Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Eutelsat 16 derecedeki uydudaki tp sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Bu olaya neden olabilecek faktörler YUKARDAN aşağıya DAİREYE kadar sırası ile şunlardır.!

1.Çanak ve Lnb nin ince ayarsız olabilmesi.!

2.Lnb de osilatör bandında sadece o bant aralığını ilgilendiren bir arıza olması.!

3.Eğer lnb çıkışı ölçüldüğünde kalite değeri SABİT ise dayzek swiçin çıkışıda orada iken ölçülmelidir ondada bir sorun olabilir.!

4.Eğer mevcut porttan sinyal kalite değeri ondanda tam ve oynamadan sabit olarak çıkıyor ama dairede sorun oluyorsa.!

5.Dayzek swiçten daireye gelen kablo R=Omaj değerlerini kaybetmiş olabilir başka frekanslarda yayın var ama öyle olsa bundada olurdu demeyin.! Çünkü öyle sıkıntılarla karşılaştımki akla ziyan kendimin bile izah etmekte zorlandığım problemlerle karşılaştım.Özellikle 12650 MHZ den sonra kanallarda kırılma drop varsa muhakkak kabloda bir ek+ezilme yada omaj kaybı olma ihtimali çok yüksektir.! Mesleki hayatımda yepyeni kabloda orta bant 11600 lerde bile sorunlarla karşılaştım.

6.Zayıf ihtimalde olsa kullanmakta olduğunuz cihazların tunerlerinde o bant aralığını çalıştıran parçalarda özellikle transistörlerde arıza olması.!

7.Görüldüğü üzere o kadar çok neden varki adım adım sıra ile yukardan aşağıya çok iyi bir takip gerekmektedir.!

okayeg

0
Üye
5 Şub 2015
132
5
18
Bu yazmış olduğunuz bilgiler ışığında söz konusu TP leri nasıl diyeyim 100/90 kalite ile almanız gerekir.! Şimdi olay çözülür ama bir yerden başlamak gerekiyor bence en iyi başlanması gereken yer LNB çıkışından olmalıdır.İlk olarak söz konusu TP lerin durumuna oradan bakılmalıdır eğerki ordan çıkan KALİTE değeri sabitse o zaman sıkıntı sistemsel olarak oluyor demekki.! 1.Kablo arızası. 2. Cihaz yakınında bulunan telsiz telefon ünitesi.vs. Yok eğer LNB değeride zırt pırt oynuyorsa o zaman lnb nin o TP yi ilgilendiren osilatör frekans aralığında oluşan bir arıza olabilir.Vs.Vs... Bu olayı çözmek için o kadar çok neden vardırki ancak iyi bir takip gerekmektedir...

Lnbdeki kabloyu söküp diğer knbnin kablosunu taktım fakat sorun da düzelme yok telsiz telefon ve ya sinyali bozacak bir cihazda odada bulunmuyor şimdi nereye bakmam lazım

--------------------

Bu olaya neden olabilecek faktörler YUKARDAN aşağıya DAİREYE kadar sırası ile şunlardır.!

1.Çanak ve Lnb nin ince ayarsız olabilmesi.!

2.Lnb de osilatör bandında sadece o bant aralığını ilgilendiren bir arıza olması.!

3.Eğer lnb çıkışı ölçüldüğünde kalite değeri SABİT ise dayzek swiçin çıkışıda orada iken ölçülmelidir ondada bir sorun olabilir.!

4.Eğer mevcut porttan sinyal kalite değeri ondanda tam ve oynamadan sabit olarak çıkıyor ama dairede sorun oluyorsa.!

5.Dayzek swiçten daireye gelen kablo R=Omaj değerlerini kaybetmiş olabilir başka frekanslarda yayın var ama öyle olsa bundada olurdu demeyin.! Çünkü öyle sıkıntılarla karşılaştımki akla ziyan kendimin bile izah etmekte zorlandığım problemlerle karşılaştım.Özellikle 12650 MHZ den sonra kanallarda kırılma drop varsa muhakkak kabloda bir ek+ezilme yada omaj kaybı olma ihtimali çok yüksektir.! Mesleki hayatımda yepyeni kabloda orta bant 11600 lerde bile sorunlarla karşılaştım.

6.Zayıf ihtimalde olsa kullanmakta olduğunuz cihazların tunerlerinde o bant aralığını çalıştıran parçalarda özellikle transistörlerde arıza olması.!

7.Görüldüğü üzere o kadar çok neden varki adım adım sıra ile yukardan aşağıya çok iyi bir takip gerekmektedir.!

Tek tek hepsini deneyeceğim. Bilgi herşeydir. Ustalar candır. Bu konuyu çözebilirsem pm den ya da buradan Bilgi vereceğim.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Lnbdeki kabloyu söküp diğer knbnin kablosunu taktım fakat sorun da düzelme yok telsiz telefon ve ya sinyali bozacak bir cihazda odada bulunmuyor şimdi nereye bakmam lazım

Sevgili kardeşim siz dediğim gibi ÇATIYA çıkıp LNB den sizin daireye gelen kabloyu çıkardınızmı.? Ve benim dediğimi yapıp bir ara kablo ile takıptamı ölçtünüz yani kısacası neyle ayar yapmaya çalışıyorsunuz.? ( Uydu cihazı+Uydu bulucu ) Birde bu diğer knb nin kablosu ne demek zaman kaybetmeye devam ediyoruz.!
Siz yeterki bu işi ben halledeceğim deyin ben size her türlü yardımı yapacağım merak etmeyiniz...

okayeg

0
Üye
5 Şub 2015
132
5
18

Sevgili kardeşim siz dediğim gibi ÇATIYA çıkıp LNB den sizin daireye gelen kabloyu çıkardınızmı.? Ve benim dediğimi yapıp bir ara kablo ile takıptamı ölçtünüz yani kısacası neyle ayar yapmaya çalışıyorsunuz.? ( Uydu cihazı+Uydu bulucu ) Birde bu diğer knb nin kablosu ne demek zaman kaybetmeye devam ediyoruz.!
Siz yeterki bu işi ben halledeceğim deyin ben size her türlü yardımı yapacağım merak etmeyiniz...

Evet o dediklerinizi yaptım. Bir arkadaşın uydu bulucusu ile inçe ayarlama yaptık. Fakat uydu bulucusunda sıkıntı yaşadığım frekans yoktu(11585h30000). Uydu bulucusunda bulunan frekansları en yüksek olcak şekilde ayarladık. Sonra daireye gelen kabloyu taktık uydu bulucusundaki frekansları ölçülünüz gibiydi

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Evet o dediklerinizi yaptım. Bir arkadaşın uydu bulucusu ile inçe ayarlama yaptık. Fakat uydu bulucusunda sıkıntı yaşadığım frekans yoktu(11585h30000). Uydu bulucusunda bulunan frekansları en yüksek olcak şekilde ayarladık. Sonra daireye gelen kabloyu taktık uydu bulucusundaki frekansları ölçülünüz gibiydi

Evet iş yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı maalesef size en lazım olanı kontrol etmemişsiniz,keşke cihaza elle ilgili değerleri girseydiniz.! Maalesef ayar iyi olmayabilir şimdi bu durumda tekrar uydu cihazınızı alıp o değerleri gireceksiniz.En sağlıklı ayar işte o zaman yapılacaktır maalesef şimdilik yapabileceğim bu kadardır.Sorunun çözümü için daha öncede yazdığım gibi başlanması gereken yer ANTEN kısmı ile ilgili durumdur...

eren2132

0
Üye
25 Ara 2015
237
50
28
Eutelsat 16E uydusundaki her kanal çekiyor fakat 11595H30000 ve 11595V30000 tplerindeki kanallardaki sinyal gücü %83 fakat sinyal kalitesi düşüp yükseliyor. Bu yüzden de kanallar çekmiyor neden olabilir? Lnb yeni be lnbyi inçe ayarda yapıldı fakat sorun devam ediyor. Ne yapılandır?

kardeşim aynı sorun bende de vardı LNB kaynaklıdı lnbyi değiştirdim hiçbir sorun kalmadı büyük ihtimalle senin lnbde bir arıza oluşmuş

okayeg

0
Üye
5 Şub 2015
132
5
18
sorun ya çanak anten de ya da lnb de ben çanak antenden diye şüphe duymaya başladım. Lnb yeniydi

Son düzenleme:

okayeg

0
Üye
5 Şub 2015
132
5
18
Sorun çözülmüştür ??? haftasonu herşeyi denedikten sonra uydu alıcısının uydu girişiyle oynadım sorun çözüldü. Ufak bir şeyle.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...