Neler yeni

[GPS Harita] Google Maps'e yeni bir güncelleme daha!

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#1Google Maps’e yeni bir güncelleme geliyor. Artık gittiğimiz restoranlardan yemek fotoğraflarını Google Maps'e yükleyerek onları restoran adıyla etiketleyebileceğiz.
Google Maps geçtiğimiz haftalarda harita üzerinde mekan yerleştirme özelliğini geliştirmişti. Şimdi de bu mekanlardan ziyaret ettiğimiz restoranların menüsünden seçtiklerimizi etiketleyerek haritaya yerleştirebileceğiz.
Yerel Rehber başlığı altında toplanan güncellemelerine çeşitlilik katmaya çalışan Google Maps bu özelliği ile gastronomik rehberlik hizmeti oluşturmaya çalışacak.
Gittiğimiz restoranlarda mekan ve menü resimlerini yüklemek hiç de zor olmayacak. Akıllı cihazınızda Google Maps lokasyon takip özelliğinin açık olması, çektiğiniz resimlerin doğrudan
Google Maps’e yüklenmesini sağlayacak.

Her şey bu kadarla da kalmıyor, Google Maps’e yerleştirilen bu resimlerin altına yorum da yapılabiliyor. Böylelikle tıpkı Swarm’da olduğu gibi sosyal toplulukların faydalanması sağlanıyor.
Google Maps yeni güncellemenin ne zaman uygulamaya ekleneceği hakkında kesin bir bilgi vermedi. Ancak hem Android hem de iOS sistemler üzerinde güncelleme otomatik olarak yapılacak.

İndir

Google Maps Windows-phone

Windows Phone için Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps Android

Android İçin Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps iOS

iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulaması


İndir

Street View on Google Maps Android

Android için Görüntülü Harita UygulamasıGoogle Maps'e Kapalı Yer Özelliği Geldi
Google'dan Haritalar servisine mükemmel bir özellik geldi. Klasik harita uygulamalarından sıyrılıp bir farklılık yaratmak isteyen ünlü şirket, Google Maps'e eklediği kapalı yer özelliği ile gitmekte olduğumuz yer o an kapalıysa uyarı verecek. Küçük farklılıkların büyük önem taşıdığı bu dönemde getirilen bu yenilik kullanıcıları oldukça rahatlatacak gibi görünüyor.

Google'ın kullanıcı dostu yeniliklerine bir harika özellik daha eklendi. Bildiğimiz harita uygulamalarında bir noktadan diğer noktaya gitmemiz gerektiğinde varacağımız yerin ne durumda olduğunu bilmiyorduk. Düne kadar Google Maps içinde geçerli olan bu durum nihayet çözüme ulaştı. Artık kullanıcılar ulaşmak istedikleri noktayı uygulamada belirttiklerinde 'Hedefiniz siz ulaştığınızda kapalı olabilir.' uyarısıyla karşılaşacaklar. Gitmeye kararlıysanız da tahmini ulaşım süreniz hesaplanacak ve hedefinize doğru ilerlemeye devam edebileceksiniz.
Teknoloji devinin bu adımı özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. Harita uygulamaları arasındaki rekabetin hangi boyuta ulaşacağı ise merak konusu.

Google Maps'e ulaşmak için:


İndir

Google Maps Android

Android İçin Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps iOS

iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps Windows-phone

Windows Phone için Google Haritalar UygulamasıTürkçe desteği var mı?

Google Maps'in bu güncellemesinde dil seçenekleri arasında Türkçe de yer alıyor ama tercümelerin pek de iyi olmayacağını tahmin etmek güç değil. Zira yazılan yorumlarda kullanılan dillerin başarılı bir şekilde Türkçe'ye çevrilmesi imkansıza yakın gibi görünüyor.

Tabii ki tamamen literatüre uygun, düzgün bir dille yazılan İngilizce yorumları Türkçe'ye gerçek anlamlarına yakın bir şekilde çevirebilecektir ama Google Translate'in maksimum kapasitesine yaklaşamayacak bir deneyim olacağı kesin.
Bunun dışında güncelleme ile birlikte uygulamada yer alan bazı hataların giderildiği ve performans konusunda iyileştirmeler yapıldığı da güncelleme notlarında yer alıyor.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,353
Beğeniler
8,686
Konum
ALMANYA
#2
Google Haritalar, Bundan Sonra Sokak Görünümü Üzerinden Yol Tarifi Yapacak!

Google, Android için muhteşem bir özellik yayınladı. Bundan sonra Google Haritalar'da sokak görünümü üzerinden yol tarifi yapılacak.

Google Haritalar, bir yerlere giderken kaybolma alışkanlığımızı tamamıyla kaldırdı. Yolumuzu birazcık şaşırdığımızda hemen Google Haritaları açıyor ve en doğru sonucu alabiliyoruz. Android kullanıcıları için Haritalar'ı iyiden iyiye geliştiren Google, bundan sonra yaptığı yol tariflerinde sokak görünümünü gösterecek ve ne zaman nereye dönmeniz gerektiğini en doğru şekilde görmenizi sağlayacak. Bu özellik Google Haritalar ın web sürümünde bir süredir mevcuttu, ancak mobil platformların giderek önem kazanması, Google ın Android kullanıcılar için bu özelliği sunmasını sağladı.

Yol tarifi yaparken sokak görünümü üzerinden ilerlemeyeceğiz. Her zaman alışkın olduğumuz çizgilerle yol tarifi yapılmasına devam edilecek, ancak çizgilerin yeterli olmadığı yerlerde gideceğiniz yerin metin dökümünün yanında her adım için sokak görünümü bulunacak. Örneğin, 200 metre sonra sola dönmek için 200 metreyi sokak görünümünde geçirmek zorunda kalmayacaksınız. Bunun yerine 200 metre sonra döneceğiniz yer dökümünün yanında yer alan görsele tıklayarak, neresi olduğunu anlayabileceksiniz.


Özellikle belirsiz kavşaklarda kullanıcıların en büyük yardımcısı olacak sokak görünümü özelliği, gelecekte tariflerin bizzat sokak görünümü üzerinden yapılabileceğini gösteriyor. Aslında şu anki teknoloji bunu rahatlıkla sağlayabilir, ancak telefonlarımızın interneti böyle bir veriyi ne kadar karşılar bilinmiyor.