fena idi çok.! haydar üstadım aynen katılıyoum bence gelmiş geçmiş en güzel paket+ multivizyon izmirden hispasat uydusunu ancak 150 çanak ile alınıyordu yanlış hatırlamıyorsam güçlü frkansı olan poker tv vardı ayara gitiğimde önce poker tv yi buluyordum sonra ince ayar

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,944
15,648
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
1988 de siyah net a ve 120 parobolle balkonda hotbırt ile başladık.anten diregini sabit kalemle işaretleyip ilk ırıb uydusu sonra astra 19 (30 40 kanal) sonra 16 arab uydusu derken startv açıldı peşinden tgrt derken türksat 1b hbb bu arada hantal netanın yerini kartlı kyoto aldı ve sky modül ve 8 uyduluk 24 v adaptörle el ile çalışan ))) türksatdan 11 tık hotbırt 13 star 19 sirus 23 25 nilsat ve anten elle geri getir tamamen yatınca kalkamazdı haaa bu arada kış geldi anten ısıtıcı tüplü fırın ısıtıcısını mauntun arkasına porselen başlıkla bagla balkonda 5-10 dakika fişe tak çıkar of offf güzeldi o günler derken multivizyonlar geldi yanında kaon yazılımlar falan yeni modül ve sct paketi şifre yaz derken bi arab sitesinden aldığım yazılımı kartla cihaza yükledik 1 hafta multilerde sct lerde takır takır açıldı veee pazar günü ön panel karardı kurtarma yazılımı snye dönüş flasha jtag olmadı.ve goldmster sonra next minix pembe ve blu ........
teşekkürler arkadaşlar geçmişi hatırlamak gülümsemek güzeldi.

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,573
57,660
113
izmir çamdibi
dost bende **** 1040 ve troya 2 kulandım
bu güne kadar çok uydu cihazı geçti elimden bir önce kulandığım cihazı az zararına satıp yenisini aldım

Ekli dosyalar

• digsat_neta-1050da-ci_thb.jpg
    digsat_neta-1050da-ci_thb.jpg
    32.4 KB · Görüntüleme: 28
  • digsat_neta-troya2-plus-aa.jpg
    digsat_neta-troya2-plus-aa.jpg
    1.9 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,573
57,660
113
izmir çamdibi
görünüm olarak aynı olduğu için fark etmeden **** 1040 yerine 1050 nin resmini koymuşum
hatırımda kalan kulandığım uydu alıcıları
kyoto anolog
baf analog
next dijital emusu yoktu
**** 1040
troya 2
inpax 2005
inpax 2007 ve bununla uydudan data alıp şifreli kanalları izlemek için y6 aparat
inpax 9100 hd pvr
spacesat çift tunerli uydudan datalı
next 18500 hd plus
next amigo
digitürk
şu anda evde olan cihazlar
2 adet digitürk inpax 2005 ve en çok sevdiğim next amigo
not:haydar üstat ile inpax 9100 hd kulanır iken tanıştık sağ olsun çok yardımlarını gördüm

Son düzenleme:

agalık

0
Özel Üye
20 Ocak 2012
54
13
8
Istanbul
Sene 1963-1964, köyde hastalanmıştım. Kırklareli Devlet Hastanesine götürmüşlerdi. Orada bir hafta tedavi gördükten sonra hastaneden çıkıp dönerken (şimdiki devlet hastanesinden merkeze giden yol) kahvenin birinde bir televizyon açıktı. Bizim o zamanlar "çok sinekli" diye tanımladığımız bir görüntü. Belli-belirsiz bir adam silueti gelip gidiyordu. Bu görüntü beynime kazındı. O akşam rüyamda bir televizyon, hem de renkli. Bir dere kenarında sazlıkların dibinde birkaç kurbağa suya dalıp çıkıyorlardı.
İlk sevda bu şekilde başladı. Sonra köyde bir kahveye renkli televizyon alındı. Kıbrıs Barış Harekatının olduğu yıldı. Savaşla ilgili yayın almak istiyoruz ama Türkçe yayınlar bize ulaşmıyor. Yunan EPT kanalı bazen "karlı" bir şekilde geliyor. Tüm köy imza kampanyası açıp şanlı ordumuzun başarılarını izlemek istediğimizi talebimizi Ankara'ya ulaştırdık. Tarihi hatırlamıyorum ama Uzunköprü vericisinden yayınları almaya başladığımızda Kahvehane tıklım tıklım doluyordu. İlk akşam kahveci bir tek çay bile satamadı, geçmeye yer yoktu. Sonra sandalyeleri düzenleyerek işi kurtardı.
İlk uydu alıcım 2004'te Next 7500 DAP CI PLUS'tı. Çok kahrımı çekti Karaköy'den 18 inç kollu motor'la beraber almıştım. Silivri'de 150 cm'lik çanak ve montaj ustası bulamamıştım. Aldığım yere telefon ettim ve bana İsmail Usta diye birinin telefonunu vermişti. Sağolsun, Kadıköy yakasından 150 cm'lik çanakla gelip montajı yapmıştı. Bir yıl geçmeden çanak rüzgardan uçtu. İkinciye bir daha geldi. Şimdi de izini kaybettim. İkinci çanakta ömrünü tamamlamak üzere. Zor işler ama zevkli işler.

sinbas

0
Üye
8 Ara 2011
139
1
18
65
TüRKİYE CUMHURİYETİ
www.next.web.tr
Bende analog döneminde ilk Receiver olarak Pace MSS 200 Serisini çok uzun araştırmalar neticesinde almıştım. aslında niyetim 300 serisi idi fakat satıcının fırıldak çıkması sonucu buna razı olmuştum.

GB_Pace_MSS_XXX_front_rear_RM.jpg

güzel anılarımız oldu aklımıza düştükçe yazarız.

Son düzenleme: